O'zLiDePdan Prezidentlikka Shavkat Mirziyoyev nomzodi tasdiqlandi
2016-yil 19-oktabr kuni Toshkent shahrida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasining VIII syezdi bo'lib o'tdi. Unda Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan saylangan 300 ga yaqin delegat qatnashdi.
Syezd ishtirokchilari tomonidan yurtimizda har tomonlama o'zini oqlagan islohotlarning davomiyligini, Vatanimizdagi tinchlik va osoyishtalik, xalqimiz farovonligini ta'minlash yo'lida faol ish olib borish vakillik organlarida eng ko'p deputatlik o'rinlariga ega bo'lgan yetakchi siyosiy kuch sifatida O'zLiDeP uchun bundan buyon ham asosiy maqsad bo'lib qolishi ta'kidlandi.
Mamlakatimiz taraqqiyotining xozirgi bosqichida O'zLiDePdan O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod sifatida mustaqilligimizni yanada mustahkamlash, o'tgan yillar davomida yurtimizda amalga oshirilgan rivojlanish yo'lini yangi, yuksak bosqichga ko'tarishga qodir, islohotlarning tub mohiyatini aniq biladigan, ularni amalga oshirish jarayonlarining faol ishtirokchisi bo'lgan, xalq taqdirini o'z taqdiri bilan chambarchas bog'lab, doimo el-yurt tashvishi bilan yashaydigan, tashabbuskor va tashkilotchi shaxs nomzodini ilgari surish zarurligi alohida qayd etildi.
Ana shu holatlarni hamda syezd delegatlarining chiqishlarida o'z aksini topgan saylovchilar va ko'p sonli partiya elektorati vakillari fikrlarini inobatga olgan holda, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasining syezdi bo'lajak saylovda O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga keng miqyosli islohotlarni amalga oshirish, mustaqil davlatchilik asoslarini barpo etish va mustahkamlashda, bozor tamoyillariga asoslangan mutlaqo yangi iqtisodiy tizimni shakllantirishda O'zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimovga uzoq yillar yelkadosh bo'lib ishlagan, o'zining butun mehnat faoliyatini Vatanimiz ravnaqiga bag'ishlab kelayotgan inson, o'zining amaliy faoliyati bilan yurtdoshlarimiz orasida haqli ravishda katta hurmat va obro'-e'tibor qozongan, partiya Siyosiy Kengashining a'zosi Shavkat Miromonovich Mirziyoyev nomzodini ko'rsatish to'g'risida qaror qabul qildi.
Tadbirda O'zLiDeP tomonidan ko'rsatilayotgan nomzod shu yilning 4-dekabrida bo'lib o'tadigan saylovda xalqimiz tomonidan qo'llab-quvvatlanishiga ishonch bildirildi.
Syezdda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o'z saylovoldi dasturining asosiy yo'nalishlari haqida ma'ruza qildi.
Syezd qaroriga ko'ra O'zLiDeP qonunda belgilangan tartibda O'zbekiston Respublikasi Prezidentligiga partiya nomzodini ro'yxatga olishni so'rab O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasiga murojaat etadi.

Шавкат Мирзиёев утвержден кандидатом в Президенты от УзЛиДеП
19 октября 2016 года в Ташкенте состоялся VIII съезд Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана. В нем приняли участие около 300 делегатов, избранных от Каракалпакстанского, областных и Ташкентского городского кенгашей партии.
Как подчеркнули участники съезда, основными задачами УзЛиДеП, как ведущей политической силы, занимающей наибольшее количество мест в представительных органах власти, и впредь остаются продолжение всесторонне оправдавших себя реформ, обеспечение мира и спокойствия в нашей стране, непрерывного роста благосостояния населения.
Особо отмечено, что на нынешнем этапе развития нашей страны сама жизнь требует выдвижения кандидатом в Президенты Республики Узбекистан от УзЛиДеП человека, способного еще более укрепить нашу независимость, вывести на новый высокий уровень процесс преобразований, а также имеющего четкое понимание сути и значения реформ и принимающего активное участие в их реализации, неразрывно связавшего свою судьбу с судьбой народа, радеющего за его благополучие, инициативного и талантливого лидера.
Исходя из этого, мнений, прозвучавших в выступлениях делегатов и многочисленных представителей электората партии, съезд Движения предпринимателей и деловых людей ― Либерально-демократической партии Узбекистана принял решение о выдвижении на предстоящие выборы кандидатом в Президенты страны члена Политического Совета партии Шавката Миромоновича Мирзиёева. Подчеркивалось, что Шавкат Мирзиёев был ближайшим соратником Первого Президента Узбекистана Ислама Абдуганиевича Каримова в деле реализации широкомасштабных реформ, создании и укреплении основ независимости, формировании абсолютно новой экономической системы, базирующейся на современных рыночных принципах. Он своей трудовой деятельностью и практическими делами, направленными на развитие и процветание Родины, по праву завоевал уважение и авторитет среди сограждан.
На мероприятии участники выразили уверенность, что на предстоящих 4 декабря текущего года выборах выдвинутый от УзЛиДеП кандидат получит всемерную поддержку народа Узбекистана.
На съезде выступил кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с докладом, в котором изложил основные направления своей Предвыборной программы.
Согласно решению съезда, УзЛиДеП в установленном законом порядке обратится в Центральную избирательную комиссию о регистрации кандидата от партии в Президенты Республики Узбекистана.