Matbuot anjumani o'tkazildi
2017 yilning 8 noyabr kuni Milliy matbuot markazida O'zbekiston Respublikasi Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi tomonidan ommaviy axborot vositalari vakillari uchun "Avtomobil yo'llari: inson manfaatlari yo'lidagi islohotlar" mavzuida matbuot anjumani o'tkazildi.
Mustaqillik yillarida respublikamizdagi avtomobil yo'llari tarmog'ini rivojlantirish bo'yicha olib borilgan islohotlar natijasida umumiy foydalanishdagi xalqaro va davlat ahamiyatidagi avtomobil yo'llarining mavjud keng tarmog'i iqtisodiyot va aholi talablariga asosan javob berib, respublika ichidagi va xalqaro avtomobillardagi tashish xizmatlarida xavfsiz transport aloqasini ta'minlashga, yo'llarning jahon transport tizimiga yanada ko'proq integratsiyalashuviga xizmat qilmoqda.
2017 yilda amalga oshirilgan islohotlar soha rivojida muhim omil bo'ldi. Alohida ta'kidlash lozimki, 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida ham ijtimoiy sohani rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlaridan biri sifatida - yo'l infratuzilmasi qurilishi va rekonstruktsiya qilinishini davom ettirish, eng avvalo, mintaqaviy avtomobil yo'llarini rivojlantirish, xo'jaliklararo qishloq avtomobil yo'llarini, aholi punkti ko'chalarini kapital va joriy ta'mirlash vazifalari belgilab berilgan.
Avtomobil yo'llari qurilishi hamda ta'miri sifatiga yondashuv tubdan o'zgardi. Shu maqsadda - zamonaviy transport qatnovini inobatga olgan tarzda, avtomobil yo'llaridan foydalanuvchilarning manfaatlarini o'zida aks ettirgan, avtomobil yo'llarini loyihalash, qurish, ta'mirlash, bu ishlarni moliyalashtirish masalalarini o'zida qamrab olgan kompleks tizim ishlab chiqildi.
Mamlakatimizning jo'g'rofiy joylashuvi – yo'lovchi va yuklarning tranzit tashishini amalga oshirishda barcha yo'nalishlar bo'yicha, jumladan, dengiz portlari tomon eng qisqa harakatlanuvi uchun ham qulay imkoniyat beradi. 2017 yilda tranzit transportlari uchun muhim qon tomir vazifasini o'tovchi – zamonaviy avtomobil yo'llarini rivojlantirish, ularni kompleks ravishda qayta qurish va ta'mirlash yo'lida aniq tizimli vazifalar amalga oshirildi.
Jumladan, yil oxiricha O'zbek milliy avtomagistrali tarkibidagi 260 km avtomobil yo'llari zamonaviy talab va standartlarga javob beradigan tarzda rekonstruktsiya qilinadi. Shu davrga qadar esa umumiy foydalanuvda bo'lgan 155,2 km avtomobil yo'llari kapital ta'mirlandi, xuddi shu tasnifdagi 2 350 km avtomobil yo'llarining ustki qatlamlarida joriy ta'mir o'tkazish yo'li bilan ularning ravonligi va o'tuvchanligi ta'minlandi.
Joriy yilda A380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beynov" avtomobil yo'lining 165 km qismi,  M39 "Olmaota-Bishkek-Toshkent-Termiz" avtomobil yo'lining 30 km, M37 "Samarqand-Buxoro-Turkmanboshi" avtomobil yo'lining 15 km qismlari qaytadan ta'mirlanib, foydalanishga topshirildi. Bundan tashqari A380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beynov" yo'lida joylashgan - "Amu-Buxoro" kanali ustidagi hamda M39 "Olmaota-Bishkek-Toshkent-Termiz" avtomobil yo'lidagi – Zarafshon daryosi ustidan o'tgan yangi ko'priklar ishga tushirildi.
Alohida qayd etish kerakki, mintaqaviy avtomobil yo'llarining yo'l qoplamalari holatini zarur darajaga keltirish va ularni ekspluatatsiya qilish xususiyatlarini oshirish orqali yo'l-transport infratuzilmasini yanada takomillashtirish, aholining hayot faoliyati uchun, ayniqsa, qishloq joylarda qulay shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, mamlakatimiz iqtisodiyoti tarmoqlarini va hududlarini istiqbolli rivojlantirish bo'yicha salmoqli ishlar amalga oshirildi. 2017 yilning 1 noyabr holatida 3 000 kilometrga yaqin mintaqaviy avtomobil yo'llari ta'mirlandi, bu esa o'tgan – 2016 yilning shu davridagiga nisbatan 1 447,0 km ziyodni tashkil etadi.
Yo'l xo'jaliklarinining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash maqsadida joriy yilda 215 turdagi zamonaviy yo'l-qurilish texnikalari hamda 7 ta asfalt-beton zavodlari xarid qilindi.
