8613 24-May, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 186 Kb)
Uchrashuvda O'zbekiston bilan Rossiya o'rtasidagi ko'p tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqboli, xalqaro siyosatga doir dolzarb masalalar muhokama etildi.
Davlatimiz rahbari Rossiya tashqi ishlar vazirini qutlar ekan, joriy yilning aprel oyida Moskvada o'tgan oliy darajadagi O'zbekiston – Rossiya muzokaralari yakunlariga yuksak baho berdi va bu barcha yo'nalishlarda o'zaro munosabatlarni har tomonlama rivojlantirishga xizmat qilishini ta'kidladi.
Bugungi kunda oliy darajadagi uchrashuvlar chog'ida erishilgan, avvalo, savdo-iqtisodiy sohadagi kelishuvlarni amalga oshirish muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi. Bu jahon iqtisodiyotida murakkab o'zgarishlar ro'y berayotganiga qaramasdan o'zaro savdo hajmini nafaqat saqlab qolish, balki ko'paytirish imkonini beradi.
Tomonlar 2015-2019-yillarda iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va chuqurlashtirishning asosiy yo'nalishlariga oid bitim doirasida raqobatbardosh va xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarish bo'yicha yangi investitsiyaviy loyihalarni birgalikda amalga oshirishdan manfaatdor ekani ta'kidlandi.
Rossiya tashqi ishlar vaziri samimiy qabul va o'zaro munosabatlar, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashish imkoniyati uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirdi. S.Lavrov Shanxay hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashining majlisi xususida o'z fikrini bildirar ekan, O'zbekistonning ShHTga samarali raisligi Toshkent sammitining muvaffaqiyatli o'tishini ta'minlashiga ishonch bildirdi.
Uchrashuvda O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi hamkorlikni kengaytirishning boshqa istiqbolli yo'nalishlari bo'yicha ham fikr almashildi.

President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov received Minister of foreign affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov at the Oqsaroy on 24 May.
The state and prospects of the multifaceted Uzbek-Russian interaction, topical issues of international politics were discussed at the meeting.
The head of our state, greeting the Russian foreign minister, highly appraised the outcomes of the Uzbek-Russian negotiations on the highest level in Moscow in the the end of April, which, unreservedly, will facilitate comprehensive development of bilateral relations in all areas.
As underscored, today implementation of the principal agreements, first of all, in trade and economic spheres has a special significance, allowing not only to maintain but also to increase the volumes of mutual trade in these challenging world economic conditions.
The parties confirmed their interest in joint implementation of new investment projects on manufacturing competitive and demanded products within the framework of the Agreement on the main areas of development and deepening economic cooperation for 2015-2019.
The Russian foreign minister expressed his deep appreciation to the President of our country for a warm welcome and the opportunity to exchange views on bilateral relations, key issues on regional and international agenda. Sergey Lavrov shared his assessment of the meeting of the Council of ministers of foreign affairs of the Shanghai Cooperation Organization, noting that constructive Uzbek presidency in the SCO allows to be confident also in the successful convention of the Heads of State Summit in Tashkent.
During the event the parties also exchanged opinions in other prospective areas of deepening Uzbek-Russian cooperation.