18613 8-Iyul, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 921 Kb)
Oramizda o'zbek romanchiligi asoschisi Abdulla Qodiriyning mashhur "O'tkan kunlar" asarini o'qimagan, Otabekning sevgisiga havas qilib, Kumushning taqdiriga achinmaganlar bo'lmasa kerak. Muhabbat uchun vaqtu-masofa muhim emas deganlaridek, xurjunini otining egariga osib, jazirama yozu, izg'irin ayozda Toshkentu Marg'ilon orasida qatnayverib, charchamagan Otabekka rahmi kelganlar ham yetarli bo'lgandir. Axir yo'l azobi, go'r azobi deb bejizga aytilmaganku?...
Zamonaviy talqin
Endi bir o'ylab ko'ring, Otabek XXI asrda, shu mustaqillik zamonida yashaganida ahvol qanday kechardi? Tabiiyki tabiatan xushxulq va tadbirkor Otabekning shaxsiy avtoulovi bo'lardi. Prezidentimiz, o'z ma'ruzalaridan birida ta'kidlaganidek, "bugungi kunda deyarli har ikki oiladan biri shaxsiy transport vositasiga ega va bu mashinalar aynan yurtimizda ishlab chiqarilgani barchamizga mamnuniyat va g'urur bag'ishlaydi". Qolaversa, mamlakatimizda yuk va yo'lovchi tashishda avtotransport hissasi 90 foizdan oshig'roqni tashkil etadi. Shunday ekan, qahramonimiz - Otabekning uzoq yo'ldan tezda horiydigan oti o'rniga zamonaviy Kaptivami yoki juda bo'lmaganda, bir Lasettisi bo'lishi tabiiy hol, nazarimizda. Endi tartib bo'yicha mashinalarimiz ta'rifini ko'klarga ko'tarishimiz kerak edi. Lekin biz undan-da muhim bir jihatga e'tiboringizni qaratishni istadik. Otabekning oti yo'rg'alagan yo'llar esingizdami? Ko'z oldingizda o'nqir-cho'nqir, past-balandliklardan iborat so'qmoq yo'l gavdalangan bo'lsa, ajab emas. Uzoq, chang-to'zonli, ustiga ustak kimsasiz yo'llar... Ushbu yo'l azobidan cho'chish hissi, yo'lning o'zi tugul, taraddudiyu xavotiri qancha vaqt va kuch talab qilishini bir eslab ko'ring-a? Aslida insoniyatning rivojlanishiga ham turmush tarzini yaxshilash zarurati, qulaylikka intilish turtki bo'lgan desak, mubolag'a qilmagan bo'lamiz. Shunday ekan olis manzillarni yaqinlashtirib berayotgan yo'l qurilishi sohasidagi bunyodkorlikni amalga oshirayotgan yo'lchilarimiz sha'niga qancha maqtovlarni aytsak shuncha kam.
Kecha...
Otabeklar yashab, Qodiriylar ijod qilgan davrni qo'ya turaylikda, shu yaqin o'tmishga bir nazar solaylik. Ko'p emas, bundan bor-yo'g'i chorak asr avval yo'lovchi yurtimizning olis hududidan, deylik poytaxtga kelgunga qadar tinka-madori qurib, avtobus oynasidan ko'zga tashlanayotgan bir xildagi zerikarli yo'l manzaralaridan ko'ngli xira tortardi. Yo'l atrofidagi infratuzilma, to'g'rirog'i uning mavjud emasligi dillarni xira qilib, bir talay noqulayliklarga sabab bo'lardi. Yo'llarning ravonligiyu, xavfsizligi masalasini gapirmasa ham bo'ladi.
Sobiq ittifoq davrida yo'l qurish ishlari faqat markaz manfaati ko'zlangan loyihalarga ko'ra amalga oshirilgan va iqtisodchilar tomonidan mamlakatimiz avtomobil yo'llari tarmog'ini samarasiz tarmoqlar qatoriga qo'shib kelingan. Shuning uchun ham avtomobil yo'llarini qurishda, O'zbekistondagi iqlim sharoiti, aholining turmush tarzi masalalari individual tarzda o'rganilmagan.
