O'zbekiston xalqiga bayram tabrigi
Sizlarni ulug' ayyom – O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 28 yillik bayrami bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etib, barchangizga o'zimning yuksak hurmat-ehtiromim va ezgu tilaklarimni bildiraman.
Dunyo miqyosida avj olgan koronavirus pandemiyasi tufayli bu yil Konstitutsiya kuniga bag'ishlangan tantanali marosimlarni keng miqyosda o'tkazishning, afsuski, imkoni bo'lmayapti. Lekin, shunga qaramasdan, bu bayramning ruhi va shukuhi qalblarimizda, yuraklarimizda davom etmoqda. Bu ayyom yurtimizning mehnat jamoalari, ta'lim maskanlari, mahallalarda shodu xurramlik bilan nishonlanmoqda.
Konstitutsiyamizning qoida va tamoyillaridan kelib chiqib, biz bundan to'rt yil oldin Harakatlar strategiyasini qabul qildik hamda keng ko'lamli va shiddatli demokratik islohotlarni boshladik. Ularning huquqiy asosini Konstitutsiyamizga 7 marta kiritilgan o'zgartirishlar, qabul qilingan 5 ta kodeks va 250 ga yaqin qonunlar tashkil etmoqda.
O'tgan qisqa davrda jamiyatimizning siyosiy-huquqiy va ijtimoiy-iqtisodiy qiyofasi, odamlarimizning dunyoqarashi butunlay o'zgargani, har bir yurtdoshimiz mamlakatimizning taraqqiyotiga munosib hissa qo'shayotgani Bosh qomusimizning hayotbaxsh qudrati va ulkan salohiyatidan dalolat beradi.
Ana shu ulkan salohiyatga tayanib, xalqimiz bugungi kunda murakkab sinovlarni mardona yengib, yurtimizda erkin, obod va farovon hayot – yangi O'zbekistonni barpo etish yo'lida fidokorona mehnat qilmoqda.
"Yangi O'zbekiston" degan ibora xalqaro maydonda nafaqat yangi tushuncha, balki real ijtimoiy hodisa sifatida qabul qilinmoqda.
Konstitutsiyamiz yaratib bergan ulkan huquqiy imkoniyatlarning samarasi bo'lgan bunday yutuq va natijalar barchamizga albatta yuksak g'urur va iftixor bag'ishlaydi.
"Xalq davlat hokimiyatining birdan-bir manbaidir" degan konstitutsiyaviy norma asosida mamlakatimizda xalq davlat organlariga emas, davlat organlari xalqqa xizmat qiladigan, Konstitutsiya va qonun ustun bo'lgan samarali va barqaror tizim shakllanmoqda.
Ana shunday konstitutsiyaviy poydevorga asoslangan ushbu tizim dunyo shiddat bilan o'zgarib borayotgan hozirgi murakkab vaziyatda turli tahdid va sinovlar, jumladan, global pandemiyaga qarshi kurashda, Buxoro va Sirdaryo viloyatlarida yuz bergan tabiiy va texnogen ofatlarning oqibatlarini bartaraf etishda o'zini to'la oqladi.
Konstitutsiyamiz mohiyatiga chuqur singdirilgan demokratiya va ijtimoiy adolatga sadoqat hamda insonparvarlik tamoyillarini ta'minlash bo'yicha mamlakatimizda tizimli va ortga qaytmaydigan demokratik islohotlar amalga oshirilmoqda.
Avvalo, Asosiy qonunimizda kafolatlangan malakali tibbiy xizmatdan foydalanish va kuchli ijtimoiy himoyani ta'minlash bo'yicha har bir insonning huquqlarini qo'llab-quvvatlash va amalga oshirishda barcha imkoniyatlar ishga solinmoqda.
Pandemiya davrida aholi sog'lig'ini saqlash, ishsiz qolgan fuqarolarga yordam berishga, tadbirkorlarga birinchi darajali e'tibor qaratilmoqda. Jumladan, 10 trillion so'm fondga ega bo'lgan Inqirozga qarshi kurashish jamg'armasi tashkil etilib, uning mablag'lari sog'liqni saqlash, ijtimoiy infratuzilmalar, aholi va korxonalarni moliyaviy qo'llab-quvvatlashga yo'naltirildi.
Yil davomida 500 mingdan ortiq tadbirkor va 8 milliondan ziyod fuqaro uchun 34 trillion so'mga yaqin imtiyozlar berildi, ijtimoiy nafaqalar, moddiy yordam va bandlikni oshirishga 2,6 trillion so'm qo'shimcha mablag' ajratildi.
