OTB Qarshi-Kitob yo'lini modernizatsiya qilishga ko'maklashadi
"Yo'llarning modernizatsiya qilinishi O'zbekistonning Markaziy Osiyo va Yevropa, shuningdek, Osiyo mintaqasida savdo-sotiqni rivojlantirish uchun yetakchi tranzit puntki sifatidagi o'rnini mustahkamlaydi, — dedi OTB Markaziy va G'arbiy Osiyo Departamentining transport bo'yicha bosh mutaxassisi. — Loyiha doirasida yo'l xavfsizligi choralarini qo'llash, mutasaddi agentlik va mahkamalar salohiyatini rivojlantirish evaziga yo'l ob'ektlari va yo'llarni boshqarish holati yaxshilanadi".
Markaziy Osiyo mintaqaviy hamkorlik dasturi ishtirokchisi hisoblangan O'zbekiston yo'llari va avtomagistrallarining xalqaro tranzit trafigiga yuk tashishlar hajmining 10 foizga yaqini hamda ichki yuk va yo'lovchi tashish miqdorining 88 foizi to'g'ri keladi.
Loyiha doirasida Qarshi, Shahrisabz va Kitob o'rtasidagi mavjud avtomagistralning ikkita uchastkasini yo'l xavfsizligi va iqlim o'zgarishlariga moslashish talablari inobatgaga olingan holda to'rt qatorli sementbeton qoplama yotqizish yo'li bilan modernizatsiya qilish ko'zda tutilgan.
Mazkur yo'lni modernizatsiya qilish Qarshi-Kitob avtomobil yo'li bo'ylab yillik trafik hajmi 2022-yilga qadar 2015-yildagi 9408 o'rniga 14 ming avtotransport vositasiga qadar ortadi. Shuningdek, loyiha halqaro savdo-sotiq va turizmning rivojlanishiga ham ulkan hissasini qo'shadi.
Loyiha uning asosiy ijrochisi hisoblangan Respublika yo'l jamg'armasi hamda yo'llarni loyihalashtirish va qurilish standartlari bo'yicha ayrim loyihaviy institutlar vakillarining boshqaruv ko'nikmalarini yaxshilashga qaratilgan salohiyatni rivojlantirish komponentlarini ham o'z ichiga oladi.
Loyihaning umumiy qiymati 266,2 mln dollar bo'lib, uning 68,2 mln dollari hukumat tomonidan moliyalashtiriladi. Loyihaning 2021 yil oxirida yakuniga yetishi kutilmoqda.

9512 December 8, 2016 Print Download (PDF 23 Kb)
Asian Development Bank has approved a USD 198 million loan on 6 December to help upgrade and widen 77 km of the existing Karshi-Shakhrisabz-Kitab highway in Kashkadarya province, southeast of Uzbekistan, the ADB press service announced.
"The road upgrade will solidify Uzbekistan's position as a key transit country for trade in Central Asia and the rest of Europe and Asia," principal transport specialist at ADB's Central and West Asia Department Jiangbo Ning said. "The project will also improve road facilities and management through road safety measures, and capacity development for relevant authorities and stakeholders."
In Uzbekistan, which is a member of the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC), roads and highways receive about 10% of the volume of freight transport from international transit traffic, with 88% of road activity consisting of domestic passenger and short-haul cargo traffic.
The project will upgrade two road sections of the existing highway between the cities of Karshi, Shakhrisabz and Kitab into a 4-lane concrete pavement incorporating road safety and climate change adaptation features.
This upgrade will increase annual average daily traffic on the Karshi-Kitab road to 14,000 vehicles by 2022 from 9,408 vehicles in 2015. More broadly, the project will increase international trade and tourism along the CAREC corridors, and make the roads much safer.
The project will also have a capacity development component to improve management and skills of the Republican Road Fund, as project's executing agency, as well as selected road design institutes in the country to elevate road design and construction standards.
The total cost of the project is USD 266.2 million, with the government of Uzbekistan contributing USD 68.2 million. The expected project completion date is the end of 2021.