Turizm va sportni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-yanvar kuni turizmni rivojlantirish, jismoniy tarbiya va sportni yanada ommalashtirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Bugungi kunda jahon turizm bozori hajmi qariyb 9 trillion dollarni tashkil etmoqda. Dunyoda ish bilan band aholining har oʻninchisi ushbu sohada faoliyat yuritmoqda.
Tahlillarga koʻra, turistlar havo transportida uchish vaqti 5 soatgacha boʻlgan oʻlkalarga eng koʻp sayohat qiladi. Mamlakatimiz atrofida bunday masofada 60 ga yaqin davlat, 3 milliard aholi bor. Yiliga ularning qariyb 360 millioni xorijga sayohat qiladi. Bu ulkan turizm bozori degani.
Oʻtgan yili yurtimizga 6,7 million nafar sayyoh kelgan. Diyorimiz 10 dan ortiq nufuzli xalqaro nashrlarda eng jozibali turistik maskan sifatida eʼtirof etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev oʻtgan haftada oʻzining Oliy Majlisga Murojaatnomasida turizmni iqtisodiyotning strategik tarmogʻiga aylantirish ustuvor vazifa ekanini taʼkidladi.
Joriy yilda xorijdan keladigan sayyohlar sonini 7,5 millionga, 2022-yilda 10 millionga va 2025-yilda 12 millionga yetkazish rejalashtirilgan. Bu orqali turizm xizmatlari eksporti joriy yilda 1,5 milliard dollar, keyingi 5 yilda 3 milliard dollargacha oshiriladi.
Davlatimiz rahbarining saʼy-harakatlari, xususan, 2018-yil 7-fevraldagi "Ichki turizmni jadal rivojlantirishni taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi qarori tufayli va yurtimiz aholisining farovonligi oshgani sayin ichki turizm ham kengayib bormoqda. Biroq, yigʻilishda taʼkidlanganidek, jahon standartlariga mos mehmonxonalar, malakali gidlar yetishmaydi.
Shu bois mehmonxonalarni joriy yilda 1 ming 700 taga, kelgusi 5 yilda 3 mingtagacha koʻpaytirish kerak. Oilaviy mehmon uylarini ham 2 mingtaga yetkazish zarur.
Bular orqali turizm sohasida yiliga kamida 30 mingta yangi ish oʻrni yaratish maqsad qilingan.
Tanqidiy tahlil ruhida oʻtgan yigʻilishda ushbu natijalarga erishish uchun amalga oshirilishi zarur boʻlgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Sayyohlikning anʼanaviy turlari qamrovini kengaytirish bilan birga yangi koʻrinishlarini koʻpaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Kardiologiya, urologiya, stomatologiya, oftalmologiya kabi yurtimiz yuqori salohiyatga ega boʻlgan tibbiyot yoʻnalishlarida turizmni rivojlantirish, sogʻlomlashtirish va dam olish maskanlariga strategik investorlarni jalb qilish boʻyicha topshiriqlar berildi. MDH davlatlari kasaba uyushmalari bilan yaqin aloqalarni yoʻlga qoʻyib, sayyohlar sonini keskin oshirish mumkinligi koʻrsatib oʻtildi.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi va Madaniyat vazirligiga turizm marshrutiga kiritilgan obyektlar sonini joriy yilda 800 taga, 2025-yilda esa 2,5 mingtaga yetkazish vazifasi qoʻyildi.
Qishki turizmni rivojlantirish boʻyicha 2020-2025-yillarga moʻljallangan investitsiya loyihalarini ishlab chiqib, amalga oshirish muhimligi taʼkidlandi.
Samolyot va poyezdlarimizda xizmat koʻrsatish sifati pastligi, chiptalar narxi esa qimmatligi yoʻlovchilarning asosli eʼtirozlariga sabab boʻlmoqda. Oqibatda koʻpchilik xorijiy tashuvchilar xizmatini tanlamoqda. Temir yoʻl va avia yoʻnalishlarimiz keng qamrovli va raqobatbardosh emasligi koʻrsatib oʻtildi.
