Prezident Geologiya fanlari bo'yicha universitetga tamal toshi qo'ydi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 31-yanvar kuni poytaxtimizning Mirzo Ulug'bek tumanidagi Olimlar ko'chasidagi ilmiy-tadqiqot institutlariga tashrif buyurdi.
Mazkur hududda ilm-fannning turli yo'nalishlarida bir necha ilmiy-tadqiqot instituti faoliyat olib boradi.
2020 yil mamlakatimizda Ilm, ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili deb e'lon qilindi. Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga Murojaatnomasida shu boradagi maqsadlarga to'xtalar ekan, har yili ilm-fanning bir nechta ustuvor yo'nalishini rivojlantirish zarurligini ta'kidladi.
Joriy yilda matematika, kimyo-biologiya, geologiyada fundamental va amaliy tadqiqotlar faollashtirilib, olimlarga barcha shart-sharoitlar yaratilishi belgilandi.
Bugungi kunda yer qa'rini geologik o'rganish bo'yicha ilmiy-tadqiqot ishlari Davlat geologiya va mineral resurslar qo'mitasi tizimidagi 4 ta muassasa – Geologiya va geofizika instituti, Gidrogeologiya va injenerlik geologiyasi instituti, Mineral resurslar instituti, Neft va gaz konlari geologiyasi hamda qidiruvi instituti tomonidan olib boriladi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan mazkur institutlar negizida yaxlit majmua – zamonaviy Geologiya fanlari universiteti tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoev 31 yanvar kuni ushbu yangi universitet kampusiga tamal toshi qo'ydi.
Mazkur muassasa ta'lim va ilm-fan klasteri shaklida bo'ladi. 4 ta institutning moddiy-texnik bazasi va ilmiy kadrlar salohiyati birlashtirilib, eng ilg'or uskunalar bilan jihozlanadi. Sankt-Peterburg tog'-kon universiteti va boshqa nufuzli dargohlar bilan hamkorlikda ta'lim dasturi yo'lga qo'yiladi.
Davlatimiz rahbari shu yerda ilmiy-tadqiqot institutlari xodimlari, olimlar, yosh tadqiqotchilar bilan suhbatlashdi.
O'zbekiston zamini oltin, uran, mis, kaliyli tuzlar, fosforitlar va kaolin kabi foydali qazilmalarning muhim turlari zaxira va resurslari bo'yicha jahon yetakchilarining kuchli o'ntaligiga kiradi. Eng muhim tabiiy boyliklar orasida gaz, neft, ko'mir kabi yoqilg'i-energetika resurslari mavjudligi mazkur boyliklar qiymatini yanada oshiradi.
Tog'-kon sanoati zaxiralari bo'yicha ayni paytga qadar mamlakatimizning 20 foiz maydoni o'rganilgan. Bu, o'z navbatida, kelajakda yangi va yirik konlarni ochish istiqbollari mavjudligidan dalolat beradi. Yangi tashkil etiladigan universitet bu boradagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi.
– Bir paytlar O'zbekistonda geologiya ancha rivojlangan, raqobatbardosh soha edi. Hatto boshqalar kelib, yurtimiz mutaxassislaridan tajriba o'rganib ketardi. Lekin oxirgi o'ttiz yilda bu soha e'tibordan chetda qolib ketdi. Bor salohiyatni saqlab qololmadik. Olimlarga yo'nalish, rag'bat bo'lmadi. Zamonaviy kadrlar yetishib chiqmadi. Aslida, geologik tadqiqotlar iqtisodiyotning hamma sohalari uchun kerak. Tashxissiz bemorni operatsiya qilib bo'lmaganidek, geologiyasiz sanoatni rivojlantirib bo'lmaydi. Biz bugun shu soha rivojiga asos bo'ladigan ilm dargohiga poydevor qo'ymoqdamiz, – dedi Shavkat Mirziyoev.
Davlatimiz rahbari Geologiya fanlari universiteti qurilishiga oid loyihalar bilan tanishdi. O'quv binolari va laboratoriyalarni chet el tajribasi hamda kasb spetsifikasidan kelib chiqib qurish, maydonlardan samarali foydalanish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.

В сфере геологии будет организован современный университет
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 января посетил научно-исследовательские институты на улице Олимлар города Ташкента.
Как известно, 2020 год объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. Обозначая цели в этом направлении в своем послании Олий Мажлису, глава государства отметил необходимость определения и развития ежегодно нескольких приоритетных отраслей науки.
Так, в нынешнем году будут активизированы фундаментальные и прикладные исследования в области математики, химии и биологии, геологии, созданы все условия для ученых.
Наша страна богата природными ресурсами. Геология - главнейший фактор их изучения и эффективного освоения.
Именно поэтому Президент нашей страны взял эту сферу под особый контроль и создает новые основы для ее развития.
В настоящее время научно-исследовательской работой в данной области занимаются четыре учреждения при Государственном комитете по геологии и минеральным ресурсам – институты геологии и геофизики, гидрогеологии и инженерной геологии, минеральных ресурсов, геологии и разведки нефтегазовых месторождений.
По инициативе главы государства планируется создать на базе этих институтов современный университет, который станет единым комплексом.
Президент Шавкат Мирзиёев 31 января заложил капсулу под строительство кампуса нового университета.
Данное заведение будет представлять собой научно-образовательный кластер. Материально-техническая база и научный потенциал 4 институтов будет объединен, учреждение получит самое передовое оборудование. Будут организованы образовательные программы совместно с Санкт-Петербургским горным университетом, другими престижными вузами и исследовательскими центрами мира.
Здесь глава государства побеседовал с сотрудниками научно-исследовательских институтов, учеными и молодыми исследователями.
- Одно время геология в Узбекистане была одной из самых развитых, конкурентоспособных отраслей науки. Даже приезжали из-за рубежа, чтобы учиться у наших геологов.
Но последние тридцать лет данная сфера осталась без внимания, мы утратили потенциал развития. Ученые потеряли мотивацию, а новое поколение специалистов так и не сформировалось. А ведь геологические исследования необходимы для всех отраслей экономики. Как больного нельзя оперировать без диагноза, так и без геологии невозможно развивать промышленность. Сегодня мы закладываем фундамент для научно-образовательного учреждения, что ускорит развитие сферы, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент ознакомился с проектами строительства Университета геологических наук. Дал указания по возведению учебных корпусов и лабораторий исходя из зарубежного опыта, оснащению их в соответствии с их спецификой, эффективному использованию территории.