9006 7-Dekabr, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 27 Kb)
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 6-dekabr kuni "Navoiy" xalqaro intermodal logistika markazi faoliyatini takomillashtirish masalalariga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Mamlakatimizda transport infratuzilmasini yanada rivojlantirish va tranzit yuk tashuvlarini ko'paytirish masalalariga alohida e'tibor qaratilmoqda. Xalqaro integratsiya jarayonlarini faollashtirish, xususan, mintaqada savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishda mamlakatning transport-tranzit salohiyati muhim o'rin tutadi.
Shu maqsadda 2008-yili Navoiy shahri aeroporti bazasida xalqaro intermodal logistika markazi tashkil qilinib, O'zbekiston transport-tranzit salohiyatini yanada yuksaltirish hamda "Navoiy" erkin iqtisodiy zonasida ishlab chiqarilgan mahsulotlarni tashqi bozorlarga yetkazish yo'lga qo'yilgan edi.
Ushbu logistika markaziga avvalboshdan barcha turdagi soliq imtiyozlari va bojxona preferensiyalari berildi. Yo'ldosh infratuzilma barpo etildi, boshqaruv "Korean Air" kompaniyasiga topshirildi.
Biroq, markaz faoliyati tahlil qilinganda, shuncha qulaylik va imkoniyatlarga qaramay, terminal quvvatidan amalda to'liq foydalanilmayotgani aniqlandi. Yiliga 100 ming tonna yuk o'tkazish quvvatining 20 foizidan ham kamrog'i ishga solinmoqda, xolos. O'tgan sakkiz yil davomida ushbu aeroport orqali 300 ming tonna yuk tashilgani buni yaqqol tasdiqlaydi.
2017-yil yakuniga ko'ra, terminalda umumiy yuk aylanmasi 2016-yildagiga nisbatan 11 foiz yoki 33 ming tonnagacha kamayishi prognoz qilinmoqda.
Bunday holat yuzaga kelishiga bu sohaga bevosita mas'ul bo'lgan ayrim mansabdor shaxslarning beparvoligi, mas'uliyatsizligi, ushbu markazni chuqur o'ylangan strategiya asosida rivojlantirmagani sabab bo'ldi, dedi davlatimiz rahbari. Ko'p yillar mobaynida Navoiy aeroporti va logistika markazining noyobligi, jozibadorligi, boshqalardan ajralib turishi to'g'risida balandparvoz gaplardan nariga o'tilmadi.
Statistik ma'lumotlarga ko'ra, markazda kuniga o'rtacha ikkita parvoz amalga oshirilmoqda. Bu esa ushbu logistika markazi va aeroport salohiyatidan foydalanish darajasi maqtovdan ancha yiroq ekanini ko'rsatadi.
Ishni tashkil qilishga munosabatning qanchalar ayanchli holda bo'lganini shundan ham bilsa bo'ladiki, hozirgi kungacha "Navoiy" logistika markazi obyektlarini foydalanishga topshirish bo'yicha davlat qabuli amalga oshirilmagan, deb qayd etdi Prezidentimiz. Markazdagi yoqilg'i-moylash materiallarini saqlash sig'imlari ham oxirigacha qurib bitkazilmagan.
Vaholanki, xalqaro transport-tranzit sohasi, ayniqsa, havo transportida yuk tashish eng serdaromad sohalardan biridir. Misol uchun, Dubay xalqaro aeroporti yiliga 3 million tonnagacha yuk o'tkazib, 26 milliard dollarga yaqin daromad topadi. Qozog'iston Respublikasi Ostona shahrida bir yilda 1,5 million tonna yuk o'tkazish quvvatiga ega bo'lgan logistika markazini tashkil qilishni rejalashtirayotgani ham shundan. "Navoiy" logistika markazini bunday xablar bilan solishtirib bo'lmaydi. Bu holatda raqobat qilish juda qiyin.
