31583 29-Mart, 2018 Chop etish Yuklab olish (PDF 163 Kb)
Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasida "Ogohlik – davr talabi" mavzusidagi ma'naviy-ma'rifiy tadbir bo'lib o'tdi.
Mamlakatimizda o'sib kelayotgan yosh avlodni – jahondagi turli ekstremistik oqimlar, terroristik tashkilotlarning buzg'unchi g'oyalari tahdididan himoyalash maqsadida  turli davra suhbatlari, targ'ibot ruhidagi profilaktik tadbirlar, ma'naviy-ma'rifiy kechalar uyushtirilmoqda. Bu kabi tadbirlardan ko'zlangan asosiy maqsad – fuqarolarimizni muttasil ogohlikka da'vat etishdan iborat.
Ayniqsa, diniy mutaassib tuzilmalar o'z faoliyat ko'lamini yanada kengaytirib, global darajada namoyon bo'layotgani tinchlik, osoyishtalik va xalqaro munosabatlar barqarorligiga tahdid tug'dirishi tabiiy. Diniy-ekstremistik tashkilotlar faoliyatining tahlili shuni ko'rsatmoqdaki, deyarli barcha ko'rinishdagi ekstremistik va terrorchi oqimlar asosan ijtimoiy-psixologik va mafkuraviy ta'sir omillariga keng e'tibor qaratmoqdalar.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Afg'oniston bo'yicha "Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik" mavzusida o'tkazilgan xalqaro konferentsiyadagi nutqida ta'kidlanganidek, "Afg'onistonda xalqaro terrorchi guruhlar sonining kengayishi, zo'ravonlik va qon to'kishlar, narkobiznesning barham topmayotgani – bularning barchasi bu mamlakatdagi vaziyatni jahon jamoatchiligi tomonidan inkor etilishiga yo'l qo'yib bo'lmasligini ko'rsatmoqda". Mamlakatimizning bu davlat bilan qo'shni ekanligi esa yuqoridagi kabi tahdidlar mudom xavf solib turishini anglatadi.
Bu kabi ma'rifiy tadbirlar qo'mita tizimidagi korxona va tashkilotlarda ham bo'lib, ularda ko'zga ko'ringan siyosiy sharhlovchilar, ma'naviyat va ma'rifat tuzilmalari faollari ishtirok etishdi.

Духовно-просветительское мероприятие на тему "Бдительность – требование времени"
В Государственном комитете по автомобильным дорогам состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему "Бдительность – требование времени".
В нашей стране с целью предупреждения внедрения из-за рубежа в сознание молодежи экстремистских идей проводятся различные семинары, беседы, "круглые столы" для обеспечения повышения бдительности населения, информирования молодежи о подрывной и разрушительной деятельности различных международных террористических организаций.
С террористами борются специальные подразделения, правительства всех государств. Против терроризма сегодня - весь мир, люди всех национальностей, стран и континентов. В современном мире любого человека подстерегает множество опасностей. Конечно, все мы надеемся, что беда обойдёт стороной нас и наших близких. Но человек должен быть готов ко всему. Лучше предотвратить заболевание, чем его лечить.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем выступление на международной конференции по Афганистану: "Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие" особо отметил, что "Расширение присутствия в Афганистане международных террористических групп, непрекращающиеся насилие и кровопролитие, наркобизнес – все это говорит о недопустимости игнорирования мировым сообществом ситуации в этой стране". Учитывая то, что Узбекистан находится по соседству с этой страной, можно представить ситуацию по безопасности.
Такие же мероприятия прошли и в других ведомственных предприятиях и организациях комитета. В них принимали участия видные политические обозреватели, специалисты духовно-просветительных структур.