O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Davlat rahbarlari kengashining majlisida ishtirok etdi
11101 21-Oktyabr, 2015 Chop etish Yuklab olish (PDF 26 Kb)
Sammitning asosiy tadbirlari 16-oktabr kuni bo'lib o'tdi.
MDH davlat rahbarlari Hamdo'stlik doirasidagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlarini muhokama etib, dolzarb mintaqaviy va xalqaro muammolar bo'yicha fikr almashdilar.
Uchrashuvda xavfsizlikni ta'minlash sohasidagi hamkorlik masalasiga alohida e'tibor qaratildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov majlisda yaqin va uzoq mamlakatlarda vaziyat keskinlashib, shiddat bilan o'zgarib borayotgani inobatga olinadigan bo'lsa, MDH davlat rahbarlarining mazkur uchrashuvi o'z vaqtida o'tkazilganini ta'kidladi.
Ayniqsa, radikalizm, terrorizm, ekstremizm va narkotrafik xavfi ortib, nizo va qarama-qarshiliklar keskinlashib borayotgani katta xavotir uyg'otmoqda. Global moliyaviy-iqtisodiy inqiroz hamon davom etayotgani va Hamdo'stlik davlatlaridagi ijtimoiy-iqtisodiy ahvol ham tashvish uyg'otmasdan qolmaydi.
Davlatimiz rahbari bugungi g'oyat murakkab vaziyatda har qanday uchrashuv va fikr almashish, yuzaga kelayotgan tahlikali vaziyatdan chiqish yo'lini birgalikda izlash faqat foydali bo'lishini alohida qayd etdi.
Islom Karimov sammitning ahamiyati haqida gapirar ekan, MDH bu borada muhim o'rin tutayotganini ta'kidladi. Mazkur uchrashuv hayotning o'zi talab qilayotgan zarurat bo'lib, umumiy taraqqiyotimiz istiqboli uchun alohida ahamiyatga ega.
– Hamdo'stlik – bu davlatlarning bevosita muloqot qilishi, fikr almashishi, dolzarb masalalarni muhokama etishi, o'zaro manfaatlar va yaratilgan mustahkam huquqiy baza, o'zaro hamkorlik bo'yicha ishlab chiqilgan vosita va mexanizmlar hisobga olingan holda, ishtirokchi davlatlar o'rtasidagi bahs va munozaralarni hal etish uchun keng imkoniyat beradigan tuzilmadir. MDH savdo-iqtisodiy hamkorlik sohasidagi mavjud salohiyatdan samarali foydalanish, ekstremistik faoliyatning oldini olish va unga qarshi kurashish, eng muhimi, Hamdo'stlik hududida fuqarolarning o'zaro muloqot qilishi, dolzarb masalalarni hal qilish bo'yicha o'zaro maqbul tadbirlar ishlab chiqish hamda muvofiqlashtirilgan amaliy choralar ko'rish uchun muhim maydon vazifasini o'tamoqda, – dedi Islom Karimov.
Prezidentimiz o'zaro imtiyoz va preferensiyalar berish, kelishilgan va samarali tarif siyosatini yuritish, shuningdek, o'zaro manfaatli yangi transport yo'nalishlarini ishlab chiqish va rivojlantirish orqali transport kommunikatsiyalari va tranzit sohasidagi hamkorlikni kengaytirish MDH ahamiyatini belgilaydigan eng muhim omillardan ekanini ta'kidladi.
Shu bilan birga, shuni ham qayd etish joizki, sobiq ittifoq makonida boshqa davlatlararo tuzilmalarning paydo bo'layotgani tufayli MDH Davlat rahbarlari kengashi va uning boshqa organlari majlislari aksariyat hollarda umumiy xarakterga ega bo'lib qolmoqda. Majlislarda ko'rilayotgan masalalar ko'pincha bugungi kunda Hamdo'stlik hududida yuzaga kelayotgan voqealarga deyarli daxli yo'q va mohiyatan kundalik hayotdan ancha yiroqdir.