Transport vazirligi va Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasiga Oʻzbekistonning 4 aeroportida joriy etilgan "ochiq osmon" rejimidan toʻliq foydalanish, yangi avia yoʻnalishlar ochish, tezyurar poyezdlar sonini koʻpaytirish, chiptalar narxini arzonlashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yoʻlboʻyi turizm infratuzilmasini rivojlantirish, "turizm qishlogʻi", "turizm ovuli" va "turizm mahallasi" loyihalarini amalga oshirish masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Oʻtgan yili xorijiy kinokompaniyalar tomonidan mamlakatimizda 1,6 million dollarlik 6 ta badiiy film suratga olindi. Shunda xarajatlarning bir qismini Oʻzbekiston tomonidan qoplash tizimi yoʻlga qoʻyilsa, bu madaniyat turizmi rivojiga katta turtki berishi bilan birga oʻlkamizning xalqaro maydonda targʻibotiga ham hissa qoʻshadi.
"Oʻzbekkino" milliy agentligiga xorijiy kinokompaniyalar bilan hamkorlikni rivojlantirish, yurtimizda suratga olish mexanizmlarini joriy etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Turizm sohasida kadrlar masalasiga eʼtibor qaratilar ekan, 20 ta oliy taʼlim muassasasida hamda Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasiga biriktirilgan 3 ta texnikum va 9 ta kollejda ishchi kasblar tayyorlash tizimini joriy etish boʻyicha hali koʻp muammolar oʻz yechimini topmagani koʻrsatib oʻtildi. Oʻquv jarayonida ilgʻor tajribalarni joriy etish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Yigʻilishda jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 24-yanvarda qabul qilingan "Oʻzbekiston Respublikasida jismoniy tarbiya va sportni yanada takomillashtirish va ommalashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi farmoni sohaning kelgusi rivojiga asos yaratdi.
Farmonda barcha tuman va shaharlarni kamida 3 ta sport turiga ixtisoslashtirish orqali katta sportga sifatli zaxira shakllantirish tizimini yoʻlga qoʻyish chora-tadbirlari belgilandi.
Bu yil 269 ta futbol, voleybol, basketbol va badminton maydonlari, 178 ta boks, kurash, fitnes va gimnastika sport zallari, 32 ta tennis korti qurish vazifasi qoʻyilib, uning moliyaviy manbalari hal qilib berildi.
Yigʻilishda mazkur farmonda belgilangan vazifalar ijrosi bilan bogʻliq masalalar koʻrib chiqildi.
Jismoniy tarbiya va sport vazirligiga har bir tuman kesimida tashabbuskorlarni aniqlab, Qurilish vazirligi bilan birgalikda arzon va energiya tejamkor sport inshootlari qurish boʻyicha namunali loyihalarni tayyorlash topshirildi.
Sport va jismoniy tarbiya bilan muntazam shugʻullanadigan aholining umumiy sonini joriy yilda 18 foizga, 2025-yilda esa 30 foizga yetkazish, shuningdek, 7 yoshdan 30 yoshgacha boʻlgan yoshlarning kamida 30 foizini ommaviy sportga jalb qilish kerakligi taʼkidlandi.
Mamlakatimizda jahon hamda qitʼa chempionatlari va boshqa nufuzli xalqaro sport musobaqalarini oʻtkazish orqali sport turizmini rivojlantirish lozimligi koʻrsatib oʻtildi.
Milliy sport turlari, xususan, kurashni yanada rivojlantirish, uni Olimpiya oʻyinlari dasturlariga kiritish muhimligi qayd etildi.
Yigʻilishda joriy yilda Tokioda boʻlib oʻtadigan Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.

Tourism and sports development issues discussed
On January 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of development of tourism, further popularization of physical education and sports.
Today, the global tourism market amounts to nearly 9 trillion dollars. Every tenth in the world works in this area.
According to studies, tourists prefer to visit those countries where flight time does not exceed 5 hours. About 60 states and a population of 3 billion people are located in this radius around our country. Of these, nearly 360 million people travel annually. This is a huge tourism market.
Last year, 6.7 million tourists visited Uzbekistan. More than 10 authoritative foreign publications recognized our country as one of the most attractive tourist destinations.
