Xovos havas maskaniga aylanmoqda
Prezidentimiz joriy yil 19-fevralda viloyatga tashrifi chogʻida tuman markazini qayta qurish, infratuzilmani yaxshilash boʻyicha mutasaddilarga topshiriq bergan edi. Uning ijrosi doirasida 2019-yil 7-mayda Vazirlar Mahkamasining Xovos tumani markazini rivojlantirishga oid qarori qabul qilindi.
Ayni paytda maxsus ajratilgan hududda kompleks qurilish ishlari amalga oshirilib, 30 ta koʻp qavatli uy qurilmoqda. Jami kvartiralar soni 760 tani tashkil etadi. Ularning 600 tasi arzon, 160 tasi tijorat kvartiralaridir.
10 ta tijorat uyining 1-qavatida savdo va maishiy xizmat koʻrsatish obyektlari boʻladi. Shuningdek, 150 ta bir qavatli uylar bunyod etilmoqda. Uylarni joriy yil kuzda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Zamonaviy infratuzilmaga ega yangi turar joylar aholining ijtimoiy sharoitini yaxshilab, hayot sifatini oshiradi.
Bundan tashqari, mahalliy hokimiyat va boshqaruv organlari binolari, Davlat xizmatlari agentligi, tijorat banklari, maktab, istirohat bogʻi, xotira maydoni, kinoteatr, kutubxona, masjid, bozor, savdo va maishiy xizmat shoxobchalarida ham qurilish ishlari jadal olib borilmoqda.
Prezident qurilishda ishlatilayotgan materiallarning narxi va sifati bilan qiziqdi. Mahalliylashtirish darajasini oshirib, ularning narxini yanada kamaytirish choralarini koʻrish kerakligini taʼkidladi. Urbanizatsiya nuqtai nazaridan tuman kelajagini bugundan oʻylash, zarur joylarga kommunikatsiya tarmoqlari tortish, aholini ish bilan taʼminlash va boʻshagan yerlardan samarali foydalanish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Endi yangi ish oʻrni yaratishga eʼtibor qaratishimiz kerak. Toki yangi uyga koʻchib oʻtadigan yurtdoshlarimiz doimiy daromad manbaiga ega boʻlsin, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda Prezidentimizga Sirdaryo viloyati, xususan, Xovos tumanida ichimlik suvi taʼminoti va oqova tizimini rivojlantirish, "Oʻzbekiston temir yoʻllari" aksiyadorlik jamiyati tomonidan Mirzaobod tumanida bunyod etilayotgan parrandachilik, bogʻdorchilik, sabzavotchilik va poliz ekinlari majmuasi, "Xavfsiz shahar" konsepsiyasi doirasida Xovos shahrida jamoat tartibini saqlash boʻyicha hamkorlikda tashkil etiladigan xizmatlar, joriy yilda tumanda tuziladigan kichik biznes subyektlari haqida maʼlumot berildi.
Xususan, keyingi yillarda 1 ming 164 kilometr suv quvuri yotqizilgani, 57 ta suv tarqatish stansiyasi va boshqa inshootlar qurilgani qayd etildi. Shu va galdagi ishlar natijasida 2020-yil boshida viloyat aholisining ichimlik suvi bilan taʼminlanishi 88 foizdan oshadi. Mirzaobod tumanida bunyod etilayotgan parrandachilik, bogʻdorchilik, sabzavotchilik va poliz ekinlari majmuasida minglab yangi ish oʻrni yaratiladi.
Joylarda jinoyatchilikni kamaytirish, oldini olishda ichki ishlar va prokuratura organlari hamkorlikda ishlab, oldingidek tuman yoki viloyat kesimida emas, balki mahalla kesimida vaziyatni tahlil qilishi kerakligi, Xovos tumanida yirik ishlab chiqarish majmualarining yoʻqligi inobatga olinib, kichik tadbirkorlik subyektlarini rivojlantirish, mavjud imkoniyat va salohiyatdan samarali foydalanish zarurligi alohida taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari tuman markazidagi aholining turmush sharoiti bilan tanishdi.
Shavkat Mirziyoyev Xovos tumanidagi "Saxovat" fermer xoʻjaligi dalasida boʻlib, gʻoʻza rivojini koʻzdan kechirdi.
"Bek klaster" korxonasiga qarashli mazkur xoʻjalikda joriy mavsumda gʻalladan 455 tonna hosil olinib, 314 million soʻmdan ziyod sof foyda koʻrilgan. Boʻshagan maydonga eksportbop dukkakli ekinlar ekilgan. Hozir 50 gektar maydonda gʻoʻza parvarishlanmoqda.