O'tkir ijtimoiy muammo bo'lib kelayotgan aholini arzon uy-joylar bilan ta'minlash bo'yicha davlat dasturi doirasida faqat joriy yilning o'zida 13 mingdan ziyod yurtdoshlarimizga yangi uylarning kaliti topshirildi.
Shu bilan birga, Sardoba tumanida ofatdan zarar ko'rgan xonadonlar uchun ko'p qavatli yangi uylar, ijtimoiy infratuzilma ob'ektlarini o'z ichiga olgan go'zal va zamonaviy shaharcha bunyod etildi.
Og'ir turmush sharoitida yashayotgan mingdan ortiq xotin-qizlarga uy-joy bo'yicha boshlang'ich badallar to'lab berilgani ham ana shunday ezgu ishlarimiz qatoriga kiradi.
Faol gender siyosati doirasida xotin-qizlarimizning ijtimoiy-siyosiy mavqeini mutahkamlash bo'yicha jadal ishlar davom ettirilmoqda.
Bularning barchasi pandemiya va uning oqibatida yuzaga kelgan iqtisodiy va ijtimoiy inqirozning salbiy ta'sirini yumshatish imkonini bermoqda va xalqimizning ertangi kunga bo'lgan ishonchini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Konstitutsiyamizda o'z ifodasini topgan adolat prinsipini amalda ta'minlash bo'yicha ham katta ishlar olib borilmoqda. Jumladan, kambag'allikni qisqartirish maqsadida ijtimoiy yordamning yangi va samarali mexanizmlari joriy etilmoqda.
Uyma-uy yurib aholi muammolarini o'rganish natijasida 2,5 milliondan ziyod a'zosi bo'lgan 590 mingdan ortiq oilani qo'llab-quvvatlash uchun 840 milliard so'm mablag' ajratildi. Xususan, har bir xonadondagi ayollar va yoshlarning ehtiyoji, hayotiy muammolari aniqlanib, 300 mingga yaqin oilaning mehnatga layoqatli a'zolari ish bilan ta'minlandi.
Eng muhimi, odamlarda erkin mehnat qilish, ishbilarmonlik va tadbirkorlik hisobidan kambag'allikdan chiqish tajribasi va ko'nikmasi shakllanmoqda.
Yurt boshiga ish tushgan og'ir kunlarda biznes hamjamiyati, tadbirkor va fermerlarimiz, mehr-oqibatli fuqarolarimiz ishtirokida tashkil etilgan "Saxovat va ko'mak" umumxalq harakati insonparvarlikning yana bir yuksak namoyoni bo'ldi. Umumxalq harakati doirasida aholining ijtimoiy yordamga muhtoj toifalariga 204 milliard so'mlik yordam ko'rsatildi.
"Yangi O'zbekiston – maktab ostonasidan boshlanadi", degan g'oya asosida umummilliy ta'lim-tarbiya tizimini tubdan isloh qilishga misli ko'rilmagan e'tibor qaratilmoqda. Ilm-fan, madaniyat va san'at, adabiyot, sport sohalarini rivojlantirish, ma'naviy-ma'rifiy ishlar samaradorligini oshirish, yoshlarning, ayniqsa, qizlarimizning iste'dod va qobiliyatini ro'yobga chiqarish borasida ham ko'p ishlar qilinmoqda.
Bularning barchasi yurtimizda Uchinchi Renessans – milliy taraqqiyotimizning yangi davri poydevorini yaratishga xizmat qiladi.
Yana bir muhim konstitutsiyaviy tamoyil – inson huquq va manfaatlarini ta'minlash bo'yicha barcha sohalarda, ayniqsa, sud-huquq tizimida chuqur islohotlar amalga oshirilmoqda. Buning tasdig'ini keyingi to'rt yilda 2 ming 600 nafar fuqaroga nisbatan oqlov hukmi chiqarilib, 2 ming 400 nafar shaxs sud zalidan ozod qilingani, 7 ta sud bosqichi 3 bosqichga keltirilib, sud tizimi "bir sud – bir instansiya" tamoyili asosida qayta tashkil etilayotganida ko'rish mumkin.
Mamlakatimizda Inson huquqlari bo'yicha Milliy strategiya izchil amalga oshirilmoqda.
