Muzaffar paralimpiyachilarimiz tantanali kutib olindi
O'zbekiston sportchilari Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida o'tgan XV Paralimpiya o'yinlarida 8 oltin, 6 kumush va 17 bronza medalni qo'lga kiritdi.
Toshkent xalqaro aeroportida 21-sentabr kuni ushbu nufuzli musobaqa g'oliblari, sovrindorlari va ishtirokchilarini tantanali kutib olish marosimi bo'ldi. Shu munosabat bilan bu yerga davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, sportchilar, paralimpiyachilarimizning ota-onalari, jurnalistlar yig'ildi.
Joriy yilgi sport mavsumida O'zbekiston farzandlari dunyoning nufuzli musobaqalari – XXXI yozgi Olimpiya va XV Paralimpiya o'yinlarida butun jahonga mamlakatimizning ulkan salohiyatini namoyon qildi. Ajdodlari buyuk millatning avlodlari ham buyuk ishlarga qodirligini, yurtimiz yoshlarining mardlik va jasoratda, shijoat va matonatda, iqtidoru iste'dodda hech kimdan kam emasligini, aksincha, manaman degan davlat yoshlaridan ustun ekanini isbotladi.
Sportchilarimizning XXXI yozgi Olimpiya o'yinlarida xalqqa ulashgan, elning qaddini, g'urur-iftixorini tog'dek ko'targan muzaffar onlarining hovuri bosilmay turib, yana g'alaba nashidasi, baxtiyor lahzalar shukuhi qalblarimizni chulg'ab oldi.
Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida o'tgan XV Paralimpiya o'yinlarida sportchilarimiz erishgan natijalar ana shunday tuyg'ularni baxsh etdi. Dunyo miqyosidagi nufuzli sport anjumanida bir yuz oltmishdan ziyod davlatdan to'rt mingdan ortiq sportchi g'oliblik uchun bahslashdi.
O'zbekiston paralimpiyachilari ushbu nufuzli musobaqaga puxta tayyorgarlik ko'rdi. O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimovning 2013-yil 25-fevraldagi "O'zbekiston sportchilarini 2016-yilda Rio-de-Janeyro shahrida (Braziliya) bo'lib o'tadigan XXXI yozgi Olimpiya va XV Paralimpiya o'yinlariga tayyorlash to'g'risida"gi qarori asosida paralimpiyachilarimiz zamonaviy me'yorlar asosida o'quv-mashg'ulot yig'inlarini o'tkazishi, tajriba va mahoratini oshirishi, Paralimpiya o'yinlariga yo'llanma beradigan nufuzli musobaqalarga tayyorlanishi va ularda munosib qatnashishi uchun barcha shart-sharoit yaratildi.
XV Paralimpiya o'yinlarida O'zbekistonning 32 sportchisi dzyudo, suzish, yengil atletika, o'q otish va pauerlifting turlari bo'yicha o'tkazilgan musobaqalarda Vatanimiz sharafini munosib himoya qilib, 8 oltin, 6 kumush va 17 bronza, jami 31 medalga sazovor bo'ldi. Bu ko'rsatkich bilan O'zbekiston sport delegatsiyasi 160 dan ortiq davlat orasida o'n oltinchi, MDH davlatlari o'rtasida ikkinchi, Osiyo mamlakatlari ichida uchinchi, Markaziy Osiyo davlatlari o'rtasida birinchi o'rinni egalladi.
Tantanali marosimda so'zga chiqqan O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari A.Ikromov,O'zbekiston xalq artisti M.Azizov, ota-onalar nomidan R.Qo'chqorova paralimpiyachilarimizning bu yuksak g'alabasi xalqimizga cheksiz g'urur-iftixor bag'ishlaganini, O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimovning mamlakatimizda mustaqillik yillarida sportni rivojlantirishga, bu jarayonda jismoniy imkoniyati cheklangan sportchilarni har tomonlama qo'llab-quvvatlashga qaratgan e'tibor va g'amxo'rlikning ulkan samarasini butun dunyoga namoyon qilganini alohida ta'kidladi.
