Sanoatda mahalliylashtirish va kooperatsiyani keskin kengaytirish masalalari muhokama etildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 17-sentyabr kuni sanoatni jadal rivojlantirish, mahalliylashtirish darajasini oshirish va koʻlamini kengaytirish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Mamlakatimizda faol investitsiya siyosati yuritilayotgani, tashqi savdo va valyuta operatsiyalari erkinlashtirilgani natijasida sogʻlom raqobat muhiti, haqiqiy bozor iqtisodiyoti shakllanmoqda.
Yigʻilishda Oʻzbekiston sanoatini zamon talablari asosida rivojlantirish, mahsulotlar raqobatbardoshligini oshirish va turini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
– Eksportbop va import oʻrnini bosadigan mahsulotlar ishlab chiqarish, yuqori qoʻshilgan qiymat yaratishga yoʻnaltirilgan sanoat siyosatini yuritishimiz zarur. Mavjud xomashyo va imkoniyatlardan samarali foydalangan holda, mahalliylashtirish darajasini chuqurlashtirish va koʻlamini keskin kengaytirish ushbu sanoat siyosatining negizi boʻlishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentning joriy yil 24-avgustdagi qarorida ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va sanoat tarmoqlarida kooperatsiya aloqalarini jadallashtirishning yangi tizimini joriy etish belgilangan edi. Yigʻilishda ushbu tizimning samarali ishlashini yoʻlga qoʻyish boʻyicha topshiriqlar berildi. Mahalliylashtirishni kengaytirishga qaratilgan eng muhim yoʻnalishlar koʻrsatib oʻtildi.
Tarmoqlar va yirik korxonalarda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hamda sanoat kooperatsiyasini kengaytirish masalasi muhokama qilinar ekan, joriy yilning oʻtgan davrida yangi loyihalar doirasida bor-yoʻgʻi 1 milliard dollarlik mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarilgani qoniqarsiz deb baholandi. Bu boradagi ishlar sust tashkil etilgan "Oʻzmaxsusmontajqurilish" aksiyadorlik kompaniyasi, "Oʻzyogʻmoysanoat" uyushmasi, "Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari" aksiyadorlik jamiyati kabi korxonalar faoliyati tanqid qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 1-maydagi "Sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirish va talab yuqori boʻlgan mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi qarorida belgilangan tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar, xomashyo va materiallarning yangi turlarini oʻzlashtirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar tahlil qilindi.
Vazirlar Mahkamasi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish boʻyicha amaliy choralar koʻrish, elektron kooperatsiya portalini tezroq ishga tushirib, sanoat mahsulotlari yetkazib berish shartnomalarini elektron tuzish koʻlamini kengaytirish vazifasi qoʻyildi.
Hududlarda ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni keskin kengaytirish va chuqurlashtirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Joriy yilda hududiy import oʻsishi tarmoqlardagiga nisbatan 2 barobar yuqori boʻlishi kuzatilmoqda. Bu hududlarda ishlab chiqarishni keskin koʻpaytirish uchun katta ehtiyoj borligini yaqqol koʻrsatadi. Masalan, yaqinda soha vakillaridan iborat ishchi guruhlar toʻrtta shaharga borib, Angrenda 38 ta, Navoiyda 13 ta, Namanganda 29 ta va Chirchiqda 18 ta yangi mahalliylashtirish loyihalarini shakllantirdi.
Shu tartibda har bir hudud boʻyicha mahalliylashtirish dasturlarini ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.
Yer maydonlari, tayyor binolar va infratuzilmaga ega boʻlgan kichik sanoat zonalari bu borada katta imkoniyat yaratadi. Lekin yurtimizdagi 156 ta ana shunday zonadagi loyihalarning atigi 13 foizi mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarishga qaratilgan. 80 ta shahar va tumanda birorta ham mazkur turdagi hudud tashkil qilinmagan.
Mutasaddilarga barcha kichik sanoat zonalarida import oʻrnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarish loyihalarini koʻpaytirish, oʻsha 80 ta shahar va tumanda shunday zonalar tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Import qilinayotgan texnologik uskunalardan samarali foydalanish zarurligi taʼkidlandi. Chunki joylarda chetdan valyutaga olib kelingan texnologiyalar ishlatilmay turgan koʻplab holatlar aniqlangan. Bunga yer ajratish, qurilishga ruxsat berish, kommunikatsiya tarmoqlariga ulash kabi masalalar toʻsiq boʻlgan.
Davlatimiz rahbari uskunalar xarid qilgan tadbirkorlar muammolarini tezda hal etish, rejalashtirilgan korxonalarning ishlab ketishiga koʻmaklashish boʻyicha qatʼiy topshiriqlar berdi. Biznes-ombudsmanga import qilingan texnologik jihozlarni ishga tushirishgacha boʻlgan barcha jarayonni tuman, shahar, viloyat va respublika darajasida muvofiqlashtirish tavsiya etildi.
Ishlab chiqarishni mahalliylashtirishda yetakchi boʻlgan yirik loyihalarni oʻz muddatida amalga oshirish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, "Navoiyazot" negizida 100 ming tonna polivinilxlorid, Toshkent metallurgiya zavodida 500 ming tonna metall prokati, Shoʻrtan gaz-kimyo majmuasida 744 ming tonna dizel yoqilgʻisi, Toshkent mexanika zavodida maishiy texnika ishlab chiqarish klasteri, "Kvars", "Sirdaryo Glass" va "Zarafshon oyna" korxonalarida oyna ishlab chiqarish loyihalari yiliga 2,5 milliard dollar miqdorida mahalliylashgan mahsulot ishlab chiqarish imkonini beradi. Bundan tashqari, ularning atrofida boshqa kichik ishlab chiqarishlar ham rivojlanadi va yangi ish oʻrinlari yaratiladi.
