Tadbirkorlikni rivojlantirishda hududlardagi qoʻshimcha imkoniyatlar tahlil qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 20-avgust kuni mutlaqo yangi tizim, tartib va yondashuvlar asosida iqtisodiy faollikni oshirish hamda har bir tuman va shaharga qoʻshimcha zaxira yaratish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Karantin talablari yumshatilgani tufayli mamlakatimizda iqtisodiy faollik osha boshladi. Savdo, ishlab chiqarish, xizmat koʻrsatish va boshqa sohalardagi tadbirkorlik faoliyati tiklanib, daromadlarni koʻpaytirishga imkoniyat paydo boʻldi.
Yigʻilishda tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha shahar va tumanlardagi qoʻshimcha imkoniyatlar tahlil qilinib, ularni ishga solish choralari belgilandi.
Joriy yil 1-dekabrga qadar 500 milliard soʻm qoʻshimcha zaxira shakllantirishga toʻliq imkoniyat borligi aniq hisob-kitob qilingan. Ushbu mablagʻlar ehtiyojmand aholini qoʻllab-quvvatlash uchun respublika byudjetidan berilayotgan pullarga qoʻshimcha resurs boʻladi.
Avgust oyida 20 ming, sentyabrda 26 mingta korxona faoliyatini toʻliq quvvatga olib chiqish, ularning pandemiya tufayli toʻplanib qolgan mahsulotlarini sotish uchun shart-sharoitlar yaratish zarurligi taʼkidlandi. Buning uchun yirik shaharlarda qoʻshimcha savdo joylari tashkil etish, talab yuqori boʻlgan isteʼmol mahsulotlarini toʻliq elektron savdo tizimlariga joylashtirish vazifasi yuklatildi. Xomashyo olib kelish yoki eksportda qiynalayotgan korxonalarning transport-logistika masalalarini hal etish boʻyicha topshiriq berildi.
Viloyat hokimlari Biznes-ombudsman, Bojxona qoʻmitasi bilan birga 1-oktyabrgacha tadbirkorlar tomonidan keltirilgan texnologik uskunani ishga tushirish hamda ular uchun yer, bino, elektr, gaz va boshqa muhandislik-kommunikatsiya masalalarini hal qilish zarurligi qayd etildi.
Hududlarda tadbirkorlikni yana-da rivojlantirish boʻyicha zaxiralar koʻpligi koʻrsatib oʻtildi. Misol uchun, davlat tomonidan ajratilgan subsidiya va kam foizli kredit evaziga Forish tumanida 100 ta quduq qazilib, oborotdan chiqib ketgan 2 ming 700 gektar yerda 6 ta tokzor tashkil etildi. Buning natijasida 2,5 ming yangi ish oʻrni yaratilib, byudjetga qoʻshimcha tushum taʼminlanadi.
Shuningdek, Taxiatosh tumanida Issiqlik elektr stansiyasining tashlanma issiq suvidan foydalanib, 54 gektarda 7 ta gidroponika issiqxonasi barpo etilmoqda. Buning hisobiga joriy yilda 500 ta ish oʻrni yaratiladi va qoʻshimcha soliq manbai paydo boʻladi.
Davlatimiz rahbari barcha hududlarda shunday imkoniyatlar borligini taʼkidlab, ularni oqilona ishga solish, kooperatsiya orqali yangi korxonalarni qoʻllab-quvvatlash zarurligini taʼkidladi.
Yana bir zaxira – erkin iqtisodiy zonalardagi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan taʼminlangan 1 ming gektardan ziyod boʻsh yer maydonlari. Ularda 17 ming ish oʻrni yaratiladigan 120 ta loyihani amalga oshirish mumkin. Yigʻilishda ushbu loyihalarni puxta shakllantirib, tezroq ishga tushirish muhimligi qayd etildi.
"Yashirin iqtisodiyot"ni qisqartirish va shu orqali qoʻshimcha zaxiralarni shakllantirish topshirigʻi beriildi. Bunday qoʻshimcha zaxiralar, shu jumladan, aholining ehtiyojmand qatlamini qoʻllab-quvvatlash uchun muhim manba boʻladi.
Qoʻshimcha zaxirlarning sarflanishi ustidan jamoatchilik nazoratini oʻrnatish va bu borada mahalliy kengashlar faoliyatini yana-da kuchaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda ishsiz yoshlar va xotin-qizlar bandligini taʼminlash masalasiga alohida ahamiyat qaratildi. Bosh vazir oʻrinbosariga ularni talab yuqori boʻlgan kasblar va tadbirkorlikka oʻqitish, shu asosda biznesini yoʻlga qoʻyishda moliyaviy qoʻllab-quvvatlash tartibini joriy etish vazifasi yuklatildi. Bu ishlarni tizimli amalga oshirish maqsadida, mamlakatimizda joriy etilgan "temir daftar"lar singari, ishsiz yoshlar boʻyicha alohida ("Yoshlar daftari"), ishsiz va boquvchisiz xotin-qizlar boʻyicha alohida ("Ayollar daftari") roʻyxatlar shakllantirib, har biri bilan yangi tizim, yangicha tartibda manzilli ishlash muhimligi taʼkidlandi.
Videoselektor yigʻilishida soʻzga chiqqan hokimlar tadbirkorlikni rivojlantirish, qoʻshimcha zaxiralarni shakllantirishga doir rejalari yuzasidan axborot berdi.

Состоялся анализ дополнительных возможностей для развития предпринимательства в регионах
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 20 августа состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам повышения экономической активности и формированию дополнительных резервов на основе совершенно новых механизмов и подходов.
Благодаря смягчению требований карантина в стране наблюдается рост экономической активности. Возобновилась предпринимательская деятельность в торговле, производстве, сфере услуг и других направлениях, появилась возможность увеличить доходы.
На совещании проанализированы дополнительные возможности для развития предпринимательства в городах и районах, определены меры по их задействованию.
Подсчитано, что имеются все возможности для формирования до 1 декабря текущего года дополнительного резерва в размере 500 миллиардов сумов. Эти средства станут вспомогательным ресурсом для поддержки нуждающихся слоев населения.
Отмечена необходимость полного восстановления деятельности 20 тысяч предприятий до конца августа и 26 тысяч – в сентябре, содействия им в реализации накопившейся из-за пандемии продукции. Поставлена задача создать дополнительные объекты торговли в крупных городах, вывести востребованные потребительские товары на электронные торговые площадки. Подчеркнута важность решения транспортно-логистических вопросов предприятий, столкнувшихся с трудностями при импорте сырья и экспорте товаров.
Хокимам областей поручено до 1 октября принять совместно с Бизнес-омбудсманом и Таможенным комитетом меры по запуску ввезенного предпринимателями технологического оборудования, решить проблемные вопросы, связанные с землей, сооружениями, электро- и газоснабжением, инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
Указано на наличие в регионах больших резервов для дальнейшего развития предпринимательства. К примеру, благодаря государственным субсидиям и низкопроцентным кредитам в Фаришском районе пробурено 100 скважин воды и заложено 6 виноградников на 2,7 тысячи гектарах выбывших из оборота земель. В результате создано 2,5 тысячи новых рабочих мест, увеличатся поступления в бюджет.
Кроме того, на 54 гектарах в Тахиаташском районе строится 7 гидропонных теплиц с использованием сточных вод теплоэлектростанции. За счет этого в текущем году будет создано 500 рабочих мест и появится дополнительный источник налогов.
Отметив, что такие возможности есть во всех регионах, глава государства указал на необходимость их грамотного использования, поддержки новых предприятий через кооперацию.
Еще один резерв – это более 1 тысячи гектаров неиспользуемых земель в свободных экономических зонах, которые обеспечены инженерно-коммуникационными сетями. На этих площадях можно реализовать 120 проектов, предусматривающих создание 17 тысяч рабочих мест. На совещании отмечена важность всесторонней проработки и скорейшего запуска этих проектов.
Даны поручения по увеличению налоговых поступлений посредством сокращения доли "теневой экономики" и задействования дополнительных резервов, которые станут важным источником поддержки нуждающихся слоев населения.
Также указано на необходимость установления общественного контроля за расходованием средств, поступивших от дополнительных резервов, дальнейшего усиления деятельности местных кенгашей народных депутатов в этом направлении.
На совещании особое внимание уделено вопросам обеспечения занятости безработной молодежи и женщин. Перед заместителем Премьер-министра поставлена задача внедрить порядок обучения их востребованным профессиям и предпринимательству с последующей финансовой поддержкой налаживания бизнеса. В целях системной организации этой работы поручено сформировать аналогичные внедренной "железной тетради" отдельные списки – "молодежную тетрадь" для безработной молодежи и "женскую тетрадь" для безработных и не имеющих кормильца женщин, и адресно работать по ним на основе новой системы и нового порядка.
Выступившие на видеоселекторном совещании хокимы представили информацию о планируемой работе по развитию предпринимательства и обеспечению поступлений в бюджет.