Xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarni qoʻllab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 17-avgust kuni xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarga munosib shart-sharoitlar yaratish va ular bilan tizimli ishlash yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Taʼkidlash joizki, ushbu masala Oʻzbekiston tarixida birinchi marotaba bunday formatda muhokama qilinmoqda.
Mamlakatimizda har yili 600-700 ming aholi mehnat bozoriga kirib keladi. Iqtisodiyot tarmoqlarini va hududlarni rivojlantirish boʻyicha koʻrilayotgan choralar natijasida yiliga 500 minggacha ish oʻrni yaratilmoqda. Shuning uchun, qariyb 200 ming kishining bandligini tashqi mehnat migratsiyasi orqali taʼminlashga toʻgʻri kelmoqda. Bu tabiiy jarayon, barcha rivojlanayotgan davlatlar shunday bosqichdan oʻtgan. Qayerda mehnat migratsiyasi toʻgʻri tashkil etilgan boʻlsa, bandlik, oilalar daromadi, malakali mutaxassislar koʻpaygan.
Keyingi yillarda xorijdagi vatandoshlarimizning huquqlarini himoya qilish, sharoitlarini yaxshilashga eʼtibor kuchaydi. Rossiya, Qozogʻiston, Turkiya, Yaponiya va Birlashgan Arab Amirliklari bilan mehnat migratsiyasi borasida xalqaro shartnomalar imzolandi. Chet ellarda ishlayotgan fuqarolarni qoʻllab-quvvatlash uchun alohida jamgʻarma tashkil etilib, 100 milliard soʻmdan ortiq mablagʻ ajratildi. Shu bilan birga, tashqi mehnat migratsiya masalalari boʻyicha Bosh vazir maslahatchisi lavozimi joriy etildi. Shunga qaramay, yechimini kutayotgan muammolar hali koʻp.
Yigʻilishda xorijda mehnat qilayotgan yurtdoshlarimizni ijtimoiy, huquqiy, moddiy va madaniy qoʻllab-quvvatlash masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi hamda hokimliklarga chet eldan qaytgan fuqarolarga kasbi, malakasi va rejasidan kelib chiqib, ish topishiga koʻmaklashish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Xorijda oʻzbekistonliklar munosib sharoitlarda mehnat qilishi uchun yirik ish beruvchi kompaniyalar bilan aloqalarni kengaytirish muhimligi taʼkidlandi. Buning uchun, avvalo, oʻsha korxonalar talabiga mos malakaga ega va til biladigan mutaxassislar tayyorlash zarur.
Shu bois bu borada yangi tizim joriy etilishi belgilandi. Yaʼni, hududlardagi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi filiallarining vakolatlari kengaytirilib, ularga xorijiy ish beruvchilar bilan bevosita shartnoma tuzish, migratsiya xizmatlari bilan muzokaralar oʻtkazish huquqi beriladi. Bu filiallar rahbarlari viloyat hokimining yordamchisi hisoblanadi.
Mutasaddilarga xorijiy davlatlardagi yirik ish beruvchilar bilan muzokara oʻtkazib, ishchi va mutaxassislar yuborishni koʻpaytirish, mehnat migrantlariga yoʻl haqi, patent va sugʻurta xarajatlari uchun 10 million soʻmgacha past stavkada kreditlar ajratish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 11-avgustda qabul qilingan qarorida aholini mehnat bozorida talab yuqori boʻlgan kasblar, tadbirkorlik asoslari va xorijiy tillarga oʻqitish chora-tadbirlari belgilangan edi. Yigʻilishda mazkur qarorning amaliy jihatlariga toʻxtalib oʻtildi. Jumladan, chet elda ishlashni istagan fuqarolarning malakasini oshirish, buning uchun kasb-hunarga oʻqitish markazlari, maxsus kurslar va mono-markazlar tashkil etish masalalari muhokama qilindi. Bu maskanlardagi oʻquv dasturlari, malaka koʻnikmalarini xorijiy ish beruvchilarning talabiga moslashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Mehnat migrantlari hayoti va sogʻligʻini sugʻurtalash uchun Xorijdagi fuqarolarni himoya qilish jamgʻarmasidan mablagʻ ajratish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Shuningdek, chet ellardagi mehnat migratsiyasiga oid tartib-taomillarni fuqarolarimiz uchun yengillashtirish, yurtdoshlarimiz koʻp ishlaydigan shaharlarda Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining vakolatxonalarini ochish boʻyicha topshiriqlar berildi. Xorijdagi fuqarolarning huquqiy himoyasini kuchaytirish, bu boʻyicha onlayn platforma va "kol-markaz" tashkil etib, malakali advokatlarni jalb qilish vazifalari qoʻyildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz elchixonalari oʻzga davlatlardagi vatandoshlarimiz diasporalari bilan aloqalarni mustahkamlashi lozimligini alohida taʼkidladi. Yurtparvarlik, mehr-oqibat hissi bilan xorijdagi fuqarolarimizga yordam berib kelayotgan shaxslarni eʼtirof etish, davlat mukofotlari bilan taqdirlash boʻyicha takliflar bildirildi.
