Tinchlikni mustahkamlash yo'lida hamkorlik
Avval xabar qilinganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan 2-3-sentabr kunlari tashrif bilan Pekin shahrida bo'ldi.
Davlatimiz rahbari 3-sentabr kuni Pekin shahrida Ikkinchi jahon urushida qozonilgan G'alabaning 70-yilligiga bag'ishlab o'tkazilgan tantanali marosimlarda ishtirok etdi.
Xitoy xalqi o'sha yillardagi siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy qiyinchiliklarga qaramay mardonavor kurashib, Ikkinchi jahon urushining hur fikrli insoniyat foydasiga yakunlanishiga ulkan hissa qo'shgan.
Pekin shahridagi Tyananmen maydonida ushbu g'alabaning 70-yilligiga bag'ishlab o'tkazilgan harbiy parad umumbashariy ahamiyat kasb etdi. Unda o'ttizga yaqin mamlakatdan davlat va hukumat rahbarlari, BMT, ShHT kabi xalqaro tuzilmalar rahbarlari qatnashdi.
Harbiy parad o'tkazishdan ko'zlangan asosiy maqsad xalqlar ozodligi yo'lida jon fido qilgan insonlar xotirasiga hurmat bajo keltirish, dunyoda tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashda hamkorlikni kuchaytirish, yosh avlod qalbida tinchlikni qadrlash tuyg'ularini shakllantirishdir.
Davlatimiz rahbarining Pekinda o'tkazilgan tantanali marosimlarda ishtirok etishi mamlakatimizning dunyoda tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlashga intilishi, shu bilan birga, O'zbekiston va Xitoy xalqlari o'rtasidagi do'stlik va hamkorlikning yorqin ifodasi bo'ldi.
Tashrif asnosida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan uchrashdi.
O'zbekiston bilan Xitoy o'rtasidagi strategik sheriklik munosabatlari tobora mustahkamlanib bormoqda. Siyosat, iqtisodiyot, savdo, sanoat, moliya, qurilish, ilm-fan, ta'lim, madaniyat sohalaridagi keng ko'lamli hamkorlik izchil rivojlanmoqda.
Xitoy O'zbekistonning eng yirik savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sheriklaridan biridir. O'zaro tovar ayirboshlash hajmi izchil o'sib borayotir. Xususan, 2014-yilda bu ko'rsatkich 4,7 milliard AQSh dollariga yetgan. Joriy yilning birinchi yarmida o'zaro savdo aylanmasi 11,7 foiz o'sgan.
Mamlakatimizda xitoylik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda tuzilgan 582 korxona faoliyat yuritmoqda. Ularning saksondan ziyodi to'laligicha Xitoy investitsiyalari hisobiga tashkil etilgan. Yurtimizda Xitoyning yetmishdan ortiq kompaniyasi o'z vakolatxonasini ochgan.
2013-yilda tashkil etilgan O'zbekiston – Xitoy yuqori texnologiyalar sanoat parki – "Jizzax" maxsus industrial zonasida mobil telefonlar, tikuv mashinalari, qurilish materiallari, quyosh kollektorlari va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
"O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyati va Xitoyning China Railway Tunnel Group kompaniyasi hamkorligida qurilayotgan Angren – Pop temir yo'li O'zbekiston bilan Xitoy o'rtasida eng qisqa temir yo'l tarmog'ining ahamiyat jihatidan muhim bo'g'iniga aylanadi. Bu mamlakatlarimiz o'rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikning yanada kengayishiga xizmat qiladi.
Xitoy Milliy neft-gaz korporatsiyasi (CNPC) mamlakatimizdagi uglevodorod konlarini qidirish va qazish ishlarida faol ishtirok etmoqda. O'rta Osiyo – Xitoy gaz quvuri quvvatlarini oshirish, Xitoyga uzluksiz tabiiy gaz yetkazib berishni ta'minlash, Muborak gaz-kimyo majmuasida tabiiy gazni chuqur qayta ishlash bo'yicha hamkorlikda ish olib borilmoqda.
"PoliTeknoloji" kompaniyasi bilan hamkorlikda Angrenda avtomobil va qishloq xo'jaligi texnikasi uchun shinalar hamda konveyyer lentasi ishlab chiqarish yo'lga qo'yilmoqda.
"O'zbekiston – Xitoy" hamda "Xitoy Xalq Respublikasi – Markaziy Osiyo mamlakatlari" do'stlik jamiyatlari o'zaro aloqalarni mustahkamlashda muhim omil bo'lmoqda.
Fan-texnika muassasalari o'rtasida ilmiy hamkorlik, oliy o'quv yurtlari orasida talabalar almashuvi kengaymoqda. Xitoyda o'zbek tili, O'zbekistonda xitoy tili o'rgatilmoqda. Mamlakatlarimizda o'zaro madaniy muloqotni mustahkamlashga qaratilgan kino kunlari, badiiy ko'rgazmalar, festivallar o'tkazilmoqda.
Pekinda o'tgan oliy darajadagi muloqot chog'ida tomonlar o'zaro hamkorlikning bugungi holati, uni yanada rivojlantirish istiqbollarini atroflicha muhokama qildilar, o'zlarini qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov Xitoy Xalq Respublikasiga tashrifi doirasida 3-sentabr kuni XXR Davlat kengashi Bosh vaziri Li Ketsyan bilan uchrashdi.
