9006 7-Dekabr, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 27 Kb)
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 6-dekabr kuni "Navoiy" xalqaro intermodal logistika markazi faoliyatini takomillashtirish masalalariga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Mamlakatimizda transport infratuzilmasini yanada rivojlantirish va tranzit yuk tashuvlarini ko'paytirish masalalariga alohida e'tibor qaratilmoqda. Xalqaro integratsiya jarayonlarini faollashtirish, xususan, mintaqada savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishda mamlakatning transport-tranzit salohiyati muhim o'rin tutadi.
Shu maqsadda 2008-yili Navoiy shahri aeroporti bazasida xalqaro intermodal logistika markazi tashkil qilinib, O'zbekiston transport-tranzit salohiyatini yanada yuksaltirish hamda "Navoiy" erkin iqtisodiy zonasida ishlab chiqarilgan mahsulotlarni tashqi bozorlarga yetkazish yo'lga qo'yilgan edi.
Ushbu logistika markaziga avvalboshdan barcha turdagi soliq imtiyozlari va bojxona preferensiyalari berildi. Yo'ldosh infratuzilma barpo etildi, boshqaruv "Korean Air" kompaniyasiga topshirildi.
Biroq, markaz faoliyati tahlil qilinganda, shuncha qulaylik va imkoniyatlarga qaramay, terminal quvvatidan amalda to'liq foydalanilmayotgani aniqlandi. Yiliga 100 ming tonna yuk o'tkazish quvvatining 20 foizidan ham kamrog'i ishga solinmoqda, xolos. O'tgan sakkiz yil davomida ushbu aeroport orqali 300 ming tonna yuk tashilgani buni yaqqol tasdiqlaydi.
2017-yil yakuniga ko'ra, terminalda umumiy yuk aylanmasi 2016-yildagiga nisbatan 11 foiz yoki 33 ming tonnagacha kamayishi prognoz qilinmoqda.
Bunday holat yuzaga kelishiga bu sohaga bevosita mas'ul bo'lgan ayrim mansabdor shaxslarning beparvoligi, mas'uliyatsizligi, ushbu markazni chuqur o'ylangan strategiya asosida rivojlantirmagani sabab bo'ldi, dedi davlatimiz rahbari. Ko'p yillar mobaynida Navoiy aeroporti va logistika markazining noyobligi, jozibadorligi, boshqalardan ajralib turishi to'g'risida balandparvoz gaplardan nariga o'tilmadi.
Statistik ma'lumotlarga ko'ra, markazda kuniga o'rtacha ikkita parvoz amalga oshirilmoqda. Bu esa ushbu logistika markazi va aeroport salohiyatidan foydalanish darajasi maqtovdan ancha yiroq ekanini ko'rsatadi.
Ishni tashkil qilishga munosabatning qanchalar ayanchli holda bo'lganini shundan ham bilsa bo'ladiki, hozirgi kungacha "Navoiy" logistika markazi obyektlarini foydalanishga topshirish bo'yicha davlat qabuli amalga oshirilmagan, deb qayd etdi Prezidentimiz. Markazdagi yoqilg'i-moylash materiallarini saqlash sig'imlari ham oxirigacha qurib bitkazilmagan.
Vaholanki, xalqaro transport-tranzit sohasi, ayniqsa, havo transportida yuk tashish eng serdaromad sohalardan biridir. Misol uchun, Dubay xalqaro aeroporti yiliga 3 million tonnagacha yuk o'tkazib, 26 milliard dollarga yaqin daromad topadi. Qozog'iston Respublikasi Ostona shahrida bir yilda 1,5 million tonna yuk o'tkazish quvvatiga ega bo'lgan logistika markazini tashkil qilishni rejalashtirayotgani ham shundan. "Navoiy" logistika markazini bunday xablar bilan solishtirib bo'lmaydi. Bu holatda raqobat qilish juda qiyin.
Xorijiy yuk tashuvchilarni ko'p miqdorda va davomli jalb qilish ishni qanchalik unumli tashkil etishga bevosita bog'liq. "Navoiy" logistika markazi faoliyatida, aksincha, qator tizimli muammolar mavjud. Xususan, havo transportida yuk tashishni rivojlantirishga to'sqinlik qilayotgan asosiy omillardan biri tariflarning yuqoriligidir.