Natijada:
havo-haroratining keskin o'zgarishlari yo'llar sifatining pasayishiga (koleya hosil bo'lishi) olib kelgan;
avtomobil yo'llari qurilishida yo'l bo'yi infratuzilmasini barpo qilish ko'zda tutilmagan (avtomobilga yoqilg'i quyish shaxobchalari, kempinglar va x.k.);
Avtomobil yo'llari tor qilib ya'ni, asosoan 2 tasmalik qilib qurilgan.
Mustaqillikka erishganimizdan so'ng, mamlakatimiz milliy iqtisodiyotida avtomobil yo'llari muhim ahamiyatga ega ekanligini e'tiborga olib, yo'lsozlik sohasida ham ijobiy o'zgarishlar davri boshlandi. Xususan, 1992 yil O'zbekiston Respublikasida MDH davlatlari ichida birinchi bo'lib, "Avtomobil yo'llari to'g'risida"gi qonun qabul qilindi va avtomobil yo'llarini saqlash, qurish va ta'mirlash ishlarini amalga oshirishning qonuniy asosi tartibga solindi.
Bugun...
Mustaqillik yillari davomida O'zbekistonda zamonaviy avtomobil yo'llarini rivojlantirish, jahon talablariga javob bera oladigan yangi yo'llar qurish, kompleks rekonstruktsiya qilish va ta'mirlash borasida keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Muhtaram Prezidentimiz tashabbuslari bilan mamlakatimizning shimoliy-g'arbiy hududini sharqiy hudud bilan, janubiy hududini shimoliy hudud bilan bog'lab beruvchi zamonaviy talablarga to'la mos keladigan "O'zbek milliy avtomagistrali"ni qurish loyihasi ilgari surildi. Loyiha yagona milliy transport tizimini yaratish, uning negizida avtotransportda yuk tashish hajmlarini ko'paytirish va samaradorligini oshirish, yangi ish joylarini shakllantirish hamda aholining bandligi oshirilishini ta'minlashga xizmat qiladi. O'zbekiston milliy magistrali tarkibiga kiradigan, xalqaro standartlarning yuqori talablariga javob beradigan, zamonaviy tsement-beton va asfalt-beton qoplamalar bilan ta'minlangan to'rt tasmali yo'l uchastkalarini qurish va rekonstruktsiya qilishni kengaytirish, Qamchiq dovonidan o'tadigan avtomobil yo'llarini rekonstruktsiya qilish ushbu loyihaning asosiy vazifalaridandir va bu kabi vazifalar shubhasiz, mamlakatimiz avtomobil yo'llari tizimi rivoji uchun xizmat qiladi.
Bugungi kunda mamlakatimiz avtomobil yo'llari tizimi 184 000 kilometr uzunlikdagi yo'llardan tashkil topgan. O'zbekiston Respublikasining "Avtomobil yo'llari to'g'risida"gi qonuniga muvofiq uzunligi 42 676 km bo'lgan umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llari maxsus vakolatli organ sifatida "O'zavtoyo'l" kompaniyasi tomonidan saqlanadi. Ta'kidlash o'rinliki, ushbu yo'llarning asosiy qismi mustaqillik yillarida tubdan ta'mirlandi, rekonstruktsiya qilinib, yangidan barpo etildi. Tarix qarichida arzimagan bo'lib tuyuladigan chorak asrlik bu davrda, yo'lsozlik sohasida salmoqli ishlar amalga oshirildi. Biroq, bugungi kunda olib borilayotgan islohotlar ko'lami shu qadar keng-ki, ularning ko'lami sobiq mustabid tuzum davri tugul,  mustaqillikning ilk yillarida yo'lsozlik sohasida amalga oshirilgan ishlar ko'lamidan ham bir necha barorbarga oshiqroqdir.