Fermerlar "Sardoba" suv ombori qurilgani, zararkunandalarga qarshi kurashish uchun Sirdaryo viloyatiga 10 milliard soʻmdan ziyod mablagʻ ajratilgani natijasida eng dolzarb masalalar hal etilib, yuqori hosil yetishtirilayotganini taʼkidladi.
Dalaga chiqishdan maqsad nima oʻzi? Daromad topish! Daromadni esa qoʻshimcha hosil taʼminlaydi. Shuning uchun terimgacha har bir tupga kamida beshtadan koʻsak, gektariga besh sentnerdan paxta qoʻshishga harakat qilish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda viloyat tumanlari va sektorlar rahbarlari, nuroniylar, fermer va tadbirkorlar bilan uchrashuv boʻldi. Unda qishloq xoʻjaligi va kichik biznesni rivojlantirish, aholi salomatligini mustahkamlash, jinoyatchilikning oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida soʻz bordi.
Joriy yil fevral oyidagi tashrif davomida ishlab chiqilgan, umumiy qiymati 2,2 milliard dollar boʻlgan 2 yillik hududiy investitsiya dasturini bajarish doirasida birinchi yarim yillikda oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 2 barobar koʻp kapital qoʻyilmalar oʻzlashtirilgan.
Yangiyer shahrida qiymati 600 million dollar boʻlgan, yiliga 400 ming tonna ammiak va 660 ming tonna karbamid ishlab chiqaradigan kimyo zavodi mamlakatimiz iqtisodiyotida muhim oʻrin tutuvchi majmua boʻlishi qayd etildi.
Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasi energobloklarini modernizatsiya qilish, 2020-2023 yillarda mazkur stansiya yonida har biri 1 ming 300 mega-vatt quvvatga ega boʻlgan 2 ta yangi issiqlik elektr stanitsiyasini qurish, "Farhod" gidro elektr stansiyasini modernizatsiya qilish va "Sardoba" suv omborida kichik GES qurishning ahamiyati taʼkidlandi.
Ushbu elektr stansiyalaridagi ishlar yakunlanganidan keyin viloyatdagi mavjud quvvatlar 2 ming 774 mega-vattga, elektr energiya ishlab chiqarish hajmi 23,5 milliard kilovatt soatga oshadi. Eng muhimi, yiliga 2,5 milliard kub metr tabiiy gaz, qariyb 500 million dollar mablagʻ tejaladi.
Sirdaryo viloyatida bu yilgi paxta hosili uchun 73 ming gektar maydonga chigit qadalgan. Bahor seryogʻin kelgani oqibatida ayrim maydonlar buzilib, qayta urugʻ ekilgan.
Viloyat va soha mutasaddilariga qoloq maydonlarning har bir konturida nazoratni yoʻlga qoʻyib, biostimulyatorlar bilan ishlov berish, barcha agrotexnik tadbirlarni tizimli tashkil etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Paxtaning xarid narxi oʻtgan yilgiga nisbatan qariyb 1,3 barobarga koʻpaytirilgani fermerlarning manfaatdorligini oshirgani qayd etildi.
Davlatimiz rahbari yirik sanoat korxonalari boʻlmagan viloyatda yalpi hududiy mahsulotni oʻstirish, aholini ish bilan taʼminlashning asosiy manbai kichik biznes boʻlishi kerakligini taʼkidladi.
Viloyatda jinoyatchilikning oldini olish boʻyicha yangi tizim ishga tushgan. Unga asosan, Guliston shahrida 4, Sirdaryo tumanida 2 ichki ishlar boʻlimi ochilib, ular tarkibida, shuningdek, qolgan tumanlar ichki ishlar boʻlimlarida xotin-qizlar boʻyicha inspektorlar lavozimi joriy etilgan. Natijada viloyatda jinoyatchilik soni oʻtgan yillarga nisbatan 38 foizga kamaydi.
Ikki yil avval Sirdaryo viloyati tibbiyot yoʻnalishida qoloq hududlardan edi. Prezident topshirigʻi bilan bir yil ichida viloyat kardiologiya, narkologiya dispanserlari, Guliston, Mirzaobod tumanlarida, Shirin shahrida shifoxonalar foydalanishga topshirildi. Umuman, 33 tibbiyot obyekti uchun 47 milliard soʻm mablagʻ ajratildi. 2019-yilning oʻzida viloyat endokrinologiya va teri-tanosil kasalliklari dispanserlari, Guliston shahar tugʻruq majmui qurib bitkazildi. Sirdaryo, Xovos tumanlari yuqumli kasalliklar shifoxonasi, Boyovut tuman shifoxonasi va koʻp tarmoqli poliklinikasi, Guliston shahar koʻp tarmoqli poliklinikasi foydalanishga topshirildi.
