O'zbekiston Prezidentining Turkiyaga davlat tashrifi samarali bo'ldi
Avval xabar qilinganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'onning taklifiga binoan 2017-yil 25-26-oktabr kunlari davlat tashrifi bilan Turkiyada bo'ldi.
Davlat rahbarlarining muzokaralari 25-oktabr kuni Anqara shahrida bo'lib o'tdi. O'zbekiston bilan Turkiya o'rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, turizm, transport, logistika, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlik masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida Prezidentlar ikki mamlakat hamkorligini yangi, strategik bosqichga ko'tarishga zamin yaratadigan Qo'shma bayonotni imzoladi.
Shuningdek, iqtisodiyot, savdo-sotiq, sanoat, bank-moliya, investitsiya, turizm, transport-logistika, sog'liqni saqlash, kadrlar tayyorlash, mudofaa va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishga doir 20 dan ziyod hujjat qabul qilindi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Rejep Tayyip Erdo'g'on muzokaralar samarali bo'lgani, erishilgan kelishuvlar hamkorlikni yangi bosqichga ko'tarishini ta'kidladilar.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-oktabr kuni Turkiya Buyuk millat majlisiga tashrif buyurdi.
Buyuk millat majlisi Turkiya Respublikasining oliy qonun chiqaruvchi organidir. Unga 1920 yil 23 aprel kuni asos solingan. Bugungi kunda to'rt partiya Majlisda o'z fraksiyasiga ega.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Turkiya Buyuk millat majlisi Spikeri Ismoil Qahramon bilan uchrashdi.
O'zbekiston va Turkiya Prezidentlarining muzokaralarida parlamentlararo hamkorlikni tashriflar almashinuvi va qo'shma tadbirlar o'tkazish orqali qo'llab-quvvatlash muhimligi qayd etilgan edi. Turkiya parlamentidagi muloqotda mazkur yo'nalishdagi aloqalarni mustahkamlash, parlamentlar faoliyati va parlament nazorati shakllari bo'yicha tajriba almashish masalalariga e'tibor qaratildi.
Buyuk millat majlisi Spikeri O'zbekistonda demokratiyani mustahkamlash, davlat va jamiyat hayotida parlament rolini oshirish borasidagi islohotlarni yuqori baholadi.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi bilan Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisi o'rtasida hamkorlik to'g'risida memorandum imzolandi.
Prezidentimiz Buyuk millat majlisi faoliyati bilan tanishdi.
Shavkat Mirziyoyev kunning ikkinchi yarmida Istanbul shahriga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari Turkiya Respublikasi Bosh vaziri Binali Yildirimni qabul qildi.
Uchrashuvda Anqarada bo'lib o'tgan oliy darajadagi muzokaralarda hamkorlikning bugungi holati xolisona baholanib, uni rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlari belgilab olingani ta'kidlandi. Mamlakatlarimiz o'rtasida savdo, sanoat, bank-moliya, investitsiya, turizm, yuk tashish, sog'liqni saqlash, kadrlar tayyorlash, mudofaa va boshqa sohalardagi hamkorlikka doir ko'plab hujjatlar imzolangani yuqori baholandi.
Muloqotda mazkur kelishuvlarni amalga oshirish, ikki mamlakat vazirlik va idoralari o'rtasidagi aloqalarni rivojlantirishning muhim yo'nalishlariga e'tibor qaratildi. Tomonlarni qiziqtirgan masalalar yuzasidan fikr almashildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Bosh vaziri Binali Yildirim ishtirokida ikki mamlakat moliya va ishbilarmon doiralari uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda oliy darajadagi muloqotlar samarasida O'zbekiston va Turkiya o'rtasida imzolangan hujjatlar ulkan ahamiyatga ega ekani qayd etildi. Shuningdek, 26 oktyabr kuni Istanbulda o'tkazilgan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari biznes forumida yirik energetika ob'ektlari va yo'l infratuzilmalarini qurish, to'qimachilik mahsulotlari, elektr jihozlari, qurilish materiallari ishlab chiqarish, oziq-ovqat va agrosanoat tarmog'ida zamonaviy sanoat va logistika markazlari tashkil etish sohalarida 3,5 milliard dollar hajmidagi 30 dan ortiq loyiha bo'yicha bitimlar imzolangani ta'kidlandi.
Prezidentimiz yaqin yillarda O'zbekiston bilan Turkiya o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini 3-4 milliard dollarga yetkazish bo'yicha kelishuvga erishilgani, bu ikki mamlakat ishbilarmonlari uchun keng imkoniyatlar yaratishini ta'kidladi.
Shavkat Mirziyoyev Turkiya kompaniyalari rahbarlarining O'zbekistonda biznes yuritish borasidagi fikrlari bilan qiziqdi.
Turkiyalik ishbilarmonlar Prezidentimiz rahbarligida O'zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarni yuqori baholadi. Valyuta bozori erkinlashtirilgani, viza olish tartibi soddalashtirilgani o'zaro hamkorlikni rivojlantirish uchun qulayliklar yaratgani ta'kidlandi.
Investorlar va yirik kompaniyalar bilan to'g'ridan-to'g'ri aloqalarga qulay sharoit yaratilayotgani, mamlakatimizda Turkiya biznes markazi tashkil etilishi ma'lum qilindi.
