Tashqi ishlar vazirligida uchrashuv
O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov 20-aprel kuni O'mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligi Bosh kotibi Badr bin Hamad al-Busaidiy boshchiligidagi delegatsiya a'zolari bilan uchrashdi.
Tomonlar o'zaro hamkorlik tarixidagi muhim sana – mamlakatlarimizda 22-aprel kuni nishonlanadigan O'zbekiston bilan O'mon o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatilganining 25-yilligi bilan bir-birini tabrikladilar.
Muloqot chog'ida barcha sohalardagi hamkorlikni kengaytirishdan ikki tomon ham birdek manfaatdor ekani, buning uchun zarur salohiyat mavjudligi qayd etildi. Bu masalalar O'monning mamlakatimizdagi elchixonasi va tez orada Maskat shahrida ochiladigan O'zbekiston elchixonasi faoliyatining asosi bo'lishi lozimligi ta'kidlandi.
O'mon moliyaviy va konsultativ ko'magi asosida qurilib, jihozlanayotgan O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutining yangi binosi madaniy-gumanitar sohadagi samarali aloqalarning yorqin namunasi ekani qayd etildi.
Xalqaro siyosatning dolzarb jihatlari yuzasidan fikr almashildi.
Shu kuni O'zbekiston – O'mon vazirliklari o'rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning beshinchi raundi bo'lib o'tdi. Unda mamlakatlarimiz hamkorligini rivojlantirish istiqbollari, tomonlarni qiziqtirgan ko'plab masalalar muhokama qilindi.
O'zbekiston – Turkmaniston – Eron – O'mon transport koridori mexanizmlarining ishga tushirilishi nuqtai nazaridan transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikka alohida e'tibor qaratildi.
O'mon delegatsiyasi mamlakatimizning qator vazirlik va idoralarida o'zaro hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan muzokaralar o'tkazadi.

On meeting with MFA Secretary General of Oman and bilateral political consultations
On April 20, 2017, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the delegation of the Sultanate of Oman headed by the Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs Sayyid Badr bin Hamad al Busaidi, who arrived in Uzbekistan to attend bilateral negotiations.
At the beginning of the meeting, the sides exchanged congratulations on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Oman, which will be celebrated in our countries on April 22.
The parties expressed mutual interest in expanding cooperation in all possible areas and the availability of the necessary capacity for this. These issues should be at the center of activities of the Embassy of Oman in Tashkent, and the Embassy of Uzbekistan that is going to be opened soon in the city of Muscat.
The sides noted with satisfaction that the new building of the Institute of Oriental Studies named after Abu Rayhan Beruni under the Academy of Sciences of Uzbekistan is an outstanding symbol of fruitful bilateral ties in the cultural and humanitarian spheres, construction and equipment of which are being completed with the financial and advisory assistance of Oman.
During the conversation, topical aspects of international politics were also discussed.
On the same day, the fifth round of the Uzbek-Oman inter-ministerial political consultations were held, where key issues of the bilateral agenda thoroughly and substantively discussed in the context of a mutual desire to strengthen cooperation in various fields were.
A special attention was paid to interaction in the transport and communication sector with an emphasis on launching the mechanisms of the transport corridor Uzbekistan-Turkmenistan-Iran-Oman.