Xalqimiz bunyodkorlik salohiyatining amaliy ifodasi
Istiqlolning har bir yili ulug' bunyodkorlik ishlari, mamlakatimizning har tomonlama yuksalish dovonlari bilan mustaqil Vatanimiz tarixiga zarhal harflar bilan bitilmoqda. Go'zal poytaxtimiz Toshkent ham tarixiy jozibasini saqlagan holda yangilanib, uzoqni o'ylab tuzilgan reja asosida izchil rivojlanib, zamonaviy megapolisga aylanmoqda. Muhtasham inshootlar, turar joylar, ijtimoiy obyektlar, yo'l va ko'priklar, so'lim bog' va xiyobonlar barpo etilmoqda.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida poytaxtimizda ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. Zamonaviy shaharsozlik namunalari asosida barpo etilgan ko'plab inshootlar shahar ko'rkiga ko'rk qo'shmoqda. Yangi turar joylar, ijtimoiy obyektlar, yo'l va ko'priklar shahar ahli va mehmonlariga keng qulaylik yaratayotir.
Bunday ezgu ishlar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan zamon talabiga rioya qilgan holda izchillik bilan, tizimli ravishda davom ettirilmoqda. Poytaxtimizda aholi uchun yanada keng qulayliklar yaratish, transport harakatini tartibga solish borasida ulkan ishlar amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimizda, ayniqsa, poytaxtimizda transport vositalari ko'payib bormoqda. Bu odamlarimizning turmush darajasi yuksalayotgani, yurtimiz yildan-yilga farovonlashayotganining isbotidir. Zero, keng ko'lamli islohotlardan ko'zlangan maqsad ham aholi turmush darajasini oshirish, inson manfaatlarini to'la ta'minlashdir.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 3-fevral kuni Bunyodkor va Muqimiy ko'chalari kesishgan chorrahadagi ko'prik qurilishi bilan tanishib, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar bergan edi.
Davlatimiz rahbari 25-mart kuni qurib bitkazilgan mazkur ko'prikni borib ko'rdi.
Umumiy uzunligi 900, balandligi 6, kengligi 24 metr bo'lgan 6 polosali mazkur ko'prik haydovchilar va piyodalarga bir qancha qulayliklar yaratadi.
"O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyatiga qarashli "Ko'prik qurilish tresti" unitar korxonasi quruvchilari tomonidan qurib bitkazilgan ko'prikning ikki tomonida piyodalar uchun yer usti o'tish yo'lagi barpo etilgan. Yog'in-sochinli kunlarda himoyalanish moslamalari o'rnatilgan.
Shahar qiyofasining o'zgarishida ko'priklarning o'rni katta. Ekologiya nuqtai nazaridan ham bu muhim ahamiyatga ega. Avtomobil yonilg'isining ko'p ishlatilishi atrof-muhit musaffoligiga salbiy ta'sir qiladi. Bir joyda transport tig'izligi yuz bersa, boshqa joyga ham ta'sir ko'rsatadi. Ko'priklar ana shu muammolarni bartaraf etishda muhim o'rin tutadi.
Prezidentimiz yangi ko'prikning mohiyatiga alohida to'xtaldi. Bu kabi bunyodkorlik ishlari aholiga yanada qulaylik yaratish, turmush farovonligini oshirishda katta ahamiyatga egaligini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyev Bunyodkor va Cho'ponota ko'chalari kesishgan chorrahada qurilishi rejalashtirilgan ko'prik loyihasi bilan ham tanishib, o'z tavsiyalarini berdi.
Davlatimiz rahbari Kichik xalqa yo'li va Farg'ona yo'li ko'chasi kesishgan joydagi yo'l o'tkazgichni qurish hamda rekonstruksiya qilish loyihasini ko'zdan kechirdi.
Ko'prikning eni 30, uzunligi 346 metr bo'lgan qismi rekonstruksiya qilinadi. Eni 22, uzunligi 281 metr bo'lgan qismi yangidan quriladi. Ikki tomonida piyodalar yo'lakchalari quriladi. Bu haydovchi va yo'lovchilarga qulaylik yaratish barobarida harakat xavfsizligini ta'minlash darajasini ham oshiradi.
