Mamlakatimizda Birinchi Prezidentimizni xotirlash tadbirlari bo'lib o'tdi
Bugun – Vatanimiz mustaqilligining 26-yillik bayrami arafasida yurtimizning barcha hududlarida Birinchi Prezidentimiz, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug'aniyevich Karimovni xotirlash tadbirlari bo'lib o'tdi.
Milliy urf-odatimizga binoan ushbu marosimlarda elga osh tortildi. Birinchi Prezidentimiz xotirasiga Qur'on tilovat qilinib, duoi fotiha o'qildi.
Toshkent shahrida bo'lib o'tgan ana shunday marosimda davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Xotira tadbirlarida vatandoshlarimiz, keng jamoatchilik vakillari Islom Karimovning mustaqil O'zbekiston davlatini barpo etish borasidagi buyuk xizmatlarini yana bir bor esga oldilar.
Xalqimiz o'zining istiqlol yillarida erishgan barcha olamshumul yutuqlari va natijalarini haqli ravishda Birinchi Prezidentimiz nomi va faoliyati bilan uzviy bog'liq, deb hisoblaydi. Islom Karimov nafaqat O'zbekiston, balki jahon miqyosida ham katta hurmat va obro'-e'tiborga sazovor bo'lgan ulkan shaxs va arbob sifatida tanilgan edi.
Islom Karimov 1991-yil 31-avgust kuni Vatanimiz mustaqilligini e'lon qildi va g'oyat qaltis, tahlikali bir vaziyatda og'ir qiyinchilik va sinovlarga qaramasdan, tarixan qisqa davrda O'zbekistonni jadal va barqaror sur'atlar bilan rivojlanayotgan zamonaviy demokratik davlatga aylantirdi.
Islom Abdug'aniyevich o'z faoliyati, butun ongli hayotining ma'no-mazmuni bo'lgan "Bizdan ozod va obod Vatan qolsin!" degan ezgu g'oyani ilgari surdi va bu shior barchamizning, butun xalqimizning qalbidan chuqur joy oldi. Ulug' Yo'lboshchimiz ana shu buyuk vazifani hamma vaqt, har qanday vaziyatda ham sharaf bilan ado etdi, bu yo'lda beqiyos kuch-g'ayrati va aql-zakovatini, kerak bo'lganda, hatto aziz jonini ham ayamadi. U butun umr "Elim deb, yurtim deb yonib yashash kerak" degan da'vatga amal qilib, kelajak avlodlar uchun buyuk ibrat maktabini yaratib ketdi.
Ko'p millatli O'zbekiston xalqining qalbidan chuqur joy olgan Birinchi Prezidentimizning so'nmas xotirasini abadiylashtirish bo'yicha o'tgan davr mobaynida yurtimizda katta ishlar amalga oshirildi.
Xususan, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning Birinchi Prezidentimiz siymosi tasvirlangan haykallarni yaratish, ulug' Yo'lboshchimiz xotirasini abadiylashtirish, Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma'rifiy yodgorlik majmuasini tashkil etish bo'yicha muhim qarorlari qabul qilindi.
Yurtimizda Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi tuzildi. Xalqimizning samimiy tilaklari va xohish-irodasidan kelib chiqib, mamlakatimizdagi yirik muassasa va obyektlar, Qoraqalpog'iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyatlardagi markaziy ko'chalarga Islom Karimov nomi berildi.
Yaqin vaqt ichida poytaxtimizdagi Oqsaroy qarorgohida Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma'rifiy memorial majmua, Samarqand shahridagi Islom Karimov dafn etilgan hududda maqbara, shuningdek, Toshkent, Samarqand va Qarshi shaharlarida Birinchi Prezidentimizning muhtasham haykallari tantanali ravishda ochilishi kutilmoqda.
O'zining noyob iste'dodi, doimo uzoqni ko'zlab ish yuritishi, donishmandlik, mardlik va olijanoblik fazilatlari bilan barchamiz uchun el-yurtga cheksiz mehr va sadoqat timsoli bo'lib qolgan Islom Karimovning yorqin xotirasi xalqimizni doim yuksak maqsad va marralar sari ruhlantiradi.

В нашей стране прошли поминальные мероприятия в память о Первом Президенте Узбекистана
Сегодня – в преддверии 26-летия независимости нашей Родины – во всех регионах нашей страны состоялись поминальные мероприятия в память о Первом Президенте Республики Узбекистан, великом государственном и политическом деятеле Исламе Абдуганиевиче Каримове.
В одном из таких мероприятий, состоявшемся в Ташкенте, принял участие глава нашего государства Шавкат Мирзиёев.
На поминальных мероприятиях наши соотечественники, представители широкой общественности еще раз вспомнили великие заслуги Ислама Каримова в построении независимого Узбекистана.
Наш народ по праву связывает все достигнутые за годы независимости колоссальные успехи с именем и деятельностью Первого Президента. Ислам Каримов, как яркая, выдающаяся личность и государственный деятель, пользовался огромным уважением и авторитетом не только в Узбекистане, но и во всем мире.
Ислам Каримов 31 августа 1991 года провозгласил независимость нашей Родины и, несмотря на сложную ситуацию, трудности и испытания, за исторически короткий срок превратил Узбекистан в современное демократическое государство, развивающееся динамичными и устойчивыми темпами.
Ислам Абдуганиевич выдвинул благородную идею "Оставим потомкам свободную и благоустроенную Родину!", которая стала сутью и смыслом его жизни и деятельности, и этот девиз занял прочное место в сердце всего нашего народа. Первый Президент Узбекистана всегда, в любой ситуации с честью выполнял эту великую задачу, не жалел своих сил и знаний. Всю жизнь он руководствовался призывом – во имя народа и Родины надо трудиться и жить самоотверженно, его деяния стали вдохновляющим примером для грядущих поколений.
За минувший период в нашей стране осуществлена огромная работа по увековечению бессмертной памяти Первого Президента, любимого многонациональным народом Узбекистана.
Главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым приняты важные постановления по созданию памятников Первому Президенту, увековечению его памяти, организации Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова. Организован Республиканский благотворительный общественный фонд имени Ислама Каримова. С учетом пожеланий и волеизъявления нашего народа крупным учреждениям и объектам в нашей стране, центральным улицам Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей присвоено имя Ислама Каримова.
Скоро торжественно откроется Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова в резиденции Оксарой в Ташкенте, мавзолей на месте упокоения Ислама Каримова в Самарканде, величественные памятники Первому Президенту в Ташкенте, Самарканде и Карши.
Светлая память об Исламе Каримове, своим уникальным талантом, дальновидностью, мудростью, отвагой и благородством ставшем для всех нас образцом безграничной любви и преданности стране и народу, всегда будет вдохновлять наш народ на достижение высоких целей и рубежей.