Yaxshi qo'shnichilik va azaliy do'stlikka asoslangan hamkorlik izchil rivojlanmoqda
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimovning taklifiga binoan Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev 14-aprel kuni amaliy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 15-aprel kuni Ko'ksaroyda bo'lib o'tdi.
Islom Karimov va Nursulton Nazarboyev muzokaralar chog'ida O'zbekiston va Qozog'istonning turli sohalardagi hamkorligining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Prezidentimiz Qozog'iston Prezidentini yurtimizga ushbu tashrifi bilan qutlab, bu oliy darajadagi muloqotlarning izchil davomi ekanini ta'kidladi.
– Sizni O'zbekistonda ko'rishdan har doim xursandmiz. O'zbek va qozoq xalqlari azaldan yaxshi qo'shni, do'st bo'lib yashab kelgan. Bugun mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlik ana shu tamoyillar asosida rivojlanmoqda. Xalqaro vaziyat tez o'zgarib, tobora murakkablashib borayotgan hozirgi kunda bunday do'stlik, o'zaro anglashuv yanada muhim ahamiyat kasb etmoqda. Ushbu tashrifingiz tomonlarni qiziqtirgan masalalarni muhokama etish uchun qulay imkoniyatdir, – dedi Islom Karimov.
Qozog'iston Prezidenti O'zbekiston Prezidentiga taklif uchun minnatdorlik bildirib, mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlik barcha sohalarda izchil rivojlanayotganini qayd etdi.
– To'g'ri ta'kidlaganingizdek, xalqlarimiz asrlar davomida yonma-yon, tinch-totuv hayot kechirib kelmoqda. Mustaqillik yillarida biz bu munosabatlarni yanada mustahkamladik. Markaziy Osiyoning yetakchi davlatlari bo'lgan mamlakatlarimiz hamkorligi butun mintaqa uchun muhim ahamiyat kasb etadi. O'zaro munosabatlarimizni yanada mustahkamlash va izchil davom ettirishdan manfaatdormiz, – dedi Nursulton Nazarboyev.
Mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlik 1998-yilda Toshkentda imzolangan O'zbekiston Respublikasi bilan Qozog'iston Respublikasi o'rtasida Abadiy do'stlik to'g'risidagi shartnoma, 2013-yilda poytaxtimizda imzolangan O'zbekiston Respublikasi bilan Qozog'iston Respublikasi o'rtasida Strategik sheriklik to'g'risidagi shartnoma asosida taraqqiy etmoqda.
O'zaro hurmat, ishonch va manfaatdorlikka asoslangan hamkorlik davlatlararo, hukumatlararo va idoralararo izchil rivojlanmoqda. Ikki mamlakat parlamentlari o'rtasida amaliy muloqot yo'lga qo'yilgan. Tashqi siyosat mahkamalari o'rtasidagi maslahatlashuvlar muntazamlik kasb etgan.
Mamlakatlarimiz BMT, ShHT, MDH, Islom hamkorlik tashkiloti, Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Global va mintaqaviy ahamiyatga molik ko'plab masalalar bo'yicha tomonlarning pozitsiyalari o'xshash yoki yaqindir.
Ikki davlat rahbarlari Afg'onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashar ekan, ushbu mamlakatda tinchlik va barqarorlik ta'minlanishi va iqtisodiyot tiklanishidan manfaatdor ekanini ta'kidladilar. Afg'onistonda harbiy kuch ishlatish yo'li bilan tinchlik o'rnatib bo'lmasligi, BMT shafeligida qarama-qarshi tomonlar o'rtasida siyosiy muzokaralar o'tkazish va o'zaro kelishuvga erishish eng to'g'ri va yagona yo'l ekanligi qayd etildi.
Prezidentlar Markaziy Osiyodagi transchegaraviy daryolar suv resurslari mintaqamizning umumiy boyligi bo'lib, xalqlarimiz farovonligi ko'p jihatdan ulardan oqilona va samarali foydalanishga bog'liq ekanligini ta'kidladilar. Transchegaraviy daryolarda gidroenergetika inshootlari qurish masalasida BMT konvensiyalari va boshqa xalqaro hujjatlarda mustahkamlangan, xalqaro huquqning umume'tirof etilgan normalariga qat'iy rioya qilish zarurligi qayd etildi.
