O'zbekiston Prezidenti BMT Inson huquqlari kengashining maxsus ma'ruzachisini qabul qildi
25 sentabr kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo'lib turgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari kengashining sudyalar va advokatlar mustaqilligi masalalari bo'yicha maxsus ma'ruzachisi Diego Garsiya-Sayanni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O'zbekistonning BMT va uning tuzilmalari bilan konstruktiv munosabatlari tobora mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi hamkorlik ushbu sheriklikning eng muhim yo'nalishlaridan biri hisoblanadi.
BMTning Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Zayd Raad Al Husayn va BMTning Din yoki e'tiqod erkinligi masalasi bo'yicha maxsus ma'ruzachisi Ahmad Shahidning mamlakatimizga tashriflari natijasida inson huquq va erkinliklari kafolatlarini mustahkamlash, bu boradagi xalqaro muloqotni yanada rivojlantirishga qaratilgan "yo'l xaritalari" amalga oshirilmoqda.
O'zbekiston inson huquqlari bo'yicha 70 dan ziyod xalqaro hujjat, jumladan, BMTning o'nta asosiy shartnomalariga qo'shilgan. 2018 yil noyabr oyida Samarqandda ilk bor Inson huquqlari bo'yicha Osiyo forumi o'tkazildi.
Shuningdek, O'zbekiston parlamenti tomonidan BMTning Inson huquqlari sohasida ta'lim va malaka to'g'risidagi deklaratsiyasini amalga oshirish bo'yicha milliy dastur qabul qilingan. Ushbu hujjat sud-huquq sohasi xodimlarining inson huquqlari to'g'risidagi bilimlarini oshirishni nazarda tutadi.
Yurtimiz sud-huquq tizimiga xalqaro standartlarni joriy qilish orqali sudya va advokatlarning mustaqilligini ta'minlash 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasining asosiy vazifalaridan biridir.
Xususan, yangi organ – Sudyalar oliy kengashi tashkil etildi, sudyalarni uzoq muddatga tayinlash va sud qarorlarini jamoatchilikka e'lon qilish amaliyoti joriy etildi. "Xabeas korpus" va "elektron odil sudlov" mexanizmlarini qo'llashni kengaytirishga muhim ahamiyat qaratilmoqda.
Mamlakatimizda advokatlarning mustaqilligini ta'minlash va o'rnini mustahkamlashga alohida e'tibor qaratilmoqda, Advokatlar palatasining roli ortib bormoqda.
Uchrashuvda hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari yuzasidan batafsil fikr almashildi, O'zbekistonning sud-huquq sohasidagi qonunchiligini yanada takomillashtirish jihatlari va qo'shma tadbirlar o'tkazish masalalari muhokama qilindi.
BMT Inson huquqlari kengashining maxsus ma'ruzachisi samimiy qabul hamda tashrifi tadbirlarga boy dastur asosida tashkil etilgani uchun O'zbekiston Respublikasi Prezidentiga minnatdorlik bildirdi.
Diego Garsiya-Sayan davlatimiz rahbari tashabbusi bilan davlat va xalq o'rtasida bevosita muloqot orqali fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, qonuniylik va huquq ustuvorligini mustahkamlash, odil sudlovni ta'minlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholadi.
BMTning yuqori martabali vakili O'zbekiston bilan konstruktiv hamkorlikni davom ettirishga va demokratik yangilanishlarni amalga oshirishda amaliy ko'maklashishga tayyor ekanini ta'kidladi.

The President receives the UN Human Rights Council Special Rapporteur
On September 25, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Diego García-Sayán, the UN Human Rights Council Special Rapporteur on the Independence of Judges and Lawyers, who is in Uzbekistan on a working visit.
The Head of the state, warmly welcoming the guest, noted with satisfaction the strengthening constructive partnership of Uzbekistan with the UN and its agencies, human rights protection being one of the most important areas of cooperation.
Following the visits to Uzbekistan by the then United Nations High Commissioner for Human Rights Zeid Ra'ad Al Hussein and Special Rapporteur on Freedom of Religion or Belief Ahmed Shaheed, roadmaps are being implemented to ensure guarantees of human rights and freedoms, and expand international dialogue on this front.
Uzbekistan is party to more than 70 international human rights instruments, including the ten core United Nations treaties. Last November, the Asian Human Rights Forum was held in Samarkand for the first time.
Our country's parliament has also adopted the National Program for the Implementation of the UN Declaration on Human Rights Education and Training, envisaging promotion of knowledge and proficiency among representatives of the judiciary.
One of the key tasks outlined in the Actions Strategy on Five Priority Areas of Development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 is provision for the independence of judges and lawyers through the introduction of international standards in the sphere.
In particular, a new body – the High Judicial Council – was established along with the introduction of the practice of appointing judges for longer periods as well as making court decisions public. Considerable significance is attached to enhancing the application of the Habeas Corpus and e-Justice mechanisms.
Particular attention is paid to ensuring the independence and strengthening the role of lawyers, while the importance of Uzbekistan Bar Association has been growing.
At the meeting, views were exchanged on promising areas of cooperation, aspects of further improving the national legislation and the conduction of joint activities in the judicial sector were discussed.
The Special Rapporteur of the UN Human Rights Council expressed sincere gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome and organization of the eventful program of his visit.
Diego García-Sayán highly evaluated the reforms initiated by the President of Uzbekistan aimed at developing civil society through mechanisms of direct dialogue between the state and people, at augmenting the legitimacy and the rule of law, and ensuring fair justice.
The high-ranking official of the UN confirmed willingness to continue constructive interaction and provide practical assistance in advancing democratic reforms in Uzbekistan.