Viloyatdagi tibbiyot muassasalari 2018-yilda 1 million dollarlik tibbiy jihozlar bilan taʼminlangan boʻlsa, 2019-yilda shu maqsad uchun 4 million dollar mablagʻ ajratildi.
Dastlab Boyovut tumani va Guliston shahrida namuna tariqasida tashkil etilgan tibbiy xizmat koʻrsatish tizimidan endilikda viloyat miqyosida foydalanilmoqda. Barcha tibbiyot muassasalari internet tarmogʻiga ulanib, elektron poliklinika, elektron navbat tizimi yoʻlga qoʻyilmoqda. Viloyatda tibbiy sugʻurta boʻyicha ham ilgʻor tajriba oʻzlashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari viloyatda jinoyatchilikning, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlar orasida huquqbuzarliklarning oldini olish, aholi salomatligini taʼminlash, taʼlim tizimini takomillashtirish, kichik biznesni rivojlantirish, bunyodkorlik ishlari koʻlamini kengaytirish kabi masalalar boʻyicha zarur topshiriqlar berdi.

Хаваст приобретает современный облик
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом созидательной работы и социально-экономических реформ на местах 18 июля посетил Хавастский район Сырдарьинской области. Сначала глава государства ознакомился с работой, проводимой в районном центре.
В настоящее время население Хаваста составляет более 27 тысяч человек. За последние пятьдесят лет здесь не было построено ни одного многоэтажного дома. Население проживало в старых обветшалых домах. Сооружения инфраструктуры устарели, высокий уровень грунтовых вод ухудшал условия проживания людей.
В ходе предыдущей поездки главы государства, состоявшейся 19 февраля текущего года, должностным лицам были даны поручения по реконструкции районного центра и улучшению его инфраструктуры. Исходя из этого 7 мая было принято постановление Кабинета Министров о развитии центра Хавастского района.
В настоящее время на специально отведенной территории ведутся комплексные строительные работы. Возводятся 30 многоэтажных домов.
В целом в этих домах будет 760 квартир. Из них 600 – по доступной, 160 – по коммерческой цене. На первых этажах 10 коммерческих домов будут располагаться объекты торговли и услуг. Также возводятся 150 одноэтажных домов. Планируется, что эти дома будут сданы в эксплуатацию осенью нынешнего года. Дома с современной инфраструктурой улучшат социальные условия и повысят качество жизни населения.
Вместе с тем активно ведется работа по строительству новых зданий местных органов власти и управления, Агентства государственных услуг, школы, парка отдыха, площади Памяти, кинотеатра, библиотеки, мечети, рынка, пунктов торговли и услуг, учреждений образования и культуры.
Президент поинтересовался стоимостью и качеством материалов, используемых в строительстве. Он отметил необходимость повышения уровня локализации и дальнейшего снижения себестоимости стройматериалов. Дал поручения по тщательному планированию развития района с учетом тенденций урбанизации, прокладке коммуникационных сетей, трудоустройству населения и эффективному использованию свободных земель.
Теперь мы должны обратить внимание на вопрос создания новых рабочих мест, чтобы новоселы имели постоянный источник дохода, отметил глава государства.
Здесь же Президенту представили информацию о работе по улучшению водоснабжения и системы сточных вод в Сырдарьинской области, в частности в Хавастском районе, комплексе птицеводства, садоводства, овощеводства и бахчевых культур, создаваемом в Мирзаабадском районе акционерным обществом "Узбекистон темир йуллари", услугах по сохранению общественного порядка в поселке Хаваст, предоставляемых в рамках концепции "Безопасный город", субъектах малого бизнеса, создаваемых в районе в текущем году.
Отмечалось, что в последние годы проложены 1 тысяча 164 километра водопроводных труб, возведены 57 станций подачи воды и других сооружений. В результате этой и предстоящей работы к началу 2020 года намечено довести уровень обеспеченности жителей области питьевой водой более чем на 88 процентов.
Особо подчеркивалось, что для предупреждения и снижения уровня преступности на местах следует проводить совместную работу с органами внутренних дел и прокуратуры, анализировать преступления и обстановку не в масштабах района и области, как это делалось ранее, а в разрезе каждой махалли. Учитывая отсутствие в Хавастском районе крупных производственных сооружений, нужно развивать малый бизнес, эффективно использовать имеющиеся возможности и потенциал.
Глава государства ознакомился с условиями жизни в районном центре.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев побывал на поле фермерского хозяйства "Саховат" Хавастского района и ознакомился с развитием хлопчатника.
Хозяйство, действующее при предприятии "Бек кластер", в нынешнем сезоне собрало 455 тонн урожая зерна и получило более 314 миллионов сумов чистой прибыли. На высвободившихся площадях посажены экспортоориентированные зернобобовые культуры. Вместе с тем выращивается хлопчатник на 50 гектарах.
