Oʻzbekiston Prezidenti YEXHT DIIHB Saylovlarni kuzatish missiyasi rahbarini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-dekabr kuni Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari boʻyicha byurosining (YEXHT DIIHB) Saylovlarni kuzatish boʻyicha missiyasi rahbari Kayetana de Zulueta Outramni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, Oʻzbekiston bilan YEXHT va uning tuzilmalari oʻrtasidagi konstruktiv hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugungi kunda tashkilot Bosh kotibi Tomas Gremingerning mamlakatimizga tashrifi yakunida qabul qilingan YEXHT bilan sheriklikni kengaytirish boʻyicha "yoʻl xaritasi" amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston tashkilotning Parlament Assambleyasidagi ishtirokini tikladi. YEXHT yurtimizdagi parlament saylovlariga 1999-yildan buyon ilk bor toʻlaqonli missiyani joʻnatdi.
Bugungi uchrashuvda hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari xususida batafsil fikr almashildi, milliy qonunchilikni yanada takomillashtirish, saylov va boshqa sohalarda qoʻshma tadbirlar oʻtkazish masalalari muhokama qilindi.
YEXHT DIIHB Saylovlarni kuzatish boʻyicha missiyasi rahbari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentiga samimiy qabul hamda mamlakatimiz YEXHT bilan har tomonlama hamkorlik qilishga tayyorligi uchun minnatdorlik bildirdi.
Kayetana de Zulueta Oʻzbekistondagi saylovlar mutlaqo yangi siyosiy muhitda, salmoqli darajada takomillashtirilgan huquqiy normalar asosida oʻtayotgani, shu sababli DIIHB saylov jarayonlarini katta qiziqish bilan kuzatayotganini taʼkidladi.

President receives the Head of OSCE/ODIHR Election Assessment Mission
On December 13, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Cayetana de Zulueta Owtram, Head of OSCE/ODIHR Election Assessment Mission.
Warmly welcoming the guest, the President of Uzbekistan noted with satisfaction the positive dynamics of Uzbekistan's constructive interaction with the organization and its agencies.
A roadmap for development of cooperation with the organization is currently under implementation, which has been adopted as a result of OSCE Secretary General Thomas Greminger's visit to Uzbekistan.
Uzbekistan has resumed participation in the work of the OSCE Parliamentary Assembly. For the first time since 1999, the organization has authorized this time a full-scale mission to monitor the parliamentary elections in the country.
At the meeting, views were exchanged on promising areas of cooperation, on issues related to further improving the national legislation. Joint events, including in the electoral field, were discussed.
Head of OSCE/ODIHR Election Assessment Mission expressed gratitude to President Shavkat Mirziyoyev for a warm reception and willingness for comprehensive cooperation with the organization.
Cayetana de Zulueta Owtram noted that the elections in Uzbekistan are taking place in a completely new political environment and on the basis of considerably improved legal standards, hence the greater interest of the ODIHR in observing the electoral process.