Qamchiq dovonidagi zamonaviy sementbeton avtomobil yoʼllari
Bugungi kunda Аvtomobil yoʼllari qoʼmitasi Oʼzbekistondan oʼtuvchi xalqaro transport koridorlarida joylashgan avtomobil yoʼllarini rekonstruktsiya qilish va rivojlantirish Hukumat dasturlarini amalga oshirish boʼyicha kompleks ishlar olib bormoqda.
Jumladan, 2019 yil 21 noyabrda Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan "Osiyo taraqqiyot banki ishtirokidagi А-373 "Toshkent-Oʼsh" avtomobilь yoʼlining 116-190 km qismini rekonstruktsiya qilish" loyihasi doirasida iqtisod qilingan mablagʼlar evaziga ushbu yoʼlning eksperimental tarzda qurilgan 173-176 km qismini rekonstruktsiya qilish loyihasini amalga oshirish toʼgʼrisida qaror qabul qilindi.
Buning natijasida, А-373 "Toshkent-Oʼsh" avtomobilь yoʼlining baland togʼli dovon qismi xalqaro standart talablariga javob beradigan yagona texnik parametrlarga yetkazilib, rekonstruktsiya qilish ishlari yakunlanadi.
Shu munosabat bilan, "Yoʼl-loyiha byurosi" loyiha instituti tomonidan mavjud yoʼl qismini 6 tasmadan iborat (har bir yoʼnalishda 3 tadan tasma) sementbeton qoplamali avtomobilь yoʼliga oʼtkazish, shu bilan birga qoplamaning yuk koʼtarish qobiliyatini 13 tonnaga yetkazish hamda qatnov qismining kunlik oʼtkazuvchanlik qobiliyatini bir sutkada 40 ming avtotransport vositalaridan oshirishni hisobga olgan loyiha hujjatlari ishlab chiqildi.
Bugungi kunda, pudratchi "Evrascon" kompaniyasi tomonidan qurilish maydonida keng koʼlamli rekonstruktsiya qilish ishlari boshlab yuborilgan boʼlib, sementbeton qoplamaning yuqori sifatini taʼminlash maqsadida katta quvvatga ega yoʼl qurilish texnikalari hamda Germaniya va Koreya Respublikalaridan xalqaro darajadagi malakali mutaxassislar jalb qilingan.
Loyihani amalga oshirish doirasida, "Evrascon" kompaniyasi yuqori ish sifatini taʼminlash va resurslarni tejash imkoniyatini beradigan innovatsion texnologiyalar va mahalliy materiallarni qoʼllash orqali eski eksperimental qoplamani buzib olib, oʼrniga yangi zamonaviy sementbeton qoplamani qurishni rejalashtirgan.
Bajariladigan ishlar sifatini taʼminlash maqsadida qurilish ishlari ustidan texnik nazoratni Koreya Respublikasining "Sambo Engineering Co., Ltd." xalqaro konsalting kompaniyasi amalga oshirmoqda.
А-373 "Toshkent-Oʼsh" avtomobil yoʼlining 173-176 km qismi foydalanishga topshirilgandan soʼng, ushbu yoʼlning baland togʼli Qamchiq dovonidan oʼtuvchi 100 km qismida intellektual transport tizimi (ITS) joriy etilishi rejalashtirilgan boʼlib, buning natijasida transport vositalari oqimi, ob-havo sharoiti va yoʼl harakati xavfsizligini real vaqt rejimida monitoring qilish va boshqarish imkoniyati yaratiladi.

Современные цементобетонные дороги на высокогорных участках перевала "Камчик"
В настоящее время со стороны Комитета по автомобильным дорогам ведется комплексная работа по реализации Правительственных программ по реконструкции и развитию международных транспортных коридоров Узбекистана.
В частности, Кабинетом Министров Республики Узбекистан 21 ноября 2019 года принято решение, предусматривающее реконструкцию экспериментального участка 173-176 км автодороги А-373 "Ташкент-Ош" за счет экономии средств, достигнутых в рамках реализации проекта "Реконструкция автомобильной дороги
А-373 "Ташкент-Ош" на участке 116-190 км, проходящем через перевал "Камчик" с участием Азиатского банка развития".
Это позволит завершить реконструкцию высокогорного перевального участка дороги А-373 "Ташкент-Ош", с приведением к единым техническим параметрам, отвечающим международным стандартам.
В этих целях, со стороны проектного института ООО "Йул-лойиха бюроси" разработано проектно-сметная документация для устройства современного цементобетонного покрытия, с доведением параметров автодороги до шести полосного движения (по 3 полосы в каждом направлении),
с расчетной осевой нагрузкой 13 тонн и пропускной способностью более 40 тыс. автомобилей в сутки.
В настоящее время, подрядной компанией "Evrascon" начаты широкомасштабные работы на указанном участке и для обеспечения высокого качества цементобетонного покрытия привлечена высокопроизводительная техника, а также квалифицированные международные специалисты из Германии и Кореи.
В рамках реализации проекта, подрядная компания "Evrascon" планирует демонттировать старое эксперементальное покрытие и положить новое современное цементобетонное покрытие с применением инновационных технологий и местных материалов, позволяющее высокое качество работ и экономию средств.
В целях обеспечения качества выполняемых работ технический надзор строительства в рамках проекта осуществляется компанией "Sambo Engineering Co., Ltd" (Республика Корея).
По завершению реконструкции и ввода в эксплуатацию 3 км дополнительного участка автомобильной дороги А-373 "Ташкент-Ош", в целом на 100 км перевальном участке Камчик планируется внедрение интеллектуальной транспортной системы (ITS), которая позволит в режиме реального времени управлять транспортными потоками и вести мониторинг транспортных средств, метеоусловий и безопасности дорожного движения.