Respublika maxsus komissiyasi axboroti
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning topshirig'iga muvofiq, koronavirusning kirib kelishi va tarqalishini oldini olish yuzasidan chora-tadbirlar dasturini tayyorlash bo'yicha respublika maxsus komissiyasi tomonidan aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini ta'minlash hamda virusni yuqtirib olgan bemorlar salomatligini tiklash yuzasidan zarur vazifalar amalga oshirilmoqda.
Bunda Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti va koronavirusga qarshi kurashishda tajribaga ega mamlakatlar (Xitoy, Janubiy Koreya) mutaxassislarining tavsiya va maslahatlariga qat'iy amal qilinmoqda. Aholi, ayniqsa yoshi ulug' insonlarni ushbu epidemiyadan ishonchli himoya qilish maqsadida Respublika maxsus komissiyasining qarori qabul qilinib, muayyan tartiblar o'rnatilmoqda.
Xususan, joriy yilning 1 aprelidan boshlab Toshkent, Nukus shaharlari va viloyatlar markazlarida "o'zini yakkalash" (samo izolyatsiya) hayot tarzi joriy etiladi. 65 yoshdan yuqori bo'lgan fuqarolarga uyidan tashqariga chiqish qat'iyan man etiladi. Zarurat bo'lgan taqdirdagina yaqin atrofdagi dorixona, oziq-ovqat va birinchi galdagi tovarlar do'koniga chiqishga ruxsat etiladi.
Koronavirus infektsiyasiga qarshi kurash fonida ko'plab yurtdoshlarimiz va qator jamoat tashkilotlari shaxsiy tashabbus ko'rsatib, turli xayriya aktsiyalarini uyushtirmoqda. Ehtiyojmand oilalar, yolg'iz keksalar, nogironligi bo'lgan shaxslar va aholining boshqa yordamga muhtoj qatlamiga muayyan turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib bermoqda. Jamiyatning birdamligi ortib, fuqarolarning bir-biriga mehr-oqibat va muruvvat ko'rsatayotgani quvonarli hol.
Lekin mutaxassislarning fikriga ko'ra, bu turdagi aktsiyalar davomida COVID-19 virusining yanada keng tarqalish xavfi juda yuqori. Bundan tashqari, butun dunyo bo'yicha ushbu infektsiyani yuqtirib vafot etayotganlar orasida asosan yoshi ulug' insonlar ko'pchilikni tashkil etadi.
Mamlakatdagi epidemiologik holatni inobatga olib aytish mumkinki, sanitariya-gigiena qoidalari va karantin talablarini chetlab o'tib, yakka tartibda xayriya tadbirlarini amalga oshirish aholi, ayniqsa nuroniylar hayotini jiddiy xavf ostiga qo'yadi.
Mazkur jarayonda yakka tartibdagi xayriya aktsiyalarini joriy yilning 1 aprelidan e'tiboran vaqtincha to'xtatish maqsadga muvofiqdir.
Soha mutaxassislarining fikrlari, savobtalab va sahovatpesha insonlardan kelib tushgan murojaatlar hamda Mahalla va oilani qo'llab-quvvatlash vazirligi qoshida Homiylik xayriyalarini muvofiqlashtirish markazi tashkil etilgani inobatga olinib, ehtiyojmand kishilarga xayriya yordamlarini manzilli yetkazilishida ko'maklashish uchun bunday tadbirlar quyidagi markazlashgan tartibda amalga oshiriladi:
– Toshkent shahrida Homiylik xayriyalarini muvofiqlashtirish markazi O'zekspomarkaz Milliy ko'rgazma majmuasi tarkibidagi pavilonda tashkil etiladi. Qoraqalpog'iston Respublikasi Nukus shahri hamda viloyatlar markazlarida shunday mexanizm joriy etiladi;
– Mahalla va oilani qo'llab-quvvatlash vazirligining hududiy bo'limlari joylardagi ehtiyojmand oilalar, yolg'iz keksalar, nogironligi bo'lgan shaxslar va aholining boshqa yordamga muhtoj qatlami haqidagi ma'lumotni hududiy tegishliligi bo'yicha Homiylik xayriyalarini muvofiqlashtirish markazlariga taqdim etadi;
– jismoniy va yuridik shaxslarning beg'araz yordamlari Homiylik xayriyalarini muvofiqlashtirish markazlari orqali santitar-gigienik talablarga muvofiqligi ko'rikdan o'tkazilib, karantin talablariga qat'iy rioya etilgan holda (maxsus kiyim bosh va shaxsiy himoya vositalari bilan ta'minlangan holda) ehtiyojmandlarga yetkazib beriladi;
– aholining yordamga muhtoj qatlamiga xayriya yordamlarini shaxsan yetkazish istagida bo'lgan nodavlat-notijorat tashkilotlari vakillari hamda sahovatpesha insonlar va ko'ngilli (volontyor) lar ushbu xayriya tadbirlarida yaqindan hamkorlik qilish va jarayonda qatnashishga taklif etiladi;
– ehtiyojmand oilalarga berilgan xayriya yordamlari haqidagi ma'lumotlar jamoatchilikka muntazam yetkazib boriladi.