Ochiq va amaliy ruhda o'tgan muloqotda O'zbekiston va Turkiyaning moliya tashkilotlari, firma va kompaniyalari o'rtasida aloqalarni yanada rivojlantirish, o'zaro mahsulot yetkazib berish va xizmat ko'rsatishni kengaytirish masalalariga e'tibor qaratildi, tomonlarni qiziqtirgan aniq loyihalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda ikki mamlakat kompaniyalari o'rtasida qator hujjatlar imzolandi.
Davlatimiz rahbari tashrif dasturi doirasida Istanbul shahridagi mashhur Topkapi saroyini borib ko'rdi. XV asrda qurilgan va keyinchalik muzeyga aylantirilgan mazkur saroy tarixi, bu yerdagi qadimiy eksponatlar bilan tanishdi.
Shuning bilan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasiga davlat tashrifi nihoyasiga yetdi. Tashrif davomidagi uchrashuv va muzokaralar O'zbekiston va Turkiya o'rtasidagi hamkorlikning muhim istiqbollarini belgilab berdi. Imzolangan hujjatlar va erishilgan kelishuvlar ikki davlat munosabatlari va qardosh xalqlar do'stligini har tomonlama mustahkamlashga xizmat qiladi.

The state visit of the President of Uzbekistan to Turkey was fruitful
As previously reported, on October 25-26, 2017, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev paid a state visit to Turkey at the invitation of the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
The negotiations of the heads of states were held on October 25 in Ankara. Issues of cooperation between Uzbekistan and Turkey in political, trade-economic, investment spheres, in the field of tourism, transport, logistics, cultural, humanitarian and others were discussed in detail.
As a result of the negotiations, the Presidents signed the Joint Statement, which became the basic document that facilitates the rise of cooperation between the two countries to a new, strategic level.
More than 20 documents have been also adopted on development of mutual relations in the field of economy, trade, industry, banking and finance sphere, investment, tourism, transport and logistics, healthcare, training, defense and others.
At the meeting with mass media representatives, President Shavkat Mirziyoyev and President Recep Tayyip Erdogan noted that the negotiations were fruitful, the reached agreements bring the bilateral cooperation to a new stage.
On October 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Grand National Assembly of Turkey.
The Grand National Assembly is the supreme legislative body of the Republic of Turkey. It was established on April 23, 1920. Currently, four parties have their factions in the Assembly.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Speaker of the Grand National Assembly of Turkey Ismail Kahraman.
During the negotiations of the Presidents of Uzbekistan and Turkey that were held on October 25, the importance of supporting interparliamentary cooperation through the exchange of visits and conduction of joint events was noted. In the course of the conversation in the parliament of Turkey, attention was paid to issues of strengthening cooperation in this direction, exchange of experience in parliamentary activities and forms of parliamentary control.
The Speaker of the Grand National Assembly highly appreciated the reforms that are being carried out in Uzbekistan on strengthening democracy, enhancing the role of parliament in the life of the state and society.
A Memorandum of Cooperation was signed between the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the Grand National Assembly of the Republic of Turkey.
The President of our country got acquainted with the activities of the Grand National Assembly.
In the afternoon, Shavkat Mirziyoyev arrived in Istanbul.
The Head of our state received the Prime Minister of the Republic of Turkey Binali Yildirim.
At the meeting it was noted that an objective assessment of the current state of bilateral cooperation was given, priority directions for its development were outlined during high-level negotiations that were held in Ankara. The signing of a significant package of documents on cooperation between our countries in the spheres of trade, industry, banking and finance, investment, tourism, cargo transportation, healthcare, training, defense and others was highly appreciated.
Attention was paid to implementation of these agreements, important areas of development of cooperation between ministries and departments of the two countries. Views were exchanged on issues of mutual interest.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of the Republic of Turkey Binali Yildirim met with representatives of financial and business circles of the two countries.
At the meeting, the great importance of the documents signed as a result of the high-level negotiations between Uzbekistan and Turkey, was noted. It was also emphasized that at the business forum between the two countries that was held in Istanbul on October 26, agreements were signed on implementation of more than 30 joint projects worth 3,5 billion dollars in the sphere of construction of large energy facilities and road infrastructure, production of textiles, electrical equipment, construction materials, organization of modern productions in food and agro-industries, logistics centers.
The President of our country noted that an agreement has been reached on bringing the trade turnover between Uzbekistan and Turkey to 3-4 billion dollars a year, in the near future, which will create broad opportunities for businessmen of the two countries.
Shavkat Mirziyoyev asked the opinion of the heads of Turkish companies about the conditions of doing business in Uzbekistan.
Entrepreneurs of Turkey highly appreciated the economic reforms that are being implemented in Uzbekistan under the leadership of Shavkat Mirziyoyev, emphasized that liberalization of the monetary system, simplification of the procedure for obtaining a visa created favorable opportunities for the development of mutually beneficial cooperation.
It was noted that favorable conditions are being created for direct contacts with investors and large companies, a Turkish business center will be established in our country.
In the course of the dialogue, which was held in an open and constructive spirit, attention was paid to issues of further development of partnership between financial organizations and companies of Uzbekistan and Turkey, expansion of mutual delivery of goods and services, specific promising projects of interest for both sides were discussed.
At the meeting, a number of documents were signed between the companies of the two countries.
The Head of our state visited the Topkapi Palace in Istanbul that was built in the XV century and became a museum in the XX century, got acquainted with its history and the ancient exhibits.
Thereupon, the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Turkey ended. The meetings and negotiations that were held during the visit determined important prospects for cooperation between Uzbekistan and Turkey. The signed documents and the reached agreements will serve to fully strengthen mutual relations of the two states and friendship between our people.