Afv institutini qo'llash borasidagi ishlarimiz izchil davom ettirilmoqda. Shu yilning o'zida bilib-bilmay jinoyatga qo'l urgan va o'z qilmishidan pushaymon bo'lgan 300 dan ortiq shaxs afv etilib, jazoni o'tash joylaridan ozod qilindi, 200 nafar mahkumning jazo muddatlari qisqartirildi.
Uzoq vaqt fuqarolikka ega bo'lmay kelgan insonlar bugungi kunda o'zlarini to'laqonli O'zbekiston fuqarolari deb his etmoqda. O'tgan yigirma besh yilda 482 nafar shaxsga fuqarolik berilgan bo'lsa, bugungi kunda 50 mingdan ziyod kishi shu huquqqa ega bo'lmoqda. Bu esa Birlashgan Millatlar Tashkilotining fuqaroligi bo'lmagan insonlar sonini kamaytirishga qaratilgan chaqirig'iga munosib javob bo'ladi.
Toshkent shahri va Toshkent viloyatida ko'chmas mulk sotib olish bilan bog'liq cheklovlar bekor qilingani tufayli 40 mingdan ortiq fuqaro poytaxt mintaqasida sotib olgan uy-joylarini o'z nomiga rasmiylashtirish imkoniga ega bo'ldi.
Mamlakatimizda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish, inson huquq va erkinliklarini ta'minlash, xalq farovonligini oshirish borasida olib borilayotgan izchil siyosat jahon hamjamiyati tomonidan keng e'tirof etilmoqda.
Bu haqda so'z yuritganda, shu yil sentyabr oyida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida O'zbekiston tomonidan ilgari surilgan bir qator global va mintaqaviy tashabbuslar, aniq amaliy takliflar xalqaro miqyosda keng qo'llab-quvvatlanganini ta'kidlash o'rinlidir.
Oktyabr oyida esa mamlakatimiz milliy davlatchiligimiz tarixida ilk bor Birlashgan Millatlar Tashkilotining asosiy organlaridan biri bo'lgan Inson huquqlari kengashiga a'zo etib saylandi.
Bu – biz olib borayotgan ochiq va faol tashqi siyosatning yana bir katta yutug'i, desak, har tomonlama to'g'ri bo'ladi.
Mamlakatimizda investitsiya va biznes muhiti yaxshilanayotgani, turizm va eksport salohiyati yuksalib borayotgani, Xalqaro mehnat tashkilotining standart va qoidalari hayotga faol tatbiq etilayotgani tufayli O'zbekistonning xalqaro reytinglardagi o'rni yil sayin yuksalmoqda.
Pandemiya va global iqtisodiy inqiroz sababli yuzaga kelgan turli to'siq va muammolarga qaramasdan, tashqi aloqalarimiz to'xtab qolmadi. Qo'shni va hamkor davlatlar bilan siyosiy va savdo-iqtisodiy, gumanitar sohalardagi aloqalar uzluksiz davom etmoqda.
Xorijiy mamlakatlardagi fuqarolarimizning mavjud muammolarini tezkor va ijobiy hal etish, ularga amaliy huquqiy yordam ko'rsatish hamda Vatanimizga qaytarish borasida bu yil aniq chora-tadbirlar amalga oshirilgani xalqimizga yaxshi ma'lum. Xususan, pandemiya davrida 500 mingdan ziyod O'zbekiston fuqarosi yurtimizga olib kelindi. Chet ellarda qiyin ahvolga tushib qolgan 100 mingga yaqin yurtdoshimizga turli yordamlar ko'rsatildi.
Yolg'on va'dalarga aldanib, mamlakatimizdan chiqib ketgan va qurolli mojarolar bo'layotgan Yaqin Sharq mintaqasida og'ir kunlarni boshidan o'tkazayotgan fuqarolarimiz, asosan ayollar va bolalarni mamlakatimizga qaytarib olib kelish bo'yicha insonparvarlik tadbirlari davom ettirilmoqda.
Shu munosabat bilan yana bir bor ta'kidlab aytmoqchiman: O'zbekiston fuqarolari hamisha o'z davlati va Konstitutsiyasi himoyasida bo'ladi va biz bu tamoyilni bundan buyon ham qat'iy amalga oshiramiz.
Keyingi yillarda erishgan ijobiy natijalarimiz biz ko'zlayotgan ulug'vor maqsadlar yo'lidagi dastlabki qadamlar ekanini yaxshi tushunamiz. Bu borada hali oldimizda ulkan vazifalar turibdi.
