OTB Qarshi-Kitob yo'lini modernizatsiya qilishga ko'maklashadi
"Yo'llarning modernizatsiya qilinishi O'zbekistonning Markaziy Osiyo va Yevropa, shuningdek, Osiyo mintaqasida savdo-sotiqni rivojlantirish uchun yetakchi tranzit puntki sifatidagi o'rnini mustahkamlaydi, — dedi OTB Markaziy va G'arbiy Osiyo Departamentining transport bo'yicha bosh mutaxassisi. — Loyiha doirasida yo'l xavfsizligi choralarini qo'llash, mutasaddi agentlik va mahkamalar salohiyatini rivojlantirish evaziga yo'l ob'ektlari va yo'llarni boshqarish holati yaxshilanadi".
Markaziy Osiyo mintaqaviy hamkorlik dasturi ishtirokchisi hisoblangan O'zbekiston yo'llari va avtomagistrallarining xalqaro tranzit trafigiga yuk tashishlar hajmining 10 foizga yaqini hamda ichki yuk va yo'lovchi tashish miqdorining 88 foizi to'g'ri keladi.
Loyiha doirasida Qarshi, Shahrisabz va Kitob o'rtasidagi mavjud avtomagistralning ikkita uchastkasini yo'l xavfsizligi va iqlim o'zgarishlariga moslashish talablari inobatgaga olingan holda to'rt qatorli sementbeton qoplama yotqizish yo'li bilan modernizatsiya qilish ko'zda tutilgan.
Mazkur yo'lni modernizatsiya qilish Qarshi-Kitob avtomobil yo'li bo'ylab yillik trafik hajmi 2022-yilga qadar 2015-yildagi 9408 o'rniga 14 ming avtotransport vositasiga qadar ortadi. Shuningdek, loyiha halqaro savdo-sotiq va turizmning rivojlanishiga ham ulkan hissasini qo'shadi.
Loyiha uning asosiy ijrochisi hisoblangan Respublika yo'l jamg'armasi hamda yo'llarni loyihalashtirish va qurilish standartlari bo'yicha ayrim loyihaviy institutlar vakillarining boshqaruv ko'nikmalarini yaxshilashga qaratilgan salohiyatni rivojlantirish komponentlarini ham o'z ichiga oladi.
Loyihaning umumiy qiymati 266,2 mln dollar bo'lib, uning 68,2 mln dollari hukumat tomonidan moliyalashtiriladi. Loyihaning 2021 yil oxirida yakuniga yetishi kutilmoqda.

АБР поддержит модернизацию дороги Карши-Китаб
Азиатский банк развития 6 декабря одобрил заем на сумму 198 млн долларов США для модернизации и расширения 77 км автомобильной дороги Карши-Шахрисабз-Китаб в Кашкадарьинской области, сообщила пресс-служба АБР.
"Модернизация дороги укрепит положение Узбекистана как ключевого транзитного пункта для развития торговли в Центральной Азии и Европе, а также Азиатском регионе, — сказал главный специалист по транспорту Департамента Центральной и Западной Азии АБР Джангбо Нинг. — В рамках проекта будут улучшены дорожные объекты и управление дорог посредством введения мер дорожной безопасности, развития потенциала соответствующих агентств и ведомств".
В Узбекистане, который является участником программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС), на дороги и автомагистрали приходится около 10% объема грузоперевозок международного транзитного трафика, а также 88% местных перевозок грузов и пассажиров.
В рамках проекта предусматривается модернизация двух участков дорог существующей автомагистрали между Карши, Шахрисабзом и Китабом путем прокладки четырехполосной цементобетонной дороги, с учетом требований дорожной безопасности и адаптации к изменениям климата.
Благодаря модернизации дороги годовой объем ежедневного трафика по автодороге Карши-Китаб увеличится до 14 тысяч автотранспортных средств до 2022 года против 9408 в 2015 году. В более широком аспекте проект будет способствовать развитию международной торговли и туризма вдоль коридоров ЦАРЭС.
Проект включает в себя компонент развития потенциала в целях улучшения управленческих навыков представителей Республиканского дорожного фонда, исполнительного агентства проекта, а также некоторых проектных институтов по проектированию дорог и стандартам строительства.
Общая стоимость проекта составляет 266,2 млн долларов, доля софинансирования правительства — 68,2 млн долларов. Завершение проекта ожидается к концу 2021 года.