Pul ko'rinishidagi mablag'larni "O'zbekiston mehr-shafqat va salomatlik" jamoat fondiga o'tkazish tavsiya qilinadi.

Решение специальной Республиканской комиссии
​В соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Специальная республиканская комиссия по подготовке программы мер по предупреждению проникновения и распространения коронавируса реализует необходимые задачи по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения и восстановлению здоровья заболевших людей.
Строго соблюдаются рекомендации и консультации Всемирной организации здравоохранения и специалистов стран, имеющих опыт в борьбе с коронавирусом, таких как Китай, Южная Корея. В целях надежной защиты населения от эпидемии, в первую очередь людей преклонного возраста, принято решение Специальной республиканской комиссии, в соответствии с которым устанавливаются определенные требования.
С 1 апреля в Ташкенте, Нукусе и областных центрах вводится режим самоизоляции. Лицам старше 65 лет строго запрещается выходить из дома. Разрешается выйти только в находящиеся рядом аптеки или магазины.
На фоне борьбы с коронавирусной инфекцией многие наши соотечественники,общественные организации, проявляя личную инициативу, проводят разные благотворительные акции. Они доставляют нуждающимся семьям, одиноким престарелым людям, лицам с инвалидностью продовольственную продукцию. Отрадно, что в обществе царит единение,граждане проявляют внимание, оказывают помощь.
Однако по мнениям специалистов, в ходе таких акций возрастает риск дальнейшего распространения вируса COVID-19. Кроме того, по всему миру среди лиц, скончавшихся от этой инфекции, люди преклонного возраста составляют большинство.
С учетом эпидемиологической ситуации в стране можно сказать, что проведение благотворительных мероприятий в частном порядке, пренебрегая правилами санитарии, гигиены и карантинных требований, представляет серьезную опасность для жизни населения.
С 1 апреля целесообразно временно прекратить проведение благотворительных мероприятий в частном порядке. Учитывая мнения желающих оказывать помощь граждан, Центра координации спонсорской деятельности при Министерстве по поддержке махалли и семьи, подобные мероприятия будут проводиться централизованно.
Центр координации спонсорской деятельности в Ташкенте будет открыт в павильоне национального выставочного комплекса "Узэкспоцентр". В Нукусе и областных центрах Каракалпакстана будет внедрен следующий механизм:
– территориальные отделения Министерствапо поддержке махалли и семьи будут предоставлять в центры координации спонсорской деятельности сведения о нуждающихся семьях, одиноких пожилых, людях с инвалидностью и других;
– безвозмездная помощь физических и юридических лиц будет проверяться центрами координации спонсорской деятельности на предмет соответствия сантитарно-гигиеническим требованиям и при соблюдении карантинных требований(обеспечение спецодеждой, средствами личной защиты) доставляться нуждающимся;
– представителям негосударственных некоммерческих организаций, желающим лично оказывать благотворительную помощь, а также волонтерам предлагается принимать участие в этом процессе;
– сведения о предоставляемой благотворительной помощи нуждающимся семьям регулярно предоставляются общественности.
Денежные средства рекомендуется переводить в общественный фонд "Узбекистон мехр-шафкат ва саломатлик".