Birinchidan, Konstitutsiya va qonunlarimizni yanada takomillashtirishni bugun hayotning o'zi talab etmoqda. Jumladan, xalqimiz manfaatlariga, hayotimizning barcha sohalarini erkinlashtirishga xizmat qiladigan qonunlarni qabul qilish, davr talablariga javob bermaydigan qonun hujjatlarini bekor qilib, qonunchilik bazasini ixchamlashtirish, biznes faoliyatini tartibga solish borasidagi ortiqcha normalarni kamaytirish zarur.
Ushbu vazifalarni bajarishda siyosiy partiyalar va fuqarolik jamiyati institutlari yanada faol bo'ladilar, deb o'ylayman.
Ikkinchidan, taraqqiyot kushandasi bo'lgan korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashishning ta'sirchan mexanizmlarini ishlab chiqish va amalga oshirish lozim.
So'nggi ikki yilda noqonuniy xatti-harakati bilan davlatga 2 trillion so'm zarar yetkazgan 1986 nafar mansabdor shaxs korrupsiyaga oid jinoyatlari uchun jinoiy javobgarlikka tortilgani bu masala naqadar dolzarb ekanini ko'rsatadi.
Mazkur yo'nalishdagi ishlarimizni tizimli va kompleks davom ettirish uchun 2021-2025-yillarga mo'ljallangan Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy strategiyasi ustida ish olib bormoqdamiz.
Shu o'rinda yana bir bor ta'kidlab aytaman: bu masala biz uchun o'ta muhim va ustuvor vazifa bo'lib qoladi. Chunki korrupsiya – bu davlatimizni ich-ichidan yemirib, milliy xavfsizligimizga rahna soladigan g'oyat xatarli tahdid va unga qarshi murosasiz kurash olib borish – barchamizning burchimizdir.
Uchinchidan, mamlakatimizda tinchlik-osoyishtalik, millatlararo totuvlik va dinlararo bag'rikenglikni mustahkamlash, jamoat tartibini saqlash masalalariga yanada kuchli e'tibor qaratishimiz zarur. "Qonun – ustuvor, jinoyatga – jazo muqarrar" degan konstitutsiyaviy tamoyilni amalda ta'minlash uchun huquq-tartibot idoralarining bor kuch va imkoniyatlari safarbar etiladi.
To'rtinchidan, muhtaram nuroniylarimiz, hurmatli xotin-qizlarimiz, aziz yoshlarimizning hayotiy manfaatlarini ta'minlash, xonadon va mahallalarimizda, yagona va ahil oila bo'lib yashayotgan ko'pmillatli yurtimizda tinchlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlash biz uchun bundan buyon ham ustuvor vazifa bo'lib qoladi.
Beshinchidan, so'z va matbuot erkinligi, ommaviy axborot vositalari mustaqilligini ta'minlash, davlat hokimiyati idoralari faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini o'rnatishga qaratilgan ishlarimizning ta'sirchanligini yanada oshiramiz.
Bir haqiqat hammamizga ayon bo'lishi kerak: barcha sohalarda amalga oshirayotgan islohotlarimiz qatori jamiyatimizda ochiqlik va oshkoralik, o'zini o'zi tanqid va demokratik yangilanish jarayonlari endi hech qachon ortga qaytmaydi va biz bu yo'lni qat'iy davom ettiramiz.
Xalqimiz hayotini yanada obod va farovon qilish, yurtimizda yashayotgan, millati, tili va dinidan qat'i nazar, har bir insonga e'tibor va g'amxo'rlik ko'rsatish – davlatimiz va jamiyatimizning bosh vazifasidir.
Mana shunday ezgu va sharafli maqsad yo'lida keksayu yosh barcha vatandoshlarimiz bir tanu bir jon bo'lib harakat qiladilar, yangi O'zbekiston bunyodkori bo'lib maydonga chiqadilar, deb ishonaman.
Sizlarni Konstitutsiya kuni bayrami bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy baxt, shaxsiy va ijtimoiy hayotda katta muvaffaqiyatlar tilayman.

President Shavkat Mirziyoyev's Greeting Remark on the Constitution Day
I sincerely congratulate you on a remarkable holiday – the 28th anniversary of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, and express my deep respect and the best of wishes.
Unfortunately, this year, due to the coronavirus pandemic, we are not able to hold large-scale celebrations occasioned to the Constitution Day. Yet despite this, with all our hearts do we feel the joy and splendor of this holiday. It is marked with special enthusiasm in work teams, educational institutions and mahallas.
