O'zbekiston xalqiga yangi yil tabrigi
Mana shu fayzli oqshomda bayramdasturxoni atrofida to'planib o'tirgan siz, hurmatli yurtdoshlarimni, butunO'zbekiston xalqini yangi – 2016-yil bilan samimiy muborakbod etib,barchangizga tinchlik-omonlik, sihat-salomatlik, xonadonlaringizga qut-barakatilashni o'zim uchun katta baxt, deb bilaman.
Mana, azizlarim, qadrdonlarim,bugun biz vaqtning azim daryodek shiddat bilan o'tishiga yana bir bor guvohbo'lib, yangi yilga, hayotimizning yangi bir dovoniga qadam qo'ymoqdamiz.
Ayni shu lahzalarda o'tayotganyilni kuzatar ekanmiz, yil davomida boshimizdan kechirgan, yon-atrofimizdabo'lib o'tgan tashvishli va quvonchli voqealarni, amalga oshirgan ishlarimiznibeixtiyor ko'z o'ngimizdan o'tkazamiz, shu kunlarga yetkazgani uchunYaratganimizga shukronalar bildiramiz.
Mamlakatimiz hayotida yuzberayotgan beqiyos o'zgarishlarni, xonadonlarimiz, mahalla, shahar vaqishloqlarimiz, butun yurtimizning qiyofasi tobora obod va go'zal bo'libborayotganini hisobga olib, oxiriga yetayotgan yilimizga yakun yasab, xolisonaaytadigan bo'lsak, 2015-yil biz uchun har tomonlama xosiyatli va fayzli bo'ldi,deb aytishga barcha asoslarimiz bor.
Bularning tasdig'i haqida gapirganda,ruxsatingiz bilan ayrim misol va raqamlarni keltirishni o'rinli, deb bilaman.
Keyingi 11-yil davomidamamlakatimiz iqtisodiyoti jahondagi kamdan-kam davlatlar qatorida barqarorsur'atlar bilan rivojlanayotgani, shu jumladan, 2015-yilda ham yalpi ichkimahsulotimizning o'sishi 8 foizdan kam bo'lmaganining o'zi, haqiqatan ham,tarixiy bir voqeadir, desak, adashmagan bo'lamiz.
Iqtisodiyotimizning yetakchi sohava tarmoqlari jadal taraqqiy topayotgani, yuqori texnologiyalarga asoslanganzamonaviy korxonalarning ishga tushirilayotgani, kichik biznes va xususiytadbirkorlikka keng yo'l ochib berilayotgani, axborot-kommunikatsiyatizimlarining hayotimizga faol joriy etilayotgani, mamlakatimizda ishlabchiqarilayotgan mahsulotlarning dunyo bozorida raqobatdoshligi ortibborayotgani – bularning barchasi biz erishayotgan yutuqlarning mustahkampoydevorini tashkil etmoqda.
Qishloq xo'jaligi sohasidamirishkor dehqon va fermerlarimizning, turli qiyinchiliklarga qaramasdan, 7million 500 ming tonnadan ziyod g'alla, 3 million 350 ming tonna paxta, 14million 500 ming tonnaga yaqin sabzavot va poliz, 4 million 300 ming tonnabog'dorchilik mahsulotlari yetishtirgani bozor va do'konlarimizdagimo'l-ko'lchilikni, narx-navoning me'yorida bo'lishini ta'minlashga katta hissabo'lib qo'shildi va buning uchun dala mehnatkashlariga har qancha tahsin va tasannolaraytsak, arziydi.
Ana shunday salmoqlinatijalarimiz 2015-yilda aholimizning real daromadlarini 9,6 foizga, ish haqi,pensiya, stipendiya va nafaqalar miqdorini 21,9 foizga oshirish imkonini berdi.
Shular qatorida xalqimizningma'naviy va intellektual saviyasini yuksaltirish, ilmu fan, ta'lim-tarbiya,sog'liqni saqlash, madaniyat va sport, turli gumanitar tarmoqlarni yangi, zamontalab qiladigan bosqichga ko'tarish biz uchun doim ustuvor yo'nalishlarqatorida bo'lib kelmoqda.
Lekin, agar bugungi zamon qandayshiddat bilan o'zgarib borayotganini hisobga oladigan bo'lsak, bu sohalarga,avvalo, ta'lim-tarbiya sohasiga e'tiborimizni yanada kuchaytirishimiz darkor.
