O'zbekiston Respublikasi Prezidenti AQSHga keldi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning taklifiga binoan 2018 yil 15-may kuni ilk rasmiy tashrif bilan Vashingtonga keldi.
AQSH poytaxtidagi "Endryus" aeroportida O'zbekiston Respublikasi Prezidentini AQSH rasmiy vakillari kutib oldi.
Bo'lajak oliy darajadagi muloqotga ikki tomon ham katta e'tibor bilan qaramoqda. AQSH ma'muriyati O'zbekiston Prezidenti tashrifini tarixiy voqea sifatida baholamoqda.
Tashrifning asosiy tadbirlari 16-17 may kunlariga belgilangan. 16-may kuni Shavkat Mirziyoyev Oq uyda Donald Tramp bilan uchrashadi. Muzokaralar avval tor doirada, so'ng kengaytirilgan tarkibda bo'lib o'tadi.
Avval xabar qilinganidek, oliy darajadagi muzokaralarda O'zbekiston – AQSH hamkorligining bugungi holati va rivojlantirish istiqbollari muhokama qilinadi. Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashish rejalashtirilgan. Vashingtonda davlatimiz rahbari, shuningdek, AQSH Kongressi, Mudofaa vazirligi va Davlat departamenti hamda Jahon bankida ikki tomonlama uchrashuvlar o'tkazadi.
Rasmiy tashrif yakunida ikki mamlakat Prezidentlari "O'zbekiston va Amerika Qo'shma Shtatlari: strategik sheriklik yangi davrining boshlanishi" deb nomlangan Qo'shma bayonotni imzolashi, shuningdek, turli sohalarda o'zaro munosabatlarni yanada mustahkamlashga qaratilgan 40 dan ortiq hujjatlar to'plami qabul qilinishi kutilmoqda.

Президент Республики Узбекистан прибыл в США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа 15 мая 2018 года прибыл с первым официальным визитом в Вашингтон.
В аэропорту "Эндрюс" американской столицы Президента Республики Узбекистан встретили официальные лица США.
Обе стороны уделяют большое внимание предстоящим переговорам на высшем уровне. Администрация США оценивает визит Президента Узбекистана как исторический.
Основные мероприятия визита намечены на 16-17 мая. Шавкат Мирзиёев 16 мая в Белом доме встретится с Дональдом Трампом. Переговоры пройдут в узком формате, затем - в расширенном составе.
Как сообщалось ранее, в ходе переговоров на высшем уровне планируется обсудить состояние и перспективы развития узбекско-американского сотрудничества, обменяться мнениями по актуальным международным и региональным вопросам. Глава нашего государства также проведет в Вашингтоне двусторонние встречи в Конгрессе, министерстве обороны и государственном департаменте США, а также во Всемирном банке.
По итогам официального визита ожидается принятие Совместного заявления Президентов "Узбекистан и Соединенные Штаты Америки: начало новой эры стратегического партнерства", подписание пакета из более чем 40 документов, предусматривающих дальнейшее укрепление двусторонних отношений в различных областях.