O'zbekiston Prezidenti Shimoliy iqtisodiy hamkorlik xalqaro forumida ishtirok etdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning taklifiga binoan 30-oktyabr kuni Seul shahrida videoanjuman shaklida o'tgan Shimoliy iqtisodiy hamkorlik ikkinchi xalqaro forumida ishtirok etdi va nutq so'zladi.
Ta'kidlash joizki, ushbu tadbir Prezident Mun Chje In tashabbusi bilan o'tkazilgan bo'lib, bu gal uning ishida Qozog'iston, Turkmaniston va Mo'g'uliston yetakchilari ham ishtirok etdi.
Kun tartibiga muvofiq, koronavirus infektsiyasi global miqyosda tarqalishining salbiy oqibatlariga qarshi birgalikda kurashish va sa'y-harakatlarni yaqindan muvofiqlashtirish hamda ko'p tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari atroflicha ko'rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari o'z nutqida jahondagi mushkul vaziyat va global inqiroz sharoitida aynan shunday ko'p tomonlama muloqot yangi xatar va tahdidlarga samarali qarshi turish uchun imkoniyat yaratib, mamlakatlarimiz barqarorligi, farovonligi va izchil taraqqiyotini ta'minlashga xizmat qilishini alohida ta'kidladi.
Shu munosabat bilan O'zbekiston Prezidenti xalqaro siyosatning eng muhim jihatlari va mintaqaviy hamkorlik istiqbollariga to'xtalib o'tdi.
Xususan, COVID-19ga qarshi kurashish uchun yaqin muvofiqlashuv va keng xalqaro hamkorlik zarurligi qayd etildi.
Muhim yo'nalishlarda, shu jumladan, Koreya kompaniyalari bilan birgalikda tashkil etilayotgan farmatsevtika klasteri negizida samarali vaktsina va zardoblar, kasalliklarni tez va aniq tashxislash tizimlarini ishlab chiqish bo'yicha birgalikdagi ishlarni davom ettirish taklifi bildirildi.
Bundan tashqari, zamonaviy laboratoriyalar yaratish va chegaralardagi sanitariya nazorati punktlarini modernizatsiya qilish, yuqori malakali vrachlarni tayyorlash, tibbiy chiqindilarni utilizatsiya qilish korxonalarini tashkil etish, mintaqada epidemiologik vaziyatni monitoring qilish va barvaqt prognozlashtirishning integratsiyalashgan tizimini joriy etish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Koreya Respublikasini mamlakatimizga raqamli va "yashil" texnologiyalarni keltirishda asosiy hamkorlardan biri deb bilishini alohida ta'kidladi.
O'zbekiston kelgusi yilda Seul shahrida bo'lib o'tadigan "Yashil" taraqqiyot va 2030 yilga qadar global maqsadlar uchun sheriklik xalqaro sammitida faol ishtirok etishi ma'lum qilindi.
Samarali mintaqaviy transport yo'laklarini rivojlantirish alohida dolzarb ahamiyatga ega ekani ta'kidlandi. Bu borada so'z yuritilganda, avvalo, Transsibir magistrali va "G'arbiy Yevropa – G'arbiy Xitoy" yo'lagi marshrutlarini mintaqamizda yangi temir yo'llar qurish loyihalari bilan o'zaro bog'lash zarurligini qayd etish lozim.
Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari ushbu noyob loyihalarni amalga oshirish masalasini ekspertlar darajasida ko'rib chiqishni boshlash taklifini ilgari surdi.
"Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi" forumi doirasida o'zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga alohida e'tibor qaratildi. Ushbu format doirasidagi sheriklikni yangi, yanada yuqori bosqichga olib chiqish hamda forum yig'ilishini hukumat rahbarlari ishtirokida o'tkazishga ob'ektiv zarurat sezilayotgani qayd etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoev Prezident Mun Chje Inning Koreya yarimorolidagi mustahkam tinchlikka erishish borasidagi faol sa'y-harakatlarini mintaqaviy va global xavfsizlikni ta'minlashga muhim hissa sifatida qo'llab-quvvatlashini alohida ta'kidladi.
Keng tajriba almashish maqsadida Yadroviy qurolsizlanish, yadroviy quroldan xoli hududlar yaratish masalalari bo'yicha xalqaro ekspertlik forumini o'tkazish taklif etildi.