Prezidentimiz zamonaviy ko'priklar qurish, yo'llarni zamon talablariga moslashtirish aholiga qulaylik yaratish, xalqimiz farovonligini yuksaltirishga xizmat qilishini ta'kidladi. Ko'prik ostidan o'tuvchi temir yo'l atrofini obodonlashtirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Mamlakatimizda mustaqillik yillarida keng va ravon yo'llar, zamonaviy yo'l o'tkazgich va ko'priklar qurish bo'yicha ulkan tajriba to'plandi. Ayniqsa, poytaxtimizda bunyod etilayotgan yangi ko'priklar transport vositalarining harakatlanishi uchun qulay imkoniyat yaratish bilan birga, shahar qiyofasini tubdan o'zgartirib, aholi turmush farovonligini yanada yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Yunusobod tumanidagi Bog'ishamol va Yangi shahar ko'chalarini tutashtirgan yangi ko'prik mazkur sohadagi uzoqni ko'zlab, izchil amalga oshirilayotgan ishlarning mantiqiy davomi bo'ldi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev ushbu ko'prikni borib ko'rdi.
Bo'zsuv kanali ustidan qurilgan yangi ko'prik Toshkent halqa yo'li va Amir Temur shohko'chasida tirbandlikni kamaytirish, haydovchi va yo'lovchilar ortiqcha vaqt va mablag' yo'qotishining oldini olish, atrof-muhit musaffoligini ta'minlashda muhim ahamiyatga ega.
Uzunligi 423, balandligi 5,5, eni 33 metr bo'lgan 8 polosali ushbu ko'prik "O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyatiga qarashli "Ko'prik qurilish tresti" unitar korxonasining 67-ko'prik qurilish bo'linmasi bunyodkorlari tomonidan olti oyda qurib bitkazildi.
Ko'prikning ikki tomonida piyodalarga qulaylik yaratish maqsadida 2 metrli yo'lak barpo etilib, uning chetiga to'siq o'rnatildi.
Prezidentimiz bu yerda amalga oshirilgan ishlar bilan tanishar ekan, yo'lsoz va quruvchilarning mehnatiga yuksak baho berdi. Yangi ko'prikning Yunusobod va Mirzo Ulug'bek tumanlarini bog'lashdagi ahamiyati katta ekanini ta'kidladi. Ilgari ushbu tumanlardan bir-biriga avtomobilda 17-18 kilometr yo'l bosib borilgan bo'lsa, yangi ko'prik foydalanishga topshirilgach, odamlarning uzog'i yaqin bo'ldi.
Bunday keng ko'lamli va ezgu ishlar tufayli poytaxtimiz yo'llarining xizmat ko'rsatish sifati va samaradorligi tubdan yaxshilanmoqda, dedi Shavkat Mirziyoyev. Mazkur yangi ko'prik avtomobillarning o'tish imkoniyatlarini bir necha marta oshirish barobarida ikki tuman aholisi uchun ham katta qulayliklar yaratadi. Mana shunday zamonaviy ko'prikni qisqa muddatda barpo etganimiz mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyoti, xalqimiz bunyodkorlik salohiyati naqadar yuksalganining yorqin tasdig'idir.
Davlatimiz rahbari yo'l va ko'prik atrofini obodonlashtirish, aholi va transport vositalarining xavfsiz harakatlanishi uchun barcha zarur imkoniyatlarni yaratish yuzasidan ko'rsatmalar berdi.
Shu yerda Toshkent shahrida 2017-2030-yillarda yo'l va ko'priklar qurish hamda rekonstruksiya qilish rejasi ham muhokama etildi. Unga ko'ra, poytaxtimizda avtomobillar qatnovini tartibga solish maqsadida 93 kilometr yangi yo'llar qurilib, mavjud 140 kilometr yo'l rekonstruksiya qilinadi. Bunday bunyodkorlik ishlari natijasida iqtisodiy-ijtimoiy infratuzilma rivojlanib, poytaxtimizda yashash uchun qulayliklar ortib boradi.
Shavkat Mirziyoyev Bektemir tumanidagi sobiq Toshkent motor zavodiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbarining 2016-yil 5-oktabrdagi "Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta'minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoni mamlakatimizda ishbilarmonlik harakatini jadal rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda. Tadbirkorlarga qo'shimcha imtiyozlar yaratilmoqda.
