Qamchiq dovonidagi zamonaviy sementbeton avtomobil yoʼllari
Bugungi kunda Аvtomobil yoʼllari qoʼmitasi Oʼzbekistondan oʼtuvchi xalqaro transport koridorlarida joylashgan avtomobil yoʼllarini rekonstruktsiya qilish va rivojlantirish Hukumat dasturlarini amalga oshirish boʼyicha kompleks ishlar olib bormoqda.
Jumladan, 2019 yil 21 noyabrda Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan "Osiyo taraqqiyot banki ishtirokidagi А-373 "Toshkent-Oʼsh" avtomobilь yoʼlining 116-190 km qismini rekonstruktsiya qilish" loyihasi doirasida iqtisod qilingan mablagʼlar evaziga ushbu yoʼlning eksperimental tarzda qurilgan 173-176 km qismini rekonstruktsiya qilish loyihasini amalga oshirish toʼgʼrisida qaror qabul qilindi.
Buning natijasida, А-373 "Toshkent-Oʼsh" avtomobilь yoʼlining baland togʼli dovon qismi xalqaro standart talablariga javob beradigan yagona texnik parametrlarga yetkazilib, rekonstruktsiya qilish ishlari yakunlanadi.
Shu munosabat bilan, "Yoʼl-loyiha byurosi" loyiha instituti tomonidan mavjud yoʼl qismini 6 tasmadan iborat (har bir yoʼnalishda 3 tadan tasma) sementbeton qoplamali avtomobilь yoʼliga oʼtkazish, shu bilan birga qoplamaning yuk koʼtarish qobiliyatini 13 tonnaga yetkazish hamda qatnov qismining kunlik oʼtkazuvchanlik qobiliyatini bir sutkada 40 ming avtotransport vositalaridan oshirishni hisobga olgan loyiha hujjatlari ishlab chiqildi.
Bugungi kunda, pudratchi "Evrascon" kompaniyasi tomonidan qurilish maydonida keng koʼlamli rekonstruktsiya qilish ishlari boshlab yuborilgan boʼlib, sementbeton qoplamaning yuqori sifatini taʼminlash maqsadida katta quvvatga ega yoʼl qurilish texnikalari hamda Germaniya va Koreya Respublikalaridan xalqaro darajadagi malakali mutaxassislar jalb qilingan.
Loyihani amalga oshirish doirasida, "Evrascon" kompaniyasi yuqori ish sifatini taʼminlash va resurslarni tejash imkoniyatini beradigan innovatsion texnologiyalar va mahalliy materiallarni qoʼllash orqali eski eksperimental qoplamani buzib olib, oʼrniga yangi zamonaviy sementbeton qoplamani qurishni rejalashtirgan.
Bajariladigan ishlar sifatini taʼminlash maqsadida qurilish ishlari ustidan texnik nazoratni Koreya Respublikasining "Sambo Engineering Co., Ltd." xalqaro konsalting kompaniyasi amalga oshirmoqda.
А-373 "Toshkent-Oʼsh" avtomobil yoʼlining 173-176 km qismi foydalanishga topshirilgandan soʼng, ushbu yoʼlning baland togʼli Qamchiq dovonidan oʼtuvchi 100 km qismida intellektual transport tizimi (ITS) joriy etilishi rejalashtirilgan boʼlib, buning natijasida transport vositalari oqimi, ob-havo sharoiti va yoʼl harakati xavfsizligini real vaqt rejimida monitoring qilish va boshqarish imkoniyati yaratiladi.

Modern cement concrete roads on mountain sections of the "Kamchik" pass
Currently, the Committee for Roads is carrying out comprehensive work to implement Government programs for the reconstruction and development of international transport corridors of Uzbekistan.
In particular, on November 21, 2019, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted a Decision providing for the reconstruction of the experimental section of 173-176 km of the A-373 "Tashkent-Osh" road at the cost of the savings obtained within the Project "Reconstruction of A-373 "Tashkent - Osh" road on the section between 116-190 km section passing the "Kamchik" pass with the participation of the Asian Development Bank".
This will allow to complete the reconstruction of the mountain pass section of the A-373 "Tashkent-Osh" road, leading to uniform technical parameters that meet the international standards.
For this purpose, design estimate documentation has been developed by the Design Institute "Yul-loyiha Byurosi" LLC for construction of the modern cement concrete pavement, bringing the parameters of the road to six lanes (3 lanes in each direction), with an estimated axial load of 13 tons and with the traffic capacity of more than 40 thousand vehicles per day.
Currently, the "Evrascon" contracting company has started large-scale works on the mentioned section, and high-performance equipment, as well as qualified international specialists from Germany and Korea have been engaged to ensure high quality of cement concrete pavement.
Within the project implementation , the "Evrascon" contracting company plans to dismantle the old experimental pavement and construct a new modern cement concrete pavement using innovative technologies and local materials, which allows high quality of the works and cost savings.
In order to ensure the quality of works performed, construction supervision within the project is carried out by "Sambo Engineering Co., Ltd" (Republic of Korea).
Upon completion of the reconstruction and commissioning of 3 km of the additional section of the A-373 "Tashkent-Osh" road, introduction of the intelligent transport system (ITS) is planned on a total of 100 km of the "Kamchik" pass section, that will allow real-time monitoring and management of the vehicle flow, weather conditions and road safety.