O'zbekiston Prezidenti bunga ushbu uchrashuvni misol qilib keltirdi. Uning kun tartibiga ko'p tomonlama hamkorlikning turli sohalariga doir umumiy xarakterdagi murojaat qilish, bayonot berish, kelishuv komissiyalarini tuzish, qabul qilingan qarorlar ijrosi to'g'risida axborot berish kabi u qadar ahamiyatli bo'lmagan masalalar kiritilgan. Yuzaga kelgan vaziyatdan chiqishning yo'li shundaki, ushbu davlatlararo birlashmalarning har biri, MDH va Yevroosiyo ittifoqi o'z kun tartibi va harakat dasturiga ega bo'lishi, bir-birini takrorlamasligi, aksincha, to'ldirishi darkor.
Islom Karimov mintaqamizga bevosita daxldor bo'lgan Afg'onistondagi vaziyatga alohida to'xtaldi.
Birodarkushlik urushi 35-yildan ortiq davom etayotgan ushbu mamlakatdagi bugungi ahvol qarama-qarshi tomonlar o'rtasidagi nizo cho'zilib ketayotganini ko'rsatmoqda. Yaqinda Qunduz shahrida ro'y bergan voqealar hukumatning parokandaligi va harakatsizligini, ayni paytda toliblar faol hamda uyushgan holda harakat qilganini ko'rsatdi. Buning oqibatida toliblar shaharni bir necha kun egallab turdi.
O'zbekiston rahbari Afg'onistondagi jangari guruhlar mamlakat janubidan shimol va shimoli-sharqiga o'tayotgani, chegara hududlaridagi vaziyat keskinlashib borayotgani ham chuqur tashvish uyg'otayotganini alohida ta'kidladi. Toliblarning mamlakatning ayrim hududlarini bosib olish bo'yicha keyingi urinishlari ushbu harakat hali ham katta harbiy kuchga ega ekanidan dalolat beradi. Afg'oniston armiyasi hozircha toliblarga qarshilik ko'rsatishga, hukumat esa mamlakatda xavfsizlikni ta'minlashni to'liq nazorat qilishga qodir emas.
Afg'onistonda yuzaga kelayotgan vaziyatni inobatga olgan holda, ko'plab mutaxassislar Iroqning ayanchli ahvolini takrorlamaslik uchun Afg'onistonda AYSAF harbiylarini ko'paytirish, ularning bu mamlakatda bo'lishini yana bir necha yilga uzaytirish kerak, degan fikrga qo'shilmoqda. Buning uchun jiddiy asoslar bor.
– Afg'onistondagi vaziyat qanday kechishidan qat'i nazar, shuni to'la ishonch bilan aytish mumkinki, Afg'oniston muammosini faqat bir yo'l, ya'ni BMT shafeligida tinch siyosiy muzokaralar o'tkazish va o'zaro kurashayotgan tomonlarni murosaga keltirish orqaligina hal etish mumkin. Boshqa yo'l yo'q, – deb ta'kidladi davlatimiz rahbari.
Islom Karimov Qirg'iziston Respublikasini navbatdagi muddatda MDHga raislik qilishi bilan tabrikladi va Prezident Almazbek Atambayevga ushbu mas'uliyatli vazifani bajarishda muvaffaqiyat tiladi.

Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов принял участие в заседании Совета глав-государств СНГ
Лидеры СНГ обсудили перспективные направления сотрудничества в рамках Содружества, обменялись мнениями по актуальным региональным и международным проблемам.
Особое внимание было уделено вопросам сотрудничества в сфере безопасности.
На заседании Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов отметил востребованность и своевременность встречи глав государств СНГ с учетом нарастающей напряженности и быстро меняющейся обстановки в ближайшем и дальнем окружении.
Особую тревогу вызывают растущие угрозы радикализма, терроризма, экстремизма и наркотрафика, нарастание конфликтов и противостояний. Не может не вызывать озабоченность и продолжающийся глобальный финансово-экономический кризис и социально-экономическое положение в странах Содружества.