Bektemir tumanidagi motor zavodining umumiy yer maydoni 5 gektar, bino va inshootlar maydoni 3 gektar. Hozir foydalanilmayotgan ushbu hududda ishlab chiqarishni tashkil etish uchun yaxshi imkoniyat, zarur infratuzilma bor.
Prezidentimiz ko'rsatmasiga muvofiq zavod binolari korxona va tadbirkorlarga imtiyozli tarzda ijaraga berilmoqda. To'lovlar boshqa joylardagiga nisbatan bir necha barobar arzonlashtirilgan. Bunday imtiyozlar tadbirkorlarda katta qiziqish uyg'otmoqda.
Shavkat Mirziyoyev zavod binolarini ishbilarmon va tadbirkorlarga bo'lib berish, ularda eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishni yo'lga qo'yish zarurligini ta'kidladi. Korxonalarga qulaylik yaratish maqsadida bu yerda "yagona darcha" markazi, minibanklar va boshqa xizmatlar tashkil etiladi. Milliy bank huzuridagi Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo'llab-quvvatlash jamg'armasi mahsulotlarni eksport qilishga ko'maklashadi.
Davlatimiz rahbariga Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan iqtisodiy-ijtimoiy loyihalar haqida ham so'zlab berildi.
Har bir tumanda tadbirkorlar bilan uchrashuvlar o'tkazilmoqda. Ular asosida kam ta'minlangan oilalarni tadbirkorlikka jalb etish, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ishga joylashtirish bo'yicha aniq reja ishlab chiqilgan.
Oilalarga kirib borish, odamlarning dunyoqarashini o'zgartirish lozim. Odamlarning daromadi ko'paysa, to'lov qobiliyati ham yuqori bo'ladi, mahalliy byudjetlarga pul mablag'i ko'proq tushadi. Hokimliklarda turli ijtimoiy obyektlar qurish imkoniyati kengayadi, yurtimizga yanada baraka kiradi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerning o'zida Toshkent shahrida tashkil etilayotgan kichik sanoat zonalari va istirohat bog'lari loyihalari ham namoyish etildi.
Yunusobod, Sergeli va Yakkasaroy tumanlarida 3 texnopark tashkil etilgan bo'lib, ular mavjud bino va quvvatlardan samarali foydalanish, tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish va yangi ish o'rinlari yaratishga xizmat qilmoqda.
Shunday imkoniyatlarni kengaytirish maqsadida poytaxtimizda yana 6 kichik sanoat zonasi tashkil etish rejalashtirilgan. Mirzo Ulug'bek, Olmazor, Chilonzor, Mirobod, Bektemir tumanlaridagi mavjud inshootlarni rekonstruksiya qilish va yangidan qurish asosida tuziladigan bu zonalarda turli sanoat korxonalari, kichik biznes subyektlari faoliyat yuritadi.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 24-noyabr kuni Toshkent shahri saylovchilari bilan uchrashuvida 2017-yilda poytaxtimizda yangi madaniyat va istirohat bog'lari barpo etilishini ta'kidlagan edi.
– Bugungi kunda bu borada jadal ishlar olib borilmoqda, – deydi Toshkent shahar hokimining birinchi o'rinbosari Nozim Husanov. – Bog'larning har biri o'ziga xos ko'rinish va yo'nalishga ega bo'ladi. Shayxontohur tumani Beltepa ko'chasida ko'p funksional bolalar istirohat bog'i, Uchtepa tumanida Foziltepa va Farhod ko'chalari kesishgan joyda Osiyo botanika bog'i shaklidagi ko'ngilochar park, Chilonzor tumani Bunyodkor ko'chasida sog'lomlashtirish akvaparki, Mirzo Ulug'bek tumanida Hamid Olimjon va Mahatma Gandi ko'chalari chorrahasida estetik istirohat bog'i, Mirobod tumanida Nukus va Oybek ko'chalari kesishuvida salomatlik va sport bog'i, Sergeli tumani Do'stlik mavzesida multimediyaviy favvorali madaniyat va istirohat bog'i tashkil etiladi. Bu parklarning jami yer maydoni 45 gektarga yetadi. Ularga 110 attraksion o'rnatiladi. Prezidentimiz tashabbusi bilan barpo etilayotgan bu madaniyat va istirohat bog'lari poytaxtimiz ko'rkiga ko'rk qo'shib, shahar aholisi va mehmonlarining dam olishi uchun yanada qulaylik yaratadi.
