Prezident ishtirokida Oliy Majlis Senatining yalpi majlisi bo'lib o'tdi
Toshkentda 21 iyun kuni O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirmanchi yalpi majlisi bo'lib o'tdi.
Majlisda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev nutq so'zladi.
– O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining bugungi yalpi majlisi barqaror milliy taraqqiyotimizning yangi bosqichida, jamiyatimiz hayotining barcha soha va tarmoqlarida keng ko'lamli va shiddatli demokratik islohotlar jadal olib borilayotgan mas'uliyatli bir davrda bo'lib o'tmoqda, – dedi davlat rahbari.
Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor maqsadlar xalqimizning fidokorona mehnati tufayli izchil amalga oshirilayotgani, milliy iqtisodiyot va ijtimoiy sohani rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilayotgani qayd etildi.
Prezident xalqimizning hayot darajasi va turmush sifatini yanada yaxshilash, O'zbekistonning xalqaro maydondagi obro'-e'tiborini yuksaltirish bilan bog'liq vazifalarni bajarishda Senatning roli va ta'sirini oshirish zarurligini ta'kidladi.
Milliy va hududiy manfaatlar nuqtai nazaridan qonunlar ishlab chiqilishida senatorlarning faolligini oshirish, ijro hokimiyati organlari faoliyati ustidan samarali parlament nazoratini amalga oshirish, xalq deputatlari mahalliy kengashlari bilan amaliy hamkorlikni yo'lga qo'yish, Senatning xalqaro yo'nalishdagi faoliyatini kuchaytirish masalalariga e'tibor qaratildi.
– Biz Senat deganda, birinchi navbatda milliy parlamentimizning siyosiy, huquqiy va madaniy saviyasini amalda namoyon etadigan, xalq manfaatlarining chinakam ifodachisi va haqiqiy himoyachisi bo'lgan katta bir kuchni tasavvur qilamiz. Senator – bu xalqning yuksak ishonchini qozongan vakil. Xalqimiz oldida hammamiz mas'ul va javobgarmiz, – dedi Shavkat Mirziyoev.
Davlat rahbari o'z nutqida xotin-qizlar uchun munosib ish va turmush sharoitlari yaratish, ularni ijtimoiy himoya qilish, ayollarning sotsial-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy faolligini oshirish masalalariga alohida urg'u berdi.
– Bir narsani tan olish kerak: ayollar xalqning dardini boshqalardan ko'ra chuqur his qiladi. Bu yil dekabr oyida Oliy Majlis va mahalliy kengashlarga bo'lib o'tadigan saylovlarda mehnatkash va oqila ayollarimiz qanchalik ko'p saylansa, bundan davlatimiz ham, jamiyatimiz ham faqat naf ko'radi, – dedi Prezident.
Shavkat Mirziyoev O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida yangi qo'mita – Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari bo'yicha qo'mita tuzishni taklif etdi.
Ma'lumki, 2015 yildan buyon Senat Raisi bo'lib ishlagan Nig'matilla Yo'ldoshev O'zbekiston Respublikasi Bosh prokurori etib tayinlangani munosabati bilan lavozimidan muddatidan oldin ozod etilgan edi.
Davlatimiz rahbari O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 86-moddasiga asosan, Oliy Majlis Senati Raisi lavozimiga O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari – O'zbekiston xotin-qizlar qo'mitasi raisi lavozimida ishlab kelgan Tanzila Norboeva nomzodini taklif etdi.
Yuqori palata a'zolari nomzod to'g'risida o'z fikr-mulohazalarini bildirdilar. So'zga chiqqanlar Tanzila Norboeva bilim va tajribasi, vatanparvarligi, jamiyatdagi obro'-e'tibori, insoniy fazilatlari bilan ushbu lavozimga munosibligi, Senat faoliyatini bugungi kun talablari asosida takomillashtirish bo'yicha Prezident nutqida bayon etilgan ustuvor vazifalarni amalga oshirishga qodir ekanini ta'kidladilar.
Senatorlar tomonidan yashirin ovoz berish yo'li bilan Senat Raisi lavozimiga Tanzila Norboeva saylandi.
Tanaffusdan so'ng Oliy Majlis yuqori palatasining vakolatlariga taalluqli boshqa masalalar ham muhokama etildi.

The President takes part in the Senate plenary session
On June 21, the twentieth plenary session of the Senate of Uzbekistan's Oliy Majlis took place in Tashkent.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered a keynote speech at the meeting.
"Today's plenary session of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan is taking place amid a new period in our country's development, at a crucial moment when extensive and intensive democratic reforms are speeding up across all walks of our society's life", the Head of the state pointed out.
According to Shavkat Mirziyoyev, thanks to the selfless work of our people, the priority objectives of the Actions Strategy are being progressively implemented, with special attention on the advancement of the national economy and social sphere.
The leader of the country stressed the need to enhance the Senate's role and authority in spearheading efforts designed to boost the living standards of people and Uzbekistan's international standing.
The President paid attention to issues related to expanding the activity of senators in developing laws taking into account national and regional interests, carrying out effective parliamentary control over the activities of executive bodies, establishing practical cooperation with local councils of people's deputies, and enlarging the Senate's activities in the international direction.
"Speaking of the Senate, we primarily mean a great force that in fact embodies the political, legal and cultural standing of the national parliament, and is a factual voice and defender of the people's interests. Senator is a representative of people, who award him or her with confidence. All of us are accountable to our society", Shavkat Mirziyoyev stressed.
In his speech, the Head of the state focused also on the issue of creation of decent working and living conditions for women, elevation of their social protection, promotion of their socio-economic, political and legal activity.
The President said one must admit that women feel the people's worries more deeply than others do. If more industrious and educated women are elected in the December general vote to the Oliy Majlis and local Kengashes (councils), both the state and society will benefit from that.
Shavkat Mirziyoyev proposed to set up a new committee on women's issues and gender equality in the Senate of Oliy Majlis.
As you may know, Nigmatilla Yuldoshev, until very recently the Chairman of the Senate since 2015, has left the position ahead of schedule due to his appointment as Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan.
The Head of the state, in accordance with Article 86 of the national Constitution, nominated Tanzila Narbayeva, who used to be Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan – Chairperson of the Women's Committee of Uzbekistan, to the position of Senate Chairperson.
Members of the upper house of parliament expressed their views on the nominee. Those speaking noted in particular that Tanzila Narbayeva, with her deep knowledge and extensive experience, patriotism, authority in society and human qualities, deserves the position and is able to ensure the realization of interests of the state and needs of people, as well as improve the activities of the Senate – the objectives outlined in President Shavkat Mirziyoyev's speech.
Then, through a secret ballot, the senators elected Tanzila Narbayeva Chairperson of the Senate.
After the break, other issues related to the powers of the upper chamber of the Oliy Majlis were discussed.