Xususan:
Mustaqillikning chorak asrlik davri davomida 4867 km avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish hamda 24854 km ta'mirlash ishlari amalga oshirildi.
So'nggi 5 yil ichida  yuzlab kilometr tor yo'llar kengaytirildi. Shu davr ichida jami 2224 km umumfoydalanuvdagi avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish amalga oshirilib, 458 km avtomobil yo'llari 2 tasmalikdan 4 tasmalikka o'tkazildi, 87 km avtomobil yo'li yangidan qurildi. Bu ko'rsatkich, 90-yillarga nisbatan 14 barobarni tashkil etadi.
Respublikamizning qaysi viloyatida bo'lishidan qat'iy nazar, avtomobil yo'llari qurilgan yoki rekonstruktsiya qilingan hududda, xalqaro talablarga javob beradigan yo'l yoqasida shunday yo'lga arzigulik infratuzilma ham barpo etilmoqda.
Avtomobil yo'llarini qurish sohasida jahon tajribasi va zamonaviy texnologiyalardan keng foydalanilmoqda. Xususan, Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatida xalqaro ahamiyatdagi A-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu" avtomobil yo'lining 440-490 km, 490-581 km. qismlarini rekonstruktsiya qilish ob'ektlarida yo'l qoplamasi tsementobetondan qurildi. M-39 "Almati-Bishkek-Toshkent-Termiz" avtomobil yo'lining Surxondaryo viloyati hududidan o'tgan 100 kilometrlik qismida qoplama qurish ishlari yangi texnologiyalar qo'llagan holda amalga oshirildi.
"O'zbek milliy avtomagistrali"ni qurish loyihasi doirasida tranzit transport vositalarini yirik shaharlarni aylanib o'tishi orqali yonilg'i-moylash mahsulotlari va vaqtni tejashga, masofalarning qisqarishiga, shaharlar ekologik muhitini yaxshilanishiga erishildi. O'tgan davrda Qo'qon, Buxoro, Kattaqo'rg'on, Guliston, Qarshi kabi yirik shaharlarni aylanib o'tishda 108 km yangi yo'llar barpo etildi. Yirik shaharlarni aylanib o'tishda yangi yo'llarning barpo etilishi tajribasi, 90-yillarda hali amalga tadbiq etilmagan.
Hozirda butun O'zbekiston bo'yicha yiliga o'rtacha 500 km avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish va 1500-1600 km avtomobil yo'llarini ta'mirlash ishlari bajarilmoqda. Bugungi kunda, avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish ko'rsatkichi, 90-yillarga nisbatan 12 barobarni tashkil etadi.
"O'zavtoyo'l" AK tizimida bugungi kunga kelib, 23082 nafar ishchi va xodimlar faoliyat yuritadi.
Qayd etish joizki, yo'l qurilish va ta'mirlash ishlarida bor texnikalarni ta'mirlab, 2013-2015 yillar davomida bir yarim mingga yaqin zamonaviy yo'l qurilish texnikalarini xarid qilindi. Bu esa qurilayotgan yo'llarning sifatini oshirib, qurilish muddatlarini yanada qisqartirishga hamda avtomobil yo'llaridan foydalanish muddatining uzayishiga ijobiy ta'sir ko'rsatmoqda.
Yo'l quruvchilarni "Farhod va Shirin" qissasidagi pahlavon Farhodga o'xshatish mumkin. Tog'ni talqon qilguvchi shahdga ega shunday Farhodlar bugun o'z kuch-g'ayratlarini dunyodagi eng savob ishlardan biri - yo'l qurishga bag'ishlamoqda. Ayniqsa tog' yonbag'ridagi tekis va ravon avtomobil yo'llaridan yurganingizda, bahaybad tog'lar orasida biri yeng shimarib, toshlarni olib tashlayotgan, boshqasi uning o'rnini tekkislayotgan Farhoddek pahlavonlarning  mehnati ko'z oldingizda gavdalanadi. Saodatli insonlar qurgan bu yo'llarning saodatga olib borishida hech shubha yo'qdek go'yo... Otabeklarning Kumushi vasliga tezroq yetishida manzilllarni qalblar kabi yaqinlashtiruvchi shu yo'llar ravonligigina lozimdek...
