Shavkat Mirziyoyev Dushanbega joʻnab ketdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun 27-sentyabr kuni Tojikistonga joʻnab ketdi.
Sammit kun tartibidan turli sohalardagi koʻp qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishning joriy holati va istiqbollariga doir keng koʻlamli masalalar oʻrin olgan.
Shuningdek, davlat rahbarlari 2019-yilda Hamdoʻstlikka raislik qiladigan mamlakat, Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisini oʻtkazish joyi va muddatini belgilash masalalarini koʻrib chiqadi, mintaqaviy va xalqaro siyosatning dolzarb muammolari yuzasidan fikr almashadi.
Oʻzbekiston Prezidentining tashrifi doirasida ikki tomonlama uchrashuvlar oʻtkazish ham koʻzda tutilgan.

Шавкат Мирзиёев отбыл в Душанбе
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 сентября отбыл в Таджикистан для участия в очередном заседании Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств.
В повестку дня саммита включен широкий круг вопросов, касающихся текущего состояния и перспектив дальнейшего развития многостороннего сотрудничества в различных областях.
Также главы государств рассмотрят вопросы о председательстве в Содружестве в 2019 году, месте и дате проведения очередного заседания СГГ СНГ, обменяются мнениями по актуальной региональной и международной проблематике.
В программе визита Президента Узбекистана также проведение в городе Душанбе ряда двусторонних встреч.