Oʻzbekiston – Misr hamkorligida yangi bosqich boshlanmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh Said Husayn Xalil as-Sisi 4-5 sentyabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda boʻldi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 5 sentyabr kuni Koʻksaroy qarorgohida boʻlib oʻtdi.
Rasmiy kutib olish marosimidan soʻng Shavkat Mirziyoyev va Abdulfattoh as-Sisi tor doirada uchrashuv oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni qutlab, ushbu tashrif mamlakatlarimiz oʻrtasidagi aloqalarda tarixiy voqea ekanini taʼkidladi.
– Biz Misrni qadimiy sivilizatsiya beshigi, boy tarix va yuksak salohiyatga ega mamlakat deb bilamiz. Xalqlarimizning madaniy yaqinligi juda qadim zamonlarga borib taqaladi. Ota-bobolarimiz birgalikda ilm-fanni rivojlantirgan, madaniy hamkorlik, savdo-sotiq qilgan. Bunga tarixda misollar juda koʻp. Bugun Oʻzbekiston – Misr hamkorligida yangi bosqich, amaliy ishlar davri boshlanmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
– Avvalo, Oʻzbekistonga taklifingiz uchun tashakkur izhor qilmoqchiman, – dedi Abdulfattoh as-Sisi. – Mamlakatingizga kelgan ilk daqiqalardanoq oʻzimni yurtimdagidek his qildim. Misr xalqi mamlakatimiz bilan ming yillik mushtarak tarixga ega Oʻzbekiston va uning xalqini gʻoyat hurmat qiladi. Oʻylaymanki, bu tashrif nafaqat oʻzaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi, balki barcha sohalarda ulkan yuksalishlarga turtki beradi. Biz munosabatlarimizni har tomonlama rivojlantirish tarafdorimiz.
Oʻzbekiston va Misrni, garchi oradagi masofa uzoq boʻlsa-da, tarixiy-madaniy mushtaraklik, anʼanaviy doʻstlik va yaqin hamkorlik birlashtirib turadi. Misr Prezidentining mamlakatimizga ilk tashrifi ana shu azaliy aloqalarni bugungi zamon talablaridan kelib chiqqan holda, yangi asosda ravnaq toptirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.
Mamlakatlarimiz Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida hamkorlikni yanada faollashtirishga alohida eʼtibor qaratmoqda. Jumladan, Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 2016 yil oktyabr oyida Toshkentda oʻtgan 43-sessiyasida Misr delegatsiyasi ishtirok etdi. Ushbu mamlakat yetakchi ekspertlari yurtimizdagi saylovlarda kuzatuvchi sifatida muntazam qatnashib kelmoqda.
Mintaqaviy va global masalalarga yondashuvlar ham oʻxshash yoki yaqin. Oʻzbekiston va Misr Afgʻonistonda faqat ushbu mamlakat xalqi tomonidan tinchlik oʻrnatish jarayonlari amalga oshirilishi tarafdoridir.
Afgʻonistonda mustahkam tinchlik va barqarorlik oʻrnatish yoʻlidagi saʼy-harakatlarni birlashtirish, bu masalalar boʻyicha tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida muntazam ravishda siyosiy maslahatlashuvlar oʻtkazib borishga kelishib olindi.
Prezidentlar xavfsizlik muammolariga alohida eʼtibor qaratdilar. Terrorizm, ekstremizm, noqonuniy migratsiya, giyohvandlik vositalarining noqonuniy muomalasi, transmilliy uyushgan jinoyatchilik va boshqa tahdidlarga qarshi kurashish borasidagi hamkorlikka doir masalalarni atroflicha muhokama qildilar.
Oʻzbekiston va Misr Prezidentlarining kengaytirilgan tarkibdagi muzokarasida savdo-sotiq va investitsiya sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish, shu maqsadda mamlakatlarimiz imkoniyatlaridan keng va samarali foydalanish masalalari muhokama markazida boʻldi.
Iqtisodiy hamkorlik davlatlararo munosabatlarning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Ikki mamlakat oʻrtasida savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va tovar ayirboshlash hajmini oshirishga qaratilgan saʼy-harakatlarni davom ettirish zarur. Muzokaralarda taʼkidlanganidek, savdo hajmini yaqin yillarda bir necha barobar oshirish uchun har ikki tomonda foydalanilmayotgan ulkan imkoniyatlar mavjud.
Oʻzbekiston Misrga uning bozorida talab yuqori boʻlgan elektrotexnika, mashinasozlik, metallurgiya, kimyo va neft-kimyo, yengil sanoat, oziq-ovqat, qishloq xoʻjaligi va boshqa mahsulotlarni eksport qilishi mumkin. Misrda esa mamlakatimizga dori-darmon, tibbiyot jihozlari, gilamlar, mebellar, neft-kimyo mahsulotlari, marmar, chinni, teri va plastik mahsulotlarni eksport qilish imkoniyatlari yuqori.