Фермеры отметили, что благодаря строительству Сардобинского водохранилища и выделению из бюджета свыше 10 миллиардов сумов Сырдарьинской области на борьбу с вредителями становится возможным получение высоких урожаев.
В чем вообще цель возделывания земли? Получать доход! Доход обеспечивается увеличением урожая. Поэтому необходимо сделать так, чтобы до начала уборочного сезона на каждом кусте прибавилось не менее пяти коробочек и на каждом гектаре стало на пять центнеров больше урожая, подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась встреча главы государства с руководителями районов и секторов, фермерами и предпринимателями области, представителями старшего поколения. На ней говорилось о проводимой работе по развитию сельского хозяйства и малого бизнеса, укреплению здоровья населения, профилактике преступности.
В рамках исполнения двухлетней территориальной инвестиционной программы стоимостью 2,2 миллиарда долларов, разработанной в ходе состоявшегося в феврале текущего года визита, в первом полугодии относительно аналогичного периода прошлого года освоено в 2 раза больше капитальных вложений.
Отмечалось, что в городе Янгиере намечено строительство химического завода проектной стоимостью 600 миллионов долларов и ежегодной мощностью производства 400 тысяч тонн аммиака и 660 тысяч тонн карбамида, который станет комплексом, имеющим важное значение в экономике страны.
Отмечалась значимость модернизации энергоблоков Сырдарьинской теплоэлектростанции, строительства рядом с этой станцией 2 новых теплоэлектростанций с мощностями в 1 тысячу 300 мегаватт, модернизации Фархадской гидроэлектростанции и строительства малой ГЭС на Сардобинском водохранилище.
После завершения строительства электростанций мощности в области увеличатся на 2 тысячи 774 мегаватта, объем производства электроэнергии – на 23,5 миллиарда киловатт-часов. Главное, в год будет достигнута экономия 2,5 миллиарда кубических метров природного газа и почти 500 миллионов долларов средств.
В этом году хлопчатник в Сырдарьинской области посажен на 73 тысячах гектаров. Вследствие обильных осадков в весенние месяцы посевы на некоторых полях погибли, поэтому они были засеяны заново.
Ответственным лицам органов власти и сферы поручено обеспечить поконтурный контроль всех полей, хлопчатник на которых отстает в развитии, организовать обработку биостимуляторами и системное выполнение всех агротехнических мероприятий.
Отмечалось, что повышение закупочных цен на хлопок почти в 1,3 раза по сравнению с прошлым годом повысило заинтересованность фермеров.
Глава государства подчеркнул, что в регионе, не имеющем крупных промышленных предприятий, основным источником роста валового регионального продукта, увеличения рабочих мест для населения должен выступать малый бизнес.
В области задействована новая система предупреждения преступности. В соответствии с ней в городе Гулистане начали действовать 4, в Сырдарьинском районе – 2 отдела внутренних дел, при них и во всех других районных отделах внутренних дел введена должность инспектора по вопросам женщин. В результате достигнуто снижение числа преступности на 38 процентов относительно прошлого года.
Два года назад Сырдарьинская область была отсталой территорией в плане здравоохранения. По указанию Президента в течение одного года построены областные кардиологический и наркологический диспансеры, а также больницы в Гулистанском, Мирзаабадском районах и городе Ширине. В целом на 33 медицинских объекта было выделено 47 миллиардов сумов. Только в текущем году завершено строительство областных эндокринологического и кожно-венерологического диспансеров, Гулистанского городского родильного комплекса. Сданы в эксплуатацию больница инфекционных заболеваний Сырдарьинского, Хавастского районов, больница и многопрофильная поликлиника Баяутского района, многопрофильная поликлиника города Гулистана.
В 2018 году медицинские учреждения области были оснащены медицинским оборудованием стоимостью 1 миллион долларов, в нынешнем году на эти цели выделено 4 миллиона долларов.
Система предоставления медицинских услуг, сначала организованная в качестве эксперимента в Баяутском районе и городе Гулистане, теперь распространяется по всей области. Все медицинские учреждения соединяются с сетью интернет, что служит налаживанию систем "Электронная поликлиника", "Электронная очередь". В области также популяризируется передовой опыт медицинского страхования.
Глава государства дал необходимые указания по профилактике преступности в области, прежде всего, среди молодежи и женщин, обеспечению здоровья населения, совершенствованию системы образования, развитию малого бизнеса, расширению масштабов созидательной работы.
Поездки главы государства в области всегда служат большим начинаниям. Благодаря им реализуются крупные проекты, служащие повышению благосостояния народа, развитию экономики, обогащению культурно-духовной жизни, изменению облика городов и сел. Ярким примером этому будет служить и изменяющийся на современном уровне Хавастский район.