Four years ago, relying on the provisions and principles of our Basic Law, we adopted the Actions Strategy and started delivering on extensive, accelerated democratic reforms. They have been built on the 7 amendments made to the Constitution, 5 codes and about 250 laws as the legal foundation.
Over the past brief span of time, our society, the mindset of people has radically changed in political, legal and socio-economic terms, and every one of our fellow countrymen and women makes a commendable input into the advancement of our nation. All this is indicative of the vitality and tremendous potential of our Basic Law.
Today, relying on this enormous power, our people courageously overcome hard trials and selflessly work for the sake of building a new Uzbekistan – a free, comfortable and prosperous life in the country.
Today, the phrase New Uzbekistan is perceived of in the international arena not just as a new notion, but also as a reflection of reality.
Indisputably, these achievements, themselves an outcome of the extensive legal opportunities enshrined in our Constitution, make us all feel specially proud.
On the basis of the constitutional norm "The people are the sole source of state power", an effective and sustainable system is being formed to ensure the supremacy of the Constitution and laws, whereby it is not the people who serve government bodies, but the latter serve the former.
Amid the current intricate times when the world has been changing rapidly, the system I have just mentioned, built on the norms of the Constitution, has fully justified itself in overcoming diverse trials and addressing new threats, the pandemic in particular, and in eliminating the consequences of natural and man-made disasters that took place earlier in the year in Bukhara and Syrdarya regions.
We have been implementing systemic democratic reforms that are irreversible and designed to ensure the principles of power of the people, social justice and humanism our Constitution is imbued with.
First of all, our every effort is aimed to secure and realize every person's rights guaranteed by the Basic Law to receive qualified medical services and robust social protection.
During the pandemic, priority is placed on protecting public health, helping out citizens who lost their jobs, and entrepreneurs. The established Anti-Crisis Fund has raised 10 trillion soums, which is directed at providing financial support for the healthcare system, social infrastructure, population and enterprises.
During the passing year, more than 500 thousand entrepreneurs and over 8 million citizens have been provided with benefits in the amount of about 34 trillion soums, an additional 2.6 trillion soums were assigned to augment the size of social benefits, material assistance and boost employment.
Within the framework of the Affordable Housing State Program, once the most pressing social problem, more than 13 thousand of our compatriots were granted keys to new apartments this year alone.
In addition, a beautiful and modern town with multi-storey buildings and social infrastructure has been built for the families affected by the disaster at Sardoba reservoir.
Imbursement of initial payments for housing for more than 1,000 women who find themselves in difficult life situations is also among the kind actions.
In the course of spearheading proactive gender policy, accelerated work continues to improve the social and political status of women.
All of this helps to mitigate the negative impact of the pandemic and the resulting economic and social crisis, as well as to bolster the confidence of our citizens in the future.
Extensive efforts are undertaken to ensure in practice the constitutional principle of justice. Thus, in order to reduce poverty, new effective mechanisms of social support are being introduced.
In accordance with home visit studies conducted to enquire into the problems the people have to endure, 840 billion soums were allocated to support more than 2.5 million members of over 590 thousand families. The needs, life problems of women and young people in every family were studied, employment has been provided for able-bodied members of almost 300 thousand families.
Crucially, people develop the experience and skills to get out of poverty through self-employment, business skills and entrepreneurship.
Another vivid manifestation of humanism was the national movement Compassion and Support, set up during hard days for the nation by the business community, farmers and kindhearted citizens. As part of this movement, the categories of the population in need of social support received assistance in the amount of 204 billion soums.
On the basis of the principle "New Uzbekistan starts from the threshold of school", great attention is paid to radically reforming the education system. Large-scale work is underway to promote science, culture, arts, literature, sports, and swell the effectiveness of spiritual enlightenment activities, identify the abilities and talents of young people, especially girls.
All this serves to create foundation for the Third Renaissance in our country – a new era of our national development.
Profound reforms are in progress in accordance with another important constitutional provision – ensuring human rights and interests in all walks of life, especially in the judicial and legal realm. This is confirmed by the fact that over the past four years, 2,600 citizens were acquitted, 2,400 were released from the courtroom, the number of judicial instances reduced from 7 to 3, the judicial system is formed on the basis of the principle of "one court – one instance".
The National Human Rights Strategy is being implemented steadily.
Work continues on the application of the institution of clemency. During the year 2020 alone, more than 300 persons who have committed crimes out of ignorance and sincerely repented of their deeds have been pardoned and released from penal institutions; for 200 persons, sentences have been reduced.
