10218 23-Yanvar, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 127 Kb)
Avval xabar qilinganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan yaqindan tanishish, xalq bilan uchrashish va muloqot qilish maqsadida 20-21-yanvar kunlari Qoraqalpog'iston Respublikasida bo'ldi.
Qoraqalpog'istonning boy tabiiy zaxiralari, sanoat korxonalari, fidoyi va mehnatkash xalqi mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo'shmoqda. Qo'ng'irot soda zavodi, Ustyurt gaz-kimyo majmuasi, o'nlab qo'shma korxonalar iqtisodiyotimizni rivojlantirish, aholini ish bilan ta'minlashda muhim omil bo'lmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tashrifi Qoraqalpog'iston hayotida yangi istiqbollar ochdi. Davlatimiz rahbari 20-yanvar kuni sog'liqni saqlash, aholini ijtimoiy himoyalash, ta'lim, qishloq xo'jaligi sohalari muassasalarida bo'lib, ularda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Odamlar bilan muloqotda bo'ldi. Qoraqalpog'iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoitlari yaratish bo'yicha yig'ilish o'tkazdi.
Prezidentimiz Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrifining ikkinchi kuni Nukus shahrida quriladigan polimer mahsulotlari zavodi uchastkasiga tashrif buyurdi. Ushbu zavodda yiliga 8 ming tonna polietilen truba, qadoqlash mahsulotlari ishlab chiqariladi. Zamonaviy texnologiya bilan jihozlanadigan korxonada yuzdan ortiq ish o'rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari mazkur korxona bilan yonma-yon barpo etiladigan energiya tarmog'i mahsulotlari ishlab chiqaradigan zavod loyihasi bilan ham tanishdi. Bu yerda Yaponiya, Shveytsariya, Italiya kabi mamlakatlarda tayyorlangan texnologiyalar asosida zamonaviy transformatorlar, fotoelektrostansiya detallari, avtomatik elektr hisoblagichlar ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Aholi ehtiyoji uchun turli tovarlar ishlab chiqarish, biznes subyektlarining barqaror ishlashi va hayot sifatini ta'minlashda kimyo sanoati va energetika tarmog'i alohida o'rin tutadi. Shu bois mamlakatimizda ushbu sohalarni izchil rivojlantirish, yangi korxonalar tashkil etish orqali import qilinayotgan mahsulotlarni mahalliylashtirishga katta e'tibor qaratilmoqda. Mazkur ikki zavod bu boradagi ishlarning amaliy samaralaridandir. Ularda tayyorlanadigan mahsulotlar iqtisodiyotning ko'plab jabhalarida qo'llanilishi, import o'rnini to'ldirib, eksportga yo'naltirilishi bilan ulkan ahamiyat kasb etadi.
Korxonalarni mamlakatimiz mustaqilligining 26-yillik ayyomiga foydalanishga topshirish zarurligi, bu xalqimizga munosib bayram tuhfasi bo'lishi alohida ta'kidlandi.
Prezidentimiz mazkur zavodlar qurilishi boshlanishi bilan tanishdi. Pudratchi va quruvchilar bilan suhbatlashdi, ushbu mas'uliyatli ishda ularga muvaffaqiyatlar tiladi.
Davlatimiz rahbari zamonaviy shaharsozlik talablari asosida rekonstruksiya qilingan Nukus temir yo'l vokzalini borib ko'rdi. Bino peshtoqlari milliy naqshlar bilan bezatilgan. Kutish zali, ona va bola xonasi, tibbiyot xonasi va boshqa xonalarda yo'lovchilar uchun keng qulayliklar yaratilgan.
Prezidentimiz bu yerda xizmat turlarini ko'paytirish, xizmat ko'rsatish madaniyatini yuksaltirish, yo'lovchilar uchun qulayliklarni yanada oshirish zarurligini ta'kidladi.
Shavkat Mirziyoyev Ibroyim Yusupov nomidagi iqtidorli bolalar maktabi qurilish uchastkasiga tashrif buyurdi.
O'zbekiston va Qoraqalpog'iston xalq shoiri, O'zbekiston Qahramoni I.Yusupov qoraqalpoq va o'zbek adabiyoti rivojiga ulkan hissa qo'shgan. Uning asarlari Vatanga muhabbat, ota-onaga hurmat, yurtga fidoyilik g'oyalari bilan yo'g'rilgan. Shu jihatdan atoqli shoir ijodi yoshlar tarbiyasida ma'naviy manba bo'lib xizmat qiladi.
Prezidentimiz kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish, yoshlarni kitobga mehr-muhabbat ruhida tarbiyalash masalalariga alohida e'tibor qaratmoqda. Davlatimiz rahbarining joriy yil 12-yanvarda qabul qilingan "Kitob mahsulotlarini chop etish va tarqatish tizimini rivojlantirish, kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini oshirish hamda targ'ibot qilish bo'yicha komissiya tuzish to'g'risida"gi farmoyishi ham ana shu e'tiborning amaliy ifodasidir.
