O'zbekiston Prezidenti "Lukoyl" kompaniyasi rahbarini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-iyun kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Rossiyaning "Lukoyl" kompaniyasi prezidenti Vagit Alekperovni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, Rossiyaning neft-gaz sohasidagi ushbu kompaniyasi bilan samarali hamkorlik izchil rivojlanayotganini mamnuniyat bilan ta'kidladi.
Jahonning yetakchi neft-gaz korporatsiyalaridan biri bo'lgan "Lukoyl" mamlakatimizda istiqbolli konlarni qidirish va o'zlashtirish, uglevodorod xomashyosini chuqur qayta ishlash, tayyor mahsulotni ichki va tashqi bozorlarga sotish kabi qator yirik investitsiya loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda.
Ayni paytda Ustyurt blokini geologik o'rganish va Janubi-g'arbiy Hisor neft-gazkondensat konini o'zlashtirish ishlari hamkorlikda olib borilmoqda.
Qandim konlar guruhini tartibga keltirish va gazni qayta ishlaydigan zamonaviy majmuani barpo etish ishlari bajarilmoqda. Mazkur zavod yaqin istiqbolda yiliga 8 milliard kub metrdan ziyod tabiiy gazni qayta ishlab, xaridorgir gaz mahsulotlari ishlab chiqaradi.
Bundan tashqari "Havzak" va "Shodi" konlari o'zlashtirilmoqda, Qo'ng'irot uchastkasida geologiya-qidiruv ishlari davom ettirilmoqda.
Bugungi kunda "Lukoyl" kompaniyasi tomonidan mamlakatimiz neft-gaz sohasidagi qo'shma loyihalarga jalb etilgan investitsiyalar hajmi 6,3 milliard dollarni tashkil etadi.
Uchrashuvda uzoq muddatli hamkorlikning amaldagi loyihalarini amalga oshirish va istiqbolli loyihalarni tayyorlash masalalari atroflicha muhokama qilindi. Qazib olinadigan tabiiy gazni chuqur qayta ishlashga doir yangi loyihalar, shuningdek, soha uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo'yicha hamkorlikka alohida e'tibor qaratildi.
Vagit Alekperov Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga qabul va O'zbekistonda "Lukoyl" kompaniyasi loyihalari qo'llab-quvvatlanayotgani uchun samimiy minnatdorlik izhor etdi, neft-gaz sohasida keng ko'lamli o'zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanini ta'kidladi.

Президент Узбекистана принял главу компании "Лукойл"
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 июня принял президента российской компании "Лукойл" Вагита Алекперова, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с удовлетворением отметил динамично развивающееся плодотворное сотрудничество с российской компанией в нефтегазовой сфере.
"Лукойл", являющаяся одной из ведущих нефтегазовых корпораций в мире, успешно реализует целый ряд крупных инвестиционных проектов в нашей стране – от разведки и освоения перспективных месторождений до глубокой переработки углеводородного сырья и реализации готовой продукции на внутреннем и внешнем рынках.
В настоящее время совместно осуществляются геологическое изучение Устюртского блока и разработка нефтегазоконденсатных месторождений Юго-Западного Гиссара.
Ведутся работы по обустройству месторождений Кандымской группы со строительством современного газоперерабатывающего комплекса, который уже в ближайшей перспективе позволит ежегодно перерабатывать свыше 8 миллиардов кубометров природного газа и получать востребованный товарный газ.
Кроме того, осваиваются месторождения "Хаузак" и "Шады", продолжается геологоразведка на Кунградском участке.
На сегодняшний день объемы привлеченных инвестиций компании "Лукойл" в совместные проекты в нефтегазовом секторе нашей страны составляют 6,3 миллиарда долларов.
В ходе встречи были предметно рассмотрены вопросы реализации текущих и подготовки перспективных проектов долгосрочного партнерства. Особое внимание уделено новым проектам, направленным на глубокую переработку добываемого природного газа, а также взаимодействию в сфере подготовки высококвалифицированных кадров для отрасли.
Вагит Алекперов выразил искреннюю признательность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и оказываемую поддержку проектов "Лукойл" в Узбекистане, а также выразил готовность к дальнейшему развитию полномасштабного двустороннего сотрудничества в нефтегазовой сфере.