G'olib va sovrindor sportchilarimiz nomidan so'zga chiqqan Sh.Namozov, H.Olimova, M.Tursunxo'jayev xalqimizning ishonchi, davlatimizning yoshlarga qaratayotgan yuksak e'tibor va g'amxo'rligi uchun minnatdorlik bildirdi. Kelgusida bundan-da yuksak g'alabalarni qo'lga kiritishga va'da berdi.
Paralimpiya o'yinlari g'olib va sovrindorlari, ishtirokchilari, ularning ota-onalari va yaqinlari usti ochiq avtobusga o'tirib yo'lga chiqdi. Toshkent xalqaro aeroportidan O'zbekiston Paralimpiya assotsiatsiyasi binosiga qadar muzaffar sportchilarimizni kutib olish uchun yig'ilganlar ularni qutladi: "Barakalla, qudratli yurtning munosib farzandlari! G'alabangiz muborak bo'lsin!".

Воплощение мужества, отваги и патриотизма
Спортсмены Узбекистана на XV Паралимпийских играх в Рио-де-Жанейро (Бразилия) завоевали 8 золотых, 6 серебряных и 17 бронзовых медалей.
В Ташкентском международном аэропорту 21 сентября состоялась церемония встречи победителей, призеров и участников этого престижного соревнования. В связи с этим здесь собрались представители государственных и общественных организаций, спортсмены, родители и близкие паралимпийцев, журналисты.
Представители Узбекистана на XXXI летних Олимпийских и XV Паралимпийских играх продемонстрировали огромный спортивный потенциал нашей страны. Доказали, что молодежь Узбекистана никому не уступает и не уступит в отваге и мужестве, целеустремленности и стойкости, таланте и мастерстве.
За медали на XV Паралимпийских играх в Рио боролись свыше 4 тысяч спортсменов из более 160 стран.
Паралимпийцы Узбекистана тщательно подготовились к этим соревнованиям. В соответствии с постановлением Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова "О подготовке спортсменов Узбекистана к XXXI летним и XV Паралимпийским играм 2016 года в Рио-де-Жанейро (Бразилия)" от 25 февраля 2013 года были созданы все условия для того, чтобы наши паралимпийцы проводили учебно-тренировочные сборы в соответствии с современными стандартами, повышали свое мастерство, достойно выступали на престижных турнирах, дающих право участвовать в Паралимпиаде.
На XV Паралимпийских играх 32 спортсмена из Узбекистана, прославив нашу Родину в состязаниях по дзюдо, плаванию, легкой атлетике, стрельбе и пауэрлифтингу, завоевали 8 золотых, 6 серебряных и 17 бронзовых медалей, всего 31 награду. С этим результатом спортивная делегация Узбекистана заняла шестнадцатое место среди более 160 стран-участниц, второе - среди стран СНГ, третье - среди стран Азии, первое место среди стран Центральной Азии.
На торжественной церемонии заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А.Икрамов, народный артист Узбекистана М.Азизов, выступившая от имени родителей Р.Кучкорова особо отметили, что выдающийся успех наших паралимпийцев вызвал у народа Узбекистана чувство великой гордости, мы еще раз доказали всему миру, что наша молодежь никому и ни в чем не уступит и не уступает и достигнутые успехи являются результатами оказанных в годы независимости под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова заботы и внимания развитию спорта, всемерной поддержки спортсменов, в том числе и с ограниченными физическими возможностями.
Выступившие от имени спортсменов Ш.Намозов, Х.Олимова, М.Турсунхужаев выразили признательность нашему народу и государству за оказанное доверие и огромную заботу о молодежи, пообещали в будущем достигать еще больших побед.
Победители и призеры, участники Паралимпийских игр, их родители и близкие разместились в двухъярусных автобусах и отправились в город. По пути от Ташкентского международного аэропорта к зданию Паралимпийской ассоциации Узбекистана тысячи наших соотечественников приветствовали и чествовали наших победителей: "Молодцы, достойная молодежь великой страны! Поздравляем с победой!".