9837 20-May, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 23 Kb)
Davlatimiz rahbari ushbu tashrif muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi samarali muloqotlarning mantiqiy davomi bo'lib, o'zaro savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, texnologik, moliyaviy, madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada kengaytirishga xizmat qilishini ta'kidladi.
Prezident Pak Kin Xening 2014-yil iyun oyida O'zbekiston Respublikasiga va Prezident Islom Karimovning 2015-yil may oyida Koreya Respublikasiga davlat tashriflari o'zaro manfaatli hamkorlikni yangi bosqichga ko'tardi. Tashriflar yakuniga ko'ra yuzdan ortiq hujjat, jumladan, umumiy qiymati 9,5 milliard AQSh dollaridan ziyod savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va moliyaviy hamkorlik haqidagi bitimlar imzolangani buning tasdig'idir.
Koreya Respublikasi mamlakatimizning asosiy investitsiyaviy va texnologik hamkoridir. Janubiy Koreyaning "Xunday", "Samsung", "El-Ji", "JiEm-Koreya", Koreya gaz korporatsiyasi, "Lotte Kemikal", "JiEs", "Posko-Deu", "Korean Eyr", "Shingdong", "Kolon" kabi yetakchi kompaniyalari ko'p yillardan buyon O'zbekiston bilan hamkorlikda mamlakatimizda qo'shma investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirib kelmoqda. Koreya Respublikasining mamlakatimiz iqtisodiyotiga kiritgan to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalari 7 milliard dollardan oshdi. O'zbekistonda Janubiy Koreya investitsiyasi ishtirokida tashkil qilingan 449 korxona faoliyat yuritmoqda, 79 kompaniyasining vakolatxonalari akkreditatsiyadan o'tgan.
Koreya Respublikasi Bosh vazirining tashrifi muhim voqea – Surg'il koni negizida Ustyurt gaz-kimyo majmuasi qurilishining yakunlanishi va uning ishga tushirilishiga to'g'ri kelgani yanada ahamiyatlidir. "Samsung Injiniring", "Xunday Injiniring" va "JiEs" kompaniyalarini jalb etgan holda, Koreya gaz korporatsiyasi va "Lotte Kemikal" kompaniyasi tarkibidagi Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari konsorsiumi bilan hamkorlikda amalga oshirilgan qiymati 4 milliard dollarga teng ushbu loyiha O'zbekiston – Janubiy Koreya investitsiyaviy hamkorligining yaqqol namunasidir.
Muvaffaqiyatli investitsiyaviy hamkorlikka doir yana ko'plab misollar keltirish mumkin. Avtomobilsozlik, elektrotexnika, to'qimachilik sohalarida, yangi turdagi qurilish va pardozlash materiallari, yuqori samarali farmatsevtika preparatlari va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarish bo'yicha qator muhim qo'shma loyihalar hayotga tatbiq etilmoqda.
Janubiy Koreya O'zbekistonning asosiy savdo hamkorlaridan ham biridir. 2015-yil yakunlari bo'yicha ikki davlat o'rtasidagi savdo aylanmasi 1,7 milliard dollardan oshdi. Ayni paytda O'zbekiston Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida Janubiy Koreyaning muhim savdo sherigidir. Koreya Respublikasining mintaqamiz davlatlari bilan savdo aylanmasining yarmidan ko'pi mamlakatimiz hissasiga to'g'ri keladi.
Uchrashuv chog'ida neft-gaz sohasi, transport infratuzilmasi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish bo'yicha istiqbolli investitsiyaviy loyihalarni birgalikda tayyorlash va amalga oshirishga doir masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Tomonlar kimyo, oziq-ovqat, farmatsevtika, mashinasozlik sanoati va boshqa sohalarda yangi korxonalar tashkil etish, O'zbekistonda davlat korxonalari va aktivlarini xususiylashtirish jarayonida Janubiy koreyalik investorlar ishtirokini kengaytirish masalalarini ham ko'rib chiqdilar.
Xvan Gyo An samimiy qabul uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirib, Koreya Respublikasi O'zbekiston Respublikasi bilan o'zaro manfaatli va keng ko'lamli savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, texnologik hamda moliyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.

Meeting at the Oqsaroy
President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov received Prime Minister of the Republic of Korea Hwang Kyo-ahn at the Oqsaroy on 20 May.
The head of our state noted that this visit is a logical extension of the rigorous and prolific dialogue at the highest level and will aid further expansion of bilateral trade, economic, investment, technological, financial, cultural and humanitarian cooperation.
The state visits of President Park Geun-hye to the Republic of Uzbekistan in June 2014 and President Islam Karimov to the Republic of Korea in May 2015 bestowed strong impetus to widening a mutually beneficial partnership. This is demonstrated by the results of the summit meetings: over 100 bilateral documents were signed, including agreements in trade, economic, investment and financial cooperation for over 9,5 bln. US dollars.
South Korea is a key investment and technological partner of our country. Such leading South Korean companies as Hyundai, Samsung, LG, GM Korea, Korea Gas Corporation, Lotte Chemical, GS, Posco Daewoo, Korean Air, Shindong, Kolon are traditional long-term partners of Uzbekistan in implementing joint investment projects. The volume of South Korean direct investments to the economy of Uzbekistan has exceeded 7 bln. US dollars. 449 enterprises with South Korean investments operate and representative offices of 79 companies are accredited in our country.
The visit of the Prime Minister of the Republic of Korea is also significant as it is happening at the time of completion of the construction phase and commissioning of operations of the Ustyurt Gas Chemical Complex at the Surgil field. The project, worth 4 bln. US dollars, implemented in cooperation with the consortium of leading South Korean companies- Korean Gas Corporation and Lotte Chemical, involving Samsung Engineering, Hyundai Engineering and GS, is a true symbol of Uzbek-South Korean investment cooperation.
There are many other examples of successful investment cooperation. A number of large joint projects are under implementation in automotive, electronics, textile industries, production of construction materials, highly effective pharmaceutical drugs and others.
South Korea is one of the main trade partners of Uzbekistan. In 2015 the mutual trade turnover surpassed 1,7 bln. US dollars. Uzbekistan is also the main partner of South Korea among Central Asian countries: it accounts for over half the total trade turnover of the Republic of Korea with the region.
During the meeting, the parties exchanged views in detail on the issues of joint preparation and implementation of investment projects in the oil and gas sector, in developing transport infrastructure, information-communication technologies. They considered the prospects of establishing new production facilities in chemical, food, pharmaceutical, automotive and other spheres, broad involvement of South Korean investors in the privatization process of state enterprises and assets in Uzbekistan.
Hwang Kyo-ahn conveyed sincere thanks to the President of our country for a warm reception and highlighted that the Republic of Korea is interested in further widening and strengthening mutually advantageous and full-scale cooperation in trade, economic, investment, technological and financial spheres with the Republic of Uzbekistan.