Oʻzbekiston Prezidenti Hindistonning Gujarat shtati delegatsiyasini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-oktyabr kuni mamlakatimizda tashrif bilan boʻlib turgan Hindiston Respublikasi Gujarat shtati bosh vaziri Vijay Rupani boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Prezidentimiz mehmonlarni samimiy qutlar ekan, Oʻzbekiston bilan Hindiston oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlik izchil rivojlanayotgani, doʻstlik va strategik sheriklik mustahkamlanib borayotganini alohida taʼkidladi.
Muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi muloqotlar, jumladan, oʻtgan yilning oktyabr oyida Dehli shahriga va joriy yil yanvar oyida Gandinagar shahriga (Gujarat shtatining maʼmuriy markazi) amalga oshirilgan tashriflar ikki tomonlama koʻp qirrali munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarishga xizmat qilgani qayd etildi.
Vijay Rupani, oʻz navbatida, davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Yuqori martabali mehmon Gujarat shtati delegatsiyasining tashrifi doirasida Andijon, Samarqand, Buxoro va Toshkentda oʻtgan uchrashuv va muzokaralar, avvalo, oliy darajada erishilgan kelishuvlarni keng koʻlamda amalga oshirishga koʻmaklashishga qaratilganini taʼkidladi.
Oʻzbekiston bilan Hindiston oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Biotexnologiyalar va agroklasterlar, toʻqimachilik, farmatsevtika sanoati, avtomobillar uchun butlovchi qismlar va kosmetika mahsulotlari ishlab chiqarish, qurilish, mehmonxona infratuzilmasini boshqarish kabi sohalarda va boshqa yoʻnalishlarda qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Joriy yil Oʻzbekistonda birgalikda ochilgan oliy taʼlim muassasalarida va Hindistonning yetakchi oliy taʼlim dargohlari negizida talab yuqori boʻlgan muhandislik-texnik mutaxassisliklar boʻyicha kadrlar tayyorlash hamda taʼlim sohasi hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlaridan hisoblanadi.
Oʻzbekiston hamda Gujarat shtatining yetakchi kompaniya va tashkilotlari oʻrtasida samarali sheriklikni rivojlantirish boʻyicha qoʻshma "yoʻl xaritasi"ni tez fursatda ishlab chiqishga kelishib olindi.
Uchrashuv soʻngida Vijay Rupani mamlakatlarimiz oʻrtasida oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va xalqlarimiz doʻstligini mustahkamlashda har tomonlama koʻmaklashishga tayyor ekanini taʼkidladi.

Uzbekistan's President receives delegation of the Indian Gujarat
On October 22, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the state of Gujarat of the Republic of India led by the Chief Minister Vijay Rupani.
Warmly welcoming the guests, President Shavkat Mirziyoyev noted the dynamic development of multifaceted cooperation, strengthening friendship and strategic partnership between Uzbekistan and India.
It was noted that regular contacts at the highest level, including visits to Delhi in October 2018 and to Gandhinagar (the administrative center of Gujarat) in January this year allowed the two sides to raise bilateral multifaceted relations to a qualitatively new stage.
In turn, Vijay Rupani expressed deep gratitude to the President of Uzbekistan for the warm reception and conveyed sincere greetings and the best wishes of the Prime Minister of India Narendra Modi.
The distinguished guest noted that the meetings and negotiations within the framework of the present visit of the Gujarat state delegation, held in Andijan, Samarkand, Bukhara and Tashkent, are primarily aimed at facilitating full-scale implementation of the agreements reached at the highest level.
The prospects of further enhancement of trade, economic, investment and cultural-humanitarian cooperation between Uzbekistan and India were considered.
Particular attention was paid to the implementation of joint projects in such areas as biotechnology and agricultural clusters, the textile and pharmaceutical industries, the production of auto components and cosmetics, the construction and management of hospitality infrastructure, as well as other areas.
One of the priorities is cooperation in the field of education and training in popular engineering and technical majors in joint higher education institutions opened this year in Uzbekistan and on the basis of leading Indian universities.
The parties agreed to the soonest development of a joint roadmap to promote the effective partnership of Uzbekistan with leading companies and organizations of Gujarat.
Following the meeting, Vijay Rupani confirmed readiness to contribute in every possible way to the expansion of mutually beneficial cooperation between the two countries and strengthening friendship of people of the two countries.