Xalqaro press-klubda mintaqa transport yo'laklari istiqbollari
Ma'lumki, 2018-yilning 20-21-sentabr kunlari Toshkentda "Markaziy Osiyo xalqaro transport yo'laklari tizimida: strategik istiqbollar va foydalanilmagan imkoniyatlar" mavzuidagi xalqaro konferentsiya bo'lib o'tadi. Xalqaro Press-klubning 17-sentabrda o'tkazilgan navbatdagi sessiyasi shu voqeaga bag'ishlandi va unda Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi raisi Abdurahmon Abduvaliev ishtirok etdi.
Xalqaro konferentsiyani yuqori saviyada o'tishini ta'minlash va unga puxta tayyorgarlik ko'rish maqsadida Qo'mita tomonidan tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilgan. Ishlab chiqilgan chora-tadbirlarning har bir bandi bo'yicha mas'ullar belgilangan va tegishli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, xalqaro konferentsiyaga yo'l qurilishi va eksplutatsiyasi sohasidagi chet el xamkorlarining 50 kishilik ro'yxati shakllantirildi va Tashqi ishlar va Tashqi savdo vazirliklariga taqdim etildi.
Taklif etilgan mehmonlar orasida – Xalqaro yo'l federatsiyasi vakillari, TRASЕKA Hukumatlararo komissiya bosh kotibi, Xalqaro yo'l assotsiyasining bosh kotibi, Osiyo taraqqiyot banki ekspertlari, Singapur transport va kommunikatsiya vazirligi, Yaponiya, Germaniya, Turkiya hamda Markaziy Osiyoning yo'l sohasidagi kompaniyalari top-menedjerlarini kiritish mumkin.
Konferentsiyaga tayyorgarlik doirasida – yo'l sohasida bajarilayotgan ishlar, xalqaro marshrutlar, ularni yanada rivojlantirish bo'yicha olib borilayotgan tadbirlar, yangi xalqaro marshrutlarini ochish, avtomobil yo'llari holatlari hamda yo'llarni ta'mirlash uchun xalqaro moliya institutlar bilan olib borilayotgan ishlar to'g'risida ma'lumotlar tashkilotchilarga hamda taklif etilgan mehmonlarga taqdim etildi.
Anjumanga puxta tayyorgarlik ko'rish maqsadida – Tashqi savdo vazirligi boshchiligida tuzilgan Operativ shtabga qo'mita tomonidan doimiy asosda ishlaydigan 4 nafar xodim ajratildi.
Bugungi kunga qadar qo'mita tomonidan taklif etilgan mehmonlarning 27 tasi – Xalqaro konferentsiyada ishtirok etishlarini tasdiqladi va konferentsiyani o'tkazish bo'yicha yaratilgan saytdan ro'yxatdan o'tdilar.
Shuni ta'kidlashni istardimki, Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi Konferentsiya doirasidagi 3-chi sektsiya majlisida qatnashadilar. Mazkur sektsion yig'ilish qatnashchilari soni 110 ta bo'lib, unda xorijiy mehmonlardan 71 ta, O'zbekiston tomonidan esa 39 ta mutaxassis ishtirok etadi.
Shu bilan birga, TRASЕKA Hukumatlarro komissiyasi bosh kotibi Mircha Chiopra va Singapur transport vaziri o'rinbosari Kelvin Fua yuqorida ko'rsatib o'tilgan sektsiya majlisida o'z ma'ruzalari bilan ishtirok etishganini ma'lum qilganlar.
Respublikamizdagi jami avtomobil yo'llar tarmog'i qariyb 184 ming km uzunlikda bo'lib, undan 42676 kilometri – umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llari, 116560 km - ichki xo'jaliklararo, qishloq, shahar va ovullarning avtomobil yo'llari, 24750 km esa - idoraviy inspektorlik yo'llari tarmog'i hisoblanadi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 14-fevraldagi "Yo'l xo'jaligini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi Farmoniga asosan tashkil etilgan O'zbekiston Respublikasi Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasiga - avtomobil yo'llari sohasida yagona texnik siyosatni olib borish, avtomobil yo'llari tarmoqlarini rivojlantirish va takomillashtirish istiqbollarini belgilash, avtomobil yo'llarining xalqaro tranzit yo'laklarini shakllantirish hamda boshqa vazifalari va faoliyat yo'nalishlari yuklatilgan.
So'nggi ikki yil ichida jahon miqyosida avtotransport vositasida yuklarni tashish hajmi 50,8 foizdan – 70,6 foizga oshgan. Shundan kelib chiqqan holda, transport-tranzit avtomobil yo'llaridan samarali foydalanish – har qanday davlat uchun ulkan daromad manbaidir.