Ikki davlat masʼul idoralariga savdo aylanmasiga qulay shart-sharoit yaratish, tovar ayirboshlash tuzilmasini toʻliq diversifikatsiya qilish va uning hajmini kengaytirish boʻyicha topshiriqlar berildi. Qishloq xoʻjaligi sohasida ilmiy izlanishlar natijalari va ilgʻor tajribani almashishga kelishib olindi. Ishbilarmon doiralar vakillarining Oʻzbekiston va Misrda oʻtkaziladigan koʻrgazma-yarmarkalarda ishtirok etishi ragʻbatlantiriladi.
Misr Prezidentining tashrifi doirasida oʻtgan Oʻzbekiston – Misr biznes-forumi ana shu muloqotlarning uzviy davomi boʻldi. Ushbu forumda umumiy qiymati 400 million dollardan ziyod shartnomalar imzolandi. Bu ham iqtisodiy sohada ulkan imkoniyat va resurslar borligidan dalolatdir.
Mamlakatlarimiz qadimda Buyuk ipak yoʻlining asosiy tarmoqlari boʻlgan. Bugungi kunda tashqi bozorlarga tez va samarali chiqishni taʼminlovchi transport va tranzit yoʻlaklarini rivojlantirish davlatlarimiz oʻrtasida savdo hajmini kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Bu oʻrinda xalqaro suv yoʻlagi sifatida Suvaysh kanalining ahamiyati beqiyos. Suvaysh kanalidagi iqtisodiy zona Oʻzbekiston mahsulotlarini jahon bozoriga olib chiqishni yengillashtirishda qulay imkoniyat yaratadi.
Oʻzaro savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirishda hududlararo hamkorlik muhim ahamiyatga ega. Muzokarada Namangan va Iskandariya viloyatlari oʻrtasida bevosita hamkorlik oʻrnatish, yaqin kunlarda ushbu viloyat delegatsiyasining yurtimizgatashrifini tashkil qilishga kelishib olindi.
Misr turizm sohasida katta salohiyat va tajribaga ega mamlakat. Bugungi kunda Oʻzbekistonda ham ushbu tarmoq jadal rivojlanmoqda. Muzokarada bu sohadagi aloqalarni kengaytirish, Oʻzbekistondagi qadimiy shaharlar va muqaddas qadamjolarni ziyorat qilish uchun Misrlik sayyohlarni koʻpaytirish mumkinligi qayd etildi. Toshkent, Qohira va Xurgada oʻrtasida aviaqatnovlarni yoʻlga qoʻyish masalasi muhokama qilindi.
Movarounnahr va Misr diyorida yashab ijod qilgan ulugʻ bobokalonlarimizning noyob ilmiy-maʼrifiy merosi butun musulmon olamining bebaho boyligidir. Bu oʻrinda buyuk ajdodimiz Ahmad Fargʻoniyning Misrda yashab, oʻlmas kashfiyotlar qilgani, jumladan, Nil daryosi suvini oʻlchaydigan inshoot – "Miqyosi Nil"ni yaratgani bugungi avlodlarga yuksak iftixor bagʻishlaydi. Qohira shahrida, buyuk Nil boʻyida Ahmad Fargʻoniy bobomizga oʻrnatilgan muhtasham haykal bugun xalqlarimiz oʻrtasidagi azaliy doʻstlikning yorqin ramziga aylangan.
Madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlik boʻyicha ham ijobiy natijalarga erishildi. Misrning Al-Azhar universiteti va boshqa ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan Oʻzbekiston xalqaro Islom akademiyasi, Imom Buxoriy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va Islom sivilizatsiyasi markazi oʻrtasida faol hamkorlik oʻrnatishga kelishib olindi.
Muzokarada xalqlarimizning maʼnaviy yaqinligini inobatga olib, qoʻshma madaniy tadbirlarni koʻpaytirish, ayni paytda, taʼlim, ilm-fan, sogʻliqni saqlash, sayyohlik, madaniyat, sport va boshqa sohalarda oʻzaro aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisining Qoʻshma bayonoti qabul qilindi.
Mamlakatlarimiz oʻrtasida yoshlar, sport, investitsiya, qishloq xoʻjaligi sohalarida hamkorlik toʻgʻrisida Anglashuv memorandumlari, taʼlim, turizm, arxeologiya, madaniy meros va muzeyshunoslik sohalarida hamkorlikni rivojlantirishga doir bitimlar, ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida 2019-2020 yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi va adliya vazirliklari oʻrtasida hamkorlik memorandumi singari jami 12 hujjat imzolandi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Prezidentlar muloqotlar ochiq, doʻstona va amaliy ruhda oʻtganini, hamkorlikni rivojlantirishga doir keng qamrovli masalalar muhokama etilganini taʼkidladilar. Imzolangan hujjatlar Oʻzbekiston va Misrning uzoq muddatli manfaatlariga, mamlakatlarimizni rivojlantirish va xalqlarimiz farovonligini oshirishga xizmat qilishini qayd etdilar.