Ertaga...
Mustaqillik yillarida Respublika rahbariyati tomonidan kommunikatsiya va yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan qator dasturlar qabul qilinmoqda. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 6 martda qabul qilingan "2015-2019 yillarda muhandislik-kommunikatsiya va yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish dasturi to'g'risida"gi PQ-2313-sonli qarori ham mamlakatimizdagi yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirish uchun xizmat qiladi. Joriy yilda, O'zbek milliy avtomagistralini modernizatsiya qilish ishlarini yakuniga yetkazish borasida qariyb 513 kilometrga yaqin avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish ishlari amalga oshiriladi, buning uchun 1379,4 mlrd. so'm miqdoridagi investitsiya mablag'lari ajratilishi belgilangan. Qayd etish joiz, bu vazifalar ko'lami 2000 yillarga nisbatan 10 barobarga ko'pdir.
Yaqin yillarda O'zbekistonning iqtisodiy salohiyatini yanada oshiradigan ulkan milliy avtomagistral foydalanishga topshiriladi. Natijada yo'l-transport tizimida quyidagi ijobiy o'zgarishlar amalga oshadi:
avtomobil transportining respublika ichida yuk va yo'lovchi tashishini 60-70% ga oshishi;
xalqaro va tranzit avtotashishlarni o'rtacha 45-55% ga ko'payishi;
rivojlangan yo'l atrofi infratuzilmasining barpo etilishi;
avariyalarni va respublika yo'l-transport majmuining atrof muhitga noxush ta'sirini kamaytirish;
mamlakat avtotransport kommunikatsiyalarining yagona, yaxlit va samarali tarmog'ini shakllantirishning navbatdagi bosqichini tugallash.
Qolaversa, yo'llarning yuqori sifati tufayli vaqt va yoqilg'i tejalishiga erishiladi. "O'tkan kunlar"dagi Otabek bir necha kunu-tunlar davomida bosib o'tgan Toshkent va Marg'ilon o'rtasidagi 350 km masofani bosib o'tish uchun yaqin kelajakda atigi 2,5-3 soatgina vaqt talab qilinadi xolos.
Xulosa o'rnida
Bugun biz axborot asrida yoki mashhur olim Toffler bashoratida aytganidek "uchinchi to'lqin" - postindustrial  jamiyatda yashayapmiz. Bunday jamiyatda barcha qadriyatlar vaqt tushunchasi bilan to'qnashadi, barcha sohalarda tezkorlik tamoyiliga amal qilina boshlaydi va shu jamiyatning har bir a'zosi zamonning bu xususiyati bilan ertami-kechmi, hisoblasha boshlaydi. Qodiriyning "O'tkan kunlar"idagi bosh qahramonning onasi – O'zbek oyimning Yusufbek hojiga ko'z yosh qilishiyu, Kumushdan ginasi zamirida ham uzoq masofa sabab, uni o'g'li – Otabekdan ayirayotgan shu vaqt yotgandek go'yo. Agar "O'tkan kunlar" asaridagi voqealar tasmasi XXI asrda, shu kecha kunduzda ro'y berganida edi, Toshkent va Marg'ilon o'rtasidagi atigi 350 km.ni tashkil etadigan masofa O'zbek oyimning jahliga, Otabekning azoblariyu, Kumushning ayanchli taqdiriga sabab bo'lmasdi, chunki bir necha kunda bosib o'tiladigan uzoq yo'lni atigi bir necha soatda bosib o'tish imkoniyati hijronga yo'l quymas va ularning hayotida Zaynabning paydo bo'lishiga zarurat tug'ilmas edi. Zero, Otabeklar Kumushidan ayrilmasligi, Farhodlar o'z Shiriniga yetishishi uchun yo'llar ravon, masofalar ham qalblar kabi yaqin bo'lishi kerak.