Tijorat banklari ko'magida poytaxtimizda dori-darmonlar, qandolatchilik mahsulotlari, qurilish materiallari va mebel ishlab chiqarish, metallni qayta ishlash, tibbiyot va ko'ngilochar maskanlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Milliy bank tomonidan "Toshkent qog'ozi" mas'uliyati cheklangan jamiyati negizida 6 farmatsevtika korxonasi tashkil etiladi. Ularda ishlab chiqariladigan mahsulotlar 18,8 million dollarlik import o'rnini qoplab, 6 million dollar eksport qilinadi. Jami 430 ish o'rni yaratiladi.
"Toshkent mexanika zavodi" aksiyadorlik jamiyati hududida po'lat quvurlar, metall konstruksiyalar, issiqxona konstruksiyalari, temir eshiklar, burama mixlar ishlab chiqarish yo'lga qo'yiladi. Bu jami 7,35 million dollarlik mahsulot eksport qilish, 390 kishini ish bilan ta'minlash imkonini beradi.
Mirzo Ulug'bek tumanida pishloq, brinza, tvorog va boshqa sut mahsulotlari, Shayxontohur tumanida eksportbop shokolad va boshqa qandolat mahsulotlari tayyorlash, Yunusobod tumanida shishakristalit tovarlar ishlab chiqarish korxonalari tashkil etiladi.
"O'zsanoatqurilishbank" tomonidan Yashnobod tumanida eksportga mo'ljallangan gulqog'ozlar, Olmazor tumanida import o'rnini bosuvchi infuzion qorishmalar ishlab chiqarish yo'lga qo'yilmoqda. Bu korxonalarda 200 dan ortiq ish o'rni yaratiladi. Shayxontohur tumanidagi "Anhor lokomotiv" parki zamonaviy qilib kengaytirilmoqda.
"Ipoteka-bank"ning moliyaviy ko'magida Olmazor tumanida keramik plitalar, Uchtepa tumanida temir oksidli pigment ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Ularda jami 230 ish o'rni yaratish, mahsulotlarni eksport qilish mo'ljallangan.
"Aloqabank" tomonidan sobiq "Nukus" kinoteatri binosida savdo va ko'ngilochar markaz, Yakkasaroy tumanida tibbiy diagnostika va sog'lomlashtirish markazi tashkil etish, Mirobod tumanida mebel ishlab chiqarishni kengaytirish loyihalari amalga oshirilmoqda.
"Asaka" bank kreditlari evaziga Olmazor tumanida qon tozalovchi filtrlar ishlab chiqarish yo'lga qo'yilmoqda. Mirzo Ulug'bek tumanida kakao loviyasini qayta ishlash va qandolat mahsulotlari tayyorlash korxonasi tashkil etiladi. Davlatimiz rahbari ushbu loyihalar bilan tanishib, ularning har biri bo'yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Yunusobod tumanidagi Uvaysiy nomidagi mahallada bo'lib, bu yerda fuqarolar yig'ini xodimlari, profilaktika inspektori va aholi uchun yaratilgan qulay sharoitlar bilan tanishdi.
Mahalla fuqarolar yig'inlari o'zini o'zi boshqarishning chinakam xalqona instituti sifatida jamiyatimizda mustahkam o'rin egallagan. Bu xalq bilan muloqot qilish va inson manfaatlarini ta'minlashga qaratilgan ezgu vazifalarni amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etayotir.
Davlatimiz tomonidan mahallalar o'z zimmasidagi vazifalarni samarali bajarishi uchun huquqiy asoslar bilan birga, yetarli shart-sharoitlar ham yaratilmoqda. Uvaysiy nomidagi mahallaning yangidan bunyod etilgan markazi bu boradagi ishlarga yorqin misoldir.