– Misr Prezidentining Oʻzbekistonga tashrifi mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlarda tarixiy ahamiyatga ega boʻldi, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Biz ikki tomonlama munosabatlarga doir hamda xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashdik. Ishonchim komilki, ushbu kelishuvlar Oʻzbekiston bilan Misr oʻrtasidagi munosabatlarni sifat va mazmun jihatidan boyitib, oʻzaro manfaatli hamkorligimizni yangi, yuqori bosqichga koʻtarishga xizmat qiladi.
– Oʻzaro samimiy muloqot va Misr delegatsiyasiga koʻrsatilgan mehmondoʻstlik uchun Oʻzbekiston Prezidenti va xalqiga minnatdorlik izhor qilaman, – dedi Abdulfattoh as-Sisi. – Bugun imzolangan hujjatlar yaqin kelajakda mamlakatlarimiz oʻrtasidagi hamkorlik koʻlamini kengaytirish va jadallashtirishga xizmat qiladi. Ushbu kelishuvlar mamlakatlarimiz va xalqlarimizning bir-biriga mushtarak intilishlari samarasidir.

Начинается новый этап сотрудничества Узбекистана и Египта
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Арабской Республики Египет Абдулфаттах Саид Хусейн Халил ас-Сиси 4-5 сентября посетил нашу страну с официальным визитом.
Основные мероприятия визита состоялись 5 сентября в резиденции Куксарой.
После церемонии официальной встречи состоялись переговоры Шавката Мирзиёева и Абдулфаттаха ас-Сиси в узком формате.
Глава нашего государства, поприветствовав высокого гостя, отметил, что этот визит является историческим событием в двусторонних отношениях.
- Мы знаем Египет как одну из древних колыбелей цивилизации, государство с богатой историей и большим потенциалом. Культурные и научные связи между нашими народами существовали с давних времен. Наши предки вместе развивали науку, торговали между собой, чему в истории существует множество примеров. Сегодня начинается новый этап в сотрудничестве Узбекистана и Египта, - сказал Шавкат Мирзиёев.
- Прежде всего хотел бы выразить благодарность за приглашение посетить Узбекистан, - сказал Абдулфаттах ас-Сиси. - С первых минут пребывания в вашей стране я почувствовал себя как дома. Народы Египта и Узбекистана имеют многовековые тесные связи, у нас очень уважают Узбекистан. Думаю, что данный визит придаст импульс не только укреплению двустороннего сотрудничества, но и развитию во всех сферах. Мы выступаем за всестороннее расширение наших отношений.
Узбекистан и Египет, несмотря на немалое расстояние между ними, связывают историческая и культурная близость, традиционная дружба и тесное сотрудничество. Первый визит Президента Египта в нашу страну значим тем, что призван развить давние связи на новом уровне, исходя из современных требований.
Наши страны уделяют особое внимание дальнейшей активизации сотрудничества в рамках Организации Объединенных Наций, Организации исламского сотрудничества и других международных структур. В частности, египетская делегация приняла участие в состоявшейся в октябре 2016 года в Ташкенте 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества. Ведущие эксперты этой страны регулярно присутствуют на выборах в Узбекистане в качестве наблюдателей.
У наших стран схожие или близкие подходы по региональным и глобальным вопросам. Узбекистан и Египет выступают за установление мира в Афганистане усилиями самого афганского народа.
Достигнута договоренность об объединении усилий на пути установления прочного мира и стабильности в Афганистане, проведении регулярных политических консультаций между министерствами иностранных дел.
Президенты уделили особое внимание проблемам безопасности. Всесторонне обсуждены вопросы касательно противодействия международному терроризму, экстремизму, незаконной миграции, обороту наркотических средств, транснациональной организованной преступности и другим угрозам.
На переговорах Президентов Узбекистана и Египта в расширенном составе центральное место заняли вопросы развития торгового и инвестиционного сотрудничества, широкого и эффективного задействования имеющихся возможностей.
Экономическое сотрудничество составляет важное направление двусторонних отношений. Отмечались необходимость продолжения усилий, направленных на расширение торгово-экономических связей и увеличение объема товарооборота, наличие широких неиспользуемых возможностей для наращивания торговли в несколько раз в ближайшие годы.