Ta'kidlanganidek, Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi Orolbo'yidagi ekologik vaziyatni yaxshilash hamda ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni hal etishga qaratilgan loyiha va dasturlarni amalga oshirishda muhim platforma bo'lib xizmat qilmoqda.
Muzokarada savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va madaniy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Qozog'iston mamlakatimizning savdo-iqtisodiy sohadagi muhim sheriklaridan biridir. O'zbekiston Qozog'istonga meva-sabzavotlar, transport vositalari, mineral o'g'itlar, qurilish materiallari va boshqa mahsulotlar, turli xizmatlar eksport qiladi. Qozog'istondan yurtimizga qora va rangli metallar, yog'-moy mahsulotlari keltiriladi.
Mamlakatlarimiz o'rtasidagi o'zaro tovar ayirboshlash hajmi izchil o'sib bormoqda. 2015-yil yakunlariga ko'ra, bu ko'rsatkich 3 milliard dollardan ziyodni tashkil qilgan.
Qozog'istonda mamlakatimiz ishbilarmonlari ishtirokida tashkil etilgan 151 korxona faoliyat yuritmoqda. Yurtimizda Qozog'iston kapitali ishtirokida 206 korxona, shu jumladan, 171 qo'shma korxona ochilgan.
O'zbekiston Respublikasi va Qozog'iston Respublikasi o'rtasidagi hamkorlik bo'yicha hukumatlararo komissiya o'zaro aloqalarni izchil rivojlantirishga xizmat qilmoqda. Joriy yil 10-11-mart kunlari Ostona shahrida mazkur komissiyaning 15-majlisi bo'lib o'tdi.
2007-2016-yillarga mo'ljallangan Iqtisodiy hamkorlik strategiyasiga muvofiq savdo, sarmoya, transport, kommunikatsiyalar, bojxona, suv-energetika va innovatsiya yo'nalishlarida amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalar samarasi o'zaro aloqalarga qo'shimcha sur'at bag'ishlamoqda.
Transport kommunikatsiyalari sohasi hamkorlikning ustuvor yo'nalishlaridan hisoblanadi. Mamlakatlarimizning avtomobil va temir yo'llari o'zaro integratsiyalashgan. Bu muhim kommunikatsiya tarmog'i uchinchi davlatlar uchun ham tranzit vazifasini o'tamoqda.
Muzokarada O'zbekiston va Qozog'istonning foydalanilmagan resurslarini ishga solish o'zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish imkonini berishi ta'kidlandi. Hamon davom etayotgan jahon moliyaviy-iqtisodiy inqirozi sharoitida tovar ayirboshlashning o'suvchan dinamikasini saqlab qolgan holda uning hajmini yanada ko'paytirish, savdo-iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilish, eksport-import nomenklaturasini kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Qo'shma korxonalarni ko'paytirish, tadbirkorlar hamkorligini rivojlantirish mamlakatlarimiz manfaatlariga xizmat qilishi qayd etildi.
Uchrashuvda ijtimoiy sohadagi aloqalarni kengaytirish masalalariga ham e'tibor qaratildi.
Ochiq va do'stona ruhda o'tgan muzokarada o'zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari belgilab olindi.
Shu bilan Qozog'iston Prezidenti Nursulton Nazarboyevning mamlakatimizga amaliy tashrifi nihoyasiga yetdi.

Сотрудничество, основанное на добрососедстве и исторической дружбе, последовательно развивается
По приглашению Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова 14 апреля в нашу страну с рабочим визитом прибыл Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев.
Основные мероприятия визита состоялись 15 апреля в резиденции Куксарой.
Ислам Каримов и Нурсултан Назарбаев обсудили нынешнее состояние и перспективы развития узбекско-казахстанских отношений в различных областях, актуальные региональные и международные проблемы.
Президент нашей страны, приветствуя Президента Казахстана, отметил, что этот визит является логическим продолжением встреч на высшем уровне.
– Мы всегда рады видеть Вас в Узбекистане. Узбекский и казахский народы издревле были добрыми соседями и друзьями. Сегодня сотрудничество между нашими странами развивается на основе этих принципов. В условиях нынешней быстроменяющейся и все более усугубляющейся международной обстановки такая дружба, взаимопонимание имеют еще более важное значение. Ваш визит является благоприятной возможностью для обсуждения ряда интересующих стороны вопросов, – сказал Ислам Каримов.
Президент Казахстана выразил признательность Президенту Узбекистана за приглашение и подчеркнул, что сотрудничество между нашими странами последовательно развивается во всех сферах.