Xorijiy yuk tashuvchilarni ko'p miqdorda va davomli jalb qilish ishni qanchalik unumli tashkil etishga bevosita bog'liq. "Navoiy" logistika markazi faoliyatida, aksincha, qator tizimli muammolar mavjud. Xususan, havo transportida yuk tashishni rivojlantirishga to'sqinlik qilayotgan asosiy omillardan biri tariflarning yuqoriligidir.
Davlatimiz rahbari aviatashuvlarning tarif siyosatini qayta ko'rib chiqish zarurligini ta'kidladi.
Mazkur logistika markazi jozibadorligini oshirishda "Navoiy" erkin iqtisodiy zonasi katta ahamiyatga ega bo'lishi kerak edi. Biroq, bu ham kutilgan natijani bermadi. Unda na yuqori qo'shimcha qiymatli eksportbop tovarlar, na ichki bozor uchun xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarish yo'lga qo'yilgan.
Xorijiy yuk tashuvchi subyektlar "Navoiy" logistika markazi imkoniyatlaridan foydalanishga qiziqish bildirmayapti. Buning asosiy sababi aviakerosin yetkazib berishda uzilishlar mavjudligidir. Bu turdagi yoqilg'iga bugungi kunda haftalik ehtiyoj 950 tonna ekaniga qaramay, neftni qayta ishlash zavodlari tomonidan atigi 600 tonna ajratilmoqda.
Transport kompaniyalari tomonidan muvofiqlashtirish ishlari ta'minlanmagani sababli multimodal tashish ham rivojlanmay qolgan. Bojxona tartib-taomillari uzoq davom etishi va transport vositalari chegarada bekor turib qolishi oqibatida yuklarni yetkazib berish muddati cho'zilib ketmoqda.
Mahalliy importchilarda ham o'z yuklarini "Navoiy" xabi orqali qabul qilib olishga qiziqish yo'q. Chunki infratuzilma talab darajasida rivojlantirilmagan. Import yuklarning aksariyati Toshkent aeroporti orqali kirib kelmoqda.
Shulardan kelib chiqqan holda, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev neft-gaz tarmog'i mutasaddilariga milliy aviakompaniya va boshqa xorijiy yuk tashuvchilarning aviakerosinga ehtiyojini o'z vaqtida va 100 foiz ta'minlash, haftalik yoqilg'i yetkazib berishni oshirish, bunda jahon bozoridagi narx-navoni inobatga olib ish tutish yuzasidan topshiriqlar berdi.
"O'zbekiston havo yo'llari" milliy aviakompaniyasiga tegishli tashkilotlar bilan birgalikda amaldagi tariflarni qayta ko'rib chiqib, optimal tarzda pasaytirish, logistika markazlari tajribasini o'rganish bo'yicha ishchi guruh tuzish vazifasi yuklandi. Milliy aviakompaniya Navoiy shahri aeroportiga dunyoning yetakchi yuk tashuvchi kompaniyalarini jalb qilish ishlarini yanada faollashtiradi, pochta yuklarini tashuvchi yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlik o'rnatib, "Navoiy" xabida mintaqaviy pochta-aloqa vositalari tuzilmasini tashkil etish kabi choralarni o'z ichiga olgan "yo'l xarita"sini ishlab chiqadi.
Shuningdek, bojxona organlari va samolyotda yuk tashuvchi tashkilotlar o'rtasida elektron ma'lumot almashuvi tizimini yo'lga qo'yish, "Navoiy" logistika markazi faoliyatini tubdan takomillashtirish va boshqa masalalar yuzasidan tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga topshiriqlar berildi.

Effective use of transport and transit potential – a source of huge revenues
On December 6, a meeting devoted to issues of improving activities of international intermodal logistics center "Navoi" was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev.
In our country, special attention is paid to issues of further development of transport infrastructure and increasing the volumes of transit cargo transportation. The transport and transit potential of the country plays an important role in revitalization of international integration process, in particular, expansion of trade and economic cooperation in the region.