Chunki zamon o'zgarishi bilanodam, inson ham o'zgaradi, uning dunyoqarashi, hayotga, hayotdagi o'z roli vaburchiga munosabatlari va qarashlari bir holatda turmaydi.
Ayniqsa, katta ishonch bilanhayotga kirib kelayotgan aziz farzandlarimizni jismoniy va ma'naviy jihatdanyetuk va barkamol insonlar etib tarbiyalash borasida amalga oshirayotgandasturlarimiz biz oldimizga qo'ygan buyuk maqsadlarga javob berishigaishonchimiz mustahkam bo'lishi zarur.
Lo'nda qilib aytadigan bo'lsak,biz dunyodagi rivojlangan, demokratik davlatlar qatoriga ko'tarilishni engyuksak maqsadimiz sifatida qo'ygan ekanmiz, bunday o'ta muhim va mas'uliyatlivazifa, avvalambor, hal qiluvchi kuch bo'lib maydonga chiqayotgan, zamonaviybilim va tajribaga ega bo'lgan, mustaqil fikrlaydigan, vatanparvarligi vahozirligi bilan ajralib turadigan yosh avlodimiz zimmasiga tushadi.
O'rtaga qo'yilgan bunday ulkanvazifaning naqadar chuqurligini va mas'uliyatini hisobga oladigan bo'lsak,ta'lim-tarbiya sohasini rivojlantirishda mablag'imizni ham, o'zimizni hamayamasligimiz kerak, deb o'ylayman.
Aziz do'stlarim, qadrli yurtdoshlarim!
2015-yil mobaynidamamlakatimizning kuch-qudrati va salohiyatini, xalqimiz farovonligini yanadaoshirish, jahon maydonida Vatanimizning obro'-e'tiborini yuksaltirish yo'lidayangi-yangi marralarni zabt etganimiz, xalqaro miqyosdagi nufuzli reytinglardaO'zbekistonning yuqori o'rinlarni egallayotgani hammamizga g'urur va iftixorbag'ishlaydi.
Tasavvur etishning o'zi ham qiyinbo'lgan ana shunday ulkan yutuqlarimizni sarhisob qilib, "Kecha kim edigu bugunkim bo'ldik?" degan nuqtai nazardan bosib o'tgan yo'limizni baholar ekanmiz,to'la ishonch bilan aytmoqchiman: bunday yuksak muvaffaqiyatlarning ijodkori vabunyodkori bo'lgan, ana shu natijalarga erishish yo'lida mashaqqatli sinovlardatoblangan, mard va tanti xalqimiz oldida, barcha-barcha vatandoshlarimiz oldidachin qalbdan ta'zim qilishni o'zim uchun katta sharaf deb hisoblayman.
Mana shunday hayajonli vashukuhli damlarda har qaysi inson yangi yilni kutib olar ekan, ayni shudaqiqalarda qalbida, yuragida saqlab kelayotgan ezgu orzu-umidlarningushalishini, oilasi, yaqinlari, ona yurti tinch-omon bo'lishini, yangi yilyanada xayrli va barakali bo'lishini xayolidan o'tkazadi.
Ishonchim komilki, kiribkelayotgan 2016-yilimiz 2015-yilga nisbatan kam bo'lmasdan, xosiyatli vasamarali bo'lishiga to'liq asoslarimiz bor. Buning uchun oldingi yillardamamlakatimizda har tomonlama mustahkam zamin – poydevor tashkil qilingani hechkimga sir emas. Shu bilan birga, kutilayotgan turli qiyinchilik va to'siqlarniyengish uchun biz katta tajribaga egamiz.
Mavjud bo'lgan to'siq vamuammolar haqida gapirganda, avvalo, tashqi tomondan paydo bo'layotgan omillar,ya'ni, global moliyaviy-iqtisodiy inqiroz davom etayotgani, dunyo bozorlaridavaziyat noaniq bo'lib qolayotgani, terrorizm va ekstremizm balosi toborakuchayib borayotganini va bunday og'ir muammolar jahondagi ko'pgina davlatlarboshiga katta bir savdo bo'lib, shu jumladan, bizning yelkamizga ham tushganiniko'rish, kuzatish qiyin emas.
