"O'zbekiston Mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishonini ta'sis etish to'g'risida
Vatanimiz istiqlolining 25-yilligini keng nishonlash munosabati bilan hamda mamlakatimiz mustaqilligini mustahkamlash, uning iqtisodiy, siyosiy, ijtimoiy, ilmiy, ma'naviy salohiyatini va mudofaa qudratini yuksaltirish, davlatimiz sarhadlarining daxlsizligini ta'minlash, demokratik islohotlarni amalga oshirish, jamiyatimizda hukm surayotgan millatlararo do'stlik va totuvlikni, tinchlik va barqarorlikni asrash, milliy madaniyatimiz va san'atimizni rivojlantirish, sog'lom va barkamol avlodni voyaga yetkazish, yoshlarimizni vatanparvarlik va istiqlol g'oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalash ishlariga munosib hissa qo'shgan yurtdoshlarimizni taqdirlash maqsadida:
1. "O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishoni ta'sis etilsin.
2. "O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishonining Nizomi va tavsifi 1, 2-ilovalarga muvofiq tasdiqlansin.
3. O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi (Sh.Mirziyoyev) bir oy muddatda "O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishonlari va ularning guvohnomalarini belgilangan tartibda tayyorlanishini ta'minlasin.
4. Ushbu Farmonning ijrosini nazorat qilish O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi D.Nazarmuxamedov zimmasiga yuklansin.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti I.Karimov
Toshkent shahri, 2016-yil 1-iyul
2016-yil 1-iyuldagi PF-4807-sonli
Farmoniga 1-ilova
"O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil"
esdalik nishoni to'g'risidagi
NIZOM
1. "O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishoni bilan mamlakatimiz mustaqilligini mustahkamlash, uning iqtisodiy, siyosiy, ijtimoiy, ilmiy, ma'naviy salohiyatini va mudofaa qudratini yuksaltirish, davlatimiz sarhadlarining daxlsizligini ta'minlash, demokratik islohotlarni amalga oshirish, jamiyatimizda hukm surayotgan millatlararo do'stlik va totuvlikni, tinchlik va barqarorlikni asrash, milliy madaniyatimiz va san'atimizni rivojlantirish, sog'lom va barkamol avlodni voyaga yetkazish, yoshlarimizni vatanparvarlik va istiqlol g'oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalash ishlariga munosib hissa qo'shib kelayotgan ijtimoiy-iqtisodiy hayotimizning barcha sohalari vakillari, mehnat faxriylari, harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari hamda boshqa shaxslar taqdirlanadi.
2. "O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishoni bilan O'zbekiston Respublikasi fuqarosi bo'lmagan shaxslar ham taqdirlanishi mumkin.
3. "O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishoni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti yoki uning nomidan O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Raisi, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri, O'zbekiston Respublikasining Bosh vaziri, vazirlik, idora va jamoat birlashmalarining respublika organlari rahbarlari, Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, shuningdek, bunga vakil qilingan boshqa shaxslar tomonidan tantanali vaziyatda topshiriladi.
Mukofotlanganlarga esdalik nishoni bilan birga uning guvohnomasi beriladi.
4. "O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishoni ko'krakning chap tomoniga davlat mukofotlaridan keyin taqiladi.
Farmoniga 2-ilova
"O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishonining
TAVSIFI
"O'zbekiston mustaqilligiga 25-yil" esdalik nishoni 0,25 mikron qalinlikdagi oltin bilan qoplangan mis qotishmasidan tayyorlanadi va diametri 34 millimetrli doira shaklida bo'ladi.
Esdalik nishonining old tomoni markazida quyosh nurlari fonida Mustaqillik maydonida joylashgan Mustaqillik va ezgulik monumentida aks ettirilgan Baxtiyor ona haykali tasvirlangan. Esdalik nishonining aylanasi bo'ylab zarhal hoshiya bilan o'ralgan oq emalli doirada "O'ZBEKISTON MUSTAQILLIGIGA" so'zlari, pastki qismi markazida esa ikkita sakkiz qirrali yulduz oralig'ida "25-YIL" yozuvi aks etgan. Yozuvlar zarhallangan.
Esdalik nishonining orqa tomonida O'zbekiston Respublikasining Davlat gerbi, pastki qismining markazida "2016" yozuvi tasvirlangan.
