O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasining kengaytirilgan yig'ilishi bo'lib o'tdi
2018-yil 31-yanvar kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasining kengaytirilgan yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Unda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev ishtirok etdi.
Yig'ilishda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan demokratik islohotlar va o'zgarishlar jarayonida prokuratura organlari tomonidan qilinayotgan ishlar va ular oldida turgan vazifalar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari prokuratura organlari oldida turgan ustuvor vazifalar to'g'risida to'xtalib o'tdi.
Prokuratura organlari xodimlari islohotlarni samarali amalga oshirishda o'zlarining bor salohiyati, bilim va tajribasini safarbar etishi zarurligi ta'kidlandi. Qabul qilinayotgan qonun, farmon va qarorlarning amaliy ijrosini so'zsiz ta'minlash prokuraturaning eng muhim va dolzarb vazifasiga aylanmog'i lozim.
Yig'ilish ishtirokchilarining e'tibori farovon hayotimiz asosi bo'lgan tadbirkorlikni har tomonlama qo'llab-quvvatlash, xorijiy investorlarning mamlakatimizda erkin faoliyat yuritishi uchun sharoitlar yaratish prokuratura organlari tomonidan kafolatlanishi zarurligiga qaratildi.
Prokurorlarning sektorlar rahbari sifatidagi faoliyatida eng muhim vazifalaridan biri odamlar hayotida ijobiy o'zgarishlarga erishish maqsadida hududlarni rivojlantirishga ko'maklashishdir.
Davlat boshqaruvini xalqimiz manfaatlaridan kelib chiqqan holda takomillashtirish prokuratura organlarining jamiyatda qonun ustuvorligini ta'minlashdagi rolini kuchaytirishni taqozo etmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev yig'ilishni yakunlar ekan, prokuratura xodimlari yuqori kasbiy malaka va yuksak insoniy fazilatlari bilan davlat organlari xizmatchilariga o'rnak bo'lishi, hamisha adolat va qonuniylik himoyasida turishi lozimligini alohida ta'kidladi.
Yig'ilishda tashkiliy masala ko'rib chiqildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoniga muvofiq Prezidentning Davlat maslahatchisi lavozimida ishlab kelayotgan Otabek Murodov O'zbekiston Respublikasi Bosh prokurori etib tayinlandi.

President held an expanded meeting of the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan
According to the Press Service of the Head of the state, on January 31, 2018, an expanded meeting of the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan was held.
The meeting was attended by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Activities carried out by the prosecutor's office, its tasks within the framework of democratic reforms in the country were discussed.
The Head of the state dwelled on priority tasks of the prosecutor's office.
It was noted that employees of the prosecutor's office should mobilize all their potential, knowledge and experience for effective implementation of reforms. Strict enforcement of practical implementation of the adopted laws, decrees and resolutions should become the most important and urgent task of the prosecutor's office.
Attention of participants of the meeting was drawn to the need for guaranteeing by the bodies of the prosecutor's office of providing comprehensive support to entrepreneurship, which is the basis of prosperous life, as well as creating conditions for foreign investors to freely carry out their activities in the country.
Another important task of prosecutors as sector heads is helping development of the regions in order to achieve positive changes in life of the population.
Improving public administration, based on the interests of people, requires increasing the role of prosecutors in ensuring the rule of law in society.
Summing up the results, President Shavkat Mirziyoyev emphasized that employees of the prosecutor's office should lead by example for employees of state bodies, showing high professionalism and the best human qualities in their activities, always stand guard over justice and law.
Organizational issue was considered at the meeting.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, Otabek Murodov, who previously worked as the State Advisor to the President, was appointed to the post of the Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan.