Tashqi ishlar vazirligida uchrashuv
O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov 20-aprel kuni O'mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligi Bosh kotibi Badr bin Hamad al-Busaidiy boshchiligidagi delegatsiya a'zolari bilan uchrashdi.
Tomonlar o'zaro hamkorlik tarixidagi muhim sana – mamlakatlarimizda 22-aprel kuni nishonlanadigan O'zbekiston bilan O'mon o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatilganining 25-yilligi bilan bir-birini tabrikladilar.
Muloqot chog'ida barcha sohalardagi hamkorlikni kengaytirishdan ikki tomon ham birdek manfaatdor ekani, buning uchun zarur salohiyat mavjudligi qayd etildi. Bu masalalar O'monning mamlakatimizdagi elchixonasi va tez orada Maskat shahrida ochiladigan O'zbekiston elchixonasi faoliyatining asosi bo'lishi lozimligi ta'kidlandi.
O'mon moliyaviy va konsultativ ko'magi asosida qurilib, jihozlanayotgan O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutining yangi binosi madaniy-gumanitar sohadagi samarali aloqalarning yorqin namunasi ekani qayd etildi.
Xalqaro siyosatning dolzarb jihatlari yuzasidan fikr almashildi.
Shu kuni O'zbekiston – O'mon vazirliklari o'rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning beshinchi raundi bo'lib o'tdi. Unda mamlakatlarimiz hamkorligini rivojlantirish istiqbollari, tomonlarni qiziqtirgan ko'plab masalalar muhokama qilindi.
O'zbekiston – Turkmaniston – Eron – O'mon transport koridori mexanizmlarining ishga tushirilishi nuqtai nazaridan transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikka alohida e'tibor qaratildi.
O'mon delegatsiyasi mamlakatimizning qator vazirlik va idoralarida o'zaro hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan muzokaralar o'tkazadi.

Встреча в Министерстве иностранных дел
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов 20 апреля встретился с делегацией Султаната Оман во главе с Генеральным секретарем Министерства иностранных дел Бадром бин Хамадом аль-Бусаиди.
Стороны обменялись поздравлениями в связи со знаменательной датой в истории двустороннего сотрудничества – 25-летием установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Оманом, которое отмечается 22 апреля.
В ходе переговоров особо отмечались обоюдная заинтересованность в расширении сотрудничества в различных областях и наличие для этого необходимого потенциала. Эти вопросы должны стать одной из главных задач посольства Омана в нашей стране и открывающегося в скором времени посольства Узбекистана в городе Маскате.
Стороны с удовлетворением отметили, что ярким символом плодотворных двусторонних связей в культурно-гуманитарной сфере является новое здание Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан, строительство и оснащение которого завершается при финансовом и консультативном содействии Омана.
Были обсуждены актуальные аспекты международной политики.
В тот же день состоялся пятый раунд узбекско-оманских межмидовских политических консультаций, в ходе которых обстоятельно и предметно были обсуждены ключевые вопросы двусторонней повестки дня в контексте обоюдного стремления к укреплению сотрудничества в различных областях.
Отдельное внимание было уделено взаимодействию в транспортно-коммуникационном секторе с акцентом на запуск механизмов транспортного коридора Узбекистан – Туркменистан – Иран – Оман.