9837 20-May, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 23 Kb)
Davlatimiz rahbari ushbu tashrif muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi samarali muloqotlarning mantiqiy davomi bo'lib, o'zaro savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, texnologik, moliyaviy, madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada kengaytirishga xizmat qilishini ta'kidladi.
Prezident Pak Kin Xening 2014-yil iyun oyida O'zbekiston Respublikasiga va Prezident Islom Karimovning 2015-yil may oyida Koreya Respublikasiga davlat tashriflari o'zaro manfaatli hamkorlikni yangi bosqichga ko'tardi. Tashriflar yakuniga ko'ra yuzdan ortiq hujjat, jumladan, umumiy qiymati 9,5 milliard AQSh dollaridan ziyod savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va moliyaviy hamkorlik haqidagi bitimlar imzolangani buning tasdig'idir.
Koreya Respublikasi mamlakatimizning asosiy investitsiyaviy va texnologik hamkoridir. Janubiy Koreyaning "Xunday", "Samsung", "El-Ji", "JiEm-Koreya", Koreya gaz korporatsiyasi, "Lotte Kemikal", "JiEs", "Posko-Deu", "Korean Eyr", "Shingdong", "Kolon" kabi yetakchi kompaniyalari ko'p yillardan buyon O'zbekiston bilan hamkorlikda mamlakatimizda qo'shma investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirib kelmoqda. Koreya Respublikasining mamlakatimiz iqtisodiyotiga kiritgan to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalari 7 milliard dollardan oshdi. O'zbekistonda Janubiy Koreya investitsiyasi ishtirokida tashkil qilingan 449 korxona faoliyat yuritmoqda, 79 kompaniyasining vakolatxonalari akkreditatsiyadan o'tgan.
Koreya Respublikasi Bosh vazirining tashrifi muhim voqea – Surg'il koni negizida Ustyurt gaz-kimyo majmuasi qurilishining yakunlanishi va uning ishga tushirilishiga to'g'ri kelgani yanada ahamiyatlidir. "Samsung Injiniring", "Xunday Injiniring" va "JiEs" kompaniyalarini jalb etgan holda, Koreya gaz korporatsiyasi va "Lotte Kemikal" kompaniyasi tarkibidagi Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari konsorsiumi bilan hamkorlikda amalga oshirilgan qiymati 4 milliard dollarga teng ushbu loyiha O'zbekiston – Janubiy Koreya investitsiyaviy hamkorligining yaqqol namunasidir.
Muvaffaqiyatli investitsiyaviy hamkorlikka doir yana ko'plab misollar keltirish mumkin. Avtomobilsozlik, elektrotexnika, to'qimachilik sohalarida, yangi turdagi qurilish va pardozlash materiallari, yuqori samarali farmatsevtika preparatlari va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarish bo'yicha qator muhim qo'shma loyihalar hayotga tatbiq etilmoqda.
Janubiy Koreya O'zbekistonning asosiy savdo hamkorlaridan ham biridir. 2015-yil yakunlari bo'yicha ikki davlat o'rtasidagi savdo aylanmasi 1,7 milliard dollardan oshdi. Ayni paytda O'zbekiston Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida Janubiy Koreyaning muhim savdo sherigidir. Koreya Respublikasining mintaqamiz davlatlari bilan savdo aylanmasining yarmidan ko'pi mamlakatimiz hissasiga to'g'ri keladi.
Uchrashuv chog'ida neft-gaz sohasi, transport infratuzilmasi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish bo'yicha istiqbolli investitsiyaviy loyihalarni birgalikda tayyorlash va amalga oshirishga doir masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Tomonlar kimyo, oziq-ovqat, farmatsevtika, mashinasozlik sanoati va boshqa sohalarda yangi korxonalar tashkil etish, O'zbekistonda davlat korxonalari va aktivlarini xususiylashtirish jarayonida Janubiy koreyalik investorlar ishtirokini kengaytirish masalalarini ham ko'rib chiqdilar.
Xvan Gyo An samimiy qabul uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirib, Koreya Respublikasi O'zbekiston Respublikasi bilan o'zaro manfaatli va keng ko'lamli savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, texnologik hamda moliyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.

Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов 20 мая в резиденции Оксарой принял Премьер-министра Республики Корея Хван Гё Ана.
Глава нашего государства отметил, что настоящий визит является логическим продолжением интенсивного и плодотворного диалога на высшем уровне, будет способствовать дальнейшему расширению двустороннего торгово-экономического, инвестиционного, технологического, финансового, культурно-гуманитарного сотрудничества.
Государственные визиты Президента Пак Кын Хэ в Республику Узбекистан в июне 2014 года и Президента Ислама Каримова в Республику Корея в мае 2015 года придали мощный импульс расширению взаимовыгодного партнерства. Об этом свидетельствуют и их итоги – подписано свыше 100 двусторонних документов, включая соглашения в сфере торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества на общую сумму более 9,5 миллиарда долларов США.
Южная Корея является ключевым инвестиционным и технологическим партнером нашей страны. Такие ведущие южнокорейские компании, как "Хундай", "Самсунг", "Эл-Джи", "ДжиЭм-Корея", Корейская газовая корпорация, "Лотте Кемикал", "ДжиЭс", "Поско-Дэу", "Кореан Эйр", "Шингдонг", "Колон", являются традиционными многолетними партнерами Узбекистана по реализации совместных инвестиционных проектов. А объем прямых инвестиций Южной Кореи в экономику Узбекистана превысил 7 миллиардов долларов. В нашей стране действуют 449 предприятий с участием южнокорейских инвестиций, аккредитованы представительства 79 компаний.
Визит Премьер-министра Республики Корея значителен и тем, что приурочен к такому важному событию, как завершение строительства и начало деятельности Устюртского газохимического комплекса на базе месторождения Сургиль. Этот проект стоимостью 4 миллиарда долларов, реализованный совместно с консорциумом ведущих южнокорейских компаний в составе Корейской газовой корпорации и компании "Лотте Кемикал" с привлечением "Самсунг Инжиниринг", "Хундай Инжиниринг" и "ДжиЭс", является настоящим символом узбекско-южнокорейского инвестиционного сотрудничества.
Есть множество других примеров успешного инвестиционного сотрудничества. Реализуется ряд крупных совместных проектов в автомобилестроительной, электротехнической, текстильной отраслях, по производству новых видов строительных и отделочных материалов, высокоэффективных фармацевтических препаратов и многие другие.
Южная Корея является одним из основных торговых партнеров Узбекистана. По итогам 2015 года товарооборот превысил 1,7 миллиарда долларов. Узбекистан также является основным торговым партнером Южной Кореи среди стран Центральной Азии – на нашу страну приходится свыше половины товарооборота Республики Корея с государствами региона.
В ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями по вопросам совместной подготовки и реализации перспективных инвестиционных проектов в нефтегазовом секторе, в сферах развития транспортной инфраструктуры, информационно-коммуникационных технологий. Стороны рассмотрели возможности организации новых производств в химической, пищевой, фармацевтической, машиностроительной промышленности и других отраслях, широкого участия южнокорейских инвесторов в процессе приватизации государственных предприятий и активов в Узбекистане.
Хван Гё Ан выразил искреннюю благодарность Президенту нашей страны за теплый прием и отметил, что Республика Корея выступает за дальнейшее расширение и укрепление взаимовыгодного и полномасштабного торгово-экономического, инвестиционного, технологического, финансового сотрудничества с Республикой Узбекистан.