Bunday vaziyatga qaramasdan,bizning prognoz va hisob-kitobimiz shuni ko'rsatadiki, kirib kelayotgan2016-yilda iqtisodiyotimizning o'sish sur'atlari 7,8 foizga, aholining jonboshiga to'g'ri keladigan real daromadlari 9,5 foizga, ish haqi, pensiya,stipendiya va nafaqalarning miqdori turli manbalar hisobidan 15 foizga oshishikutilmoqda.
Shuni ham ta'kidlash joizki,2016-yilda davlat byudjetida ilmu fan, ta'lim-tarbiya, sog'liqni saqlash,madaniyat, sport tarmoqlarini o'zida mujassam etgan ijtimoiy sohanirivojlantirishga sarflanadigan mablag'lar 2015-yilda o'zlashtirilganmablag'larga nisbatan ancha ko'proq bo'lib, davlat byudjeti umumiyxarajatlarining 59,1 foizini tashkil etadi.
Kirib kelayotgan yilda barcha moliyaviymanbalar hisobidan iqtisodiyotimizga 17 milliard 310 million dollar miqdoridagikapital qo'yilmalar yo'naltirilib, ularning 23,5 foizini chet elinvestitsiyalari tashkil etadi.
Bir so'z bilan aytganda, yangi –2016-yil ko'pgina ko'rsatkichlar bo'yicha yakuniga yetayotgan 2015-yilganisbatan kam bo'lmasdan, balki ko'p sohalarda undan ancha yuqori va ziyodabo'lishi mo'ljallanmoqda.
2016-yilda umumiy qiymati 5milliard 500 million dollar bo'lgan 164 ta yirik ishlab chiqarish obyektidaqurilish ishlarini yakuniga yetkazish va ularni foydalanishga topshirish ko'zdatutilmoqda.
Shular qatorida Tollimarjonissiqlik elektr stansiyasida har birining quvvati 450 megavatt bo'lgan ikkitabug'-gaz turbinasi, Angren issiqlik elektr stansiyasida 150 megavatt quvvatgaega bo'lgan energiya bloki qurilishini nihoyasiga yetkazish, Olmaliq kon-metallurgiyakombinatida 70 ming tonna mis ishlab chiqaradigan metall eritish korxonasinibarpo etish kabi o'ta muhim loyihalar borligini ta'kidlash lozim.
2016-yilda xitoylik sheriklaryordamida Qamchiq dovonini kesib o'tadigan 19 kilometrlik tunnel qurilishinitugatib, Farg'ona vodiysini butun O'zbekiston bilan bog'laydigan temir yo'lishga tushirilishi, shuningdek, "Toshkent – Samarqand" tezyurar temir yo'lqatnovining Buxorogacha yetib borishi belgilangan.
Ayni vaqtda "Jeneral motors –O'zbekiston" aksiyadorlik jamiyatida "T-250" modelidagi yengil avtomobillarishlab chiqarishni o'zlashtirish, Muborak gazni qayta ishlash zavodida yillikquvvati 80 ming tonna bo'lgan oltingugurt granulalari tayyorlaydigan korxonanibarpo etish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, zamonaviy traktorlar, yangirusumdagi mobil telefonlar, planshet komputerlari, noutbuklar, televizor vaxolodilniklar, konditsionerlar hamda boshqa maishiy elektr texnika buyumlari,keng turdagi dori-darmon vositalari ishlab chiqaradigan quvvatlar hamfoydalanishga topshiriladi.
Kelgusi yilda "O'zbekiston havoyo'llari" milliy aviakompaniyasi "Boing-787" havo laynerlarining eng zamonaviyavlodiga mansub ikkita yangi samolyot bilan ta'minlanishi mamlakatimiz fuqaroaviatsiyasi rivojini yangi bosqichga ko'tarishga xizmat qiladi.
Bunday misollarni yana ko'plab keltirishmumkin.
Mamlakatimizda yangi yilga"Sog'lom ona va bola yili" deb nom berganimizni el-yurtimiz katta mamnuniyatbilan kutib olgani va keng qo'llab-quvvatlayotgani, bu qaror zamirida mujassambo'lgan "Ona va bola sog'lom bo'lsa, oila baxtli, oila baxtli bo'lsa, jamiyatmustahkam bo'ladi" degan g'oya xalqimizning olijanob orzu-intilishlariganechog'liq hamohang ekanidan dalolat beradi.
Qadrli vatandoshlarim!