Minglab Otabeklarni Kumushi visoliga yetkazishiga bel bog'lagan Farhod kabi yo'lchilarning ezgu ishida hamisha zafarlar yor bo'lishini tilaymiz!

18615 8 июля, 2016 Распечатать Скачать (PDF 1022 Kb)
У нас в народе, наверное, нет людей, не читавших известное произведение основателя узбекского романтизма Абдулла Кадыри "Минувшие дни", не завидовавших любви Отабека, не сожалевших о горькой участи Кумуш. Как говорят, для любви нет преград. Для этого чувства даже понятие времени и расстояния не почём. Вот поэтому поклонники влюблённого Отабека, восхищались тем что тот и знойным летом, и суровой зимой не уставал от постоянных поездок с Ташкента в Маргилан. Ведь не зря сказано в народе, долог путь, да изъездчив...
Современная интерпретация
Теперь подумайте, каково бы было Отабеку, если он жил в наше время, в период независимости? Естественно, воспитанный от природы, интеллигентный Отабек распоряжался бы собственным автомобилем. Как отметил Глава государства Ислам Каримов, "сегодня почти каждая вторая семья имеет личный транспорт, что особенно вызывает удовлетворение и гордость — отечественного производства". Также на долю автомобильного транспорта приходится более 90 % пассажирских и грузовых перевозок. Следовательно, наши рассуждения о том, что герой статьи Отабек вместо своего коня владел бы современной Каптивой, по крайней мере, Ласетти, вполне оправданы. И было бы целесообразно по порядку расславить автомашины национального бренда. Но нам бы хотелось обратить ваше внимание на более важный момент. Помните ли Вы дороги, по которым шагал конь Отабека? Неудивительно, если перед вашими глазами зарисовались ухабистые, неровные тропинные дороги. Далёкие, одинокие... Несложно, казалось бы, вам, читателю, вспомнить, сколько времени, усилий требовала сама церемония подготовки к пути. На наш взгляд, необходимость улучшения уровня жизни, стремление к комфорту и удобству стали толчком к совершенствованию и развитию человечества, на самом деле. Таким образом, заслуживают достойной похвалы наши дорожники, сближающие далёкие сердца, творящие в сфере дорожного строительства.
Вчера...
Возможно, стоило бы оставить те времена, когда жили Отабеки, творили Кадыри, и заглянуть на недавнюю историю. Всего лишь четверть века назад путь с периферийных краёв до столицы страны до такой степени изматывал, доводил до изнеможения человека, что даже вспомнив, приходишь в расстройство. Инфраструктура вокруг дорог, то есть её отсутствие, служило причиной возникновения ряда проблем. Можно даже не затрагивать суть вопросов, касающихся ровности и безопасности дорог.
В период бывшего СССР проекты, связанные со стройкой новых дорог, реализовались исходя из интересов Центра, и экономисты присоединяли сеть автомобильных дорог нашей страны к числу неэффективных сетей. И поэтому при новостройке автомобильных дорог обособленно не учитывались и не исследовались вопросы условия климата, образа жизни населения.
В итоге:
резкое изменение температуры воздуха приводило к снижению качества дорог (в частности, возникновение колей);
не учитывались те факторы, связанные с созданием инфраструктур около дорог (бензоколонки, кемпинги и т.д.);
ширина автомобильных дорог сокращалась, то есть, в основном, они были двухполосные.