Tasvirlar va yozuvlar qabariqdir.
Esdalik nishonining old va orqa tomonlarining chetlari qabariq doira bilan o'ralgan.
Esdalik nishoni ilgakchalar va halqacha yordamida to'g'ri to'rtburchak shaklidagi qadag'ich bilan tutashtirilgan. Qadag'ich O'zbekiston Respublikasining Davlat bayrog'i ranglaridagi, eni 20 millimetrli shoyi lenta bilan qoplangan.
Qadag'ichning bo'yi – 16 millimetr, eni – 25 millimetr.
Qadag'ichning orqa tomoniga esdalik nishonini kiyimga taqib qo'yish uchun to'g'nog'ich ko'rinishidagi moslama o'rnatilgan.

11190 1 июля, 2016 Распечатать Скачать (PDF 105 Kb)
В связи с широким празднованием 25-летия независимости нашей Родины и в целях поощрения соотечественников, внесших достойный вклад в дело укрепления независимости, повышения экономического, политического, социального, научного, духовного потенциала и оборонной мощи страны, обеспечения неприкосновенности государственных границ, осуществления демократических реформ, сохранения межнациональной дружбы и согласия, мира и стабильности, царящих в нашем обществе, развития национальной культуры и искусства, формирования здорового и гармонично развитого молодого поколения, воспитания молодежи в духе патриотизма и верности идеям независимости:
1. Учредить памятный знак "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил".
2. Утвердить Положение и описание памятного знака "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил" согласно приложениям №1, 2.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан (Ш.Мирзиёев) в месячный срок обеспечить в установленном порядке изготовление памятных знаков "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил" и удостоверений к ним.
4. Контроль за выполнением настоящего Указа возложить на Государственного советника Президента Республики Узбекистан Д.Назармухамедова.
Город Ташкент, 1 июля 2016 года.
Приложение № 1
от 1 июля 2016 г. № УП-4807
Положение о памятном знаке "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил"
1. Памятным знаком "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил" награждаются представители всех сфер социально-экономической жизни республики, ветераны труда, военнослужащие, сотрудники правоохранительных органов и другие лица, внесшие достойный вклад в дело укрепления независимости, повышения экономического, политического, социального, научного, духовного потенциала и оборонной мощи страны, обеспечения неприкосновенности государственных границ, осуществления демократических реформ, сохранения межнациональной дружбы и согласия, мира и стабильности, царящих в нашем обществе, развития национальной культуры и искусства, формирования здорового и гармонично развитого молодого поколения, воспитания молодежи в духе патриотизма и верности идеям независимости.
2. Памятным знаком "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил" могут награждаться и лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан.
3. Вручение памятного знака "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил" производится в торжественной обстановке Президентом Республики Узбекистан или от его имени Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Премьер-министром Республики Узбекистан, руководителями республиканских органов министерств, ведомств и общественных объединений, Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, другими уполномоченными на то лицами.
Вместе с памятным знаком награжденным вручается удостоверение.
4. Памятный знак "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил" носится на левой стороне груди после государственных наград.
Приложение № 2
Описание памятного знака "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил"
Памятный знак "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил" изготавливается из медного сплава, покрытого золотом толщиной 0,25 микрона, и имеет форму круга диаметром 34 миллиметра.
На лицевой стороне памятного знака в центре на фоне солнечных лучей изображен памятник Счастливой матери монумента Независимости и гуманизма, расположенного на площади Независимости. По окружности памятного знака на белом эмалевом поясе с позолоченной окантовкой имеется надпись "O'ZBЕKISTON MUSTAQILLIGIGA", а внизу по центру между двумя восьмиконечными звездочками – "25 YIL". Надписи позолоченные.
На оборотной стороне памятного знака изображен Государственный герб Республики Узбекистан, снизу по центру надпись "2016".
Изображения и надписи – выпуклые.
Края лицевой и оборотной сторон памятного знака окаймлены бортиком.
Памятный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой, покрытой шелковой лентой шириной 20 миллиметров цветов Государственного флага Республики Узбекистан.
Высота колодки – 16 миллиметров, ширина – 25 миллиметров.
На оборотной стороне колодки имеется приспособление в виде булавки для крепления памятного знака к одежде.