Davlatimiz rahbari maktab loyihasini takomillashtirish, xususan, bino oldida maydon barpo etish va bu yerda Ibroyim Yusupov haykalini o'rnatish bo'yicha tavsiyalar berdi. Maktab bazasida kichik bosmaxona tashkil etib, turli adabiyotlarni tarjima qilib, chop etish lozimligi ta'kidlandi. Bu badiiy, ma'rifiy, ilmiy-ommabop, tarbiyaviy, yoshlarning intellektual salohiyatini oshirishga qaratilgan adabiyotlarni nashr qilish, ular bilan ta'lim muassasalarini ta'minlash ishlariga munosib hissa qo'shadi.
Prezidentimiz Toshkent pediatriya tibbiyot institutining Nukus filialida ham bo'ldi. Bu yerda ko'p tarmoqli bolalar klinikasi, o'yin maydonchasi, mehmonxona bunyod etilmoqda. Institutda haqiqiy ilmiy muhit yaratish, xorij tajribasini o'rganish, xalqaro klinikalar bilan hamkorlikni rivojlantirish, onalar va bolalar salomatligini samarali muhofaza qilish bo'yicha tavsiyalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga kirishish marosimidagi nutqida davlat organlari xalqqa xizmat qiladigan, barcha darajadagi hokimlar va rahbarlar aholi oldida hisobot beradigan tizim joriy etilishini ta'kidladi. Bugungi kunda joylarda ushbu tizimning muhim bo'g'ini bo'lgan Xalq qabulxonalari tashkil etilmoqda.
Davlatimiz rahbari O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog'iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasini borib ko'rdi. Bu yerda fuqarolarni qabul qilish, murojaatlarni ko'rib chiqish va saqlash zamonaviy axborot texnologiyalari asosida tashkil etilgan. Ona va bola xonasi, tibbiyot xonasi va boshqa xonalarda zarur sharoitlar, nogironlar uchun alohida qulayliklar yaratilgan.
Har bir murojaatni adolatli ko'rib chiqish va hal etish, rahbarlarning murojaatlar bilan ishlashini tahlil qilib borish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
Mamlakatimizning barcha hududlari kabi Qoraqalpog'iston Respublikasida ham keng ko'lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Jumladan, 2009-2016-yillarda hududning 134 qishloq massivida namunaviy loyihalar asosida 3 ming 650 uy-joy qurilib, foydalanishga topshirildi. Nukus shahrida 34 ko'p qavatli uy, zamonaviy amfiteatr, Yoshlar markazi, I.Savitskiy nomidagi Qoraqalpoq davlat san'at muzeyining yangi binolari, turli sport majmualari bunyod etildi. Bu boradagi ishlar izchil davom ettirilmoqda.
Prezidentimiz Nukusning Yernazar Olako'z ko'chasini rekonstruksiya qilish loyihasi bilan tanishdi. Rejaga ko'ra, ushbu markaziy ko'cha kengaytirilib, transport harakati uchun yanada qulaylik yaratiladi. Yo'l bo'yida ko'p qavatli uylar, savdo va maishiy xizmat ko'rsatish shoxobchalari quriladi.
Davlatimiz rahbari Imom Eshon Muhammad masjidida nuroniylar bilan suhbatlashdi. Unda xalqimiz turmush darajasini yanada oshirish, keksalarni e'zozlash, yoshlarni barkamol etib tarbiyalash haqida so'z bordi. Nuroniylar Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sifatida joylardagi ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi bilan tanishish maqsadida ilk tashrifini qoraqalpoq zaminidan boshlagani davlatimiz rahbarining Qoraqalpog'istonga, qoraqalpoq xalqiga bo'lgan yuksak hurmat-e'tiboridan dalolat ekanini, tashrif natijalari bu hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga xizmat qilishini ta'kidladi.

Последовательные реформы служат интересам человека
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, созидательной и благоустроительной работой и для диалога с народом 20-21 января посетил Республику Каракалпакстан.
Каракалпакстан благодаря своим богатым природным ресурсам, промышленным предприятиям, самоотверженному труду народа вносит достойный вклад в развитие нашей страны. Кунградский содовый завод, Устюртский газохимический комплекс, десятки совместных предприятий способствуют развитию экономики, обеспечению занятости населения.
Поездка Президента нашей страны Шавката Мирзиёева открыла новые перспективы в жизни Каракалпакстана. Глава нашего государства 20 января посетил учреждения здравоохранения, социальной защиты населения, образования, объекты сельского хозяйства, ознакомился с созданными в них условиями. Провел собрание, на котором обсуждались вопросы социально-экономического развития Республики Каракалпакстан, создания достойных условий для населения.
Глава нашего государства на второй день поездки в Республику Каракалпакстан посетил участок завода полимерной продукции, строящийся в городе Нукусе. На этом заводе будут производиться в год 8 тысяч тонн полиэтиленовых труб, упаковочная продукция. На предприятии, оснащенном современными технологиями, будет создано более ста рабочих мест.