После приобретения независимости, принимая во внимание то, что автомобильные дороги занимают важное место в экономике страны, начался период положительных изменений в области дорожного строительства. В частности, в 1992 году среди государств СНГ Узбекистан первым принял Закон "Об автомобильных дорогах", и урегулировалась и упорядочилась правовая основа осуществления проектов, касающихся содержания, строительства и реконструкция автомобильных дорог.
Сегодня...
В годы независимости Узбекистана в республике проведена масштабная работа по совершенствованию современных автомобильных дорог, постройке новых дорог, отвечающих требованиям международных стандартов, их комплексной реконструкции и эксплуатации.
По инициативе Президента был выдвинут проект по строительству  "Узбекской национальной автомагистрали", соединяющей северо-западную часть страны с восточной, южные границы с северными, полностью отвечающей всем современным требованиям. Данный проект служит не только созданию единой национальной транспортной системы, увеличению объёма, повышению эффективности грузооборота в автотранспорте, но и формированию новых рабочих мест и обеспечению занятости населения. Главными задачами названного проекта является строительство и реконструкция четырёхполосных дорожных участков, входящих в состав Узбекской национальной магистарили, обеспеченных современными цементно-бетонными и асфальто-бетонными покрытиями, и следовательно, эти цели служат развитию системы автомобильных дорог.
Сегодня общая протяженность автомобильных дорог в Республике Узбекистан составляет порядка 184 тысяч км. Компания "Узавтойул" в качестве специального ответственного органа в соответствии с Законом Республики Узбекистан "Об автомобильных дорогах" осуществляет деятельность по эксплуатации и содержанию автомобильных дорог общего пользования протяженностью 42 676 км. Стоит отметить, что основная часть этих дорог капитально отремонтирована, реконструирована, построена заново. Казалось бы, очень маленький период по меркам величественной истории, но в сфере дорожного строительства проделана большая работа. Но масштаб проводимых реформ настолько широк, что он во много раз превышает объём не только периода бывшего СССР, но и начала независимости страны.
В частности:
За четверть века  независимости были осуществлены мероприятия по строительству и реконструкции 4867 км автомобильных дорог и эксплуатации 24854 км.
За последние 5 лет были расширены сотни км дорог. За этот период осуществлено строительство и реконструкция в общей сложности 2224 км автомобильных дорог общего пользования, 458 км дорог переделаны из двухполосных в четырёхполосных, 87 км автомобильных дорог построены заново. Данный показатель в 14 раз больше по сравнению с 90-ми годами.
Необходимо также отметить об инфраструктуре около автомобильных дорог. В какой бы области Вы ни были, на территории построенных или реконструированных дорог создаётся инфраструктура, отвечающая всем международным требованиям.
Широко используется международный опыт и современные технологии в области дорожного строительства. В частности, в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области в объектах реконструкции частей одной из огромных артерий автомобильных дорог страны А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу" с 440-490 км и 490-581 км велись строительные работы по цементобетонному покрову участков. В 100-километровой части автомобильной дороги М-39 "Алмати-Бишкек-Тошкент-Термиз", проходящей через Сурхандарьинскую область, строительные работы по нанесению покрытий были осуществлены при помощи новых технологий.
В рамках проекта строительства "Узбекской национальной автомагистрали" в случаях пересечения крупных городов транзитными транспортными средствами были достигнуты такие успехи, как экономия горюче-смазочных продуктов, времени, а также улучшение экологической среды городов. За прошедший период при пересечении таких городов, как Коканд, Бухара, Каттакурган, Гулистан, Карши, были построены 108 км новых дорог. Опыт проведения строительных работ по постройке новых дорог в 90-е годы ещё не были внедрены в практику.
На сегодняшний день каждый год в Узбекистане осуществляется строительство и реконструкция в среднем 500 км автомобильных дорог и ремонт 1500-1600 км дорог. Ныне показатель строительства и реконструкции автомобильных дорог в 12 раз больше по сравнению с 90-мы годами.
В системе АК "Узавтойул" функционируют 23082 сотрудников и рабочих.
