O'zbekiston Prezidentining AQShga rasmiy tashrifiga doir
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning taklifiga binoan 2018-yil 15-17-may kunlari ilk rasmiy tashrif bilan AQShda bo'ladi.
Oliy darajadagi muzokaralarda O'zbekiston – AQSh hamkorligining holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashish rejalashtirilgan.
Vashingtonda davlatimiz rahbari, shuningdek, AQSh Kongressi, Mudofaa vazirligi va Davlat departamenti hamda Jahon bankida ikki tomonlama uchrashuvlar o'tkazadi.
Rasmiy tashrif yakunida ikki mamlakat Prezidentlari "O'zbekiston va Amerika Qo'shma Shtatlari: strategik sheriklik yangi davrining boshlanishi" deb nomlangan Qo'shma bayonotni imzolashi, turli sohalardagi o'zaro munosabatlarni yanada mustahkamlashga qaratilgan hujjatlar to'plamining qabul qilinishi kutilmoqda.

On the forthcoming official visit of the President of Uzbekistan to the USA
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the President of the United States of America Donald Trump, will pay the first official visit to the U.S. on May 15-17, 2018.
During the upcoming high-level talks, it is planned to discuss the state and prospects of development of Uzbekistan – American cooperation, exchange views on current international and regional issues.
The Head of the state will also hold bilateral meetings in the Congress, the Ministry of Defense and the US State Department, as well as in the World Bank, in Washington.
Following the official visit, it is expected to adopt a Joint Statement of Presidents "Uzbekistan and the United States of America: the beginning of a new era of strategic partnership", sign a package of documents envisaging further strengthening of bilateral relations in various fields.