Oʻzbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmatining yigʻilishi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida 2018 yil 25 dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati binosida mamlakatimiz xavfsizligini mustahkamlash va milliy manfaatlarimizni himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijadorligiga bagʻishlangan kengaytirilgan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishda Oliy Majlis palatalari rahbarlari, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi vakillari, hukumat aʼzolari, Davlat xavfsizlik xizmati shaxsiy tarkibi, vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdi. Videokonferensaloqa orqali tadbirni Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi mahalliy davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, huquq-tartibot idoralari rahbarlari kuzatib bordi.
Mamlakatimizda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash, xalqimizning osoyishtaligini taʼminlash maqsadida xavfsizlik tizimlari har tomonlama takomillashtirilmoqda, ularning moddiy-texnik bazasi va kadrlar salohiyati oshirib borilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 14 martdagi "Oʻzbekiston Respublikasining davlat xavfsizligi tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi farmoniga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati tashkil etildi, uning asosiy vazifalari va faoliyat yoʻnalishlari belgilab berildi. Shu yil 5 aprel kuni "Davlat xavfsizlik xizmati toʻgʻrisida"gi qonun qabul qilindi.
Yigʻilishda tizimda amalga oshirilgan islohotlar natijalari va galdagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi. Davlat xavfsizlik xizmatining boshqa davlat organlari va idoralari bilan tashqi va ichki tahdidlarga qarshi kurashish boʻyicha hamkorligini mustahkamlashga doir dolzarb masalalar koʻrib chiqildi.
Uzoq va yaqin mintaqalarda xalqaro terrorizm, ekstremizm va transchegaraviy jinoyatchilik faollashgan bugungi sharoitda mamlakatimiz xavfsizligini yanada mustahkamlash ustuvor ahamiyat kasb etishi taʼkidlandi.
Qilmishiga chin dildan pushaymon boʻlgani va yot gʻoyalardan toʻgʻri yoʻlga qaytgani uchun jazoni oʻtash muassasalaridan ozod qilingan ekstremistik tashkilotlarning sobiq aʼzolari va tarafdorlarini normal hayotga qaytarishga qaratilgan tadbirlar samaradorligini oshirish choralari belgilandi. Ijtimoiy-iqtisodiy sohalarni kompleks rivojlantirish boʻyicha sektor rahbarlariga mazkur shaxslarning maishiy muammolarini hal qilish, ularni ishga joylashtirish va jamiyat hayotiga jalb etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Shuningdek, mamlakatimiz taraqqiyotiga toʻsiq boʻlayotgan korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish boʻyicha vazifalar belgilab berildi.
Davlatimiz rahbari xalqimizning ijtimoiy xavfsizligi masalasiga ham alohida eʼtibor qaratdi. Oziq-ovqat, energetika, sogʻliqni saqlash va boshqa sohalarda xavfsizlikni taʼminlash boʻyicha muhim chora-tadbirlar xususida soʻz yuritilib, yoʻnalishlar aniq-ravshan koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda muhokama etilgan masalalar yuzasidan mutasaddilarning hisobotlari tinglandi va tegishli qarorlar qabul qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmatining yangi hududi va yangi binosi, uning faoliyati, moddiy-texnik imkoniyatlari bilan tanishdi, xodimlar bilan muloqotda boʻldi.
Shu yerda tahdidlarning oldini olish va bartaraf etish, davlat xavfsizligini taʼminlash jarayonida qoʻllaniladigan maxsus texnika va qurol-aslaha namoyish etildi. Davlatimiz rahbari xalqimiz tinchligi va osoyishtaligini saqlash eng ustuvor vazifa ekanini, har bir xizmatchi ushbu sharafli masʼuliyatni chuqur his etishi, har tomonlama yetuk va ogoh boʻlishi zarurligini taʼkidlab, muhim koʻrsatmalar berdi.

Расширенное совещание Службы государственной безопасности Республики Узбекистан
Под председательством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Шавката Мирзиёева 25 декабря 2018 года в здании Службы государственной безопасности Республики Узбекистан состоялось расширенное совещание, посвященное результативности принимаемых мер по укреплению безопасности и защите национальных интересов нашей страны.
В совещании приняли участие руководители палат Олий Мажлиса, представители Администрации Президента Республики Узбекистан, члены правительства, личный состав Службы государственной безопасности, руководители министерств и ведомств, общественных организаций. Посредством видеоконференцсвязи за совещанием наблюдали руководители местных органов государственной власти и управления, органов правопорядка в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте.
В нашей стране в целях укрепления мира и стабильности, обеспечения спокойной жизни народа всесторонне совершенствуется система безопасности, укрепляется ее материально-техническая база и повышается кадровый потенциал.
В соответствии с Указом главы государства "О мерах по совершенствованию системы государственной безопасности Республики Узбекистан" от 14 марта 2018 года организована Служба государственной безопасности Республики Узбекистан, определены ее основные задачи и направления деятельности. 5 апреля этого года был принят Закон "О Службе государственной безопасности Республики Узбекистан".
На совещании обсуждены результаты осуществленных в системе реформ и приоритетные задачи на перспективу. Рассмотрены актуальные вопросы касательно укрепления взаимодействия Службы государственной безопасности с другими государственными органами и ведомствами в противодействии внешним и внутренним угрозам.
Отмечалось, что в нынешних условиях усиления угроз международного терроризма, экстремизма и трансграничной преступности в дальнем и ближнем зарубежье вопросы дальнейшего укрепления безопасности нашей страны приобретают особое значение.
Определены меры по повышению эффективности мероприятий, направленных на возвращение к нормальной жизни освобожденных из мест отбывания наказания бывших членов и сторонников религиозно-экстремистских организаций, искренне раскаявшихся в содеянном и вставших на путь исправления. Руководителям секторов по комплексному социально-экономическому развитию поручено решение социально-бытовых проблем этих лиц, вопросов их трудоустройства и вовлечения в жизнь общества.
Также определены задачи по предупреждению и противодействию коррупции, которая препятствует развитию страны.
Глава государства особо затронул вопросы социальной безопасности нашего народа. Говорилось о важных мерах по обеспечению безопасности в продовольственной, энергетической, медицинской и других сферах, намечены конкретные действия в этом направлении.
По обсужденным на совещании вопросам заслушаны отчеты ответственных лиц и приняты соответствующие решения.
Президент ознакомился с новым зданием Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, ее деятельностью и материально-техническими возможностями, побеседовал с сотрудниками.
Здесь были представлены специальная техника и вооружение, предназначенные для применения при предотвращении и устранении угроз, обеспечении государственной безопасности. Глава государства отметил, что сохранение мира и спокойствия нашего народа является самой приоритетной задачей службы, каждый сотрудник должен всем сердцем чувствовать ответственность за этот почетный долг, быть всесторонне развитым и поддерживать постоянную бдительность, дал соответствующие указания.