O'zbekiston Prezidenti Afg'oniston Milliy yarashuv oliy kengashi Raisini qabul qildi
11-noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo'lib turgan Afg'oniston Islom Respublikasi Milliy yarashuv oliy kengashi Raisi Abdulla Abdullani qabul qildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlik hamda Afg'onistondagi mojaroni tinch yo'l bilan hal etishning dolzarb masalalari ko'rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari keyingi yillarda O'zbekiston-Afg'oniston munosabatlarini rivojlantirishda erishilgan sur'atni katta mamnuniyat bilan ta'kidladi. Amaliy hamkorlikni kengaytirish, savdo, iqtisodiyot, investitsiyalar, transport va logistika, energetika, ta'lim va boshqa muhim yo'nalishlarda ustuvor loyihalarni ilgari surish borasidagi sa'y-harakatlar alohida qayd etildi.
O'zbekiston Afg'onistonda mintaqaviy ahamiyatdagi infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyor ekani ta'kidlandi.
Abdulla Abdulla samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, O'zbekistonning afg'onlararo tinchlik muzokaralarini boshlashga hamda xalqaro hamjamiyatning Afg'onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish bo'yicha faoliyatini birlashtirishga xizmat qilgan sa'y-harakatlarini yuksak baholadi.
Mehmon O'zbekiston tomonidan ko'rsatilayotgan doimiy ko'mak uchun minnatdorlik bildirdi hamda mamlakatimizning Afg'onistonni mintaqaviy savdo-iqtisodiy jarayonlarga jalb etishga qo'shayotgan hissasini alohida qayd etdi.
Muzokaralar chog'ida mintaqaviy va xalqaro siyosatning tomonlarni qiziqtirgan masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

Президент Узбекистана принял Председателя Высшего совета национального примирения Афганистана
11 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Председателя Высшего совета национального примирения Исламской Республики Афганистан Абдуллу Абдуллу, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, а также содействия мирному урегулированию конфликта в Афганистане.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамику развития узбекско-афганских отношений в последние годы. Особо подчеркнуты усилия по расширению практического взаимодействия, продвижению приоритетных проектов в сферах торговли, экономики, инвестиций, транспорта и логистики, энергетики, образования и в других ключевых направлениях.
Выражена готовность активно участвовать в инфраструктурных проектах регионального значения в Афганистане.
Абдулла Абдулла, поблагодарив за теплый прием, дал высокую оценку усилиям узбекской стороны, способствовавшим запуску мирных межафганских переговоров, а также консолидации действий международного сообщества по стабилизации ситуации в Афганистане.
Гость выразил признательность за постоянное содействие и особо выделил вклад Узбекистана в вовлечение Афганистана в региональные торгово-экономические процессы.
В ходе переговоров состоялся также обмен мнениями по представляющим взаимный интерес вопросам региональной и международной политики.