Узбекистан может экспортировать в Египет востребованные на его рынке товары электротехнической, машиностроительной, металлургической, химической и нефтехимической, легкой и пищевой промышленности, сельскохозяйственную и другую продукцию. Египет располагает возможностью поставлять в нашу страну лекарства, медицинское оборудование, мебель, нефтехимическую продукцию, мрамор, фарфор, кожевенную, пластиковую и иную продукцию.
Ответственным ведомствам двух стран поручено создать благоприятные условия для двусторонней торговли, диверсифицировать структуру и увеличить объемы товарооборота. Стороны договорились обмениваться результатами научных исследований и передовым опытом в сфере сельского хозяйства, стимулировать участие представителей деловых кругов в выставках и ярмарках, проводимых в наших странах.
Логическим продолжением принимаемых в этом направлении мер стал состоявшийся в рамках визита Президента Египта узбекско-египетский бизнес-форум. На форуме подписаны договоры на сумму более 400 миллионов долларов, что свидетельствует о наличии огромных возможностей и ресурсов для экономического сотрудничества.
Наши страны располагались на важных перекрестках Великого шелкового пути. Сегодня развитие транспортных и транзитных коридоров, обеспечивающих ближайший выход на внешние рынки, имеет важное значение для расширения двусторонней торговли. Важное место в этом занимает Суэцкий канал – водный путь международного значения. Экономическая зона на Суэцком канале создаст благоприятные условия для вывода производимой в Узбекистане продукции на мировой рынок.
В расширении торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей важное значение имеет межрегиональное взаимодействие. На переговорах достигнута договоренность об установлении прямого сотрудничества между Наманганской областью и провинцией Александрия, организации визита делегации этой провинции в нашу страну в ближайшие дни.
Египет – страна с огромным потенциалом и опытом в области туризма. В настоящее время данная отрасль ускоренно развивается и в Узбекистане. В ходе переговоров обсуждены вопросы расширения связей в этой сфере, увеличения потока египетских туристов в Узбекистан для посещения древних городов и святынь. Рассмотрена возможность налаживания авиарейсов между Ташкентом, Каиром и Хургадой.
Уникальное научно-просветительское наследие наших предков, живших и творивших в Маверауннахре и Египте, является бесценным достоянием всего мусульманского мира. Мы по праву гордимся тем, что наш великий ученый Ахмад Фергани жил и занимался наукой в Египте, в частности создал сооружение для измерения уровня Нила - ниломер. Установленный в Каире на берегу величественного Нила памятник Ахмаду Фергани является ярким символом давней дружбы между нашими народами.
Положительную динамику приобретает и культурно-гуманитарное сотрудничество. Достигнута договоренность об установлении активного сотрудничества между Университетом аль-Азхар и другими научно-исследовательскими учреждениями Египта с Международной исламской академией Узбекистана, Международным научно-исследовательским центром Имама Бухари и Центром исламской цивилизации.
На переговорах, с учетом духовной близости наших народов, обсуждены вопросы организации большего количества культурных мероприятий, укрепления связей в образовании, науке, здравоохранении, туризме, культуре, спорте и других сферах.
По итогам переговоров принято Совместное заявление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Арабской Республики Египет Абдулфаттаха ас-Сиси.
Подписано 12 документов, в числе которых меморандумы о взаимопонимании по сотрудничеству в сферах молодежи, спорта, инвестиций, сельского хозяйства, соглашения касательно сотрудничества в сферах образования, туризма, археологии, культурного наследия и музееведения, Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2019-2020 годы и меморандум о сотрудничестве между министерствами юстиции.
На встрече с представителями средств массовой информации Президенты отметили, что переговоры прошли в открытой, дружеской и конструктивной обстановке, был обсужден широкий спектр вопросов развития сотрудничества. Главы государств подчеркнули, что подписанные документы служат долгосрочным интересам Узбекистана и Египта, развитию наших стран и повышению благополучия народов.
- Визит Президента Египта в Узбекистан стал историческим событием в отношениях наших стран, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Мы подробно обменялись мнениями по вопросам, касающимся двусторонних отношений, а также международной и региональной повестки. Уверен, что сегодняшние договоренности качественно и содержательно обогатят узбекско-египетские отношения и поднимут наше сотрудничество на новый, более высокий уровень.
- Выражаю благодарность Президенту Узбекистана за содержательные переговоры и теплый прием, а народу этой прекрасной страны – за гостеприимство, - сказал Абдулфаттах ас-Сиси. - Подписанные сегодня документы послужат расширению и активизации сотрудничества между нашими странами в скором будущем. Эти договоренности являются результатом обоюдного стремления наших стран и народов к сближению друг с другом.
Абдулфаттах ас-Сиси пригласил Шавката Мирзиёева посетить Египет с официальным визитом.
На этом официальный визит Президента Арабской Республики Египет Абдулфаттаха ас-Сиси в Республику Узбекистан завершен.