Bosh vazir va Hisob palatasi rahbariga ushbu yirik loyihalarni oʻz vaqtida ishga tushirishni taʼminlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Mahalliylashtirishni qoʻllab-quvvatlash masalasi koʻrib chiqilar ekan, bunday loyihalarni amalga oshirishda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi tomonidan kafillik berish va kredit foiz stavkasini qisman qoplash tizimidan samarali foydalanish zarurligi taʼkidlandi.
Shuningdek, bojxona toʻlovlarini 120 kungacha uzaytirib toʻlash, ishlab chiqarishni mahalliylashtirgan korxonalarning tayyor mahsulotlarini sertifikatlash va standartlashtirish masalalarida koʻmaklashish imkoniyati mavjudligi qayd etildi.
Davlat xaridlarida mahalliy korxonalar ishtirokini kengaytirish va ragʻbatlantirish, tashqi savdoni tarif usuli bilan boshqarish samaradorligini oshirish boʻyicha ham ustuvor vazifalar belgilandi.
Videoselektor yigʻilishida muhokama qilingan masalalar yuzasidan tarmoqlar va hududlar rahbarlarining hisoboti eshitildi.

Accelerated enhancement of production localization and industrial cooperation discussed
On September 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference meeting on the accelerated development of industry and expansion of the scale of production localization.
As a result of active investment policy, liberalization of foreign trade and foreign exchange operations, healthy competition and a real market economy are taking shape in Uzbekistan.
The meeting participants discussed industrial development with an eye to modern requirements, the ways to boost competitiveness and expand the range of goods produced.
"We must pursue an industrial policy aimed at the production of export-oriented and import-substituting goods, at the formation of high added value. The enhancement of localization and the accelerated expansion of its scale, effectively using the available raw materials and opportunities, should be the cornerstone of this industrial policy," the head of state noted.
The presidential resolution signed August 24 of the current year envisioned the introduction of a new system of production localization and acceleration of industrial cooperative ties. At today's meeting thus the officials were instructed to ensure the effective functioning of that system. The President pointed out the most important areas for the expansion of cooperation.
During the analysis of production localization in industries and large enterprises, as well as the enhancement of industrial cooperation, it was found that over the past period of this year, as part of new projects, localized goods produced were worth only 1 billion US dollars. The joint venture Uzmakhsusmontazhqurilish, the association Uzyoghmoysanoat, the joint stock company Uzbekiston Milliy Elektr Tarmoqlari and other enterprises were criticized for their poor work on this front.
The ongoing work on the development of new types of finished products, components, crudes and materials was analyzed in accordance with the 1 May 2019 resolution of the President on measures for the further development of industrial cooperation and expansion of production of goods in demand.
The Cabinet of Ministers and the Ministry of Economy and Industry were instructed to take practical measures to promote industrial cooperation, launch the electronic interaction portal as soon as possible, and expand the scope of electronic conclusion of contracts for the delivery of industrial products.
The meeting participants thoroughly discussed issues of sharp expansion and deepening of production localization in the regions.
This year, a double increase has been recorded in regional imports compared with industries. This clearly indicates the great demand in the regions for a significant increase in production.
For example, working groups composed of representatives of the sphere recently visited Angren, Navoi, Namangan and Chirchik, where they formed 38, 13, 29, and 18 new localization projects, respectively.
The need was noted for the elaboration of likewise localization programs for each region.
Broad opportunities in this regard are available with small industrial zones (SIZ) offering land plots, buildings and ready infrastructure. But in the 156 SIZs in the country, only 13 percent of projects focus on the production of localized goods. 80 towns and districts lack a single SIZ.
Responsible officials were given instructions to increase the number of projects for the production of import-substituting goods in SIZs and organize such zones in those 80 cities and districts lacking such venues.
The need for efficient operation of imported technological equipment was emphasized. Many cases of downtime of equipment imported from abroad for foreign currency have been identified.
The reason for this was the obstacles faced by entrepreneurs in obtaining land, building permits, connecting to communications and solving other issues.
The head of state instructed to expedite the solution of the problems of entrepreneurs who purchased equipment, to assist in the launch of the planned enterprises. The Business Ombudsman was recommended to coordinate the process of commissioning of imported equipment at the district, town, regional and national levels.
Particular attention was paid to the timely realization of major projects designed to become flagships in the localization of production.
In particular, projects for the annual production of 100 thousand tons of polyvinyl chloride on the basis of Navoiazot, 500 thousand tons of metal at the Tashkent Metallurgical Plant, 744 thousand tons of diesel fuel in the Shurtan Gas Chemical Complex, a cluster of household appliances at the Tashkent Mechanical Plant, glass at enterprises Quartz, Sirdaryo Glass and Zarafshon Oina will make it possible to manufacture localized goods worth $ 2.5 billion a year. In addition, other industries will arise around them and new jobs will be created.
The Prime Minister and the chairman of the Accounts Chamber were urged to ensure the timely commissioning of these major projects.
When considering the issue of localization support, it was noted that it is essential to effectively use the system of guaranteeing and partial compensation of interest on loans from the State Fund for Supporting the Development of Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers.
The possibility was also indicated of assistance to such projects in the form of payment of customs fees by installments up to 120 days, simplified certification and standardization of finished products of enterprises localizing production.
Priority tasks were identified for expanding and stimulating the participation of local enterprises in public procurement, improving the efficiency of tariff management of foreign trade.