По мнению главы Узбекистана, в этой весьма непростой ситуации любые встречи и обмен мнениями, совместный поиск выхода из складывающейся достаточно тревожной обстановки могут быть только на пользу.
Говоря о важности саммита, Ислам Каримов подчеркнул положительную и значимую роль, которую продолжает играть СНГ. Эта встреча обусловлена необходимостью, продиктованной самой жизнью, перспективой нашего общего развития.
- В Содружестве мы видим структуру, которая предоставляет широкую возможность для поддержания прямого межгосударственного диалога, обмена мнениями и обсуждения насущных вопросов, решения споров и разногласий между государствами-участниками с учетом взаимных интересов и созданной мощной договорно-правовой базы, наработанных инструментов и механизмов взаимодействия. СНГ служит важной площадкой для выработки взаимоприемлемых подходов, принятия скоординированных практических мер по активному использованию имеющегося потенциала в сфере торгово-экономического сотрудничества, упреждению, противодействию экстремистской деятельности и, что особенно важно, для взаимного общения граждан на постсоветском пространстве, решения каждодневных вопросов, - отметил Президент Узбекистана.
Важнейшим фактором значимости СНГ, по мнению Ислама Каримова, является углубление сотрудничества в области транспортных коммуникаций и транзита путем предоставления взаимных льгот и преференций, реализации согласованной и эффективной тарифной политики, а также разработки и развития новых взаимовыгодных транспортных маршрутов.
Вместе с тем приходится констатировать, что с появлением на постсоветском пространстве других межгосударственных образований повестка дня заседаний Совета глав государств и других уставных органов СНГ в подавляющем большинстве случаев носит общий, рамочный характер, внесенные в нее вопросы не имеют какого-либо отношения к ситуации, складывающейся сегодня на пространстве Содружества, по сути, они оторваны от реальной действительности.
Президент Узбекистана привел в пример саму данную встречу, повестка дня которой чрезмерно отягощена малозначимыми вопросами по различным сферам многостороннего взаимодействия общего характера: обращения, заявления, создание согласительных комиссий, информация об исполнении ранее принятых решений и т.д. Выход из сложившейся ситуации: каждое из этих межгосударственных объединений, СНГ и Евразийский Союз должны иметь собственную повестку дня и программу действий, не подменять и не дублировать друг друга, говоря коротко – они должны дополнять друг друга.
Ислам Каримов остановился на оценке положения дел в Афганистане, имеющего непосредственное отношение к нашему региону.
Сегодняшнюю ситуацию в этой стране, где уже более 35 лет продолжается братоубийственная война, можно охарактеризовать как вялотекущее противостояние противоборствующих сторон. Недавние события в пограничном Кундузе показали полную несогласованность и бездействие правительства и в то же время организованные активные действия талибов, в результате чего город был захвачен ими на несколько дней.
Глава Узбекистана особо отметил, что также не может не вызывать глубокой озабоченности и тревоги перегруппировка бандитских формирований с юга на север и северо-восток Афганистана, возрастающая напряженность в пограничных зонах. Последние попытки захвата отдельных районов страны талибами свидетельствуют о том, что это движение еще располагает значительным военным потенциалом. При этом афганская армия пока не способна самостоятельно противостоять талибам, а правительство – в полной мере контролировать ситуацию в плане безопасности в стране.
С учетом складывающейся ситуации в Афганистане, чтобы не повторить печальный опыт Ирака, все большее число аналитиков склоняется к мысли об увеличении числа военнослужащих АЙСАФ, пребывание которых в Афганистане необходимо продлить еще на несколько лет. И для этого есть серьезные основания.
- Однако, как бы ни складывалась ситуация в Афганистане, по нашему твердому убеждению, нет другого решения афганской проблемы, кроме одного, – это мирные политические переговоры и поиск компромисса между противоборствующими сторонами под эгидой ООН. Другого выхода просто нет, - отметил глава нашего государства.
Ислам Каримов поздравил Кыргызскую Республику с председательством в СНГ на очередной период и пожелал Президенту Алмазбеку Атамбаеву успехов в реализации этой ответственной задачи.