Президент нашей страны также ознакомился с проектом завода по производству продукции для энергетической отрасли. Здесь намечается выпуск на основе новых технологий, разработанных в таких странах, как Япония, Швейцария, Италия, современных трансформаторов, деталей для фотоэлектростанций, автоматических электросчетчиков.
В производстве различных товаров, обеспечении устойчивой работы их производителей особую роль играет химическая промышленность и энергетика. В связи с этим уделяется большое внимание производству импортозамещающей продукции путем последовательного развития в стране данных отраслей, организации новых предприятий. Эти заводы являются результатами работы в данном направлении.
Особо подчеркивалась необходимость сдачи этих предприятий в эксплуатацию к 26-летию независимости нашей страны, что станет достойным праздничным подарком для нашего народа.
Президент нашей страны побеседовал с подрядчиками и строителями, пожелал им удачи в осуществлении этих больших, важных проектов.
Глава нашего государства осмотрел реконструированный на основе современных архитектурных требований Нукусский железнодорожный вокзал. Здание вокзала украшено национальным орнаментом. Созданы все удобства для пассажиров в зале ожиданий, медицинском кабинете, комнате матери и ребенка и других.
Президент нашей страны отметил необходимость увеличения здесь видов услуг, повышения культуры обслуживания.
Шавкат Мирзиёев побывал на участке строительства школы для одаренных детей имени Ибройима Юсупова.
Народный поэт Узбекистана и Каракалпакстана, Герой Узбекистана И.Юсупов внес огромный вклад в развитие каракалпакской и узбекской литературы. Его произведения пронизаны идеями любви к Родине, уважения родителей, преданности стране и народу. В этом смысле творчество известного поэта служит духовным источником воспитания молодежи.
Президент нашей страны уделяет особое внимание вопросам повышения культуры чтения, воспитания молодого поколения в духе любви и интереса к книге. Распоряжение главы нашего государства "О создании Комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения" от 12 января текущего года является практическим подтверждением такого внимания.
Поручено усовершенствовать проект школы, в частности, создать площадь и установить здесь памятник И.Юсупову. Подчеркивалась необходимость открытия на базе школы мини-типографии, осуществления перевода и издания различной литературы. Это станет достойным вкладом в пополнение художественной, просветительской, научно-популярной, воспитательной литературы, направленной на развитие интеллектуального потенциала молодежи, обеспечение такой литературой образовательных учреждений.
Глава нашего государства посетил также Нукусский филиал Ташкентского педиатрического медицинского института. Здесь строятся многопрофильная детская клиника, игровая площадка, гостиница. Были даны рекомендации по созданию в институте подлинно научной атмосферы, изучению международного опыта, развитию сотрудничества с ведущими клиниками зарубежных стран, эффективной охране здоровья матерей и детей.
Шавкат Мирзиёев на церемонии вступления в должность Президента Республики Узбекистан отметил, что будет внедрена система, при которой государственные органы будут служить народу, хокимы и руководители всех уровней будут отчитываться перед населением. В настоящее время на местах создаются народные приемные, являющиеся важным звеном этой системы.
Глава нашего государства ознакомился с народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан. Здесь прием граждан, рассмотрение и хранение их обращений организованы на основе современных информационных технологий. Созданы необходимые условия в комнате матери и ребенка, медицинском и других кабинетах, а также особые удобства для инвалидов.
Поручено справедливо рассматривать и своевременно решать вопросы по каждому обращению, анализировать работу руководителей с обращениями.
Как и во всех регионах нашей страны, широкомасштабная созидательная работа осуществляется и в Республике Каракалпакстан. В частности, в 2009-2016 годы на 134 сельских массивах региона построены по типовым проектам и сданы в эксплуатацию 3650 современных жилых домов. В городе Нукусе возведены 34 многоэтажных жилых дома, современный амфитеатр, Молодежный центр, новое здание Каракалпакского государственного музея искусств имени И.Савицкого, различные спортивные комплексы. Работа в этом направлении последовательно продолжается.
Президент нашей страны ознакомился с проектом реконструкции улицы Ерназара Олакуза города Нукуса. Эта центральная улица будет расширена, созданы еще большие удобства для транспортного движения, возведены многоэтажные жилые дома, объекты торговли и бытового обслуживания.
Глава нашего государства в мечети Имама Эшона Мухаммада побеседовал с аксакалами, где речь шла о дальнейшем повышении уровня жизни населения, почитании людей почтенного возраста, воспитании молодого поколения. Аксакалы отметили, что Шавкат Мирзиёев как Президент Республики Узбекистан в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах первым из регионов нашей страны посетил Республику Каракалпакстан. Это свидетельствует о высоком уважении и внимании главы нашего государства к Каракалпакстану, каракалпакскому народу. Результаты этого визита послужат дальнейшему социально-экономическому развитию региона.