Mahalla hududida asosan ko'p qavatli uylar joylashgan. Ushbu turar joylarda yashaydigan 5 ming 400 dan ortiq aholi orasida turli millat vakillari bor. Yangi mahalla markazi odamlarni o'zaro yaqinlashtirishga, xalqimizga xos do'stlik, hamjihatlik, mehr-oqibat fazilatlarini yanada kuchaytirishga xizmat qilmoqda.
Markazda mahalla raisi, kotib va maslahatchilar, profilaktika inspektori uchun alohida xonalar qurilgan, ular zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, mebellar, tegishli adabiyotlar bilan ta'minlangan. Profilaktika inspektori xonasi mahalla hududidagi jamoat obyektlariga o'rnatilgan videokuzatuv uskunalari orqali hududni nazorat qilib turish imkoniyatini beruvchi monitor bilan jihozlangan.
Davlatimiz rahbari profilaktika inspektori mahalladagi har bir xonadon bilan yaqin muloqot o'rnatishi, ko'chalar va jamoat joylarini qat'iy nazoratga olishi zarurligini ta'kidladi. Odamlar ishga ketayotganda ham, ishdan qaytayotganda ham mahallasida profilaktika inspektori va posbonlarni ko'rsa, ko'ngli tinch-xotirjam bo'ladi.
Profilaktika inspektorlarini xizmat uylari, imtiyozli kreditlar hisobiga mashinalar bilan ta'minlash, ularning yashashi va samarali ishlashi uchun barcha shart-sharoitlarni yaratish bo'yicha zarur ko'rsatma va topshiriqlar berildi.
Markazda barpo etilgan turli kitoblar, komputerlar va internet, minglab elektron adabiyotlar bazasiga ega kutubxona aholining bo'sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ayniqsa, yoshlar o'rtasida kitobxonlik madaniyatini keng yoyishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Zamonaviy choyxona, novvoyxona, "Go'zallik salonlari", do'konlar, sport va bolalar maydonchalari odamlarning zarur ehtiyojlarini qondirish bilan birga, hududdagi ma'naviy muhit barqarorligini ta'minlashga xizmat qilmoqda.
Mahalla ahli bir oila kabi ishonchli, mustahkam rishtalar bilan o'zaro uzviy bog'lanishi kerak, dedi Prezidentimiz. Buning uchun mahalla faollari, profilaktika inspektori har bir oila ahvolidan, quvonchu tashvishidan doimo xabardor bo'lishi, o'zaro ahillik va hamjihatlik targ'ibotchisiga aylanishi lozim. Shundagina odamlar mahallaga kelib o'z fikrini, taklifini, dardini bemalol aytadi, muammosiga yechim topadi.
Mamlakatimiz, avvalo, poytaxtimizning barcha hududlarida mana shunday mahalla markazlari bunyod etish, aholi bilan doimiy muloqot o'rnatish, profilaktika inspektorlariga jinoyatchilik va huquqbuzarliklar sodir etilishining oldini olish, fuqarolar osoyishtaligi va xavfsizligini ta'minlash uchun zarur sharoit va imkoniyatlar yaratish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.

Яркое воплощение созидательного потенциала нашего народа
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 25 марта ознакомился с осуществляемой в Ташкенте созидательной работой.
Каждый год независимого развития своей колоссальной созидательной работой и огромными достижениями золотыми буквами вписывается в историю нашей Родины. Прекрасная столица нашей страны c каждым годом преображается, сохраняя при этом свой исторический облик, последовательно развивается на основе глубоко продуманного плана и превращается в современный мегаполис. Возводятся величественные сооружения, современные дома, социальные объекты, дороги и мосты, создаются прекрасные сады и аллеи.
Под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в столице была проведена огромная созидательная работа. Сооружения, возведенные на основе современных требований градостроительства, придают городу прекрасный вид. Новые дома, социальные объекты, дороги и мосты создают широкие удобства для жителей и гостей столицы.
Эта благородная работа с учетом современных требований последовательно и системно продолжается Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым. В Ташкенте осуществляется широкомасштабная работа по созданию еще большего комфорта, упорядочению транспортного движения.