Barchangizni bag'rimga bosib, kiribkelayotgan yangi – 2016-yil bilan yana bir bor qizg'in tabriklayman.
Mana shu hayajonli daqiqalardasiz, azizlarga qalbimning to'rida bo'lgan eng samimiy tilaklarimni izhoretaman:
muhtaram faxriylarimizning umrlari uzoq bo'lsin,
munis ayollarimizning chehrasidan tabassum arimasin, dilbarqizlarimiz yanada go'zal va chiroyli, baxtli-saodatli bo'lsin,

Новогоднее поздравление Народу Узбекистана
Мне доставляет огромное удовольствие в эти волнующие минуты выразить всем Вам свое искреннее уважение и от всего сердца поздравить с наступающим Новым годом, пожелать крепкого здоровья, благополучия и достатка в Ваших семьях, исполнения заветных желаний.
Мысленно расставаясь и оценивая события и заботы уходящего года, у нас, я думаю, есть все основания быть удовлетворенными итогами истекшего года.
Нас не могут не радовать, как обновляется и растет потенциал нашей страны, ее место в международном сообществе, преображаются, становятся краше города и села, из года в год повышается уровень и качество нашей жизни, наша вера и убежденность в завтрашнем дне.
Приведу лишь отдельные примеры.
Среди немногих стран в мире, несмотря на все углубляющийся глобальный экономический и финансовый кризис, темпы роста нашей экономики в текущем 2015 году превысили так же, как и в предыдущие десять лет, – 8 процентов, реальные доходы населения выросли на 9,6 процента, размеры заработной платы, пенсий, стипендий и пособий – на 21,9 процента.
Это, прежде всего, свидетельство правильности избранного нами пути развития, который получил признание в мире как "узбекская модель", основанная на кардинальном реформировании и демократизации нашего общества, структурных преобразованиях, диверсификации и модернизации экономики, и достижения высокой нашей цели – выйти на уровень развитых демократических государств в мире.
В этот прекрасный предновогодний вечер мне доставляет огромную радость принести слова благодарности за самоотверженный, достойный труд и новогодние поздравления всем труженикам в сфере промышленности, строительства, транспорта, связи и коммуникаций, представителям бизнеса и предпринимательства.
Приношу свое искреннее уважение, признательность и новогоднее поздравление всем, кто трудится в аграрном секторе, труженикам села, героическим трудом которых получено в истекшем году более 7 миллионов 500 тысяч тонн зерна, 3 миллиона 350 тысяч тонн хлопка, около 14 миллионов 500 тысяч тонн овощей и бахчевых, 4 миллиона 300 тысяч тонн садоводческой продукции, что в свою очередь явилось весомым вкладом в изобилие и стабильность цен на наших рынках.
Особое чувство признательности, благодарности и новогодние поздравления я приношу ученым, всем учителям, педагогам, врачам и медсестрам, всем представителям гуманитарного труда за их неоценимый и благородный труд во имя духовного, физического здоровья и интеллектуального богатства наших людей.
Мои искренние пожелания и новогодние поздравления военнослужащим нашей славной армии, пограничных войск, внутренних дел, службы безопасности, МЧС и правоохранительных органов, надежно защищающих безопасность наших границ, мирный труд нашего народа.
Нет, очевидно, необходимости говорить сегодня о том, как со стремительно меняющимся временем меняемся и мы с вами, меняется наше мировоззрение, наше отношение к окружающему миру и собственному труду, растет наше политическое и гражданское сознание. Мы с вами давно уже не те люди, что были в 90-х годах, в первые годы нашей независимости. Самое важное, что мы приобретаем с каждым днем, – это опыт, это понимание того, что все, чего мы достигли за истекшие годы, все наши достижения и успехи – это прежде всего наш труд, труд наших граждан независимо от их национальности, веры и убеждений.
И подводя итог сделанному, без всякого преувеличения надо сказать – самое большое наше достижение в истекшем году – это мир и стабильность, межнациональное и гражданское согласие, которые мы укрепляем на каждом шагу, атмосфера взаимного уважения и доброты, царящая в нашем общем доме.
Пользуясь этой возможностью, хотел бы еще и еще раз повторить. Наша с вами уверенность в завтрашнем дне, наша опора и надежда – это дорогие для всех нас дети, наша молодежь. Чем больше мы уделяем внимания, еще раз внимания и средств для подготовки подрастающего поколения, отвечающего самым современным требованиям, самостоятельно мыслящих, интеллектуально богатых, преданных своей Родине молодых людей, вне всякого сомнения, – мы тем самым приблизим поставленную перед нами цель.
