Sugʻurta bozorini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-iyul kuni sugʻurta xizmatlari bozorini rivojlantirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Sugʻurta xizmatlari iqtisodiyotni turli xil moliyaviy xatarlardan himoya qiluvchi vositalardan biridir. Biroq mamlakatimiz moliya bozorida bu xizmatlarning oʻrni hozircha yetarli emas.
Joriy yilning olti oyida sugʻurta tashkilotlari tomonidan yigʻilgan sugʻurta mukofoti oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 1,5 barobar oshgan boʻlsa-da, sugʻurta tushumi aholi jon boshiga 50 ming soʻmdan toʻgʻri kelgan.
Ushbu sohaning mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotidagi ulushi atigi 0,4 foizni tashkil etmoqda. Qiyos uchun, bu koʻrsatkich Janubiy Koreyada 11 foiz, Germaniyada 6 foiz, Rossiyada 1,5 foizni tashkil etadi.
Buning asosiy sabablaridan biri – sugʻurta xizmatlari yetarli darajada jozibador emasligi. Misol uchun, oʻtgan olti oyda umumiy sugʻurta tarmogʻida 887 milliard soʻm sugʻurta mukofoti yigʻilgan boʻlsa-da, ushbu davrda mijozlarga toʻlangan sugʻurta qoplamasining hajmi mukofotning atigi 11 foiziga toʻgʻri kelgan. Dunyoda esa bu koʻrsatkich oʻrtacha 50-60 foizdir.
Yigʻilishda Moliya vazirligi huzuridagi Sugʻurta nazorati davlat inspeksiyasini bugungi kun talablaridan kelib chiqqan holda tubdan isloh qilish masalasi muhokama etildi.
Sohaga nazoratchi emas, ilgʻor va zamonaviy standartlarni joriy etadigan, barcha ishtirokchilar oʻrtasida chinakam raqobat muhitini yaratib, sugʻurta bozorini rivojlantiradigan tuzilma kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois ushbu inspeksiyani tugatib, Sugʻurta bozorini rivojlantirish agentligi tashkil etish taklif qilindi. Mutasaddilarga sugʻurta sohasini oʻrta va uzoq muddatli rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish, 2022-yilgacha aholi jon boshiga toʻgʻri keladigan sugʻurta mukofoti hajmini 3 baravar, sohaning yalpi ichki mahsulotdagi ulushini esa 2 baravar oshirish vazifasi qoʻyildi.
Avvalo, aholi va tadbirkorlarning sugʻurtaga ishonchini oshirish zarurligi taʼkidlandi. Moliya vazirligi hamda Monopoliyaga qarshi kurashish qoʻmitasiga sugʻurta daʼvolarini koʻrib chiqish muddatlari va hujjatlarini qisqartirish, sugʻurta hodisasini adolatli baholash va toʻlovlarni tezkor toʻlash tizimini joriy qilish vazifasi topshirildi.
Sugʻurta tashkilotlarining investitsiya faoliyatini qoʻllab-quvvatlash mexanizmlarini kengaytirish yuzasidan topshiriqlar berildi. Jumladan, sugʻurta kompaniyalarining lizing faoliyati bilan shugʻullanishini ragʻbatlantirish va lizing xizmatlari boʻyicha soliqqa tortish tizimini takomillashtirish vazifalari belgilandi.
Iqtisodiyot tarmoqlarini sugʻurta xizmatlari bilan qamrab olish muhimligi qayd etildi. Moliya vazirligi hamda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga qishloq xoʻjaligi mahsulotlari eksportini sugʻurtalash xarajatlarining bir qismini davlat tomonidan subsidiyalash mexanizmlarini joriy etish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Milliy sugʻurta kompaniyalarining xalqaro moliya bozorlariga chiqishini taʼminlash, ilgʻor korporativ boshqaruv tizimini joriy qilish orqali xalqaro reytinglar olish boʻyicha ham aniq vazifalar belgilandi.
Sugʻurta sohasida zamonaviy kadrlar tayyorlash, mutaxassislarni nufuzli xorijiy bilim yurtlarida oʻqitish va yetakchi kompaniyalarda malakasini oshirish masalalariga ham eʼtibor qaratildi.
Mamlakatimizda majburiy tibbiy sugʻurta tizimini joriy qilish haqida soʻz borar ekan, davlatimiz rahbari bunga puxta tayyorgarlik koʻrish, tibbiy xizmatlarning minimal ijtimoiy paketini shakllantirish kerakligini taʼkidladi.

Обсуждены вопросы развития страхового рынка
Услуги страхования являются одним из средств защиты экономики от разного рода финансовых рисков. Однако место таких услуг на отечественном финансовом рынке пока несущественно.
За минувшие шесть месяцев текущего года объем страховых премий, собранных профильными организациями, вырос в 1,5 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Но в пересчете на душу населения на каждого человека приходятся 50 тысяч сумов страховых премий.
Доля данной сферы в валовом внутреннем продукте нашей страны достигла лишь 0,4 процента. Для сравнения: в Южной Корее этот показатель составляет 11 процентов, в Германии - 6 процентов, в России - 1,5 процента.
Одной из причин проблем в сфере является низкая привлекательность страховых услуг. Так, если за минувшие шесть месяцев собрано страховых премий в общей сложности на 887 миллиардов сумов, то страховые возмещения, выплаченные клиентам за этот же период, составили всего 11 процентов от этой суммы. В мире этот показатель составляет в среднем 50-60 процентов.
На совещании обсуждены вопросы коренного реформирования Государственной инспекции по страховому надзору при Министерстве финансов исходя из современных требований.
Сфере нужна не контролирующая, а такая структура, которая будет внедрять передовые современные стандарты, создавать реальную конкурентную среду для всех участников, развивать рынок страхования, сказал Шавкат Мирзиёев.
Предложено ликвидировать данную инспекцию и организовать Агентство по развитию страхового рынка. Ответственным лицам поручено разработать стратегию средне- и долгосрочного развития страховой сферы, вдвое увеличить объем страховых премий на душу населения, а также втрое - долю сферы в ВВП страны до 2022 года.
Отмечалось, что следует повышать доверие населения и предпринимателей к страхованию. Перед Министерством финансов и Антимонопольным комитетом поставлена задача сократить сроки и перечень документов для рассмотрения страховых претензий, внедрить систему справедливой оценки страхового случая и оперативной выплаты платежей.
Указано на необходимость расширения механизмов поддержки инвестиционной деятельности страховых организаций. В частности, определены задачи по стимулированию занятия страховыми компаниями лизинговой деятельностью и совершенствованию системы налогообложения лизинговых операций.
Подчеркнута важность охвата страховыми услугами отраслей экономики. Министерству финансов и Министерству инвестиций и внешней торговли даны указания по внедрению механизмов субсидирования части расходов на страхование экспорта сельскохозяйственной продукции.
Определены конкретные задачи по обеспечению выхода отечественных страховых компаний на международный финансовый рынок, внедрению передовых систем корпоративного управления и получению международных рейтингов.
Отдельное внимание уделено вопросам подготовки современных кадров в области страхования, обучения и повышения квалификации специалистов в престижных учебных заведениях и ведущих компаниях за рубежом.
Говоря о введении системы обязательного медицинского страхования, глава государства подчеркнул необходимость тщательной подготовки к новой системе и формирования минимального социального пакета медицинских услуг.