В нашей стране, особенно в столице, транспортных средств становится все больше, что свидетельствует о растущем уровне жизни наших людей, благосостояния народа. В повышении уровня жизни населения, обеспечении интересов человека заключается цель осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформ.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 3 февраля 2017 года ознакомился с ходом строительства моста на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими, дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Глава нашего государства 25 марта осмотрел этот новый мост, пущенный в эксплуатацию.
Шестиполосный путепровод длиной 900 метров, высотой 6 и шириной 24 метра создает большие удобства для водителей и пешеходов.
Автомобильные пробки на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими создавали неудобства как водителям, так и пешеходам. Новый мост не только устраняет эту проблему, но и имеет важное значение в обеспечении непрерывности и безопасности движения автомобилей.
С двух сторон моста, возведенного строителями унитарного предприятия "Куприк курилиш трести" при акционерном обществе "Узбекистон темир йуллари", построены надземные крытые переходы для пешеходов.
Мосты играют важную роль в обновлении облика города, улучшении экологии. Чрезмерный выброс выхлопных газов негативно влияет на состояние окружающей среды. Возникновение пробок в одном месте сказывается на автомобильном движении в других частях города. Мосты призваны устранить эти проблемы.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом строительства моста на пересечении улиц Бунёдкор и Чупонота, дал необходимые поручения.
Глава нашего государства ознакомился также с проектом строительства и реконструкции путепровода на пересечении Малой кольцевой дороги и улицы Фаргона йули.
Существующий мост шириной 30 метров и длиной 346 метров будет реконструирован, к нему будет пристроена новая часть шириной 22 и длиной 281 метр. По обочинам моста будут проложены пешеходные дорожки. Проект не только создаст большие удобства для водителей и пешеходов, но и повысит уровень безопасности движения по мосту.
Президент нашей страны отметил, что строительство современных дорог и мостов способствует созданию удобств для населения, даны поручения по благоустройству территории, прилегающей к железной дороге, которая проходит под путепроводом.
В нашей стране в годы независимости накоплен большой опыт по прокладке широких и ровных дорог, возведению современных путепроводов и мостов. Строящиеся в столице новые мосты наряду с созданием благоприятных возможностей для движения транспортных средств особенно кардинально меняют облик Ташкента, имеют важное значение в дальнейшем повышении уровня благосостояния населения.
Новый мост, соединяющий улицы Богишамол и Янги шахар в Юнусабадском районе, стал логическим продолжением дальновидной и последовательно реализуемой работы в этой сфере.
Глава нашего государства осмотрел данный мост.
Новый мост, перекинувшийся через канал Бозсу, будет способствовать разгрузке транспортного потока на Ташкентской кольцевой дороге и проспекте Амира Темура, экономии времени и средств водителей и пешеходов, обеспечению чистоты воздуха.
8-полосный мост длиной 423 метра, высотой 5,5 метра и шириной 33 метра был построен за шесть месяцев строителями 67-го мостостроительного отделения унитарного предприятия "Куприк курилиш трести" при акционерном обществе "Узбекистон темир йуллари".
Для удобства пешеходов по обочинам дорожного полотна на мосту проложены дорожки шириной 2 метра с соответствующими ограждениями.
Президент нашей страны, знакомясь с проведенной здесь созидательной работой, высоко оценил труд дорожников и строителей, отметил важное значение нового моста в соединении Юнусабадского и Мирзо-Улугбекского районов. Раньше, чтобы добраться на автомобиле из одного района в другой, требовалось проехать 17-18 километров, со сдачей в эксплуатацию нового моста это расстояние стало меньше.
Благодаря широкомасштабной созидательной работе качество и эффективность дорог столицы кардинально повышаются, сказал Шавкат Мирзиёев. Новый мост наряду с увеличением в несколько раз пропускной способности создает множество дополнительных удобств также для жителей двух районов. Строительство такого современного моста в сжатые сроки является ярким свидетельством динамичного развития экономики страны, растущего созидательного потенциала нашего народа.
Глава нашего государства дал указания по благоустройству прилегающей к дороге и мосту территории, созданию всех необходимых условий для безопасного передвижения людей и транспортных средств.
