9079 15-Iyul, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 167 Kb)
Ching-Kuo Vu AIBA Ijroiya qo'mitasining Toshkentda o'tayotgan majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif buyurdi. Mazkur sport forumi Xalqaro havaskor bokschilar uyushmasi uchun Braziliyada bo'ladigan Olimpiya o'yinlariga tayyorgarlikning yakuniy bosqichi hisoblanadi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, AIBA va uning rahbari Ching-Kuo Vu o'zining munosib xizmati bilan dunyoda keng tarqalgan boksni va, umuman, Olimpiya harakatini rivojlantirishga katta hissa qo'shayotganini alohida ta'kidladi.
Ushbu nufuzli xalqaro tashkilot Ijroiya qo'mitasi majlisining Toshkentda o'tkazilayotgani muhim voqea bo'lib, bu jahon sportida O'zbekiston alohida o'rin egallashini yana bir bor tasdiqlaydi.
Ching-Kuo Vu mamlakatimizning jahon sport maydonida obro'si ortib borayotganini yuksak baholadi. O'zbekistonda jismoniy tarbiyani ommalashtirish va bolalar sportini rivojlantirish masalasi davlat siyosati darajasiga ko'tarilgani xalqaro jamoatchilikka yaxshi ma'lum. Davlatimiz rahbarining sog'lom turmush tarzini qaror toptirish va har tomonlama yetuk yoshlarni voyaga yetkazishga doimiy g'amxo'rlik ko'rsatayotgani, bu borada maqsadli ishlar amalga oshirilayotgani natijasida ayni paytda 6 yoshdan 15 yoshgacha bo'lgan bolalar va o'smirlarning qariyb 60 foizi sport seksiyalariga qatnamoqda.
O'zbekistonda mustaqillik yillarida professional sportchi, murabbiy va hakamlarni tayyorlash bo'yicha samarali tizim yaratildi. Bugun barcha zarur texnik va uslubiy vositalar bilan ta'minlangan saksondan ziyod sport federatsiyalari faoliyat ko'rsatmoqda.
Mamlakatimizning barcha hududlarida 51 mingdan ortiq sport inshootlari bunyod etilgan. Sport turlari bo'yicha ko'plab markaz va seksiyalar, eng yaxshi xorijiy sport arenalaridan qolishmaydigan sport majmualari va zallari faoliyat ko'rsatmoqda.
O'zbekiston sportchilarining Olimpiya o'yinlarida erishayotgan yutuqlari ushbu yo'nalishda olib borilayotgan ishlar yuksak samaralar berayotganidan dalolatdir. Tarixan qisqa fursatda 6 oltin, 5 kumush va 10 bronza medali qo'lga kiritildi.
O'zbekiston sportida boks alohida o'rin egallaydi. 2014-2015-yillarda mamlakatimizning barcha yosh va vazn toifasidagi charm qo'lqop ustalari turli darajadagi 269 medalga sazovor bo'ldi. O'zbekistonda xalqaro miqyosdagi nufuzli musobaqalar va boks turnirlari muntazam o'tkazilmoqda. 2015-yilning 7-14-iyun kunlari AIBA shafeligida poytaxtimizda o'tkazilgan boks bo'yicha o'smirlar o'rtasida Osiyo chempionatida mamlakatimiz sportchilari 7 oltin va 6 bronza medalni qo'lga kiritib, umumjamoa hisobida birinchi o'rinni egalladi.
Oqsaroydagi uchrashuvda O'zbekistonda havaskorlik boksini rivojlantirish, mamlakatimizning AIBA bilan samarali hamkorligini yanada mustahkamlash va kengaytirish istiqbollari haqida fikr almashildi.
Xalqaro havaskor bokschilar uyushmasi rahbari Prezident Islom Karimovga samimiy qabul hamda O'zbekistonda sportni, jumladan, boksni rivojlantirishga ulkan hissa qo'shayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasi Prezidentiga sport va olimpiya harakatini rivojlantirish hamda ommallashtirish yo'lidagi ulkan xizmatlari uchun, shuningdek, boksni xalqaro va milliy darajada rivojlantirish borasidagi fidokorona mehnati e'tirofi sifatida AIBAning yuksak mukofoti – "Xizmatlari uchun" ordeni topshirildi.

9167 July 15, 2016 Print Download (PDF 168 Kb)
President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov received President of the International Boxing Association (AIBA) Ching-Kuo Wu on 15 July at the Oqsaroy.
The visit of Ching-Kuo Wu takes place within his participation at the meeting of the AIBA Executive committee in Tashkent. This sports forum is a final stage in the process of preparations of the International Boxing Association (amateurs) to the forthcoming Olympic Games in Brazil.
The Head of our state, warmly greeting the guest, noted the contribution and services of the Association and its president Ching-Kuo Wu in developing boxing and the Olympic movement in general.
Holding the meeting of the Executive Committee of such authoritative international organization in Tashkent is a significant event and attests to the special place of Uzbekistan in the world sports movement.
Ching-Kuo Wu highly assessed the growing authority of Uzbekistan on the world sports arena. The international public is well acknowledged that in Uzbekistan the issues of popularizing physical culture and development of children's sports are elevated to the level of state policy. Thanks to everyday care and targeted efforts of the Head of our state on promoting healthy lifestyle and upbringing the comprehensively developed youth, currently around 60 per cent of children and teenagers aged 6 to 15 trains at sports sections.
An effective system of training professional sportspeople, coaches and referees has been established in Uzbekistan during the years of independence. Today over 80 sports federations function in the country and are provided with all necessary technical and methodological means.
Over 51 thousand sports facilities have been built in the country. Many centres and sections on different sports, sports complexes and halls, on par with the best foreign arenas, operate in our country.
Vivid demonstration of these efforts is the successes of Uzbek sportspeople in the Olympic Games. During a short historical period 21 medal tally, of which 6 gold, 5 silver and 10 bronze medals, have been won.
Boxing representatives have a particular place in sports of Uzbekistan. Only in 2014-2015 in all age and weight categories Uzbek boxers won 269 medals. Our country regularly hosts prestigious international competitions and boxing tournaments. On 7-14 June 2015 the AIBA Asian junior's championship was held for the first time in Tashkent, in which Uzbek sportspeople won 7 gold and 6 bronze medals and took the first place in team scoring.
During the meeting at the Oqsaroy the parties exchanged views on prospects of developing amateur boxing in Uzbekistan, further strengthening and widening fruitful cooperation of our country with the AIBA.
President of the International Boxing Association expressed gratitude to President Islam Karimov for a warm reception and a huge personal contribution to developing sports, including boxing, in Uzbekistan.
For special services in developing and popularizing sports and the Olympic movement, as well as a symbol of acknowledging loyalty to developing boxing on international and national levels, President of Uzbekistan was handed the high award of the AIBA- the Order of Merit at the meeting.