For this purpose, in 2008, an international intermodal logistics center was organized on the basis of the airport in the city of Navoi, which should contribute to further increasing the potential of Uzbekistan in this sphere and promoting domestic products to foreign markets, including those produced in "Navoi" free economic zone.
The center of logistics was provided with all types of tax benefits and customs preferences. The accompanying infrastructure was erected, the center was transferred to the "Korean Air" company.
However, the analysis of activities of the center showed that, despite the granted benefits, the capabilities of the terminal are not used at full capacity. Less than 20 percent of the capacity of the center, the carrying capacity of which is 100 thousand tons of cargo per year, is operated. The existing shortcomings are evidenced by the fact that over the past 8 years only 300 thousand tons of cargo have been transported through the "Navoi" airport.
It is forecasted that by the end of 2017 the total cargo turnover at the terminal will decrease by 11 percent compared to 2016 or up to 33 thousand tons.
Carelessness, irresponsibility of some officials directly responsible for the sphere, their inability to develop the center on the basis of a deeply thought-out strategy became the reason for this situation, said the Head of our state. Over the years, they have not moved beyond the lofty words about the uniqueness, attractiveness of the airport and the "Navoi" logistics center.
According to statistics, two flights a day are carried out from the center on average. This shows how far the real level of using the logistics center and the airport is from laudatory assessments.
Irresponsible attitude to the organization of activity is also evidenced by the fact that until now the state acceptance of objects of "Navoi" logistics center has not been carried out. The construction of facilities for the storage of fuels and lubricants has not been completed, emphasized the President of our country.
The international transport and transit sphere, especially provision of air freight services, is one of the most profitable. For example, the international airport of Dubai passes 3 million tons of cargo a year and receives about 26 billion dollars in revenue. The plans of Kazakhstan on organizing a logistics center in Astana with a capacity of 1,5 million tons of cargo per year are connected with this. "Navoi" logistics center is far from reaching such hubs. It is difficult to compete in such conditions.
The wide and constant involvement of international freight carriers depends on how well the work is organized. And in the activity of "Navoi" logistics center, on the contrary, there are a number of systemic problems. In particular, high tariffs are one of the main factors hampering the development of cargo transportation by air.
The Head of our state noted the need to revise the tariff policy in the sphere of air transportation.
"Navoi" free economic zone should play an important role in increasing the attractiveness of the logistics center, but it also did not give the expected results. Production of neither export-oriented goods with high added value, nor products that are in demand on the domestic market are established.
Foreign freighters do not show interest in capabilities of "Navoi" logistics center. The main reason is interruptions in the supply of aviation kerosene. Despite the existing weekly demand of 950 tons, the oil refineries are producing only 600 tons of this fuel.
Due to the lack of coordination of activities on the part of transport companies, multimodal transportation has also not been developed. The terms of delivery of goods are delayed due to long customs procedures and idling vehicles at the border.
Local importers are also not interested in receiving their cargo through the "Navoi" hub, because the infrastructure does not meet the requirements. Most of the import cargo is imported through "Tashkent" airport.
Taking this into account, the President of our country Shavkat Mirziyoyev gave instructions to the officials of the oil and gas industry on timely and full provision of the requirements of the national airline and foreign freight carriers in aviation kerosene, increasing weekly supplies of fuel, taking into account prices in the world market.
Uzbekistan Airways has been instructed to revise the current tariffs jointly with relevant organizations, to form a working group on their optimal reduction and study the experience of logistics centers. The national airline is intensifying activities on attracting the world's leading cargo transportation companies to the airport in the city of Navoi, will develop a "road map" envisaging establishment of cooperation with leading foreign companies in the sphere of postal transportation, organization of a regional mail service in "Navoi" hub and providing other measures.
The heads of relevant ministries and departments were given instructions on establishment of an electronic information exchange system between the customs authorities and organizations on cargo transportation by airplanes, cardinally improving the activities of "Navoi" logistics center and other issues.