In his recent Address to the Oliy Majlis, the Head of the state noted that turning tourism into a strategic sector of the economy is a priority.
It is planned to ensure the growth of the flow of foreign tourists to 7.5 million this year, to 10 million in 2022 and to 12 million in 2025. Due to this, the export of tourism services will be brought up to 1.5 billion dollars this year and up to 3 billion dollars over the next five years.
Domestic tourism also develops thanks to the efforts of the Head of the state, in particular as a result of consistent implementation of tasks outlined in the resolution of the President "On measures for ensuring accelerated development of domestic tourism" of February 7, 2018, as well as the wellbeing of the population grows. However, there is an acute shortage of hotels complying with international standards and qualified guides.
In this regard, it is required to increase the number of hotels to 1.7 thousand this year and up to 3 thousand over the next 5 years. It is necessary to bring the number of family guesthouses to 2 thousand.
Due to this, it is planned to create annually at least 30 thousand new jobs in the tourism sector.
At the meeting, measures were discussed to be taken to achieve these indicators.
Along with the expansion of traditional types of tourism, the need for the development of its new directions was noted.
Instructions were given on development of therapeutic and prophylactic tourism in such areas of medicine, where the country has high potential, such as cardiology, urology, dentistry, ophthalmology, as well as attracting strategic investors to health resorts in Uzbekistan. The possibility of establishing close cooperation with trade unions of the CIS countries and a sharp increase in the number of tourists was indicated.
The State Committee for Tourism Development and the Ministry of Culture have been instructed to bring the number of objects included in tourist routes to 800 in the current year and 2.5 thousand by 2025.
The importance of implementing investment projects for development of winter tourism in 2020-2025 was emphasized.
Justified complaints from passengers cause a poor quality of service in airplanes and trains, expensive tickets. As a result, many choose the services of foreign carriers. It was noted that domestic rail and air routes could not withstand competition.
The Ministry of Transport and the State Committee for Tourism Development have been given instructions on the effective use of the "open skies" regime introduced at four airports in the country, opening new flights, increasing the number of high-speed trains, and lowering ticket prices.
Issues of development of roadside tourism infrastructure, implementation of "Tourist village", "Tourist aul" and "Tourist makhalla" projects were also considered.
Last year, foreign film companies in the country shot six feature films worth 1.6 million USD. At the meeting, it was noted that the establishment of a system of compensation by Uzbekistan for part of the filming costs of foreign companies would give a great impetus to the development of cultural tourism, as well as promote the image of the country in the international arena.
Uzbekkino National Agency has been given instructions to develop cooperation with foreign film companies and introduce mechanisms for organizing filming in the country.
During the consideration of the issue of training personnel for tourism sector, many unresolved issues in establishing a training system for workers in specialties in 20 higher education institutions, as well as in 3 technical schools and 9 colleges assigned to the State Committee for Tourism Development were noted. Tasks of introducing best practices in the learning process were identified.
Issues of development of physical education and sports were also discussed at the meeting.
The President's Decree "On measures for further improving and popularizing physical education and sports in the Republic of Uzbekistan" of January 24 this year became a solid basis for further development of the sphere.
The decree defines measures to organize a system for formation of a high-quality sports reserve by specializing all districts and cities for at least three sports.
This year the task was set to build 269 football fields, volleyball, basketball and badminton courts, 178 halls for boxing, kurash, fitness and gymnastics, 32 tennis courts, and specific funding sources were identified.
Issues related to the implementation of this decree were considered at the meeting.
The Ministry of Physical Culture and Sports was instructed to identify those who wish and, together with the Ministry of Construction, to prepare standard construction projects in the areas of sports facilities using inexpensive and energy-saving materials.
The need was noted for bringing the total number of people regularly engaged in physical education and sports to 18 percent this year, up to 30 percent by 2025, as well as involving at least 30 percent of children and youth at the age from 7 to 30 in mass sports.
The importance of development of sports tourism through holding of world and continental championships and other prestigious sports competitions in the country was indicated.
The importance of further development of national sports, including kurash, and its inclusion in the program of the Olympic Games, was emphasized.
At the meeting, special attention was paid to the preparation of athletes for the 2020 Olympic and Paralympic Games in Tokyo.