16251 5-May, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 26 Kb)
Toshkent xalqaro aeroportida zamonaviy talablarga muvofiq yo'lovchilarga xizmat ko'rsatish sifati tubdan yaxshilanadi.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 4 maydagi qarori bilan Toshkentdagi xalqaro aeroportga O'zbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti Islom Karimov nomi berildi.
Hujjat bilan bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligida xalqaro aeroporti infratuzilmasi faoliyati samaradorligini yanada oshirish hamda yo'lovchilarga xizmat ko'rsatish sifatini tubdan yaxshilashga doir kompleks chora-tadbirlar dasturining har tomonlama tayyorlanishini va asoslanishini ta'minlash bilan shug'ullanuvchi maxsus komissiya tashkil etildi.
Bosh vazir "O'zbekiston havo yo'llari" milliy aviakompaniyasi, Davlat bojxona qo'mitasi, O'zbekiston Respublikasi Milliy xavfsizlik xizmatining Davlat chegaralarini himoya qiluvchi qo'mitasi, O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, O'zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi va Toshkent shahri hokimligi bilan birgalikda bir oy muddatda Kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqadi.
Dasturda quyidagi ustuvor vazifalarni bajarish o'z aksini topishi belgilangan:
rejim-qo'riqlash chora-tadbirlari tizimlarini takomillashtirish, shuningdek, aeroportda zamonaviy, shu jumladan, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish hisobiga yo'lovchilarning bojxona, chegara va immigratsiya tartibotlaridan o'tish vaqtini qisqartirish;
mavjud tarkibni tanqidiy tahlil qilish hamda bojxona, chegara va immigratsiya xizmatlari, ichki ishlar organlari va aeroportda xizmat ko'rsatish infratuzilmasi xodimlari barcha toifalarini tanlashga nisbatan talabchanlikni oshirish, ular tomonidan xizmat vakolatlarining har qanday tarzda suiiste'mol qilinishining oldini olish va ularga barham berish;
poytaxtga va respublikaga keladigan yo'lovchilar, mehmonlar va xorijiy delegatsiyalarga xizmat ko'rsatishning yuqori darajasini ta'minlash, O'zbekistonning bosh havo bandargohida o'zbek xalqiga qadimdan xos bo'lgan samimiy iltifot va mehmondo'stlik muhitini yaratish;
zarur qulay shart-sharoitlarni yaratishni nazarda tutgan holda aeroportning tegishli infratuzilma xizmatlari faoliyati samaradorligini ta'minlash, yo'lovchilarga xizmat ko'rsatish va ularning bagaji bilan ishlashning texnologik jarayonini optimallashtirish;
kuzatib qoluvchilar va kutib oluvchilar uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, maxsus ajratilgan hududda avtotransportlar to'xtash joylarini tashkil etish, obodonlashtirish masalalarini kompleks hal etish;
aeroportning barcha xizmatlari faoliyati samaradorligi va sifatini oshirish, shuningdek, yo'lovchilarga xizmat ko'rsatishning yanada qulay shart-sharoitlarini yaratish uchun ilg'or xorijiy tajribani o'rganish va joriy etish.

Международному аэропорту Ташкента присвоено имя Ислама Каримова.
Специальной комиссии во главе с премьер-министром поручено разработать программу улучшения инфраструктуры и качества обслуживания пассажиров в аэропорту Ташкента.
Постановлением Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 4 мая международному аэропорту Ташкента присвоено имя первого Президента страны Ислама Каримова.
Документом образована специальная комиссия во главе с премьер-министром Абдуллой Ариповым, которая займется всесторонней подготовкой и обоснованием Программы комплексных мер по дальнейшему повышению эффективности функционирования инфраструктуры и кардинальному улучшению качества обслуживания пассажиров в международном аэропорту столицы.
Премьер-министру совместно с Национальной авиакомпанией "Узбекистон хаво йуллари", Государственным таможенным комитетом, Комитетом по охране Государственной границы Службы национальной безопасности, Министерством внутренних дел, Министерством иностранных дел, Государственным комитетом по развитию туризма и хокимиятом Ташкента поручено разработать и представить на утверждение Программу комплексных мер в месячный срок.
Эта программа должна обеспечить практическую реализацию следующих приоритетных задач:
совершенствование систем режимно-охранных мер, а также сокращение времени прохождения пассажирами таможенных, пограничных и иммиграционных процедур за счет внедрения современных, в том числе информационно-коммуникационных технологий в аэропорту;
критический анализ действующего состава и повышение требовательности к отбору всех категорий работников таможенной, пограничной и иммиграционных служб, органов внутренних дел и инфраструктуры обслуживания в аэропорту, предупреждение и исключение любых проявлений злоупотребления ими служебными полномочиями;
обеспечение высокого уровня обслуживания пассажиров, гостей и зарубежных делегаций, прибывающих в столицу и республику, создание в главной воздушной гавани Узбекистана атмосферы искреннего радушия и гостеприимства, исконно присущих узбекскому народу;
эффективное функционирование соответствующих инфраструктурных служб аэропорта, оптимизация технологического процесса обслуживания пассажиров и их багажа, имея в виду создание необходимых комфортных условий;
создание необходимых условий для провожающих и встречающих лиц, организация стоянки автотранспорта на специально выделенной территории, комплексное решение вопросов благоустройства;
изучение и внедрение передового зарубежного опыта для повышения эффективности и качества функционирования всех служб аэропорта, а также создания более комфортных условий обслуживания пассажиров.