Davlatimiz rahbari aviatashuvlarning tarif siyosatini qayta ko'rib chiqish zarurligini ta'kidladi.
Mazkur logistika markazi jozibadorligini oshirishda "Navoiy" erkin iqtisodiy zonasi katta ahamiyatga ega bo'lishi kerak edi. Biroq, bu ham kutilgan natijani bermadi. Unda na yuqori qo'shimcha qiymatli eksportbop tovarlar, na ichki bozor uchun xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarish yo'lga qo'yilgan.
Xorijiy yuk tashuvchi subyektlar "Navoiy" logistika markazi imkoniyatlaridan foydalanishga qiziqish bildirmayapti. Buning asosiy sababi aviakerosin yetkazib berishda uzilishlar mavjudligidir. Bu turdagi yoqilg'iga bugungi kunda haftalik ehtiyoj 950 tonna ekaniga qaramay, neftni qayta ishlash zavodlari tomonidan atigi 600 tonna ajratilmoqda.
Transport kompaniyalari tomonidan muvofiqlashtirish ishlari ta'minlanmagani sababli multimodal tashish ham rivojlanmay qolgan. Bojxona tartib-taomillari uzoq davom etishi va transport vositalari chegarada bekor turib qolishi oqibatida yuklarni yetkazib berish muddati cho'zilib ketmoqda.
Mahalliy importchilarda ham o'z yuklarini "Navoiy" xabi orqali qabul qilib olishga qiziqish yo'q. Chunki infratuzilma talab darajasida rivojlantirilmagan. Import yuklarning aksariyati Toshkent aeroporti orqali kirib kelmoqda.
Shulardan kelib chiqqan holda, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev neft-gaz tarmog'i mutasaddilariga milliy aviakompaniya va boshqa xorijiy yuk tashuvchilarning aviakerosinga ehtiyojini o'z vaqtida va 100 foiz ta'minlash, haftalik yoqilg'i yetkazib berishni oshirish, bunda jahon bozoridagi narx-navoni inobatga olib ish tutish yuzasidan topshiriqlar berdi.
"O'zbekiston havo yo'llari" milliy aviakompaniyasiga tegishli tashkilotlar bilan birgalikda amaldagi tariflarni qayta ko'rib chiqib, optimal tarzda pasaytirish, logistika markazlari tajribasini o'rganish bo'yicha ishchi guruh tuzish vazifasi yuklandi. Milliy aviakompaniya Navoiy shahri aeroportiga dunyoning yetakchi yuk tashuvchi kompaniyalarini jalb qilish ishlarini yanada faollashtiradi, pochta yuklarini tashuvchi yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlik o'rnatib, "Navoiy" xabida mintaqaviy pochta-aloqa vositalari tuzilmasini tashkil etish kabi choralarni o'z ichiga olgan "yo'l xarita"sini ishlab chiqadi.
Shuningdek, bojxona organlari va samolyotda yuk tashuvchi tashkilotlar o'rtasida elektron ma'lumot almashuvi tizimini yo'lga qo'yish, "Navoiy" logistika markazi faoliyatini tubdan takomillashtirish va boshqa masalalar yuzasidan tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga topshiriqlar berildi.

Эффективное использование транспортно-транзитного потенциала – источник огромных доходов
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 6 декабря состоялось совещание, посвященное вопросам совершенствования деятельности международного интермодального центра логистики "Навои".
В нашей стране уделяется особое внимание вопросам дальнейшего развития транспортной инфраструктуры и увеличению объемов транзитных грузоперевозок. Транспортно-транзитный потенциал страны играет важную роль в активизации процессов международной интеграции, в частности, расширении торгово-экономического сотрудничества в регионе.
С этой целью в 2008 году на базе аэропорта города Навои организован международный интермодальный центр логистики, который должен был бы способствовать дальнейшему повышению потенциала Узбекистана в этой сфере и продвижению на внешние рынки отечественной продукции, в том числе произведенной в свободной экономической зоне "Навои".
Центру логистики были предоставлены все виды налоговых льгот и таможенных преференций. Возведена сопутствующая инфраструктура, управление центром было передано компании "Korean Air".
