Yunusobod tumanini rivojlantirish bo'yicha takliflar ko'rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahri tumanlarining hokim va sektor rahbarlari, Yunusobod tumani mahalla raislari, yoshlar bilan muloqot qildi.
Poytaxtimizda mahallabay ishlash tizimi barcha tumanlarda joriy etilmoqda. Shu maqsadda maxsus ishchi guruh tomonidan Yunusobod tumanidagi 63 ta mahallaning rivojlanish darajasi, mavjud muammo va imkoniyatlari o'rganilgani qayd etildi.
Bosh vazir o'rinbosarlari – O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vaziri shu borada axborot berdi.
Yunusobod tumanini 2021-2022-yillarda kompleks rivojlantirish dasturi ishlab chiqilgan. Sanoat va xizmat ko'rsatishni rivojlantirish yo'nalishida umumiy qiymati 14,4 trillion so'mlik 141 ta yirik va o'rta investitsiya loyihasi shakllantirilgan. Ular doirasida 936 million dollar to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni o'zlashtirib, qariyb 8 mingta yangi ish o'rni yaratish maqsad qilingan.
Ishsiz aholini tadbirkorlikka jalb etish maqsadida Bandlikka ko'maklashish jamg'armasidan 1 milliard so'm subsidiya ajratilib, tumandagi 260 nafar fuqaroning bandligi ta'minlanadi. Mehnat organlari yo'llanmasi asosida 600 nafardan ziyod ishsiz kasb-hunarga o'qitiladi.
Infratuzilmani rivojlantirish chora-tadbirlari ham belgilangan. Xususan, joriy yilda 75 kilometr issiqlik va 108 kilometr elektr tarmoqlari, 101 ta transformatorda ta'mirlash-tiklash ishlari amalga oshiriladi. 86 ta ko'cha kapital ta'mirlanadi.
Yig'ilishda mahalla raislari o'z hududidagi muammolarni bartaraf etish, sharoitlarni yaxshilash, yangi korxonalar tashkil qilish bo'yicha takliflarini aytdi. Davlatimiz rahbari bu bo'yicha tegishli mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Рассмотрены предложения по развитию Юнусабадского района
Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с хокимами и руководителями секторов столичных районов, председателями махаллей и молодежью Юнусабадского района.
Система работы в разрезе махаллей внедряется во всех районах Ташкента. Для этого специальная рабочая группа изучила уровень развития, существующие проблемы и возможности 63 махаллей Юнусабадского района.
Информацию об этом представили на встрече заместители Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли и министр экономического развития и сокращения бедности.
Разработана комплексная программа развития Юнусабадского района на 2021-2022 годы. В направлении развития промышленности и сферы услуг сформирован 141 крупный и средний инвестиционный проект на сумму 14,4 триллиона сумов. Они предусматривают освоение прямых иностранных инвестиций в размере 936 миллионов долларов, создание около 8 тысяч новых рабочих мест.
С целью привлечения безработных к предпринимательству из Фонда содействия занятости будет выделен 1 миллиард сумов субсидий, что позволит обеспечить занятость 260 жителей района.
Более 600 безработных пройдут обучение по направлениям органов по труду.
Также определены меры по развитию инфраструктуры. В частности, в этом году будет отремонтировано 75 километров отопительных сетей и 108 километров линий электропередачи, 101 трансформатор. На 86 улицах будет выполнен капитальный ремонт.
На встрече председатели махаллей высказали предложения по устранению проблем и улучшению условий на местах, созданию новых предприятий. Глава государства дал соответствующие поручения ответственным лицам.