People who did not have citizenship for a long time, now have become full-fledged citizens of the Republic of Uzbekistan. Over the past twenty-five years, the nationality was granted to only 482 persons, and at present, more than 50 thousand people are endowed with citizenship of our country. This will be a fitting response to the United Nations call for the importance of reducing the number of stateless persons.
Thanks to the elimination of restrictions related to the acquisition of real estate in the city of Tashkent and the Tashkent region, more than 40 thousand citizens were able to register housing purchased in the capital region under their name.
A consistent policy aimed at furthering the democratic reforms in Uzbekistan, ensuring human rights and freedoms, improving the wellbeing of the population is widely acknowledged by the world community.
When one talks about this, notable is the international support for a number of global and regional initiatives and specific proposals put forward by Uzbekistan in September this year at the 75th session of the United Nations General Assembly.
For the first time in the history of our nation, in October this year, Uzbekistan was elected member of the Human Rights Council – one of the principal bodies of the UN.
This is another great accomplishment of our open and proactive foreign policy.
Owing to the improvement of the investment and business environment in the country, growth in tourism and export potential, the active implementation of standards and norms of the International Labor Organization, Uzbekistan's positions in international ratings are strengthening.
Despite various obstacles and problems caused by the coronavirus pandemic and the global economic crisis, our external relations have not been interrupted. Ties with neighboring states and partner countries in the political, trade, economic, humanitarian spheres are developing.
Our people are well aware that concrete measures have been taken this year to promptly and positively resolve the problems of Uzbek citizens abroad, provide them with legal assistance and bring them back home. Thus, amid the pandemic, more than 500 thousand of our citizens returned to the native land. Assistance of various kinds was provided to almost 100 thousand compatriots who found themselves in a tricky situation outside the country.
Humanitarian activities continue to return our citizens, mainly women and children, who, falling on false promises, left the country and today are left face-to-face with difficulties in the Middle East, in the region caught under armed conflicts.
In this regard, I would like to emphasize again: the citizens of Uzbekistan will always be under the protection of their state and the Constitution, and we will continue to firmly adhere to this principle.
We are all well aware that our achievements over the past four years are only the first steps towards the big goals we have set. On this path, we have to address very important tasks.
First, today life itself requires perfection of the Constitution and laws. In particular, it is necessary to adopt laws that will serve the interests of the people, liberalize all spheres of our life, abolish legislative acts that do not meet the requirements of the time, optimize the regulatory framework, and reduce unnecessary norms regarding the regulation of business activities.
I think the political parties and civil society institutions will participate even more actively in the implementation of these tasks.
Second, it is essential to devise and apply effective mechanisms to prevent and combat corruption, the principal enemy of our development.
The urgency of this issue is confirmed by the fact that over the past two years, a total of 1,986 officials have been brought to justice for crimes related to corruption, who by their illegal actions caused damage to the state in the amount of 2 trillion soums.
To systemically and comprehensively continue work in this direction, we are elaborating a National Anti-Corruption Strategy for 2021–2025.
I want to stress once again: this remains the most critical and priority objective for us. After all, corruption is an extremely dangerous challenge that destroys the state from within and damages our national security, and an uncompromising fight against this phenomenon is the duty of every one of us.
Third, we need to amplify attention to the issues of consolidating the peace, tranquility, interethnic harmony and interreligious tolerance, the protection of public order in the country. For the practical provision of the principle "The law is above everything, punishment for crime is inevitable", all the forces and capabilities of the law enforcement agencies will be mobilized.
Fourth, our priority task will continue to be to ensure the vital interests of our veterans, respected women and motivated youth, to strengthen the atmosphere of peace and cohesion in families, mahallas and in our multiethnic nation in general, where we all live as one family.
Fifth, we will step up efforts to ensure freedom of speech and press, independence of the media, and the establishment of public control over the activities of government authorities.
Every one of us must clearly understand that the processes of openness and transparency, pluralism of opinion and democratic renewal in our society have become as irreversible as the reforms carried out in all areas, and we will resolutely continue with this course.
To steadily uplift the level and quality of life of our people, make it even more thriving and affluent so that every person in the country, regardless of ethnic origin, language and religion, feels the attention and care of the state and society is our key task.
I am convinced that all our compatriots, uniting on the path to this noble goal, will become active builders of a new Uzbekistan.
Once again, I sincerely congratulate you on the Constitution Day, I wish you all a sound health, happiness, great success in life and activities for the benefit of society.