Chet elda mehnat qilayotganlarni vatani bilan bogʻlab turadigan eng katta vosita madaniyat ekanini inobatga olib, ular uchun shunday tadbirlarni koʻpaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Shuningdek, televideniyeda Oʻzbekiston elchixonalari va konsulliklarining xalq xizmatidagi faoliyatini keng yoritib borish tavsiya etildi.
Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligiga hokimliklar bilan birga xorijga ishlashga ketgan yurtdoshlarning oilasidan doimiy xabar olib, ota-onasining sogʻligʻi, farzandlarining oʻqishi va boshqa ehtiyojlariga koʻmaklashish vazifasi qoʻyildi.
Xorijda ishlab, malaka orttirib qaytgan fuqarolarning tadbirkorlik tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash zarurligi taʼkidlandi. Shu maqsadda ular bilan manzilli ishlaydigan, moliyaviy qoʻllab-quvvatlaydigan tizim yaratilishi belgilandi.
Buning uchun sektor rahbarlari, mehnat va mahalla idoralari vakillari oʻz hududidagi shunday tashabbuskorlar roʻyxatini shakllantirib, ularning biznes loyihasi bilan tanishadi. Roʻyxatdan oʻtishga koʻmaklashib, 3 oygacha ijara toʻlovlari boʻyicha subsidiya beriladi. Shuningdek, tadbirkorlikni boshlash uchun kredit resurslari ajratiladi hamda bank kreditlari taʼminoti boʻyicha sugʻurta polisi xarajatlarining bir qismi qoplab beriladi. Bu maqsadlarga Bandlikka koʻmaklashish jamgʻarmasidan yil yakuniga qadar 25 milliard soʻm, kreditlar uchun 100 milliard soʻm ajratiladi.
Yana bir masala – xorijda ishlayotgan fuqarolarning mehnat stajini hisobga olish tizimida atigi 4,5 ming nafar kishi roʻyxatga olingan. Shu bois mutasaddilarga oʻzini oʻzi band qilgan shaxslarni roʻyxatga olish va mehnat stajini hisoblash tizimini migrantlar uchun ham tatbiq etish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Bosh vazir oʻrinbosarlariga tashkillashgan migratsiya boʻyicha iqtisodiy, moliyaviy va tashkiliy-huquqiy koʻmak tizimini joriy etish yuzasidan alohida dastur ishlab chiqish vazifasi topshirildi. Unda mamlakatimizda kasb va tilga oʻrgatish, xorijda ishlash koʻnikmalarini shakllantirish, yoʻlkira, patent, sugʻurta, pensiya va kredit masalalari qamrab olinadi. Shuningdek, hukumatlararo komissiyalar doirasida xorijdagi yurtdoshlarimizga munosib sharoit yaratish, chet eldagi banklar orqali ularni kreditlash mexanizmlari nazarda tutiladi.
Yigʻilishda belgilangan ustuvor vazifalar yuzasidan mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlari, viloyat hokimlari, elchilar axborot berdi.

Обсуждены вопросы поддержки граждан, трудящихся за рубежом
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 17 августа состоялось видеоселекторное совещание, посвященное созданию достойных условий для трудящихся за рубежом граждан и системной работе с ними.
Следует отметить, что в истории Узбекистана данный вопрос впервые обсуждается в подобном формате.
Ежегодно на рынок труда Узбекистана выходят 600-700 тысяч человек. В результате принимаемых мер по развитию отраслей экономики и регионов в год создается до 500 тысяч рабочих мест. Следовательно, занятость почти 200 тысяч человек приходится обеспечивать за счет внешней трудовой миграции. Это естественный процесс, через который проходят все развивающиеся страны. Там, где трудовая миграция организована должным образом, наблюдается рост занятости и доходов семей, увеличение квалифицированной рабочей силы.
В последние годы все большее внимание уделяется защите прав и улучшению условий жизни наших соотечественников за рубежом. Заключены международные соглашения по трудовой миграции с Россией, Казахстаном, Турцией, Японией и Объединенными Арабскими Эмиратами. Создан отдельный фонд поддержки работающих за рубежом граждан, для этих целей выделено более 100 миллиардов сумов. Вместе с тем введена должность советника Премьер-министра по внешней трудовой миграции. Несмотря на это, в данной системе достаточно проблем, ожидающих своего решения.