– Как Вы правильно подчеркнули, наши народы испокон веков живут бок о бок, в мире и согласии. За годы независимости мы еще больше укрепили эти отношения. Сотрудничество наших стран, как ведущих государств Центральной Азии, имеет важное значение для всего региона. Мы одинаково заинтересованы в дальнейшем укреплении и последовательном развитии двусторонних отношений, – сказал Нурсултан Назарбаев.
Отношения между нашими странами последовательно развиваются на основе подписанных в 1998 году в Ташкенте Договора о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан и в 2013 году в нашей столице – Договора о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
Сотрудничество, основанное на принципах взаимного уважения, доверия и заинтересованности, последовательно развивается на межгосударственном, межправительственном и межведомственном уровнях. Между парламентами наших стран налажен практический диалог. Консультации между внешнеполитическими ведомствами носят регулярный характер.
Наши страны плодотворно взаимодействуют в рамках таких международных структур, как ООН, ШОС, СНГ, Организация исламского сотрудничества, Международный фонд спасения Арала. Схожи или близки позиции сторон по многим вопросам глобального и регионального значения.
Главы двух государств, обмениваясь мнениями о ситуации в Афганистане, отметили, что стороны одинаково заинтересованы в обеспечении мира и стабильности в этой стране, восстановлении ее экономики. Подчеркивалась невозможность установления мира в Афганистане путем применения военной силы, что единственно верным решением является проведение под эгидой ООН политических переговоров и достижение консенсуса между противоборствующими сторонами.
Президенты отметили, что водные ресурсы трансграничных рек Центральной Азии являются общим достоянием и благом народов и во многом от их разумного и справедливого использования зависит стабильность и благополучие всего региона. При рассмотрении вопросов строительства гидротехнических сооружений на трансграничных реках необходимо строго руководствоваться общепризнанными нормами международного водного права, закрепленными в конвенциях ООН и в других международных документах.
Было подчеркнуто, что Международный фонд спасения Арала является важной платформой для реализации проектов и программ, направленных на экологическое оздоровление и решение социально-экономических проблем Приаралья.
В ходе переговоров было уделено особое внимание вопросам дальнейшего развития торгово-экономического, инвестиционного и культурного сотрудничества.
Казахстан является одним из важных партнеров нашей страны в торгово-экономической сфере. Узбекистан экспортирует в Казахстан плодоовощную продукцию, транспортные средства, минеральные удобрения, строительные материалы и другие различные товары и услуги. Из Казахстана в нашу страну импортируются черные и цветные металлы, масложировая продукция.
Наблюдается динамичный рост объемов взаимного товарооборота между нашими странами. По итогам 2015 года этот показатель составил более 3 миллиардов долларов.
В Казахстане действует 151 предприятие, организованное с участием деловых людей нашей страны. В нашей стране действуют 206 предприятий с участием бизнесменов Казахстана, в том числе 171 совместное предприятие.
Деятельность межправительственной комиссии по сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан служит последовательному развитию взаимосвязей. 10-11 марта текущего года в Астане состоялось 15-е заседание данной комиссии.
Результаты перспективных проектов, реализуемых в сферах торговли, инвестиций, транспорта, коммуникаций, таможни, водно-энергетической и инновационной согласно Стратегии по экономическому сотрудничеству на 2007-2016 годы, придают дополнительный импульс развитию наших взаимосвязей.
Сфера транспортных коммуникаций – одно из приоритетных направлений развития партнерства. Взаимно интегрированы автомобильные и железные дороги наших стран. Эта важная коммуникационная сеть также выполняет транзитную функцию для третьих государств.
В ходе переговоров отмечалось, что задействование неиспользованных ресурсов узбекско-казахстанского сотрудничества послужит дальнейшему развитию двусторонних отношений. Были обсуждены вопросы дальнейшего увеличения, несмотря на все еще продолжающийся мировой финансово-экономический кризис, объемов товарооборота с сохранением его динамики, диверсификации торгово-экономических связей, расширения экспортно-импортной номенклатуры. Подчеркивалось, что увеличение совместных предприятий, развитие контактов деловых кругов послужат интересам обеих стран.
В ходе встречи также было уделено внимание вопросам расширения связей в социальной сфере.
На переговорах, прошедших в атмосфере открытости и взаимопонимания, были определены перспективы дальнейшего развития сотрудничества между нашими странами.