Shuningdek, avtomobil yo'llarini ko'kalamzorlashtirish va me'moriy-badiiy qurilmalari tizimlarini takomillashtirish masalalariga ham alohida e'tibor qaratilmoqda. Shu maqsadlarda 2018-2020 yillar davomida avtomobil yo'llari bo'ylarida 1,6 mln. dona, shahar ko'chalarida esa 782 ming (buning 103 ming donasi poytaxtda) tup daraxt va butalar ekish ko'zda tutilmoqda.
Yuqoridagilar bilan bir qatorda yo'llarda yangi va zamonaviy yo'l belgilari, axborot beruvchi ko'rsatkichlar hamda yuqori kuchlanishdagi (yorug'lik qaytaruvchi) qoplamalar bilan qoplangan texnik vositalar o'rnatish borasidagi tadbirlar ham amalga oshirilmoqda. Bu esa kelgusida avtomobil yo'llaridagi harakat xavfsizligini ta'minlashga hissa qo'shadi.
Yo'l sohasidagi yana bir muhim qadam – yo'l-qurilish ishlari sifatini nazorat qilish bo'yicha Davlat inspektsiyasining tashkil qilinganligi qurilish va ta'mir muddatlarini sezilarli darajada qisqartirishga hissa qo'shadi.

Проведена пресс-конференция
8 ноября 2017 г. в Национальном пресс-центре Узбекистана прошла пресс-конференция для представителей средств массовой информации на тему "Автомобильные дороги: реформы во благо интересов человека", организованная Государственным комитетом по автомобильным  дорогам Республики Узбекистан.
За годы независимости в республике проведена масштабная работа по развитию дорожно-транспортной инфраструктуры, совершенствована современная, разветвленная сеть автомобильных дорог, обеспечивающая ее интеграцию в мировую транспортную систему, привлекательность и конкурентоспособность транзитных, а также эффективность международных и внутренних автомобильных перевозок.
Проведенные реформы в 2017 г. послужили мощным "скачком" в этой сфере. Надо подчеркнуть, что одним из приоритетных направлений развития социальной сферы, утвержденной Стратегий действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, являлось реализация целевых программ по развитию и модернизации дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной инфраструктуры, обеспечивающих улучшение условий жизни населения путем дальнейшего строительства и реконструкции дорожной инфраструктуры, прежде всего развитие региональных автомобильных дорог.
Коренным образом изменены подходы к качеству строительства и ремонта автомобильных дорог. Для этой цели выработан комплексный подход решения вопросов финансирования, проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог, с учетом интересов пользователей автомобильных дорог в условиях современных транспортных потоков.
Географическое положение нашей страны позволяет осуществить транзитные перевозки грузов и пассажиров кратчайшим путем, практически во всех направлениях, включая к морским портам. В 2017 году проведена целенаправленная работа по развитию современных автомобильных дорог, комплексной реконструкции и ремонту важнейших транзитных транспортных артерий.
В частности, до конца года будет реконструировано 260 км автомобильных дорог, входящих в состав Узбекской национальной автомагистрали, отвечающих международным требованиям и стандартам. Произведен капитальный ремонт 155,2 км автомобильных дорог общего пользования, обеспечена ровность на более 2 350 км автомобильных дорог общего пользования путем осуществления текущего ремонта дорожных покрытий.
В уходящем году введены в эксплуатацию 135 км автомобильной дороги А380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу", 30 км автомобильной дороги М39 "Алма-ата-Бишкек-Ташкент-Термез", 15 км автомобильной дороги М37 "Самарканд-Бухара-Туркменбаши". Сданы в эксплуатацию новые мосты над каналом "Аму-Бухара"  - на автомобильной дороге А380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу" и над рекой "Зерафшан" – на автомобильной дороге М39 "Алма-ата-Бишкек-Ташкент-Термез".
Особенно надо отметить что, проведена огромная работа по улучшению состоянии региональных автомобильных дорог, прежде всего в сельской местности, повышению их эксплуатационных характеристик с опережающем развитием транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры в тесной увязке с реализуемыми программами перспективного развития отраслей экономики и территорий страны. По состоянию на 1 ноября 2017 г. отремонтировано около 3 000,0 км региональных автомобильных дорог или на 1 447,0 км больше чем в 2016 году.
В целях дальнейшего укрепления материально-технической базы дорожных предприятий в текущем году приобретено более 215 ед. современной дорожно-строительной техники и 7 ед. асфальтобетонных заводов.
Также особое внимание уделяется и повышению уровня архитектурно-художественного конструирования автомобильных дорог. Для этих целей, в период 2018-2020 годы вдоль автомобильных дорог планируется посадить свыше 1,6 млн. деревьев и кустарников, а на городских улицах - 782 тыс. (из них 103 тыс. - в столице).
Наряду с этим начата работа по установке новых современных дорожных знаков, информационных указателей и других технических средств регулирования дорожного движения с высокоинтенсивным (свето-возвращающим) покрытием, что приведет к дальнейшему обеспечению безопасности дорожного движения на автомобильных дорогах.
Еще одним важным моментом в дорожной отрасли стало функционирование Государственной инспекции по контролю за качеством дорожно-строительных работ, которое существенно повысит качество ремонта автомобильных дорог и сократит сроки его осуществления.