Nutqini yakunlar ekan, davlatimiz rahbari O'zbekiston va Janubiy Koreya  alohida ahamiyatga ega, ishonchli strategik sheriklar ekanini, munosabatlarimiz bir necha ming yillik tarixga egaligini ta'kidladi. Ushbu forum mamlakatlarimizning uzoq muddatli va serqirra hamkorligini butun mintaqa tinchligi va ravnaqi yo'lida rivojlantirish uchun yangi istiqbollar ochib berishiga ishonch bildirdi.
Shuningdek, tadbir dasturiga muvofiq forumda Qozog'iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqaev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov nutq so'zladilar, Mo'g'uliston Prezidenti Xaltmaagiyn Battulg'aning murojaati o'qib eshittirildi.

Президент Узбекистана принял участие в Международном форуме северного экономического сотрудничества
По приглашению Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина, 30 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие и выступил с докладом на Втором Международном форуме северного экономического сотрудничества, который прошел в городе Сеуле в формате видеоконференции.
Необходимо отметить, что это мероприятие проводится по инициативе Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина, и в этот раз в его работе приняли участие также лидеры Казахстана, Туркменистана и Монголии.
В соответствии с повесткой дня были предметно рассмотрены вопросы тесной координации и совместного противодействия негативным последствиям глобального распространения коронавирусной инфекции, а также дальнейшего расширения многостороннего сотрудничества.
В своем выступлении глава нашего государства особо отметил, что в условиях непростой ситуации в мире и глобального кризиса именно такой многосторонний диалог позволяет эффективно противостоять новым вызовам и угрозам, способствуя обеспечению стабильности, благополучия и устойчивого развития наших стран.
В этой связи Президент Узбекистана остановился на наиболее важных аспектах международной политики и перспективах регионального взаимодействия.
В частности, подчеркнута востребованность тесной координации и широкого международного сотрудничества в борьбе с COVID-19.
Предложено продолжить совместную работу по ключевым направлениям, в том числе по разработке эффективных вакцин и сывороток, систем быстрого и точного диагностирования заболеваний на базе фармацевтического кластера, создаваемого совместно с корейскими компаниями.
Кроме того, отмечена важность организации современных лабораторий и модернизации пунктов санитарного контроля на наших границах; подготовки квалифицированных врачей; создания предприятий по утилизации медицинских отходов, внедрения интегрированной системы мониторинга и раннего прогнозирования эпидемиологической ситуации в регионе.
Глава нашего государства особо отметил, что в Узбекистане рассматривают Республику Корея в качестве одного из ключевых проводников цифровых и "зеленых" технологий в нашу страну.
Заявлено, что Узбекистан примет самое активное участие в Международном саммите партнерства ради "зеленого" развития и глобальных целей до 2030 года, который пройдет в следующем году в Сеуле.
Обозначена особая актуальность развития эффективных региональных транспортных коридоров. Прежде всего речь идет о сопряжении маршрутов Транссибирской магистрали и коридора "Западная Европа – Западный Китай" с проектами новых железных дорог в нашем регионе.
В этой связи лидером Узбекистана предложено на экспертном уровне начать проработку этих уникальных проектов.
Особое внимание было уделено расширению взаимовыгодного сотрудничества в рамках Форума "Центральная Азия – Республика Корея". Отмечена объективная необходимость вывести взаимодействие в рамках этого формата на новый, более высокий уровень и провести заседание форума с участием глав правительств.
Президент Шавкат Мирзиёев отдельно выделил поддержку Узбекистаном активных усилий Президента Мун Чжэ Ина по достижению прочного мира на Корейском полуострове как важного вклада в обеспечение региональной и глобальной безопасности.
Для широкого обмена опытом предложено провести Международный экспертный форум по вопросам ядерного разоружения, создания зон, свободных от ядерного оружия.
В заключение своего выступления глава нашего государства подчеркнул, что Узбекистан и Южная Корея являются особыми стратегическим партнерами, а история наших отношений насчитывает не одно тысячелетие. Выражена уверенность в том, что форум откроет новые перспективы для развития долгосрочного и многогранного сотрудничества наших стран в интересах мира и процветания всего региона.
Также в соответствии с программой мероприятия на форуме выступили президенты Казахстана Касым-Жомарт Токаев и Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, зачитано послание от Президента Монголии Халтмаагийна Баттулги.