Toshkentda yangi ko'prik ochildi
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev 25 mart kuni poytaxtimizning Chilonzor tumanidagi Bunyodkor va Muqimiy ko'chalari kesishgan chorrahada qurilgan ko'prikni borib ko'rdi.
Umumiy uzunligi 900, balandligi 6, kengligi 24 metr bo'lgan 6 polosali mazkur yo'l o'tkazgich haydovchilar va piyodalarga bir qancha qulayliklar yaratadi.
Mamlakatimizda, jumladan, poytaxtimizda transport vositalari tobora ko'payib bormoqda. Bu odamlarimizning turmush darajasi yuksalayotgani, el-yurtimiz yildan-yilga farovonlashayotganining isbotidir. Zero, keng ko'lamli islohotlardan ko'zlangan maqsad ham aholi turmush darajasini oshirish, manfaatlarini to'la ta'minlashdir.
"O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyatiga qarashli "Ko'prik qurilish tresti" unitar korxonasi quruvchilari tomonidan ikki oyda qurib bitkazilgan ko'prikning ikki tomonida piyodalar uchun ikkita yer usti o'tish yo'lagi barpo etilgan. Yog'in-sochinli kunlarda himoyalanish moslamalari o'rnatilgan.
Shahar qiyofasining o'zgarishida ko'priklarning o'rni katta. Ekologiya nuqtai nazaridan ham bu muhim ahamiyatga ega. Ya'ni avtomobil yonilg'isining ko'p ishlatilishi atrof-muhit musaffoligiga salbiy ta'sir qiladi. Bir joyda transport tig'izligi yuz bersa, boshqa joyga ham ta'sir ko'rsatadi. Ko'priklar ana shu muammolarni bartaraf etishda muhim o'rin tutadi.
Prezidentimiz yangi ko'prikning mohiyatiga alohida to'xtaldi. Bu kabi bunyodkorlik ishlari aholiga yanada qulaylik yaratish, turmush farovonligini oshirishda katta ahamiyatga egaligini qayd etib o'tdi.
Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Cho'ponota va Bunyodkor ko'chalari kesishgan chorrahada bunyod etiladigan ko'prik loyihasi bilan ham tanishib, o'z tavsiyalarini berdi.

В Ташкенте новый мост
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев 25 марта ознакомился с мостом, возведенном на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими в Чиланзарском районе.
Шестиполосный путепровод длиной 900 метров, высотой 6 и шириной 24 метра создает широкие удобства для водителей и пешеходов.
В нашей стране, в частности в столице, транспортных средств становится все больше, что свидетельствует о растущем уровне жизни наших людей, благополучии народа. В повышении уровня жизни населения, обеспечении интересов человека и заключается цель осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформ.
Автомобильные пробки на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими доставляли неудобства как водителям, так и пешеходам. Новый мост не только устраняет эту проблему, но и имеет важное значение в обеспечении непрерывности и безопасности движения автомобилей.
С двух сторон моста, возведенного за два месяца строителями унитарного предприятия "Куприк курилиш трести" при акционерном обществе "Узбекистон темир йуллари", построены два надземных крытых перехода для пешеходов.
Мосты играют важную роль в обновлении облика города, разгрузке транспортного потока, улучшении экологии. Чрезмерный выброс выхлопных газов негативно влияет на состояние окружающей среды. Возникновение пробок в одном месте сказывается на автомобильном движении в других частях города. Мосты призваны устранить эти проблемы.
Шавкат Мирзиёев ознакомился также с проектом строительства моста на пересечении улиц Бунёдкор и Чупонота в столице, дал необходимые поручения.