Здесь же также был обсужден план строительства и реконструкции дорог и мостов в 2017-2030 годах. В соответствии с ним в целях упорядочения движения автомобилей в столице будет построено 93 километра новых дорог, реконструировано 140 километров существующих. В результате такой созидательной работы будет развиваться социально-экономическая инфраструктура, повысится комфортность проживания в столице.
Шавкат Мирзиёев посетил Ташкентский моторный завод в Бектемирском районе.
Указ главы нашего государства "О дополнительных мерах по ускоренному развитию предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года открыл новые возможности для динамичного развития предпринимательства. Создаются новые преференции для предпринимателей.
Общая площадь моторного завода в Бектемирском районе составляет 5 гектаров, здания и объекты завода занимают 3 гектара. На территории завода, располагающей необходимой инфраструктурой и в настоящее время не используемой, можно создать благоприятные условия для организации производства.
По поручению Президента нашей страны заводские помещения сдаются в аренду субъектам предпринимательства на льготных условиях. Здесь действуют сниженные тарифы по различным платежам. Предоставляемые льготы вызывают большой интерес у предпринимателей.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость распределения заводских помещений между предпринимателями и налаживания в них производства экспортоориентированной продукции. Для создания удобств для предпринимателей здесь будут организованы центр "Одно окно", мини-банки и другие службы. Содействие в экспорте продукции будет оказывать Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке.
Здесь также состоялась презентация реализуемых в Ташкенте социально-экономических проектов.
В каждом районе столицы проводятся встречи с предпринимателями. По их итогам разработаны конкретные меры по вовлечению в предпринимательство малообеспеченных семей и выпускников профессиональных колледжей.
Необходимо поддерживать тесный диалог с семьями, изменить отношение людей к предпринимательской деятельности. Повышение доходов населения способствует росту его покупательской способности, в результате увеличатся поступления в бюджет и появится больше возможностей для строительства различных социальных объектов, повышения благосостояния страны, отметил Шавкат Мирзиёев.
Здесь же были представлены проекты по организуемым в Ташкенте малым промышленным зонам, новым паркам и развлекательным центрам.
В Юнусабадском, Сергелийском и Яккасарайском районах созданы 3 технопарка, которые служат эффективному использованию имеющихся зданий и мощностей, расширению производства готовой продукции и созданию новых рабочих мест.
В целях расширения таких возможностей в столице намечено создание еще 6 подобных малых промзон. В этих зонах, которые будут образованы на основе реконструкции и обновленного строительства имеющихся сооружений в Мирзо-Улугбекском, Алмазарском, Чиланзарском, Мирабадском, Бектемирском районах, будут действовать различные промышленные предприятия, субъекты малого бизнеса.
Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшейся 24 ноября 2016 года встречи с избирателями города Ташкента отметил, что в 2017 году в нашей столице будут возведены новые парки культуры и отдыха.
– В настоящее время ведется активная работа в этом направлении, – сказал первый заместитель хокима города Ташкента Нозим Хусанов. – Каждый из парков будет иметь своеобразный облик, дизайн и направленность. В Шайхантахурском районе на улице Белтепа будет организован многофункциональный детский парк отдыха, в Учтепинском районе, на пересечении улиц Фозилтепа и Фарход, – развлекательный парк в виде Азиатского ботанического сада, в Чиланзарском районе на улице Бунёдкор – оздоровительный аквапарк, в Мирзо-Улугбекском районе, на пересечении улиц Хамида Алимджана и Махатмы Ганди, – эстетический парк отдыха, в Мирабадском районе, на пересечении улиц Нукуса и Ойбека, – парк здоровья и спорта, в Сергелийском районе, на массиве Дустлик – парк культуры и отдыха с мультимедийными фонтанами. Общая площадь этих парков составит 45 гектаров. В них будет установлено 110 аттракционов. Создаваемые по инициативе Президента нашей страны эти парки культуры и отдыха приумножат красоту и величие нашей столицы, создадут еще больше удобств для культурного досуга жителей и гостей города.
При содействии коммерческих банков в столице намечено создание объектов по производству лекарственных средств, кондитерских изделий, строительных материалов и мебели, металлообработке, а также медицинских и развлекательных заведений.
Национальным банком на базе общества с ограниченной ответственностью "Тошкент когози" будут организованы 6 фармацевтических предприятий. Производимая в них продукция заместит импорт на 18,8 миллиона долларов, а экспорт составит 6 миллионов долларов. Будет создано 430 рабочих мест.