Suhbat chog'ida Prezident Islom Karimovning ushbu tashrifi mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, o'zaro strategik sheriklik munosabatlarini izchil mustahkamlashga xizmat qilishi qayd etildi.
Tomonlar oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashdilar.
Shu bilan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimovning Xitoy Xalq Respublikasiga tashrifi nihoyasiga yetdi. Davlatimiz rahbarining Ikkinchi jahon urushi qurbonlari xotirasiga hurmat bajo keltirgani xayrli qadam, Xitoy rahbariyati bilan samarali muzokaralari xalqlarimiz manfaatlari yo'lidagi muhim amaliy tadbir bo'ldi.

Tinchlikni mustahkamlash yo'lida hamkorlik
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов по приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина 2-3 сентября с визитом посетил Пекин.
Глава нашего государства 3 сентября принял участие в торжественных мероприятиях, посвященных 70-й годовщине Победы во Второй мировой войне.
Китайский народ, несмотря на политические, социально-экономические трудности тех лет, героически сражался и внес огромный вклад в Победу во Второй мировой войне.
Проведенный военный парад на площади Тяньаньмэнь в Пекине, посвященный 70-й годовщине этой знаменательной даты, имеет общечеловеческое значение. В нем приняли участие главы государств и правительств почти из тридцати стран, руководители таких международных структур, как ООН, ШОС и другие.
Военный парад стал своеобразной данью уважения памяти тех, кто отдал свои жизни во имя свободы народов. Также он служит развитию сотрудничества в целях укрепления мира и безопасности на планете.
Участие главы нашего государства в проведенных в Пекине торжествах стало ярким свидетельством стремления нашей страны к укреплению мира и безопасности на всей планете и вместе с тем дальнейшего развития дружбы и сотрудничества между народами Узбекистана и Китая.
В ходе визита Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов встретился с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
Отношения стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем последовательно укрепляются. Динамично развивается сотрудничество в сфере политики, экономики, торговли, промышленности, финансов, строительства, науки, образования, культуры.
Китай ― один из крупнейших торгово-экономических и инвестиционных партнеров Узбекистана. Последовательно растет объем взаимного товарооборота. В частности, в 2014 году этот показатель достиг 4,7 миллиарда долларов США. В первой половине текущего года рост товарооборота между нашими странами составил 11,7 процента.
В Узбекистане действуют 582 предприятия, созданных совместно с китайскими предпринимателями, более 80 из них организованы полностью за счет инвестиций Китая. В нашей стране свои представительства открыли свыше 70 китайских компаний.
В организованном в 2013 году узбекско-китайском промышленном парке высоких технологий – специальной индустриальной зоне "Джизак" производятся мобильные телефоны, швейные машины, строительные материалы, солнечные коллекторы и другая востребованная продукция.
Строящаяся акционерным обществом "Узбекистон темир йуллари" совместно с китайской компанией "China Railway Tunnel Group" железная дорога Ангрен–Пап станет важнейшим звеном кратчайшей железнодорожной магистрали между Узбекистаном и Китаем. Это послужит дальнейшему расширению торгово-экономического сотрудничества между нашими странами.
Национальная нефтегазовая корпорация Китая (CNPC) активно участвует в поисково-разведочных работах и разработке углеводородных месторождений в нашей стране. Ведется совместная работа по увеличению мощностей газопровода Средняя Азия–Китай, обеспечению бесперебойной поставки природного газа в Китай, глубокой переработке природного газа на Мубарекском газохимическом комплексе.
Совместно с компанией "ПолиТекнолоджи" в Ангрене налаживается производство шин для автомобилей, сельскохозяйственной техники, а также конвейерных лент.
Общества дружбы "Узбекистан – Китай" и "Китайская Народная Республика – страны Центральной Азии" служат важным фактором укрепления наших взаимосвязей.
Неуклонно расширяются взаимодействие между научно-техническими учреждениями двух стран, обмен студентами и сотрудничество между высшими учебными заведениями. В Китае активно изучается узбекский язык, в Узбекистане - китайский. В наших странах проводятся Дни кино, художественные выставки, фестивали и другие культурные мероприятия.
В ходе состоявшихся в Пекине переговоров на высшем уровне стороны обстоятельно обсудили нынешнее состояние сотрудничества, перспективы его дальнейшего развития, обменялись мнениями по региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов в рамках визита в Китайскую Народную Республику 3 сентября встретился с Премьер-министром Государственного совета КНР Ли Кэцяном.
Отмечалось, что нынешний визит Президента Ислама Каримова послужит дальнейшему развитию сотрудничества между нашими странами, укреплению стратегического партнерства.
Стороны подробно обменялись мнениями по вопросам реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей, всестороннего развития сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной сферах.
На этом визит Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в Китайскую Народную Республику завершился. Проявленное главой нашего государства уважение к памяти жертв Второй мировой войны стало выражением самых благородных чувств, плодотворные и конструктивные переговоры с руководством Китая ― важным событием на благо интересов наших народов.