Yangi boqqa asos solindi
Daraxtzorlar – yurtga chiroy beradigan, hayot sifatini oshiradigan manbalardan. Shu maqsadda shahar va tumanlarimizda yangi bog' va sayilgohlar tashkil etilmoqda. Bunday "yashil hududlar" so'nggi yillarda ko'plab qurilishlar bo'lib, tobora rivojlanib borayotgan Toshkent shahri uchun, ayniqsa, muhim.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan poytaxtimiz yaqinida ulkan manzarali bog' barpo etilmoqda. 25-fevral kuni ushbu bog' loyihasi muhokama qilingan edi. Bugun unga ilk ko'chatlar ekildi.
Shu munosabat bilan bu yerga parlament va hukumat a'zolari, Toshkent shahri jamoatchiligi, nuroniylar, ilm-fan va san'at vakillari, sportchilar, yoshlar yig'ildi.
– Bugungi muborak Ramazon kunlarida sizlar bilan ko'rishib turganimdan xursandman. Xalqimiz uchun munosib sharoitlar yaratish bo'yicha ko'p ishlarni boshlaganmiz. Xudo xohlasa, mana shu bahavo joyda 104 gektarlik bog' barpo etmoqchimiz. Bu xayrli ishning boshlanishi hozirgi ulug' ayyom kunlariga to'g'ri kelgani ham xosiyatli, deb o'ylayman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yangi bog' nafaqat manzarasi, landshafti, balki mazmuni bilan ham alohida e'tiborga molik. Bog'ning umumiy ko'rinishi xuddi ulkan daraxtning beshta shoxi shaklida bo'ladi. Bu Harakatlar strategiyasining beshta ustuvor yo'nalishini ifodalaydi.
Bog'ni oddiy park emas, eng avvalo, yuksak madaniyat va ma'naviyat maskaniga aylantirish maqsad qilingan. Bu yerda odamlar tabiat qo'ynida osuda dam oladigan so'lim hududlar yaratiladi. Kashtan, eman, chinor, lola, lipa bog'lari barpo etilib, noyob manzarali daraxtlar, butalar va gullar ekiladi. Sun'iy ko'l, sport maydonlari, bolalar o'yingohlari, favvoralar quriladi.
Mustaqilligimizning 30 yilligiga bag'ishlangan Istiqlol majmuasi ham shu yerda barpo etiladi.
Prezidentimiz bu majmuaning tarixiy-g'oyaviy ahamiyatini ta'kidladi.
- Bu yil mustaqilligimizning 30 yilligini nishonlaymiz. Lekin davlatchiligimiz 3 ming yillik. Bu ana shu buyuk tarixni ko'rsatadigan majmua bo'ladi. Bu yerga kelgan yoshlarimiz, chet ellik mehmonlar ham shuni anglaydigan dalillar aks ettiriladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu bog' O'zbekistonning yangi qiyofasini, ulkan salohiyatini, ko'pmillatli xalqimizning jipsligi va ahilligini namoyon etadigan majmua bo'lishi kerakligini ta'kidladi. Shuni hisobga olib, bu muhtasham boqqa "Yangi O'zbekiston" deb nom berishni taklif etdi. Yig'ilganlar bu taklifni qo'llab-quvvatladi.

8425 1 мая, 2021 Распечатать Скачать (PDF 112 Kb)
Президент Шавкат Мирзиёев 1 мая посетил место закладки нового парка в Кибрайском районе Ташкентской области.
Зеленые насаждения играют важную роль в формировании комфортной и благоприятной жизненной среды. Поэтому в городах и районах нашей страны создаются новые парки и аллеи. Зеленые зоны особенно важны для развивающегося Ташкента, где в последние годы развернулась широкомасштабная строительная работа.
По инициативе главы государства вблизи столицы создается крупный парк. 25 февраля был обсужден проект парка. Сегодня здесь высажены первые деревья.
В связи с этим здесь собрались депутаты члены парламента и правительства, общественность города Ташкента, представители старшего поколения, деятели науки и искусства, спортсмены и молодежь.
- Рад встретиться с вами в эти светлые дни Рамадана. Мы начали большую работу по созданию достойных условий для нашего народа. С Божьей помощью приступаем к созданию в этом живописном месте парка площадью 104 гектара. Думаю, что заложить парк во время этого благодатного месяца, - добрый знак, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Новый парк примечателен не только своим ландшафтом, но и содержанием. Деревья будут высажены в виде пяти ветвей огромного дерева, что будет символизировать пять приоритетных направлений Стратегии действий.
Цель - создать не просто зеленую зону, а место высокой культуры и духовности, место, где люди могут отдохнуть на лоне природы. Будут высажены каштаны, дубы, клены, тюльпановые и липовые деревья, высажены уникальные декоративные растения, кустарники и цветы. Намечено также организовать искусственное озеро, спортивные и детские площадки, фонтаны.
Здесь же будет возведен комплекс "Истиклол", посвященный 30-летию независимости нашей страны.
Президент подчеркнул идейно-историческое значение этого комплекса.
- В этом году мы отмечаем 30-летие нашей независимости. Но наша государственность насчитывает 3 тысячи лет. Здесь будет комплекс, который покажет эту великую историю. И молодежь, зарубежные гости, которые придут сюда, смогут удостовериться в этом, - сказал глава государства.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что парк должен быть комплексом, отражающим новый облик Узбекистана, его огромный потенциал, единство и сплоченность нашего многонационального народа. С учетом этого он предложил назвать этот величественный парк "Новый Узбекистан". Предложение было поддержано собравшимися.