Однако, анализ деятельности центра показал, что, несмотря на предоставленные льготы, не используются на полную мощность возможности терминала. Задействовано менее 20 процентов мощности центра, пропускная способность которого составляет 100 тысяч тонн грузов в год. Об имеющихся недостатках свидетельствует тот факт, что за минувшие 8 лет через аэропорт "Навои" перевезено всего 300 тысяч тонн грузов.
Прогнозируется, что по итогам 2017 года общий грузооборот на терминале снизится на 11 процентов по сравнению с 2016 годом или до 33 тысяч тонн.
Причиной этой ситуации стали беспечность, безответственность некоторых должностных лиц, непосредственно ответственных за сферу, их неспособность развивать центр на основе глубоко продуманной стратегии, сказал глава нашего государства. На протяжении многих лет они не продвинулись дальше высокопарных слов об уникальности, привлекательности аэропорта и центра логистики "Навои".
По статистике из центра ежедневно совершаются в среднем два рейса. Это показывает, насколько далек реальный уровень использования центра логистики и аэропорта от хвалебных оценок.
О безответственном отношении к организации работы свидетельствует и то, что до настоящего времени не осуществлена государственная приемка в эксплуатацию объектов центра логистики "Навои". Не завершено здесь и строительство мощностей для хранения горюче-смазочных материалов, подчеркнул Президент нашей страны.
Международная транспортно-транзитная сфера, особенно оказание услуг по грузоперевозкам воздушным транспортом, являются одними из самых прибыльных. К примеру, международный аэропорт Дубаи пропускает в год до 3 миллионов тонн грузов и получает около 26 миллиардов долларов дохода. С этим связаны и планы Казахстана по организации в Астане центра логистики пропускной способностью 1,5 миллиона тонн грузов в год. Центр логистики "Навои" значительно не дотягивает до таких хабов. Конкурировать в таких условиях трудно.
Широкое и постоянное привлечение международных грузоперевозчиков зависит от того, насколько слаженно организована работа. А в деятельности центра логистики "Навои", наоборот, имеется ряд системных проблем. В частности, один из главных факторов, препятствующих развитию грузоперевозок воздушным транспортом, – высокие тарифы.
Глава нашего государства отметил необходимость пересмотра тарифной политики в сфере авиаперевозок.
В повышении привлекательности центра логистики важную роль должна была сыграть свободная экономическая зона "Навои", но это также не дало ожидаемых результатов. В ней не налажено производство ни экспортоориентированных товаров с высокой добавленной стоимостью, ни продукции, востребованной на внутреннем рынке.
Зарубежные грузоперевозчики не проявляют интереса к возможностям центра логистики "Навои". Основной причиной являются перебои в поставках авиакеросина. Несмотря на имеющуюся недельную потребность в 950 тонн, нефтеперерабатывающими заводами выделяется всего 600 тонн этого топлива.
Вследствие отсутствия координации работы со стороны транспортных компаний остались неразвитыми и мультимодальные перевозки. Сроки поставки грузов затягиваются из-за долгих таможенных процедур и простоя транспортных средств на границе.
Местные импортеры также не заинтересованы в приеме своих грузов через хаб "Навои", потому что инфраструктура не отвечает требованиям. Большая часть импортных грузов ввозится через аэропорт "Ташкент".
С учетом этого Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев дал ответственным лицам нефтегазовой отрасли поручения по своевременному и полному обеспечению потребностей национальной авиакомпании и зарубежных грузоперевозчиков в авиационном керосине, увеличению недельных поставок топлива, учитывая при этом цены на мировом рынке.
Национальной авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари" поручено пересмотреть действующие тарифы совместно с соответствующими организациями, образовать рабочую группу по их оптимальному снижению и изучению опыта центров логистики. Национальная авиакомпания активизирует работу по привлечению в аэропорт города Навои ведущих компаний мира по перевозке грузов, разработает "дорожную карту", предусматривающую налаживание сотрудничества с ведущими зарубежными компаниями в сфере почтовых перевозок, организацию в хабе "Навои" регионального узла почтовой связи и обеспечит другие меры.
Руководителям соответствующих министерств и ведомств даны поручения по организации системы электронного обмена информацией между таможенными органами и организациями по перевозке грузов самолетами, кардинальному совершенствованию деятельности центра логистики "Навои" и другим вопросам.