Мы все в эти волнующие минуты с большим нетерпением ждем наступления Нового года. Хотим, чтобы он принес здоровье, достаток и счастье в наши дома, мир и спокойствие в стране.
Убежден, что у нас есть все основания для того, чтобы Новый, 2016 год стал не менее плодотворным, чем прошедший 2015 год. Для этого за истекший период в стране создана достаточно мощная и стабильная база – фундамент для будущих лет, накоплен большой опыт по решению и преодолению возможных проблем и трудностей в предстоящем году.
Когда мы говорим о проблемах и серьезных трудностях, которые необходимо преодолеть, речь в первую очередь идет о таких внешних факторах, как: продолжающийся глобальный финансовый и экономический кризис, сохраняющаяся нестабильность и непредсказуемость на мировых рынках, растущие угрозы терроризма и экстремизма, противостояния и конфликты в различных регионах, – все эти острые проблемы сегодня ложатся тяжелым бременем на плечи многих стран в мире, в том числе и наши.
Несмотря на эти проблемы, наши прогнозы и расчеты, которые лежат в основе наших планов, предусматривают в ожидаемом году рост экономики в размере 7,8 процента, реальные доходы на душу населения возрастут на 9,5 процента, заработная плата, пенсии, стипендии и пособия с учетом всех источников вырастут на 15 процентов.
Надо сказать, что расходы на социальную сферу, охватывающие расходы на науку, образование, здравоохранение, культуру, спорт и социальное обеспечение, в 2016 году предусматриваются в большем объеме, чем в 2015 году, и составят 59,1 процента к общим расходам.
В наступающем году за счет всех источников финансирования в экономику будет инвестировано в эквиваленте 17 миллиардов 310 миллионов долларов капитальных вложений, 23,5 процента из которых – это иностранные инвестиции, что свидетельствует, в первую очередь, о растущем доверии иностранного капитала к развитию нашей экономики.
В новом году предусматривается завершение строительства и ввод в эксплуатацию 164 крупных производственных объектов общей стоимостью 5 миллиардов 500 миллионов долларов.
В их числе следует отметить такие очень важные проекты, как строительство на Талимарджанской ТЭС двух парогазовых турбин мощностью 450 мегаватт каждая, на Ангренской ТЭС – энергоблока мощностью 150 мегаватт, на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате – плавильной печи производительностью 70 тысяч тонн меди.
В 2016 году при помощи китайских партнеров завершается строительство железнодорожного туннеля на перевале "Камчик", реализуется наша с вами давняя мечта – бесперебойная железнодорожная связь основной части нашей страны с Ферганской долиной. К этому надо добавить, что в 2016 году скоростная железнодорожная линия Ташкент–Самарканд будет продлена до города Бухары.
В акционерном обществе "Дженерал моторс – Узбекистан" намечается освоение серийного выпуска легковых автомобилей модели "Т-250", на Мубарекском газоперерабатывающем заводе – производство 80 тысяч тонн гранулированной серы в год.
Кроме того, предусматривается организация современного производства тракторов, мобильных телефонов новой модификации, планшетных компьютеров, ноутбуков, телевизоров и холодильников, кондиционеров и другой бытовой электротехники, а также широкого ассортимента отечественных лекарственных средств.
В будущем году авиапарк Национальной авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари" пополнится двумя воздушными лайнерами нового поколения "Боинг-787", что станет важным шагом в развитии гражданской авиации нашей страны.
И таких примеров можно привести еще немало.
Наша общественность с большим воодушевлением поддержала объявление в стране 2016 года Годом здоровой матери и ребенка. Это наглядное свидетельство того, насколько сама идея "Если мать и ребенок здоровы – счастлива семья, счастлива семья – процветает общество", созвучна чаяниям и интересам нашего народа.
Дорогие мои соотечественники!
Мысленно обнимая всех вас, еще раз от всей души поздравляю с наступающим Новым, 2016 годом.
Пусть Новый год принесет добро и достаток, счастье и радость в каждую семью!
Пусть будут мир и спокойствие в наших домах, на нашей благословенной земле, чистое небо над Родиной!