На территории акционерного общества "Тошкент механика заводи" будет налажено производство стальных труб, металлоконструкций, железных дверей, саморезов. Это позволит экспортировать продукцию на 7,35 миллиона долларов, обеспечить работой 390 человек.
В Мирзо-Улугбекском районе будут созданы предприятия по изготовлению сыра, брынзы и другой молочной продукции, в Шайхантахурском районе – экспортоориентированных шоколадных и других кондитерских изделий, в Юнусабадском районе – стеклокристаллита.
"Узпромстройбанком" в Яшнабадском районе налаживается выпуск предназначенных на экспорт обоев, в Алмазарском районе – импортозамещающих инфузионных смесей. На данных предприятиях будет создано более 200 рабочих мест. Модернизируется и расширяется расположенный в Шайхантахурском районе парк "Анхор локомотив".
При финансовой поддержке "Ипотека-банка" в Алмазарском районе намечено производство керамических плит, в Учтепинском районе – железо-оксидного пигмента. При этом предусмотрено создать 230 рабочих мест, наладить экспорт продукции.
"Алокабанком" реализуются проекты по созданию в здании бывшего кинотеатра "Нукус" торгово-развлекательного центра, в Яккасарайском районе – медицинского центра диагностики и оздоровления, в Мирабадском районе – по организации выпуска мебели.
За счет кредитов банка "Асака" в Алмазарском районе налаживается выпуск фильтров по очистке крови. В Мирзо-Улугбекском районе будет организовано предприятие по переработке какао-бобов и выпуску кондитерских изделий. Глава нашего государства, ознакомившись с данными проектами, по каждому из них дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил махаллю имени Увайси Юнусабадского района, ознакомился с созданными здесь благоприятными условиями для работников схода граждан, инспектора профилактики и жителей.
Сходы граждан махалли заняли прочное место в жизни нашего общества как подлинно народный институт самоуправления. Это играет важную роль в реализации задач по обеспечению диалога с народом и интересов человека.
Государством создаются необходимые правовые основы и материально-техническая база для того, чтобы органы самоуправления граждан эффективно выполняли свои задачи. Ярким свидетельством тому является новый центр махалли имени Увайси.
На территории махалли расположены в основном многоэтажные жилые дома. В них живут более 5400 человек разных национальностей. Новый махаллинский центр способствует сближению людей, дальнейшему укреплению обстановки дружбы, согласия, добра и взаимопонимания.
В центре имеются отдельные помещения для председателя, секретаря и советников схода граждан, инспектора профилактики. Все кабинеты обеспечены современными информационно-коммуникационными технологиями, мебелью и соответствующей литературой. Кабинет инспектора профилактики оснащен монитором для наблюдения за территорией махалли с помощью средств видеонаблюдения.
Глава нашего государства отметил, что инспектор профилактики должен тесно общаться с каждой семьей в махалле, строго контролировать обстановку на улицах и в общественных местах.
Даны поручения по обеспечению инспекторов профилактики служебным жильем, автомобилями на основе льготных кредитов, созданию всех необходимых условий для их обустроенного быта и эффективной работы.
В центре есть библиотека с богатым книжным фондом, компьютерами, доступом в интернет, электронной литературой, что имеет важное значение в организации содержательного досуга населения, повышении культуры чтения молодежи. Современная чайхана, пекарня, салоны красоты, магазины, спортивные и детские площадки способствуют не только обеспечению повседневных потребностей жителей, но и укреплению стабильной обстановки в махалле.
Активисты махалли, инспектор профилактики должны быть осведомлены о состоянии, успехах и проблемах каждой семьи, пропагандировать идеи сплоченности и согласия. Только тогда люди будут приходить в сход граждан, делиться своими мнениями, предложениями, волнующими их вопросами, находить их решение.
Было поручено строить такие махаллинские центры во всех регионах страны, прежде всего – в столице, установить постоянный диалог с народом, создавать необходимые условия и возможности для эффективной деятельности инспекторов профилактики по предупреждению преступности и правонарушений, обеспечению спокойствия и безопасности граждан.