Ravon yo'llar uchun zamonaviy texnikalar
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 6 martda qabul qilingan "2015-2019 yillarda muhandislik-kommunikatsiya va yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish dasturi to'g'risida"gi PQ-2313-sonli qarorida umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarini joriy ta'mirlash va saqlash maqsadlari 2015 yildan 2019 yilga qadar jami 993 dona jixozlar va yo'l-qurilish texnikalarini xarid qilish; 28 jamlanmada asfalt-beton, tsement-beton zavodlari, beton qorishtirish uskunalari, tosh maydalash va saralash liniyalari hamda boshqa texnikalarni xarid qilish, shu yo'l bilan ishlab chiqarish quvvatlarini yangilash ishlarini amalga oshirish belgilab berilgan  edi.
Mazkur qaror ijrosi yuzasidan, shuningdek, "O'zavtoyo'l" aktsiyadorlik kompaniyasi tizimidagi korxonalarning moddiy-texnika bazasini rivojlantirish bo'yicha joriy 2016 yilning shu davriga qadar tizimdagi korxonalar va tashkilotlar tomonidan jami 91 dona zamonaviy yo'l qurilish texnikalari xarid qilindi.
Kompaniyaning avtomobillar yo'llaridan foydalanishni transport, mexanizatsiya va texnik ta'minlash boshqarmasi bosh mutaxassisi O.Jumaniyozovning xabar berishicha, yuqoridagi – Respublika Yo'l jamg'armasi mablag'lari hisobidan olinayotgan texnikalardan tashqari, korxonalarning o'z mablag'lari hisobidan ham 20 dan ortiq texnikalar hamda 2 ta asfalt-beton qorishtirish uskunalari sotib olindi.
Shuni alohida ta'kidlash kerakki, xarid qilingan texnikalarning aksariyati xorijda emas, O'zbekistondagi korxonalar tomonidan ishlab chiqarilgan maxsus yo'l qurilish texnikalari hisoblanadi.

Современная техника для ровных дорог
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-2313 "О Программе развития и модернизации инженерно-коммуникационной  и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы" от 6 марта 2015 года, было определено приобрести за пять лет новейшие оборудования дорожно-ремонтной техники, состоящих из 993 единиц; обновление производственных мощностей путём приобретения в 38 комплектов асфальтобетонных, цементобетонных заводов, бетоносмесительных установок, дробильно-сортировочных линий, а также другие оборудования и техники для промышленных предприятий АК "Узавтойул".
Во исполнении данного постановления, также для укрепления материально-технической базы, в течении прошедших месяцев текущего года предприятиями акционерной компании "Узавтойул" было приобретено в порядке 91 единиц современной дорожно-строительной техники.
Как сообщает главный специалист управления транспорта, механизации и технического обеспечения эсплуатации автомобильных дорог компании О.Джуманиязов, помимо вышеназванной техники, купленных за счет средств Республиканского дорожного фонда, приобретено еще свыше 20 единиц разной техники и 2 асфальтобетонные, бетоносмесительные установки.
Важно отметить, что основные дорожно-строительные техники приобретены не из-за зарубежа. Они являются продукциями отечественных товаропроизводителей.