На совещании обсуждены вопросы социальной, правовой, материальной и культурной поддержки наших сограждан, трудящихся за рубежом.
Министерству занятости и трудовых отношений, Министерству по поддержке махалли и семьи, хокимиятам поручено оказать содействие вернувшимся из-за границы соотечественникам в трудоустройстве с учетом их профессии, квалификации и планов на будущее.
Подчеркнута важность расширения взаимодействия с крупными работодателями, чтобы узбекистанцы за рубежом могли трудиться в достойных условиях. Для этого, прежде всего, необходимо готовить квалифицированных и владеющих языком специалистов в соответствии с требованиями этих предприятий.
В связи с этим планируется внедрить новую систему. Полномочия территориальных филиалов Агентства по внешней трудовой миграции будут расширены с предоставлением им права заключать прямые договоры с зарубежными работодателями, вести переговоры с миграционными службами. Руководитель филиала будет считаться помощником хокима области.
Ответственным лицам даны указания по проведению переговоров с крупными работодателями в иностранных государствах, увеличению числа востребованных специалистов, а также выделению трудовым мигрантам низкопроцентных кредитов в размере до 10 миллионов сумов на дорожные затраты, расходы, связанные с получением патента и страховки.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 августа текущего года определены меры по обучению населения востребованным на рынке труда профессиям, основам предпринимательства и иностранным языкам. На сегодняшнем совещании затронуты практические аспекты исполнения данного документа. Рассмотрены вопросы повышения квалификации граждан, желающих работать за рубежом, создания для этого центров профессионального обучения, организации курсов и моноцентров. Отмечалась важность адаптации учебных программ этих учреждений и осваиваемых компетенций к запросам зарубежных работодателей.
Глава государства дал указание привлечь на страхование жизни и здоровья трудовых мигрантов средства из Фонда поддержки и защиты прав и интересов граждан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом.
Поручено упростить связанные с выездом процедуры, открыть представительства Агентства по внешней трудовой миграции в городах с большим количеством наших соотечественников. Поставлена задача усилить правовую защиту граждан за рубежом, создать для этой цели онлайн-платформу и колл-центр, привлечь квалифицированных адвокатов.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что посольства нашей страны должны укреплять связи с диаспорами соотечественников за рубежом. Высказаны предложения отметить заслуги и наградить государственными наградами лиц, которые из патриотических и благородных чувств помогают узбекистанцам за рубежом.
Отмечено, что культура является важным связующим звеном между трудящимися за рубежом и Родиной, дано указание проводить больше культурных мероприятий для них. Рекомендовано широко освещать на телевидении деятельность посольств и консульств во благо народа.
Министерству по поддержке семьи и махалли поручено совместно с хокимиятами регулярно навещать семьи граждан, уехавших работать за границу, справляться о здоровье их родителей, учебе детей, содействовать в решении проблем.
Подчеркнута необходимость поддержки предпринимательских инициатив граждан, вернувшихся из-за рубежа после трудовой деятельности или обучения. С этой целью будет создана система адресной работы с такими соотечественниками и их финансовой поддержки.
Так, руководители секторов, представители органов труда и махалли будут формировать списки желающих заняться предпринимательством и рассматривать их бизнес-проекты. Будут оказывать содействие в регистрации, предоставлении субсидий по аренде на срок до 3 месяцев. Кроме того, будут выделяться кредитные ресурсы для открытия бизнеса с частичной компенсацией стоимости страхового полиса по кредитному обеспечению. До конца года из Фонда содействия занятости на эти цели будет направлено 25 миллиардов сумов, на кредиты – 100 миллиардов сумов.
Примечательно, что в системе учета стажа работы граждан, трудящихся за рубежом, зарегистрировано всего 4,5 тысячи человек. В связи с этим ответственным лицам поручено распространить на трудовых мигрантов порядок регистрации и подсчета рабочего стажа, аналогичный тому, что действует в отношении самозанятых лиц.
Заместителям Премьер-министра дано указание разработать отдельную программу по организованной миграции, предусматривающую внедрение системы экономической, финансовой и организационно-правовой помощи. Программа охватит такие вопросы, как профессиональная и языковая подготовка, формирование навыков работы за рубежом, дорожные расходы, получение патента, страховки, пенсионного обеспечения и кредитов. Будут определены меры по созданию достойных условий соотечественникам по линии межправительственных комиссий, механизмы их кредитования через зарубежные банки.
По определенным на совещании приоритетным задачам отчитались руководители ответственных министерств и ведомств, хокимы областей и послы Узбекистана в иностранных государствах.