2017-yilning oxirida O'zbekiston – Markaziy Osiyodagi transport kommunikatsiyalarini rivojlantirishning yagona dasturini ishlab chiqish tashabbusi bilan chiqdi. Qo'shnilarimiz bilan samimiy aloqalar tiklangani esa ko'p sohalar qatori ular bilan hamkorlikda yangi avtomobil yo'llari qurish, u orqali xorij davlatlariga yo'l ochish, ayni paytdagi avtomobil yo'llarini esa birgalikda ta'mirlab, foydalanish kabi g'oyat samarali ishlar haqida kelishib olinmoqda.
Bularning natijasida yuklarni avtomobil yo'llari orqali tashish hajmi – o'tgan yil yakunlariga ko'ra 1,04 milliard tonnani tashkil etib, bu – oldingi yilga qaraganda 3,7 foizga ko'p. Tranzit yuklarni tashish hajmi ham yildan-yilga ortib bormoqda.
Bugungi kunda O'zbekistonda 10 ta xalqaro transport yo'laklari hamda ushbu yo'nalishlardagi avtomobil yo'llarini ta'mirlash, qayta qurish va foydalanish bo'yicha ishlar olib borilmoqda. Mamlakatimiz bu boradagi 11 xalqaro konventsiya a'zosi hisoblanadi, 29 davlat bilan sohaga tegishli shartnomalarga imzo chekkan.
Ushbu tadbirlar doirasida – O'zbekiston Respublikasi hududidan xalqaro yuklarni tashishga mo'ljallangan 52 ta avtomobil yo'llari belgilangan.

Перспективы транспортных коридоров – в Международном пресс-клубе
Как известно, 20-21 сентября нынешнего года в Ташкенте пройдет международная конференция на тему "Центральная Азия в системе международных транспортных коридоров: стратегические перспективы и нереализованные возможности". Данной международной конференции посвящалась состоявшаяся 17 сентября очередная конференция Международного пресс-клуба. В сессии участвовали председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по автомобильным дорогам Абдурахмон Абдувалиев.
Как отмечалось на мероприятии, транспортно-транзитный потенциал Центральной Азии, в частности, нашей страны, определяется геостратегическим положением региона, служащего мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом. Данный подход предусматривает образование единого интегрированного транспортного хаба, который будет служить ключевым транзитным соединением между мировыми рынками стран региона.
Усовершенствование транспортной инфраструктуры является важным фактором опережающего развития экономических секторов. В этой связи в стране была принята Программа развития и модернизации инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы.
Данная программа даст возможность развития новой дорожно-транспортной инфраструктуры, позволяющей привлечь дополнительные грузопотоки, формирования эффективных методов создания благоприятных условий для развития транспортно-логистического потенциала региона.
На заседании сессии речь шла о возможностях участия в международных грузоперевозках с выходом Узбекистана к портам Азиатско-Тихоокеанского региона и Китая, Евросоюза, России, Кавказа и Индийского океана. Дана информация о проекте создания нового транспортного коридора Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман.
Сеть автомобильных дорог Узбекистана составляет всего около 184 тыс.км, из них 42676 км – автомобильные дороги общего пользования, 116560 км - городские улицы, улицы районных центров, улицы сельских населенных пунктов и автомобильные дороги внутрихозяйственного значения, и 24750 км - инспекторские дороги разных предприятий и организаций.
Указом Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления дорожным хозяйством" от 14 февраля 2017 г. основными задачами и направлениями деятельности Государственного комитета – как специально уполномоченного органа государственного управления автомобильными дорогами определены - проведение единой технической, инвестиционной и внешнеэкономической политики по развитию и совершенствованию сети автомобильных дорог, разработка и реализация стратегии развития автомобильных дорог и другие задачи.
Последние годы доля грузооборота, обслуживаемого автотранспортом в мире, увеличилась с 50,8 % до 70,6 %. Эффективное использование транспортно-транзитного потенциала ¬– источник огромных доходов.
Узбекистан является участницей 11 международных конвенций, соглашений, подписаны с 29 странами договоры в области автомобильного транспорта. Утвержден 52 автомобильных дорог, предназначенных для транзитного передвижения иностранных автоперевозчиков по территории Республики Узбекистан.
Журналисты получили ответы от уполномоченных лиц на вопросы касательно безопасности транзитных коридоров, связывающих Центральную Азию с Югом, порядка применения единых тарифов к транзитным грузоперевозкам через территорию соседних стран на авиалиниях, автомобильных и железных дорогах, практического значения предстоящей международной конференции в скорейшем превращении центральноазиатских государств в международный транспортный хаб.