Стоит отметить, что были отремонтированы все техники для строительства и ремонта автомобильных дорог, в период с 2013 по 2015 гг. были приобретены около 1500 современной строительной техники. Это, в свою очередь, оказывает своё положительное влияние на повышение качества дорог, сокращение срока строительных работ, а также продление времени пользования автомобильными дорогами.
Строителей дорог, то есть дорожников можно сравнить с богатырём Фарход из повести "Фарход и Ширин". Такие Фархады, полные сил и энтузиазма, совершают самую благородную работу на свете и посвящают себя этой деятельности – строительство дорог. Особенно когда едешь по ровным автомобильным дорогам вдоль гор, ясно обрисовывается такая картина: кто-то, так же как богатырь Фархад, между горами не покладая рук убирает огромнейшие камни, а другой выравнивает те же места. Несомненно, данные дороги, построенные счастливыми и блаженными людьми, обязательно поведет нас к счастью. Кажется, чтобы Отабекам достичь свидания с возлюбленными Кумуш, необходима лишь ровность и безопасность дорог, как их сердца.
Завтра...
В годы независимости со стороны правительства республики был принят ряд программ, направленных на развитие и совершенствование коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры. Постановление Президента Республики Узбекистан от 6 марта 2015 года № ПП-2313 "О Программе развития и модернизации инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы" служит дальнейшему совершенствованию дорожных инфраструктур страны. В текущем году в связи с окончанием строительных работ по модернизации Узбекской национальной автомагистрали было осуществлено строительство и реконструкция  почти 513 км автомобильных дорог, для данного мероприятия будут выделены инвестиционные средства в сумме 1379,4 млрд. сумов. Необходимо отметить, что масштаб названных задач в 10 раз больше по сравнению с 2000 годами.
В ближайшие годы будет эксплуатирована величайшая национальная автомагистраль, улучшающая экономический потенциал Узбекистана. В результате будут достигнуты нижеследующие положительные изменения в дорожно-транспортной системе:
доля автомобильного транспорта на пассажирские и грузовые перевозки  внутри республики увеличится до 60-70 %;
увеличение международных и транзитных перевозок в среднем на 45-55%;
создание развитой транспортной инфраструктуры;
снижение негативного влияния аварий и дорожно-транспортного комплекса республики на окружающую среду;
заключение последующего этапа развития единой, целой и эффективной сети автотранспортных коммуникаций страны.
При этом, за счёт высокого качества дорог достигается экономия времени и топлива. В ближайшем будущем 350 км расстояния между Ташкентом и Маргиланом, требовавшего от Отабека нескольких дней мытарства, будет достигнута всего лишь за 2,5-3 часа времени.
Вместо заключения
Сегодня мы живём в век информационных технологий или, как указал в своём предсказании известный учёный Тоффлер, "третья волна" – в постиндустриальном обществе.
В этом обществе все ценности сталкиваются с понятием времени, во всех сферах соблюдается принцип оперативности, и каждый член этого общества когда-нибудь будет считаться с этой особенностью современной цивилизации. Нам казалось, что причина слез матери главного героя произведения Кадыри "Минувшие дни" Узбек ойим, обиды на Кумуш исключительно лежит в долгом расстоянии, во времени, разлучающих его сына – Отабека. Если бы развитие событий происходило в современности, а именно XXI веке, расстояние между Ташкентом и Маргиланом, всего лишь 350 км, не стало бы почвой для злобы Узбек ойим, страданий и мучений Отабека, горькой судьбе Кумуш, потому что возможность прибытия за считанные часы не дала бы повода для разлуки влюбленных, и не появилась бы в их жизни Зайнаб. Чтоб Отабеки не были разлучны с Кумуш, Фархады достигали своих Ширин, дороги должны быть ровными, а расстояния близкими, как их сердца.
Желаем успехов дорожникам в их благородных деяниях как Фархады, поставившие перед собой цель достижения свидания Отабека с Кумуш!