10156 31-Iyul, 2015 Chop etish Yuklab olish (PDF 20 Kb)
"O'zavtoyo'l" DAK tizimidagi Avtomobil yo'llari ilmiy-tadqiqot institutida bugungi kunda ko'plab ilmiy ixtirolar va tadqiqotlar ustida ish olib borilmoqda. Shulardan biri – yaqinda sinovdan o'tgan yo'llardagi yaxmalakka qarshi ekologik xavfsiz kimyoviy reagentlardir.
"Maksam-Chirchiq" AJ bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan yaxmalakka qarshi reagent, 2014 yilda Avtomobil yo'llari ilmiy-tadqiqot institutida labolratoriya tekshiruvlaridan o'tkazildi. Bevosita amaliy tekshiruv sinovlari esa 2015 yilning 21 fevral va 10 mart kunlari Qamchiq dovonida, ya'ni A-373 "Toshkent-O'sh" avtomobil yo'lida olib borildi.
Institut direktori O.Ziyaevning ma'lumot berishicha, yaxmalakka qarshi reagentni Respublikamiz avtomobil yo'llarida qo'llash uchun institut tomonidan "Metodik qo'llanmalar" ishlab chiqilgan.
Reagentning kimyoviy tarkibi karbamid, kaltsiy nitrati va magniydan iborat. U ekologik jihatdan xavfsiz bo'lib, yo'llardagi beton qoplamalar va to'siqlarni yemirmaydi, shuningdek, qishgi sharoitlarda harakat xavfsizligini ta'minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

Изобретен новый антигололедный реагент
В настоящее время в научно-исследовательском интитуте автомобильных дорог при ГАК "Узавтойул" ведется значительная работа над научными изобретениями и новыми разработками. Один из них - экологически безопасный антигололедный реагент.
Противогололедный реагент, разработанный совместно с АО "Максам-Чирчик" в 2014 году прошел лабораторные испытания в НИИ автомобильных дорог. Дорожные испытания реагента проводились 21 февраля и 10 марта 2015 года на участке автодороги А-373 "Ташкент-Ош" перевала Камчик.
Согласно информации директора института О.Зияева, по применению противогололедного реагента на автомобильных дорогах нашей Республики институтом разработан "Методические рекомендации".
Реагент состоит из карбамида, нитратов кальция и магния. Он является экологически безопасным, не разрушает бетонные дорожные покрытия и ограждения, а также играет значительную роль в обоспечение безопасности движения в зимних условиях.